Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gilau Vest ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
coradogaru

coradogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2007
Salut,

A cumparat cineva case in ansamblul Gilau Vest de langa Cluj ? Ce parere aveti despre preturi/calitatea lucrarilor/costuri intretinere/exista probleme ascunse  ?

Multumesc mult.

Edited by terratec, 12 April 2011 - 08:29.
Numele localitatii nu se regasea in titlu


#2
ionutz79

ionutz79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2007
Am cumparat o casa in Gilau vest
Am cumparat-o semifinisata. A fost mai bine asa, era si mai bine daca o luam nefinisata.
Am luat casa mai ales pentru aer curat, liniste, teren afererent, lucruri care nu le gaseam in Cluj. Mai sunt lucruri de facut, printre care contractele individuale cu furnizorii de utilitati ar fi cele mai importante, dar sunt increzator ca se vor rezolva. Daca nu le face dezvoltatorul cred ca vom gasi oricum o forma de organizare sa le rezolvam noi. Din cate am inteles documentatiile sunt depuse.
Am vazut ca are case nefinisate de vanzare. Cred ca sunt la un pret mai bun si ar fi mai bine sa-ti faci singur finisajele sa fi sigur. De asemenea important sa vorbesti sa-ti aranjeze cat de cat terenul! In rest are avantajul ca este un cartier cu toate utilitatile si casele au si teren pe care poti face lucruri frumoase.
Daca te mai intereseaza ceva [email protected]

#3
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Ciao.
Si eu am cumparat o casa in Gilau Vest, locuim aici de mai mult de jumatate de an. Eu am cumparat locuinta cu toate finisajele ( din pacate :) )... Calitatea finisajelor e slaba, oricum, in principiu nu ar trebui sa fie o problema pentru tine, atata timp cat nu se mai vand finisate...
Una peste alta sunt multumit de cum a iesit, am o casa cu toate comoditatile orasului langa padure...

#4
mdmmcj

mdmmcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2009
salut...

draga ionutz79 si nightwishh...voi glumiti nu?????????????  sau cumva a venit eon gaz.. si eu nu am fost acasa si am pierdut gazul...sau ati platit mai putin de 10 mil cheltuielile..ca altfel nu vad cu de sunteti asa multumiti...
sau credeti ca daca vom face reclama la minuntul nostru cartier..lumea o sa vina buluc sa cumpere si restul de case? hai sa fim seriosi..oricum ma bucur ca sunteti asa increzatori in viitor. eu nu.

citat: ,,Mai sunt lucruri de facut, printre care contractele individuale cu furnizorii de utilitati ar fi cele mai importante, dar sunt increzator ca se vor rezolva. Daca nu le face dezvoltatorul cred ca vom gasi oricum o forma de organizare sa le rezolvam noi. Din cate am inteles documentatiile sunt depuse. " si??????? ai mai aflat ceva?

acum imi dau seama de ce naiba nu o sa rezolve nimic niciodata in cartirul ala.. :coolspeak:

http://www.imobileno...ils&code=13183#

cititi.. si daca se abereaza cu ceva...

#5
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
mdmmcj, iarna asta platim 10 mil pe luna gazul, asta este, nu avem ce face... Insa stiu ca in cateva lunide zile vom fi bransati la metan, de aici provine optimismul meu :)... Si stiu asta de la EON, nu ma bazez pe povestile dezvoltatorului...
Le: si in momentul in care suntem legati la EON, o firma pe care o cunoastem amandoi se va mai alege cu un proces :))

Edited by Nightwishh, 02 February 2009 - 11:42.


#6
ionutz79

ionutz79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2007
Sigur ca lucrurile nu sunt cum ar trebui sa fie si tocmai de asta trebuie sa ne asociem sa preluam tot ce este de preluat, sa facem presiuni pentru a-l determina pe Barabas sa-si tina cat mai multe din promisiuni iar restul sa ne gospodarim singuri. Fiecare individual si asteptand sa fie rezolvate problemele existente nu avem nici o sansa. Si ar trebui sa facem presiuni sa predae si spatiile verzi prevazute catre o asociatie de proprietari pentru a nu ne trezi peste cativa ani cu cine stie ce constructii in loc.

#7
coradogaru

coradogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2007
Multumesc tuturor pentru mesaje ... intre timp "Gilau Vest" a reusit sa ajunga in Clujeanul :)

http://www.clujeanul...cestuia-3967747

Ce vreau sa va intreb (eu NU locuiesc inca in Cluj, ma voi muta probabil in Cluj in viitorul apropiat si "sondam piata" :)).

1. Cine are dreptate ? Probabil ca ... amandoua partile :). Adica si lucrarile sunt de proasta calitate, si Grup de Lux are interesul sa "ingroape" proiectul. Am urmarit preturile proiectului de la inceput si vazusem si anunturile cu casele scoase la vanzare de GdL (cu preturi mai mari).
2. Care e starea infrastructurii in cartier (iluminat public, asfalt), si a serviciilor (gunoi, telefon/internet, cu caldura am inteles ca inca nu e rezolvat) ?
3. Ce cheltuieli suplimentare exista la momentul de fata/in contract ?
4. Cat de serioase sunt problemele cartierului ? Adica intra la probleme remediabile, sau sunt (in opinia voastra) structurale ? Merita pana la urma in opinia voastra sa cumperi/stai in Gilau Vest si sa faci naveta zilnic la Cluj ? Mentionez ca am posibilitatea de a sta - la bloc - intr-o zona buna (Zorilor), asa ca asta e situatia cu care o compar.

La inceputul proiectului mi se parea ca raspunsul e clar pozitiv. Acum ... nu stiu daca raspunsul e da sau nu. Desi e posibil ca actualul scandal sa conduca la o imbunatatire a situatiei (optimism, nu ? :) ).

Multumesc mult,
C.






P.S. Daca nu vreti sa raspundeti public, imi puteti raspunde pe yahoo ([email protected]).

Edited by coradogaru, 23 February 2009 - 22:47.


#8
ionutz79

ionutz79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2007
1. Cine are dreptate ? Probabil ca ... amandoua partile :). Adica si lucrarile sunt de proasta calitate, si Grup de Lux are interesul sa "ingroape" proiectul. Am urmarit preturile proiectului de la inceput si vazusem si anunturile cu casele scoase la vanzare de GdL (cu preturi mai mari).
2. Care e starea infrastructurii in cartier (iluminat public, asfalt), si a serviciilor (gunoi, telefon/internet, cu caldura am inteles ca inca nu e rezolvat) ?
3. Ce cheltuieli suplimentare exista la momentul de fata/in contract ?
4. Cat de serioase sunt problemele cartierului ? Adica intra la probleme remediabile, sau sunt (in opinia voastra) structurale ? Merita pana la urma in opinia voastra sa cumperi/stai in Gilau Vest si sa faci naveta zilnic la Cluj ? Mentionez ca am posibilitatea de a sta - la bloc - intr-o zona buna (Zorilor), asa ca asta e situatia cu care o compar.




Pretul la casele pe care loe au acum am vazut ca este de 59000 E. Din cate am vazut sunt numai duplexuri si nefinisate. Nu stiu daca au macar incalzirea pusa. Oricum probabil mai bine sa fie luate in stadiul actual,iar cu un pic de negociere poate mai reusesti sa scazi catva din pret. Drumul in cartier este asfaltat, este iluminat public, nu stiu cat de bun (pentru ca nu m-am mutat inca si nu am fost noaptea pe acolo), contractul cu firma de salubrizare 10 ron+TVA, este ceva antena cred ca pentru internet, pe mine m-au contactat in vara pt internet dar nu ma interesa, presupun ca au si cablu in orice caz exista antene digi etc daca nu. Nu stiu de telefonie nimic.
Parerea mea este ca problemele sunt rezolvabile mai ales daca ne implicam cu totii. Sunt convins ca in momentul in care vom fi o "comunitate" ne vom implica
4. Pai daca vrei casa si gradina intr-o zona frumoasa si nepoluata, daca-ti place sa te relaxezi la un gratar, sa-ti amenajezi o gradina, daca ai copii si vrei sa aiba un loc curat unde sa se joace iar dupa ce te intorci de la servici nu esti prea obosit sa mai pregatesti toate cele sa dai o fuga pana in parc sa poata alerga in voie si cand poti sa-i namenajezi un loc de joaca in gradina si etc, merita zic eu; daca preferi comfortul de la bloc atunci nu merita :).
Oricum pe langa ceea de dai pe casa, daca o iei nefinisata trebuie sa te mai gandesti in functie de finisajele pe care le doresti la suma pe care va mai trebui sa o investesti. Faci un calcul si vezi ;).

Succes!

#9
ionutz79

ionutz79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2007
Scuze! Pretul caselor nefinisate incepe cu 49000E

#10
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu nu m-as muta acolo decat daca nu mai sunt locuri in cimitir , pentru ca dupa ce ma duc , oricum nu mai imi pasa unde stau!
Cred ca pozele din Clujeanul sunt foarte sugestive si orice finisaj ai face , oricand te poti trezi cu apa in casa . :huh:

#11
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009

View Postbuteliearagaz, on 14th March 2009, 18:22, said:

Eu nu m-as muta acolo decat daca nu mai sunt locuri in cimitir , pentru ca dupa ce ma duc , oricum nu mai imi pasa unde stau!
Cred ca pozele din Clujeanul sunt foarte sugestive si orice finisaj ai face , oricand te poti trezi cu apa in casa . :huh:

Vorbesti fara sa cunosti situatia si faptul ca acele poze au fost facute cu aproape un an in urma unor case nelocuite... Evident ca cea mai mica panta dirijeaza apa spre casa atata timp cat nu exista pic de iarba in curtile caselor fotografiate... De ce nu au venit la mine in curte sa-mi pozeze gazonul si rigola? Pozele din Clujeanul au fost facute de cei de la gdl, care sunt in proces cu dezvoltatorul si doresc sa-l denigreze..
Mi-ar placea ca in viitor sa te informezi inainte de a face afirmatii gratuite

#12
nsebastian

nsebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2007
imi puteti spune cei care ati cumparat daca imobilele au CF si daca sint grevate de sarcini?

Multumesc

#13
Fauras

Fauras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2010

View Postnsebastian, on 4th August 2010, 11:47, said:

imi puteti spune cei care ati cumparat daca imobilele au CF si daca sint grevate de sarcini?

Multumesc

Salut,

Și eu mi-am cumpărat de curând casa în cartierul Gilău Vest, fiecare imobil are CF separat, și da sunt grevate de sarcini dar se radiază la semnarea contractului de vânzare-cumpărare, în cazul nostru asa a fost, rămâne acum sa îți confirme și ceilalți proprietari.

#14
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Buna ziua,  ce se mai aude de Gilau Vest? S-au mai remediat problemele? Va mai continua proiectul? Am vazut ca numarul de case construite e acelasi din 2009. Noi suntem in cautarea unei zone de case in afara orasului. Singurul inconvenient pe care il vedem momentan e traficul spre/dinspre Cluj Napoca.

Edited by unupeaici, 04 March 2018 - 10:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate