Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

R.I.P. STAR TREK 1966-2005

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
... prima data in 1969.

Ieri, pe 2. februare 2005 a aparut urmatorul comunicat

Quote

Star Trek: Enterprise will come to an end following the airing of an as yet untitled series finale on May the 13th, 2005.

UPN and Paramount today jointly announced the show's cancellation. "Star Trek has been an important part of UPN's history, and Enterprise has carried on the tradition of its predecessors with great distinction," UPN Entertainment president Dawn Ostroff said. "We'd like to thank Rick Berman, Brannon Braga and an incredibly talented cast for creating an engaging, new dimension to the Star Trek universe on UPN, and we look forward to working with them, and our partners at Paramount Network Television, on a send-off that salutes its contributions to The Network and satisfies its loyal viewers."

Paramount Network Television president David Stapf added, "The creators, stars and crew of Star Trek: Enterprise ambitiously and proudly upheld the fine traditions of the Star Trek franchise. We are grateful for their contributions to the legacy of Trek and commend them on completing nearly 100 exciting, dramatic and visually stunning episodes. All of us at Paramount warmly bid goodbye to Enterprise, and we all look forward to a new chapter of this enduring franchise in the future."

TrekToday sources report that CBS president Les Moonves himself yesterday reached the decision to pull the plug on Enterprise. Most Enterprise crew members only found out about their show's cancellation this morning.

Enterprise only barely qualified for renewal a year ago, but was given a final chance by UPN to prove itself after Paramount agreed to drastically cut the show's license fee. The show underwent several major changes this year, including a move from Wednesday night to Friday and the appointment of new showrunner Manny Coto, but the most important thing didn't change - the show's low ratings. Last week, "Babel One" set a new series low for Enterprise, attracting just over 2.5 million viewers.

No official details have yet been released for the final episode of the series, beyond the fact it will be written by Enterprise creators Rick Berman and Brannon Braga. Recently, Paramount was rumoured to be in negotiations with Jonathan Frakes (William T. Riker) and Marina Sirtis (Deanna Troi) for a guest appearance on the final episode (story), although Sirtis has since denied this (story).

Although UPN has now officially decided to not bring back Enterprise for a fifth season, two fan campaigns are still working to try and change the network's mind. SaveEnterprise.com and the Enterprise Project have combined to form EnterpriseFans.com, an organisation trying to raise money to promote Enterprise with an ad in USA Today.

Deci intr-o zii de vineri, 13 mai, intr-un an 2005 vom vedea sfarsitul serialului. O zii trista pentru fanii Star Trek... eu personal sunt foarte dezamagit ... asta este. Fanii din SUA sunt revoltati. mai mult pe pagina www.trektoday.com , www.startrek.com , www.trekweb.com si pe forumul www.trekbbs.com

#2
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Nu moare Trek-ul . Moare doar serialul Enterprise... Probabil că peste ceva timp va apare alt serial bazat pe aceeași poveste...dar cu alți actori, altă navă, alte aventuri...

N-a murit STAR TREK !

#3
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
aceeasi parere si aici.  A murit doar Enterprise nu si Star Trek. Daca ar fi murit dupa primele doua sezoane, poate ca eram de acord, au fost slabe. Dar acum, dupa ce personajele si povestile au inceput sa prinda contur, nu vad de ce a fost anulat.
Mai mult ca sigur din motive financiare.

Totusi sa privim si partea buna a lucrurilor: aceasta "anulare" ar putea fi buna pentru cei care isi doreau un serial situat dupa ST:Voyager si nu un prequel asa cum a fost Enterprise.
Eu sunt sigur ca Star Trek va fi reluat, este totusi o masina de bani la care Paramount nu va renunta atat de usor. Si cu putin noroc, noul serial va avea loc dupa actiunea din Voyager si va iesi ceva excelent.  (sa speram ! )

#4
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
crocodiluQ sper sa ai dreptate. totusi as fii vrut sa vad cum este format Federatia. Macar un arc de 10 episoade despre asta. sper sa faca ca si cei de la Babylon 5 si sa faca cateva filme pentru TV, in acest caz cu temele rasboiului cu Romulus si formarea federatiei. In rest sper sa vine serialul VI si sper sa puna acolo tot pe Manny Coto care a facut sezonul 4, care pur sii simplu este genial fata de sezonul 1 si 2....

#5
teduro

teduro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 30.03.2004
Credeam ca am luat-o eu razana dar se pare ca nu! Cand am vazut cateva episoade din enterprise pe b1 tv am zis ca e o prostie, de curand am vazut mare parte din seria 4 si va spun cu mana pe inima ca acest serial este EXTRAORDINAR!

#6
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009
stie careva un loc pe net unde sa pot intra incepand de vineri seara sa vad toata seria star trek si sa vina luni dimineata si sa nu stiu cand a trecut timpul?

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
mai e putin si apare Star Trek the movie deci n-a murit franciza

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 entity22, on 20th March 2009, 17:03, said:

mai e putin si apare Star Trek the movie deci n-a murit franciza
Totusi, credeti ca dupa succesul filmului artistic va mai aparea o noua serie "Star Trek"? Cu idei noi si cu scenaristi noi, zic eu ca ar putea recupera publicul pierdut la insuccesul ultimei serii. Paramount e totusi un studio de traditie!  :)

#9
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 duculeana, on 1st October 2009, 17:52, said:

Totusi, credeti ca dupa succesul filmului artistic va mai aparea o noua serie "Star Trek"? Cu idei noi si cu scenaristi noi, zic eu ca ar putea recupera publicul pierdut la insuccesul ultimei serii. Paramount e totusi un studio de traditie!  :)

ce idei noi sa mai apara la star trek ? Tot despre planete , vulcanieni , romulani si mai stiu eu ce alte rase de urecheati va fi vorba.

Cel mai interesant a fost Star Trek Enterprise , serialul care mi s-a parut ca a adus ceva nou in sensul ca au aparut alte rase de extraterestri , au atacat pamantul   astia s-au dus sa-i caute si sa-i killereasca drept pedeapsa , a fost cat de cat mai interesant , pacat ca l-au intrerupt.

#10
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Idei noi pot fii ... Iar daca nu exista idee noua schimbati showrunner-i. Faptul ca Braga si Berman au stat ca showrunner mai mult de 10 ani s-a simtit (TNG S3-7, VOY ALL, ENT S1-2). In momentul in care nu erau ei la carma am primit niste seriale faine, aici ma refer la noul film, la DS9 (desii au avut ceva imput aici, insa minimal) si ultimele doua sezoane din ENT. Ultimul sezon chiar era unul foarte bun, insa a venit mult prea tarziu. Deci eu zic ca daca bagam la showrunner un Manny Coto, cu sotii Reeves si Bryan Fuller (DS9) si JJ Abrams, am putea sa primim un serial demential. Acum totul depinde de Paramaount, daca vor sa calareasca deja acum calul Star Trek sau mai asteapta pana la Star Trek II de la JJ.

#11
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 MrMxyzptlk, on 3rd October 2009, 17:54, said:

Idei noi pot fii ... Iar daca nu exista idee noua schimbati showrunner-i. Faptul ca Braga si Berman au stat ca showrunner mai mult de 10 ani s-a simtit (TNG S3-7, VOY ALL, ENT S1-2). In momentul in care nu erau ei la carma am primit niste seriale faine, aici ma refer la noul film, la DS9 (desii au avut ceva imput aici, insa minimal) si ultimele doua sezoane din ENT. Ultimul sezon chiar era unul foarte bun, insa a venit mult prea tarziu. Deci eu zic ca daca bagam la showrunner un Manny Coto, cu sotii Reeves si Bryan Fuller (DS9) si JJ Abrams, am putea sa primim un serial demential. Acum totul depinde de Paramaount, daca vor sa calareasca deja acum calul Star Trek sau mai asteapta pana la Star Trek II de la JJ.


Asa este , ultimul sezon din Star Trek Enterprise a fost cel mai tare , de acolo puteau dezvolta cel putin 3 sezoane avand in vedere ca  se facuse pasul principal , atacul asupra Terrei .

#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Star Trek Voyager aniverseaza anul acesta 15 ani de la lansare, e singura serie care n-a prea fost data pe canalele din Romania, eu o tin minte doar dupa SAT1. Apoi la anul "Enterprise" va aniversa deja 10 ani de la lansare, ce repede trece timpul...
Daca ne gandim ca deja avem 5 ani fara franciza de seriale Star Trek, posibilitatea aparitiei unei noi serii pare cat mai indepartata. Mai ales ca a fost si un an de criza iar studiourile Paramount au fost si ele afectate ca majoritatea studiourilor de la Hollywood.
Dar cine stie, poate nu se vor lasa mai prejos, si vor aparea cu un adversar pentru SG Universe in audientele americane.

#13
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
terminand the next generation acum cateva luni, si neavand la ce sa ma uit, am inceput si eu star trek enterprise. Si desi la inceput am fost neincrezator, a inceput sa-mi placa serialul. E diferit putin mai mult fata de tng, sezonul 1 fiind un excelent sezon de acomodare, al doilea fiind un sezon de clarificare, de stabilire a caractelor. Am ajuns la sezonul 3 , sunt pe la mijlocul lui, iar povestea a inceput sa devina mult mai intunecata, aratand si partea urata/sangeroasa/ a universului, cea in care pamantul nu prea e centrul universului. Cel putin expanse-ul arata multe fatete ale oamenilor atat raportat la ceea ce stim noi pana acum cat si la teme controversate. Cel putin episodul in care construiesc o clona, care creste in 15 saptamani doar pt a putea dona o parte din ea (ce ii poate aduce moartea) mi se pare unul dintre cele mai reusite episoade star trek vazute de mine. Am inteles ca sezonul 4 e si mai intunecat.. :P

#14
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Da, ce mi-a placut la ENT e ca personajele au o progresie emotionala accentuata (mai ales Archer, dar si T'Pol). Super adevarat serialul. Multi luzari "aaa ca cel mai najpa" si texte de nerzi stupizi.

#15
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
am terminat sezonul 4 din enterprise. Sincer.. sezonul 3 mi s-a parut mai bun, actiunea am simtit-o mai alerta in sezonul 3, senzatia de disperare (adica ca totusi e posibil ca pamantenii sa nu invinga) era mult mai mare in sezonul 3, iar pe parcursul sezonului aveai o amenintare palpabila, ce-ti inspira frica. in sezonul 4 au fost mai multe fire epice, nici unul insa nu m-a impresionat. Iar ultimul episod (inafara de cel cu ... ricker ) nu mi s-a parut prea inspaimantator sau care sa iasa in evidenta cu ceva. Adica spectrul unei amenintari interne de pe pamant nu mi s-a parut cine stie ce.

Acuma sa vad cu ce continui. Voyager sau deep space 9. Inclin spre voyager, acolo diversitatea raselor mi se pare mai mare, ds9 nu mi s-a parut niciodata nu stiu cum cand il mai vedeam la tv.

#16
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Voyager e mai aproape de original, de "to boldly go where no man has gone before". Adica in cuadrantul Delta chiar ca n-a mai ajuns nimeni de pe Pamant. In Alfa e locul de bastina, iar in Beta sunt klingonienii si romulanii, deci au fost pamanteni si pe acolo, in vizita macar. Voyager are Borg la greu. Si o are pe Seven of Nine. :) Voyager l-am perceput ca fiind un serial de urmarit cu familia, sau ceva de genul asta.

DS9 e mai departe de original, macar pentru faptul ca un capitan al Flotei este si o figura religioasa. DS9 o are Dax. :) DS9 e despre razboi,  mai dark, mai aproape cumva de Battlestar Galactica. Are cardassieni. Si mai ales, are klingonieni...si sunt niste episoade absolut superbe despre klingonieni. DS9 are ferengi, si chiar daca la inceput s-ar putea sa te calce pe nervi Quark, o sa ajungi sa-l iubesti.

Acum ia si alege :)) Eu m-am gandit de multe ce as alege daca ar trebui sa bag doar un singur serial pe un stick usb; cred ca daca ar fi cazul si in realitate, in cele din urma as alege DS9, mai ales pentru ca personajele secundare sunt absolut superbe si solide, actori super buni, interpretare, etc. Garak is the best. :))

#17
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ai uitat sa mentionezi la VOY pe doctor care e de coma.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Genjurooo, on 26 decembrie 2016 - 02:39, said:

Ai uitat sa mentionezi la VOY pe doctor care e de coma.

Pai hai sa facem suma personajelor interesante

Next Generation - Data/Lore
DS9 - Odo, Garak, Quark
Voyager - Seven of Nine, EMH - Doctor
Enterprise - Phlox, Crewman Daniels ( desi e ocazional )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate