Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sfat LCD Samsung T220HD

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
wallee

wallee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.11.2008
Vrea sa imi cumpar un monitor si sa il folosesc si ca tv. M-a tot uitat si nu stiu ce sa aleg. Un monitor cu tv tuner incorporat (Samsung T220 HD) sau un monitor cu tv tuner extern (multi zic ca a 2-a varianta e mai ok).

M-ar ajuta mult parera unor cunoscatori... B)

#2
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Din start iti spun ca si eu sunt in cautarea unui produs asemanator.  Nu sunt un "cunoscator" ci doar un end-user ca si tine.
Dupa mai multe ore petrecute pe www iti pot face un rezumat.

Monitoare de 22" cu tuner incorporat:
- LG M2294D (cu tuner analog/DVB-T dar nu HD, in concluzie nu vei prinde PRO TV HD sau TVR HD)
- Samsung T220HD (nu specifica tipul tunerului, dar din comentariile unor cumparatori rezulta ca este tot analog/DVB-T dar nu HD)
Tipul panelului: TN
Un plus pentru Samsung la imagine si design iar pentru LG la sunet si PIP (sau cel putin asa scrie pe pagina producatorului)
Avantaje:
-Capitolul forte la cele doua monitoare este conectica (D-Sub, DVI-D, HDMI, Scart, Component,...) plus ca le poti folosi independent de unitatea centrala: TV, TV+DVD, TV+consola, TV+camera video/foto
Pret actual: 1000 - 1100 RON

Pentru mai multe detalii verifica pagina producatorului:
Samsung
LG
sau site-uri specializate:
Samsung T220HD
LG M2294D

Pentru varianta monitor cu tuner extern:
Ca monitor iti recomand Samsung T220 (varianta pe 22" fara tuner) dar poti alege orice alt tip de monitor.
Acum urmeaza partea dificila... tuner extern independent (stand alone) sau pe USB?...analog?... DVB-T HD? Aici e buba!
Sunt pagini intregi pe forum despre tv tunere si-mi este greu sa rezum totul in cateva cuvinte.

Cu speranta ca sfaturile mele iti vor fi de ajutor,
Succes!

#3
wallee

wallee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.11.2008
Vad ca te pricepi mai bine decat mine.....
Eu am plecat de la ideea ca musai Samsung.Mai am un monitor si sunt foarte multumit.
Ma enerveaza extraordinar ca nu are PIP nu pt ca am eu un fix cu el dar suntem in era digitala...ce ii mai costa sa ii puna si PIP.
Si tocmai pt ca mi-am batut capul cu toate am ramas la varianta T220HD. <_< E clar ca varianta perfecta si ieftina nu exista.Poate peste inca vreo 2 ani  <_<

#4
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Sper ca la acel monitor te vei uita numai tu pentru ca daca macar inca o persoana va dori sa se uite atunci apare o mica mare problema, renumita dealtfel la monitoarele cu panel TN: pierderea luminozitatii si a culorii o data cu departarea de axul central. Solutia in astfel de cazuri: monitr cu panel MVA/PVA sau cel mai bine IPS. Succes!

#5
mereutaandrei

mereutaandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.12.2008

View Postwallee, on Dec 8 2008, 21:05, said:

Vrea sa imi cumpar un monitor si sa il folosesc si ca tv. M-a tot uitat si nu stiu ce sa aleg. Un monitor cu tv tuner incorporat (Samsung T220 HD) sau un monitor cu tv tuner extern (multi zic ca a 2-a varianta e mai ok).

M-ar ajuta mult parera unor cunoscatori... B)


Eu iti recomand samsung t220. Mi-am cumparat de o sapt si sunt f multumit de el! Vezi aici mai multe detalii despre el!

#6
nbogdani

nbogdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.03.2006
Salut
Mi-am luat si eu un 220HD cu tuner si este bun ca TV doar ca am o mica problema cand il folosesc ca monitor: daca ma uit la fotografii sau filme apar cativa pixeli de alte culori decat vecinii si blinkene constant. La fiecare fotografie apar altii, deci nu pot spune ca numai anumiti pixeli sunt defecti, de obicei apar pe culori intunecate. Nu sunt multi si se vad doar de foarte aproape dar este deranjant. In jocuri nu am problema asta. nu stiu de la ce poate fi.

#7
evilcopacel

evilcopacel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2009

View Postnbogdani, on Dec 19 2008, 09:50, said:

Salut
Mi-am luat si eu un 220HD cu tuner si este bun ca TV doar ca am o mica problema cand il folosesc ca monitor: daca ma uit la fotografii sau filme apar cativa pixeli de alte culori decat vecinii si blinkene constant. La fiecare fotografie apar altii, deci nu pot spune ca numai anumiti pixeli sunt defecti, de obicei apar pe culori intunecate. Nu sunt multi si se vad doar de foarte aproape dar este deranjant. In jocuri nu am problema asta. nu stiu de la ce poate fi.


salutare.. aceeasi problema o am si eu pe DVI. Pe analog merge bine.. sa fie de la placa grafica ? am o gforce 5600 128 mb
mersi..
astept raspunsuri si parereri

#8
RiCaDdO

RiCaDdO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.12.2006
si eu vreau tot un monitor..de 22..... deci pana la urma T220 sau T220HD ?????

#9
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
@nbogdani,
@evilcopacel,

Cu aceiasi problema ma confrunt si eu.
Dupa ce am citit mai multe articole, vezi link-ul Contemporary LCD Monitor Parameters: Objective and Subjective Analysis, mai exact pagina 5, am constatat ca problema vine de la cablul DVI.

Un extras din articolul respectiv lamureste oarecum problema:
"Besides this obstacle, which is quite surmountable now that the monitor manufacturers have got to deal with it, there is one more: the higher refresh rate calls for a bigger bandwidth of the monitor interface. To be specific, monitors with native resolutions of 1600x1200 and 1680x1050 pixels will have to use Dual Link DVI to transition to a refresh rate of 75Hz since the operating frequency of Single Link DVI (165MHz) won’t be enough. This is not a crucial problem, yet it may impose certain restrictions on compatibility of monitors with graphics cards, especially older graphics cards."

Am verificat cablul DVI primit odata cu monitorul si este DVI-D single link.
Conectori DVI
Solutia, cred eu ca este, fie achizitionarea unui cablu DVI-D Dual Link (Hama sau Belkin), fie trecerea pe analog.

Edited by dba, 22 March 2009 - 20:21.


#10
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postdba, on Mar 22 2009, 20:19, said:

@nbogdani,
@evilcopacel,

Cu aceiasi problema ma confrunt si eu.
Dupa ce am citit mai multe articole, vezi link-ul Contemporary LCD Monitor Parameters: Objective and Subjective Analysis, mai exact pagina 5, am constatat ca problema vine de la cablul DVI.

Un extras din articolul respectiv lamureste oarecum problema:
"Besides this obstacle, which is quite surmountable now that the monitor manufacturers have got to deal with it, there is one more: the higher refresh rate calls for a bigger bandwidth of the monitor interface. To be specific, monitors with native resolutions of 1600x1200 and 1680x1050 pixels will have to use Dual Link DVI to transition to a refresh rate of 75Hz since the operating frequency of Single Link DVI (165MHz) won’t be enough. This is not a crucial problem, yet it may impose certain restrictions on compatibility of monitors with graphics cards, especially older graphics cards."

Am verificat cablul DVI primit odata cu monitorul si este DVI-D single link.
Conectori DVI
Solutia, cred eu ca este, fie achizitionarea unui cablu DVI-D Dual Link (Hama sau Belkin), fie trecerea pe analog.


sau ai putea sa schimbi rezolutia mai mica :D  ... oricum nu vei avea aceeasi imagine clara ca si pe rezolutia nativa a monitorului ....

#11
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Am cumparat un cablu DVI-D Dual Link (Hama - 1.8 m) si iata primele impresii.
Pe Nokia Test Monitor, mira de control-cea cu care se deschide programul, culoarea rosie nu mai clipeste. Culorile sunt vii (naturale) si imaginea stabila.
Acelasi lucru se observa si cu Eizo Test Monitor (la testul Moire), imaginea este stabila fara clipiri.
Ramane de vazut daca mai apar acei pixeli verzi pe care i-am vazut in special la pictograme (icoane), mai exact pe zonele in care sunt culori solide.
Programele folosite pot fi descarcate de aici: Test programs

Edited by dba, 24 March 2009 - 10:37.


#12
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 22.07.2008
Tot intre LG M2294D si Samsung T220HD oscilez si eu. Poate cineva sa-mi dea un sfat referitor la care ar fi mai ok? Din cate am inteles nici unul nu este Full HD. La LG in specificatiile producatorului apare HDMI si rezolutia: 1080p care din cate stiu eu este pt Full HD, dar apare cu specificatia Down Scaling in paranteza. La ce se refera acest down scaling? De asemenea din specificatiile la LG reiese ca nu suporta PIP.

Ar mai fi o varianta LG M227WD. Acesta este tot un monitor TV de 22" dar are rezolutia nativa de 1920X1080. Asta inseamna ca pe partea de TV va suporta Full HD? Pe de alta parte pe partea de monitor are o rezoltuie nativa mai mare decat LG M2294D si Samsung T220HD ceea ce cred eu face ca fonturile si toate textele sa fie afisate mai mici pe LG M227WD, deoarece dimensiunea pixelului e mai mica. Aceasta ar fi un dezavantaj pt mine, deoarece vreau sa-l folosesc in programare.

Alta varianta ar fi Samsung SM 2333HD care are rezolutia nativa de 1980 x 1080, deci ar suporta Full HD si este de 23". Dimensiunea pixelului cred ca este mai mare ca si la  LG M227WD. Pretul este si el mai mare cu vreo 200 de RON.

Personal m-ar tenta sa iau un LG si datorita promotiei care se desfasoara acum pentru LG, care iti ofera 100 RON discount la cumpararea unu monitor nou LG, in schimbul monitorului vechi.

#13
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
"Downscaling" - scaleaza/micsoreaza imaginea la rezolutia nativa a monitorului.
Accepta material video 1080p dar il scaleaza/micsoreaza la rezolutia lui.
Este opusul lui "upscaling" sau "upconverting" des intalnit la DVD Playere, care transforma un semnal SD (576p) la 720p sau 1080p.

Revenind la monitorul Samsung T220HD, eu unul sunt multumit.
Decat sa-l laud inutil mai bine trec in revista minusurile:
-din pacate nu are PIP;
-tunerul DVB-T nu stie mpeg4, astfel incat nu vei prinde PROTV HD sau TVR HD. Decodeaza doar Mpeg2 cu care prinzi posturi SD (TVR1, TVR2)
-la conexiunea DVI-D e obligatoriu sa folosesti un cablu DVI-D Dual Link (vezi postul meu anterior). Produsul este insotit de cablu DVI-D Single Link, fapt ce conduce la aparitia unor pixeli care clipesc. Pe conexiunea D-SUB (VGA) nu sunt probleme.
-Unghiurile de vizionare sunt acceptabile avnd in vedere ca este panou TN.
-Sunetul este acceptabil pentru o camera mica!

O zi buna!

#14
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 22.07.2008
@dba, merci de informatii.


Despre LG M2294D ce stii ? Tunerul stie mpeg4 ? Nu am gasit nimic specificat despre asta in manualul monitorului downloadat de pe site-ul producatorului.

Banuiesc ca si Samsung T220HD face tot downscaling la materialul video in 1080p, din moment ce rezolutia lui nativa e 1680x1050. Asa este?
Presupun ca asta duce la o pierdere din calitatea imaginii.

#15
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
LG M2294D are tot tuner DVB-T cu decodare mpeg2 (vezi review-uri de afara).
Si eu am oscilat intre Samsung si LG, in special datorita conecticii. Alegerea a fost facuta pe baza pretului (am prins o promotie in decembrie).
Fiecare procedeu are pierderi de calitate dar la downscaling este mai putin sesizabil. Cel mai simplu test este cel cu o poza, la care aplici zoom negativ sau pozitiv.
In schimb, pentru un semnal upscalat este nevoie de un procesor destept care sa stie sa faca interpolarea, altfel vei vedea artefacte.

Edited by dba, 27 March 2009 - 16:28.


#16
Esso41

Esso41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2007
Pt cei care inca nu sunteti hotarati..inte 22" , am achizitionat recent un Samsung T220HD, pt al folosi atat ca TV cat si ca monitor, ce sa va spun....Claritate deosebita a imaginii, contrast superb (mai ales in filmele HD, nici la la TV-analog nu dezamageste , culori vii si naturale (atata timp cat stai pe centrul lui :) , totusi putin dezamagit de tipul asta de Panel TN (e cam obositor daca trebuie sa lucrezi mai multe ore pe el, ma asteptam la ceva mai bun,in screenserver Xp fundalul negru apare mai degraba un albastru inchis, si se ilumineaza de sus si de jos panelu' (ciudat)..... ). Am avut posibilitatea sa vad si un LG 22", 2294PZ la tv analog se vedea mai slabutz decat samsungul, conectat la PC se vede ok.  
   Eu va sfatuiesc sa mergeti intr-un magazin si sa le vedeti cu ochii vostrii (deschise) sa va faceti o idee de ce si cum, nu va mai lasati influientati de un PIP in plus sau o conexiune in minus...sau de HD sau FULL HD, atatea polemici inutile,  filmele HD sunt extrem de solicitante pt comp,chiar i-ti trebuie comp bun ,nu mai vb ca ocupa un spatiu imens pe Hdd, de televiziune nici nu mai vorbim..poate peste 10 ani (echipamantele si conexiunile pt asa ceva ajung la costuri enorme, si nu o sa existe Televiziuni HD la 22 lei /luna /abonament :) .sa fim realisti.
    Per total e un monitor satisfacator..pt un user normal..e wide Samsungul, pe TV cam toate posturile se vad pe tot ecranul ceea ce e super :), din ce am inteles pe televiziune digitala ar trebui sa se vada mai bine...probabil ca o sa incerc si varianta asta.
    PS:   preturile incep sa scada usor usor. Numai bine.


#17
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View PostEsso41, on Apr 22 2009, 09:33, said:

Pt cei care inca nu sunteti hotarati..inte 22" , am achizitionat recent un Samsung T220HD, pt al folosi atat ca TV cat si ca monitor, ce sa va spun....Claritate deosebita a imaginii, contrast superb (mai ales in filmele HD, nici la la TV-analog nu dezamageste , culori vii si naturale (atata timp cat stai pe centrul lui :) , totusi putin dezamagit de tipul asta de Panel TN (e cam obositor daca trebuie sa lucrezi mai multe ore pe el, ma asteptam la ceva mai bun,in screenserver Xp fundalul negru apare mai degraba un albastru inchis, si se ilumineaza de sus si de jos panelu' (ciudat)..... ). Am avut posibilitatea sa vad si un LG 22", 2294PZ la tv analog se vedea mai slabutz decat samsungul, conectat la PC se vede ok.  
   Eu va sfatuiesc sa mergeti intr-un magazin si sa le vedeti cu ochii vostrii (deschise) sa va faceti o idee de ce si cum, nu va mai lasati influientati de un PIP in plus sau o conexiune in minus...sau de HD sau FULL HD, atatea polemici inutile,  filmele HD sunt extrem de solicitante pt comp,chiar i-ti trebuie comp bun ,nu mai vb ca ocupa un spatiu imens pe Hdd, de televiziune nici nu mai vorbim..poate peste 10 ani (echipamantele si conexiunile pt asa ceva ajung la costuri enorme, si nu o sa existe Televiziuni HD la 22 lei /luna /abonament :) .sa fim realisti.
    Per total e un monitor satisfacator..pt un user normal..e wide Samsungul, pe TV cam toate posturile se vad pe tot ecranul ceea ce e super :), din ce am inteles pe televiziune digitala ar trebui sa se vada mai bine...probabil ca o sa incerc si varianta asta.
    PS:   preturile incep sa scada usor usor. Numai bine.


multumim pt. sfaturi ... si micul review ;)

#18
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua

Cu Samsung t220hd ma lovesc de urmatoarea problema. Lucru cu monitoru e ok se vede bine. Cind doresc sa vad un film imaginile sunt destul de intunecate si devine obositor.
Poate v-ati mai lovit de problema asta si puteti sa-mi dati un sfat.
Cu stima Stefan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate