Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Alegere amplituner SONY / PIONEER

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 costin20, on Dec 8 2008, 00:54, said:

Multumesc, dar ma supra apreciezi.
Sunt un diletant in ale sunetelor de calitate, acesta fiind primul amplituner pe care mi-l voi achizitiona. Pana deunazi, boxele mentionate, au fost legate la o combina JVC veche de 10 ani.
Curios ca nu a zis nimeni nimic de boxe, pt ca citind pe ici-colo am vazut ca ideile sunt putine si fixe : Denon, eventual H/K cu boxe Magnat...
Dar thread-ul este despre altceva si va multumesc tuturor pt ajutor si pareri !
Tot nu sunt convins 100 % de unul sau altul... ;)

Tocmai ca probabil pe aici sunt cam singurul care sustine ideea, ca boxele fac muzica. Daca ma asculti pe mine iti investesti cea mai mare parte din buget in boxe. Nici amplifurile si nici restul de fieratanii nu au capacitatea de a imbunatati sau inrautati acustica asa cum o fac boxele ;)

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

 costin20, on Dec 7 2008, 23:54, said:

Curios ca nu a zis nimeni nimic de boxe, pt ca citind pe ici-colo am vazut ca ideile sunt putine si fixe : Denon, eventual H/K cu boxe Magnat...
Dar thread-ul este despre altceva si va multumesc tuturor pt ajutor si pareri !
Tot nu sunt convins 100 % de unul sau altul... ;)

Nu ai întrebat despre boxe, deci nu e curios. Mi-e greu să cred că ideile sunt chiar atât de puține :)

 vata_pa_batz, on Dec 8 2008, 00:06, said:

Tocmai ca probabil pe aici sunt cam singurul care sustine ideea, ca boxele fac muzica. Daca ma asculti pe mine iti investesti cea mai mare parte din buget in boxe. Nici amplifurile si nici restul de fieratanii nu au capacitatea de a imbunatati sau inrautati acustica asa cum o fac boxele ;)
Observ că ai mai nuanțat puțin ideea că toate amplificatoarele sunt la fel :)
Poate ar fi bine să nuanțezi puțin și ideea asta. Nu e cazul ontopic, dar sunt convins că știi și tu că există și amplificatoare frumos finisate (deci corespund criteriului design) care au capacitatea de a înrăutăți sunetul oricărei boxe care cu un amplificator decent ar suna bine. Mai ales dacă e vorba de niște boxe de calitate.

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 antinari, on Dec 8 2008, 02:09, said:

Observ că ai mai nuanțat puțin ideea că toate amplificatoarele sunt la fel :)
Poate ar fi bine să nuanțezi puțin și ideea asta. Nu e cazul ontopic, dar sunt convins că știi și tu că există și amplificatoare frumos finisate (deci corespund criteriului design) care au capacitatea de a înrăutăți sunetul oricărei boxe care cu un amplificator decent ar suna bine. Mai ales dacă e vorba de niște boxe de calitate.

Well...exact asta spuneam la inceput. Design...nu? De exemplu nu ar fi rau un furnir de mahon sau o blana de bizon in loc de tabla eloxata sau mai stiu io cum :lol:

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

 vata_pa_batz, on Dec 7 2008, 14:21, said:

In primul rind modelul care nu are racire activa si in al doilea rind design.
Care din ele e cu furnir de mahon?  :P

PS Criteriul design l-am adus în discuție pentru că cei mai vechi pe aici pe arie își aduc aminte de ideea conform căreia un amplificator se alege în funcție de design și fiabilitate, că în rest sunt toate la fel :)

Edited by antinari, 08 December 2008 - 02:03.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 costin20, on Dec 7 2008, 16:54, said:

...citind pe ici-colo am vazut ca ideile sunt putine si fixe : Denon, eventual H/K cu boxe Magnat...

Iti urez succes sa gasesti idei multe si flexibile...

#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 antinari, on Dec 8 2008, 02:02, said:

Care din ele e cu furnir de mahon?  :P

PS Criteriul design l-am adus în discuție pentru că cei mai vechi pe aici pe arie își aduc aminte de ideea conform căreia un amplificator se alege în funcție de design și fiabilitate, că în rest sunt toate la fel :)

Altfel formulat voi ati probat mai toate modelele pe care le-ati insirat de-a lungul timpului. Eventual prin comparatie. Daca nu va ajuta memoria fantastic sa va aduceti aminte dupa citeva luni cum "suna" un model ca sa-l comparati ulterior cu altele.
In afara de asta in general se observa o reticenta incapatinata contra produselor Sony. Pe asta cum o explici? Tinind cont ca anumite produse, contrar ideilor "bune" se pare ca obtin rezultate excelente la diverse teste de la redactii de "specialitate". Nu ca le-as lua drept competente, ca sa nu ma-ntelegi gresit ;)

#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Ăsta e unul dintre motivele pentru care nu am intervenit în cazul ontopic...
Nu mă pronunț în privința opiniilor celorlalți useri de pe arie, însă eu am evitat să recomand un produs pe care nu l-am ascultat cu urechile proprii și personale. Dacă am făcut-o, de regulă am specificat că nu am auzit personal obiectul respectiv, și/sau dacă am emis o opinie ea a fost bazată pe opinii ale unor persoane în care am toată încrederea, încredere bazată pe cunoștințele și obiectivitatea acelor persoane. E adevărat că nu e foarte relevant, pentru că evident nu am testat simultan și în aceleași condiții toate produsele despre care am emis opinii, însă e mai mult decât nimic, nu? :P Pe de altă parte, dacă anul trecut am ascultat boxele x sau amplificatorul y și mi s-a părut că sunt ok pentru prețul lor, nu văd de ce nu ar fi ok și anul ăsta (exceptând cazul că s-ar fi scumpit între timp).

În legătură cu produsele Sony, opinia mea personală este că de ceva timp încoace segmentul audio al respectivului brand face niște compromisuri în ce privește calitatea, probabil pentru a reduce prețul de cost și a maximiza (sau păstra? :D ) profiturile, bazându-se pe impactul brandului, care în alte segmente produce încă produse bune sau foarte bune. Totuși dacă îmi aduc bine aminte parcă am spus de bine despre un receiver Sony pe undeva :) mi-e lene să caut pe unde, poți să mă crezi pe cuvânt ;) însă nu vei reuși să mă convingi să îmi cumpăr boxe Sony, sau un amplificator stereo Sony produs după 1998-1999. Și sunt de acord că nu se poate generaliza, sau că nu e corect, nu am ascultat toate boxele Sony și nici nu am de gând să fac asta :)

PS Uite un amplificator aici, crezi că dacă bag vreo 10 000 de lei în boxe e ok să iau amplificatorul ăsta? Arată frumos :P  A, și niște cabluri interconect din alea cu 2-3 fire de liță ecran de masă, că nu mai rămân bani de alte cabluri, i-am băgat în boxe. Oricum nu contează ce amplificator sau alte fierătănii iau, boxele fac muzica... A, să nu uit, am auzit un amplif din ăsta la un cămin cultural rural, se auzea tare :lol:

Edited by antinari, 08 December 2008 - 03:12.


#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru intelege ce inseamna HD audio multicanal iti enumar aceste formate: Dolby Digital Plus, Dolby Digital TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio and DTS-HD Master Audio.
Formatele clasice multicanal non HD-audio sunt: Dolby Digital EX / Dolby Digital / Dolby Pro Logic IIx /DTS-ES / DTS 96/24 / DTS Neo:6 / DTS / HDCD.

Sper ca acum vei intelege diferenta si vei observa ca receiverele amintite nu suporta HD-audio.
La un sistem audio conteaza cel mai mult incintele si acustica spatiului in care se folosesc.Potrivirea dintre incinte si spatiu este primordiala, fara asta nu se poate concepe un sistem bun.
In ordinea importantei conteaza amplificatorul care se poate potrivi sau nu cu incintele.Aceasta potrivire este deasemenea capitala, incintele cu adevarat bune sunt  foarte pretentioase si au nevoie de anume amplificari pentru a presta la valoarea lor.
Diferentele intre amplifuri sunt dramatice, HK de exemplu poate asigura curenti de iesire de ordinul +/-45A putand pilota incinte dificile cu impedanta scazuta, puternic inductiva, unde altele ar da chix inecanduse in distorsiuni.
Alte amplifuri au damping factorul foarte mare asigurand un control exemplar dar sunetul poate capata un caracter fad, monoton.Sunt amplifuri care au caracteristici tehnice pe hartie de tot rasul dar care reusesc o muzicalitate deosebita , reusesc sa transmita emotii nu doar sunete.
Unele amplificatoare reactioneaza diferit cu diverse incinte, diferentele fiind evidente ajungand pana la modificarea balansului spectral accentuand sau atenuand anumite portiuni din spectrul audibil, asta fara sa discutam despre chestii subtile precum soundstage, transparenta, dinamica, precizie.

Parerea mea este sa alegi in primul rand incinte potrivite cu spatiu acustic personal apoi un amplif capabil si compatibil cu acestea fara sa pui mare pret pe caracteristicile si facilitatile afisate de producator.Ceea ce conteaza in partea de facilitati este util in configuratia finala dorita in functie de restul sistemului audio-video.

#27
costin20

costin20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.12.2008
Va multumesc pt pareri/sfaturi tuturor.
Se pare ca am atins si cateva subiecte sensibile, imi cer scuze, fara intentie ci doar cu vointa de a afla mai multe.
Se pare ca eu sunt in targetul produselor celor de la Sony, cu toata huiduiala pe care mi-o voi lua.
Sunt oricum f indecis intre cele 2 produse...tot le caut plusuri si minusuri. Sper sa nu ajung sa dau cu banul... :rolleyes:
Rewiev-urile pt Pioneer, toate la superlativ. La Sony erau si pareri de rau in privinta produsului...
Daca as putea sa le inchiriez si sa le ascult pe ambele in canditiile de acasa.... :D
In sfrasit...e complicat, mai ales ca nu prea ma pricep  B)

#28
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

 costin20, on Dec 8 2008, 10:54, said:

Se pare ca am atins si cateva subiecte sensibile, imi cer scuze, fara intentie ci doar cu vointa de a afla mai multe.
Stai liniștit, nu-s deloc sensibile,  și chiar nu e cazul să-ți ceri scuze ;)

 costin20, on Dec 8 2008, 10:54, said:

Se pare ca eu sunt in targetul produselor celor de la Sony, cu toata huiduiala pe care mi-o voi lua.
Sunt oricum f indecis intre cele 2 produse...tot le caut plusuri si minusuri. Sper sa nu ajung sa dau cu banul... :rolleyes:
Rewiev-urile pt Pioneer, toate la superlativ. La Sony erau si pareri de rau in privinta produsului...
Daca as putea sa le inchiriez si sa le ascult pe ambele in canditiile de acasa.... :D
In sfrasit...e complicat, mai ales ca nu prea ma pricep  B)
De ce (huiduiala adică)? Există și produse (mult) mai proaste pe piață.

 costin20, on Dec 8 2008, 10:54, said:

Sunt oricum f indecis intre cele 2 produse...tot le caut plusuri si minusuri. Sper sa nu ajung sa dau cu banul... :rolleyes:
Rewiev-urile pt Pioneer, toate la superlativ. La Sony erau si pareri de rau in privinta produsului...
Daca as putea sa le inchiriez si sa le ascult pe ambele in canditiile de acasa.... :D
In sfrasit...e complicat, mai ales ca nu prea ma pricep  B)
Aici nu pot să te ajut, după cum am spus evit pe cât posibil să emit opinii pentru produse pe care nu le cunosc, cu atât mai mult când e vorba despre un versus. O audiție ar fi relevantă pe boxele tale (am înțeles că tu ai deja niște boxe, de care probabil ești mulțumit). Sau o audiție comparativă între cele două, în aceleași condiții și pe niște boxe măcar asemănătoare.
E foarte posibil ca până la urmă JVC-ul actual să sune mai bine decât un receiver modern, JVC a făcut niște amplificatoare chiar bune de-a lungul timpului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate