Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#73
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
[quote name='MATRIXU' date='Sep 10 2008, 11:50' post='5195034']
Plec si eu in februarie la Cancun, hotelul ales este Barcelo(are reviewuri destul de bune asta pe net, si bune de la cineva care a fost in aprilie anul asta)

Londra-Cancun - Londra(10-17 februarie)
7 nopti, hotel 4 stele AI, transfer aeroport
2 persoane ~1500 Lire fara asigurare, si cu "sit together" in avion(a mai crescut pretul si creste de la saptamana la saptamana)

Ne-am hotarat si noi la Mexic pt ianuarie-februarie 2009.
Dintre statiuni as opta pt Cancun, iar cele mai bune oferte par sa fie intradevar la "Firstchoice" membra TUI.
Asa am gasit 2 saptamani, tot la Hotel Barcelo Costa Cancun cu all inclusive care chiar pare AI la 1900 lire sterline pt 2 persoane, zbor din Londra.
Stie cineva ceva despre hotelul asta ? Review-urile par ok.
Playa del Carmen e mai atragatoare decat Cancun-ul ?
Ceva vesti pt plecarile din Germania ? Noi am vrea sa facem rezervarile intr-o saptamana.

#74
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007
paul06, vezi aici

#75
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Playa del Carmen e mai atragatoare decat Cancun-ul ?
Ceva vesti pt plecarile din Germania ? Noi am vrea sa facem rezervarile intr-o saptamana.
[/quote]
Cancun este foarte americanizat, dand in kitsch, Playa este mult mai mexicana. Daca stai la all inclusive este insa irelevant unde te duci, tot aia e.

#76
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 dana3262, on Oct 17 2008, 19:12, said:

paul06, vezi aici

Multumesc pt ajutor.
Primul lucru care-l fac cand imi caut o cazare este sa citesc review-urile (incepand cu tripadvisor).
Oricum multumesc !  :D

 Imperator, on Oct 17 2008, 21:55, said:

Playa del Carmen e mai atragatoare decat Cancun-ul ?
Ceva vesti pt plecarile din Germania ? Noi am vrea sa facem rezervarile intr-o saptamana.

Cancun este foarte americanizat, dand in kitsch, Playa este mult mai mexicana. Daca stai la all inclusive este insa irelevant unde te duci, tot aia e.

Am citit topicul si am inteles asta. Si eu vreau Playa Del Carmen doar cu mic dejun dar...
Pana acum n-am stat niciodata la AI si nici nu pot sa spun ca ma atrage ideea. Toate vacantele mele au avut cel mult HB, cautand sa fiu cat mai independent.
Din pacate, am periat pt perioada ianuarie-mai 2009 sa gasesc un zbor spre Cancun la un pret convenabil, insa sub 2650 euro/2 pers pt 2 saptamani cu avion buc-londra-cancun si retur indiferent de regimul de masa n-am gasit ( la pretul asta am gasit AI).  
Aproape ca nu conteaza de unde-i plecarea din Europa daca pretul pt Mexic e ok.

#77
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 paul06, on Oct 18 2008, 09:15, said:

Multumesc pt ajutor.
Primul lucru care-l fac cand imi caut o cazare este sa citesc review-urile (incepand cu tripadvisor).
Oricum multumesc !  :D



Am citit topicul si am inteles asta. Si eu vreau Playa Del Carmen doar cu mic dejun dar...
Pana acum n-am stat niciodata la AI si nici nu pot sa spun ca ma atrage ideea. Toate vacantele mele au avut cel mult HB, cautand sa fiu cat mai independent.
Din pacate, am periat pt perioada ianuarie-mai 2009 sa gasesc un zbor spre Cancun la un pret convenabil, insa sub 2650 euro/2 pers pt 2 saptamani cu avion buc-londra-cancun si retur indiferent de regimul de masa n-am gasit ( la pretul asta am gasit AI).  
Aproape ca nu conteaza de unde-i plecarea din Europa daca pretul pt Mexic e ok.
Te-ai uitat la Condor ? Uneori au zboruri la preturi foarte prietenoase

#78
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 Imperator, on Oct 18 2008, 10:35, said:

Te-ai uitat la Condor ? Uneori au zboruri la preturi foarte prietenoase

La ei ma uit mereu. Cu ei am fost in Dominicana la 420 euro. Dar atunci am plecat din scurt pe oferta si cu masina pana la aeroport in Frankfurt.
Asta inseamna sa stau poate poate apare o oferta last minute pe o cursa aeriana. Dar daca avionul il gasesc ieftin pe Londra cam greu cu masina pana acolo, asa ca trebuie sa iau un bilet din scurt care costa destul la orice companie si ajung ca ce iau pe mere sa dau pe pere.
Ideea este ca eu pot sa plec oricand asa ca pot astepta pana gasesc un bilet ieftin de avion si sa-mi fac repede bagajele sau sa-mi iau de pe acum de la Firschoice cu bilet ieftin pana in Londra.

#79
giacarangi

giacarangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.09.2006
paul06 in ce perioada ai prins oferta la 420 euro??

#80
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 giacarangi, on Oct 19 2008, 21:12, said:

paul06 in ce perioada ai prins oferta la 420 euro??

in aprilie-mai 2008, interval de 3 saptamani si daca tin eu bine minte am platit 820 euro pt 2 persoane cu plecare din Frankfurt

#81
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
420 de euro presupun ca vb de bilet de avion,oricum este super ieftin..daca gasesc si eu ce bine ar fii...

#82
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
In decembrie(10), 2 persoane, AI, 3* Plus in dominicana costa 850 Lire cu plecare din Londra...
@Paul, la hotelul ala mi-am luat eu pentru februarie, la recomandarea cuiva care a fost 2 ani la rand acolo, si era si cam cel mai bine la pret!

Eu am cautat cam 1 luna, si pt februarie - Mexic ce am gasit de la englezi a fost cea mai buna oferta

Edited by MATRIXU, 21 October 2008 - 13:43.


#83
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 MATRIXU, on Oct 21 2008, 14:41, said:

In decembrie(10), 2 persoane, AI, 3* Plus in dominicana costa 850 Lire cu plecare din Londra...
@Paul, la hotelul ala mi-am luat eu pentru februarie, la recomandarea cuiva care a fost 2 ani la rand acolo, si era si cam cel mai bine la pret!

Eu am cautat cam 1 luna, si pt februarie - Mexic ce am gasit de la englezi a fost cea mai buna oferta

Mai pleci in februarie in Mexic ?
Eu am gasit o alta oferta pt sfarsitul lui ianuarie la 1350 lire ( hotel 3*+) in conditiile in care Hotelul Barcelo la FirstChoice a ajuns la 2000 lire.
Diferenta de pret e destul de mare asa ca sper sa fac rezervarile saptamana asta.

#84
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Da plec, deja am platit o parte din bani!
10-17 februarie e perioada!

#85
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Cancun-Mexic 30 Decembrie 2008-7 ianuarie 2009

Bucuresti-Munchen (Lufthansa )
Munchen-Cancun (AirBerlin)
si retur pe acelasi itinerar

Dupa ce am spart 10 mii de telefoane si am trimis mailuri de solictare vacanta in perioada asta la toate marile agentii de turism din romania, am primit dupa zile intregi de asteptari clasicul traseu de revelion buc-paris-mexicocity-cancun 2495 Euro/pers. Toata lumea vinde acelasi pachet. sau cu mici diferente de zbor prin madrid.

Vacanta care am solictat o eu la un hotel bun ofertele au depasit bunul simt, sarind de 10 000 de euro, chiar am primit de la o mare firma de turism(nu i fac reclama ca nu merita) 18,600 Euro(bilete avion bussines)

In conditiile astea m am hotarat sa mi fac singur vacanta pe net:
mi am aranjat zbor
Air Berlin- super servicii(eu mi am luat bilete bussines cu 4 zile inainte de plecare si fata de restul companiilor de linie a fost sub jumatate de pret.
Bucuresti-Munchen 7:00 la 8:20 lufthansa
Munchen 11:55 Cancun 17:00( din cauza conditiilor meteo favorabile am ajuns la 16:20
e foarte avantajos cand schimbi doar odata avionul(se reduc mult sansele de a pierde legatura si sa ti strici vacanta)
zborul pe timp de zi nu e agreabil asa cum au comentat si ceilalti pe acest topis.
Cancun in perioada asta vreme frumoasa, desi la toate sitturile de vreme anuntau innorari si dusuri de ploaie 8 zile nu am vazut picatura de ploaie
media temperaturi a fost 30 de grade +- 1-2 grade
Cazare  Le Meridien-Cancun
un hotel dragut, 4 diamante( 5 stele) doar mic dejun. cazare facuta prin Booking.com
685 dolari/noapte 30,31 dec si 1 ian, pe urma 2,3,4,5,6,7 ian- 290 dolari/noapte
plusuri: servici exceptionale( inclusiv poti sa iei masa pe plaja, care fata de alte resorturi nu m am simtit niciodata aglomerat, mai ales ca dupa Katrina nu mai e atat de mare zona de nisip))
e un hotel cu 200 si ceva de camere si nefiind all inclusive a fost foarte linistit(locuri lejer la breakfast, si seara la cina)
un loc linistit, cratenie in camere, pay tv cu multe filme, slat tv, camera mare, in ansamblu multumit
minusuri: langa hotel se construieste o cladire nou(e la structura) probabil alt hotel si e deranjant ptr cei care merg la piscina( eu nu sunt iubotr de psicina ca americanii deci nu m am folosit de ea)
meniul relativ rafinat dar nu foarte diversificat
internetul foarte scump 25 dolari pe zi

Cancun: un fel de Mamaia numai ca nu are zona de promenada intre hotel si mare, hoteluri americane unul langa altul, plin de restaurante americane si cluburi in zona de nord a statiunii
Am fost la cateva restaurante foarte bune:
Lorenzillor Lobster live house(cei mai buni lobsteri gatiti) undeva la 100 de euro doua persoane cu spaga cu tot, intrare(carpacio lobster si supa lobster), 2 pahare de vin si 2 portii mari de cozi de lobsteri exceptionali(pe cuvant ca au fost cei mai buni care i am mancat si cei mai ieftini, in afara de asta va recomand sa va rezervati masa pe terasa unde este un fel de ponton luminat dedesupt si aveti ce sa vedeti in apa, pesti de toate dimensiunile
Cenacolo-Home made pasta Italian, exceptional, n am mancat decat in italia asa paste bune
Argentian(am uitat numele dar e unul singur) best meat

evident am trecut si pe Bubba-Gump(totul e o mare pacaleala) e un fel de KFC cu shrimps foarte uleiosi  
Planet Hollywood( cei mai mari burgeri-ptr cine e amator)

Referitor la viata de noapte in nord ul statiunii este o zona in care sunt mai multe cluburi
nebunie mare la Coco-Bongo
noi am fost pe 2 ianuarie , am luat bilete preplatite cica la "fast line" si dupa o ora am ajuns la controlul corporal si ne au spus ca trebuie sa ne intoarcem inapoi ca am uitat nu stiu ce bratari de bauturi, am renuntat
La Dady`s erau numai americani beti si tot clubul era plin
la fel era si la Hooters
Cui ii place aglomeratia si agitatia ..acolo e de voi
Recomand o vizita la Hacienda, spectacol mexican, mariachi, mancare buna

Mare atentie la tot ce platiti, ori scoateti din atm uri pesos ori schimbati la banci, in alta parte se schimba cu 10-15% mai putin
Cancun este relativ safe, nu am auzit ca ar fi fost incidente, dar la cata politie e pe strada pare un loc sigur

Atractii turistice:
Xcaret este obligatoriu , un parc mare tematic, cica alei facute de triburile mayase(ma indoiesc) un rau subteran prin care te lasa sa inoti dupa ce ai facut un dus, dar nu te verifica nimeni(cica spun ca de acolo isi trag ei apa potabila ,dar era sarata..iar jumatate din rau a fost sapata artificial si nu vezi nimic spectaculos, nu stalactie,stalacmite, doar te plimbi printr un tunel jumate plin cu apa
show ul cu delfini e unul soft, multa lume putina atentie celui care plateste 100 de dolari ptr 20 de minute
un acvariu dragut, multe broaste testoase, snorkeling, un fel de scufundari cu un fel de clopot modern in cap(cica doar in 3 locuri din lume se mai face asta-o prostie parerea mea), o plaja draguta cam aglomerata,restaurante all inclusive cu mancare multa dar nu pe gustul meu, cateva animale salbatice si fluturi, un cimitir dragut,  si un show de zile mari care incepe la 5 dupa amiaza. oricum sfatul meu e sa mergeti cu masina inchiriata .
150 de dolari de persoana, drum, mancare si niste bauturi incluse plus dulap si echipament snorkeling inclus
Xel Ha e putin mai intim si in afara de colacele care te plimba pana in mare nu e mai spectaculor decat Xcaret
Chicheitza 5 ore dus cu masina 5 intors vezi niste "cataroaie" (asa le spun si la alea din Gizeh si gata
Tulum e dupa Xel Ha si Xcaret, cine se duce la Xel Ha e bine sa combine cu tulum
pe insule n am fost

o destinatie care trebuie inclusa pe lista de destinatii si atat.
Nu am fost in riviera maya ptr ca nu mi plac resorturile inchise tip all inclusive.
Poate am omis detalii interesante, dar asa au vazut ochii mei mexicul!

#86
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
mare noroc ai avut de vreme in cancun, in aceasi perioada cu tine am fost eu anul trecut 2007 spre 2008 si din 2 saptamini nu stiu daca a fost soare in 7 zile; eu scriu acum din tahiti unde ma ploua de 2 zile si ma uit pe net si vad ca la acapulco sint 35 de  grade la fel cum erau si acum un an pe vremea asta

#87
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Pe 8 feb plec in honeymoon in El Dorado Royale 5* AllIncl, cu AirFrance, schimb in Paris si Mexico City
Preturi:
1776 e avionul
119e cazarea
2400$ AllIncl

http://www.karismaho...yal/index.html#

#88
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
sper ca ti ai luat macar 10 zile, ca pe traseul ala ajungi la 2 noaptea la hotel in cancun plus 8 ore diferenta de fus orar, e cam mult sa fii plecat de acasa 28 de ore si sa stai numai pe avioane

#89
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
8 zile, din pacate nu se poate more

#90
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

 Zavoianu, on Jan 12 2009, 15:58, said:

Cancun-Mexic 30 Decembrie 2008-7 ianuarie 2009

Bucuresti-Munchen (Lufthansa )
Munchen-Cancun (AirBerlin)
si retur pe acelasi itinerar

Dupa ce am spart 10 mii de telefoane si am trimis mailuri de solictare vacanta in perioada asta la toate marile agentii de turism din romania, am primit dupa zile intregi de asteptari clasicul traseu de revelion buc-paris-mexicocity-cancun 2495 Euro/pers. Toata lumea vinde acelasi pachet. sau cu mici diferente de zbor prin madrid.

Vacanta care am solictat o eu la un hotel bun ofertele au depasit bunul simt, sarind de 10 000 de euro, chiar am primit de la o mare firma de turism(nu i fac reclama ca nu merita) 18,600 Euro(bilete avion bussines)

In conditiile astea m am hotarat sa mi fac singur vacanta pe net:
mi am aranjat zbor
Air Berlin- super servicii(eu mi am luat bilete bussines cu 4 zile inainte de plecare si fata de restul companiilor de linie a fost sub jumatate de pret.
Bucuresti-Munchen 7:00 la 8:20 lufthansa
Munchen 11:55 Cancun 17:00( din cauza conditiilor meteo favorabile am ajuns la 16:20
e foarte avantajos cand schimbi doar odata avionul(se reduc mult sansele de a pierde legatura si sa ti strici vacanta)
zborul pe timp de zi nu e agreabil asa cum au comentat si ceilalti pe acest topis.
Cancun in perioada asta vreme frumoasa, desi la toate sitturile de vreme anuntau innorari si dusuri de ploaie 8 zile nu am vazut picatura de ploaie
media temperaturi a fost 30 de grade +- 1-2 grade
Cazare  Le Meridien-Cancun
un hotel dragut, 4 diamante( 5 stele) doar mic dejun. cazare facuta prin Booking.com
685 dolari/noapte 30,31 dec si 1 ian, pe urma 2,3,4,5,6,7 ian- 290 dolari/noapte
plusuri: servici exceptionale( inclusiv poti sa iei masa pe plaja, care fata de alte resorturi nu m am simtit niciodata aglomerat, mai ales ca dupa Katrina nu mai e atat de mare zona de nisip))
e un hotel cu 200 si ceva de camere si nefiind all inclusive a fost foarte linistit(locuri lejer la breakfast, si seara la cina)
un loc linistit, cratenie in camere, pay tv cu multe filme, slat tv, camera mare, in ansamblu multumit
minusuri: langa hotel se construieste o cladire nou(e la structura) probabil alt hotel si e deranjant ptr cei care merg la piscina( eu nu sunt iubotr de psicina ca americanii deci nu m am folosit de ea)
meniul relativ rafinat dar nu foarte diversificat
internetul foarte scump 25 dolari pe zi

Cancun: un fel de Mamaia numai ca nu are zona de promenada intre hotel si mare, hoteluri americane unul langa altul, plin de restaurante americane si cluburi in zona de nord a statiunii
Am fost la cateva restaurante foarte bune:
Lorenzillor Lobster live house(cei mai buni lobsteri gatiti) undeva la 100 de euro doua persoane cu spaga cu tot, intrare(carpacio lobster si supa lobster), 2 pahare de vin si 2 portii mari de cozi de lobsteri exceptionali(pe cuvant ca au fost cei mai buni care i am mancat si cei mai ieftini, in afara de asta va recomand sa va rezervati masa pe terasa unde este un fel de ponton luminat dedesupt si aveti ce sa vedeti in apa, pesti de toate dimensiunile
Cenacolo-Home made pasta Italian, exceptional, n am mancat decat in italia asa paste bune
Argentian(am uitat numele dar e unul singur) best meat

evident am trecut si pe Bubba-Gump(totul e o mare pacaleala) e un fel de KFC cu shrimps foarte uleiosi  
Planet Hollywood( cei mai mari burgeri-ptr cine e amator)

Referitor la viata de noapte in nord ul statiunii este o zona in care sunt mai multe cluburi
nebunie mare la Coco-Bongo
noi am fost pe 2 ianuarie , am luat bilete preplatite cica la "fast line" si dupa o ora am ajuns la controlul corporal si ne au spus ca trebuie sa ne intoarcem inapoi ca am uitat nu stiu ce bratari de bauturi, am renuntat
La Dady`s erau numai americani beti si tot clubul era plin
la fel era si la Hooters
Cui ii place aglomeratia si agitatia ..acolo e de voi
Recomand o vizita la Hacienda, spectacol mexican, mariachi, mancare buna

Mare atentie la tot ce platiti, ori scoateti din atm uri pesos ori schimbati la banci, in alta parte se schimba cu 10-15% mai putin
Cancun este relativ safe, nu am auzit ca ar fi fost incidente, dar la cata politie e pe strada pare un loc sigur

Atractii turistice:
Xcaret este obligatoriu , un parc mare tematic, cica alei facute de triburile mayase(ma indoiesc) un rau subteran prin care te lasa sa inoti dupa ce ai facut un dus, dar nu te verifica nimeni(cica spun ca de acolo isi trag ei apa potabila ,dar era sarata..iar jumatate din rau a fost sapata artificial si nu vezi nimic spectaculos, nu stalactie,stalacmite, doar te plimbi printr un tunel jumate plin cu apa
show ul cu delfini e unul soft, multa lume putina atentie celui care plateste 100 de dolari ptr 20 de minute
un acvariu dragut, multe broaste testoase, snorkeling, un fel de scufundari cu un fel de clopot modern in cap(cica doar in 3 locuri din lume se mai face asta-o prostie parerea mea), o plaja draguta cam aglomerata,restaurante all inclusive cu mancare multa dar nu pe gustul meu, cateva animale salbatice si fluturi, un cimitir dragut,  si un show de zile mari care incepe la 5 dupa amiaza. oricum sfatul meu e sa mergeti cu masina inchiriata .
150 de dolari de persoana, drum, mancare si niste bauturi incluse plus dulap si echipament snorkeling inclus
Xel Ha e putin mai intim si in afara de colacele care te plimba pana in mare nu e mai spectaculor decat Xcaret
Chicheitza 5 ore dus cu masina 5 intors vezi niste "cataroaie" (asa le spun si la alea din Gizeh si gata
Tulum e dupa Xel Ha si Xcaret, cine se duce la Xel Ha e bine sa combine cu tulum
pe insule n am fost

o destinatie care trebuie inclusa pe lista de destinatii si atat.
Nu am fost in riviera maya ptr ca nu mi plac resorturile inchise tip all inclusive.
Poate am omis detalii interesante, dar asa au vazut ochii mei mexicul!

5 ore pana la chicheitza?? Tu vb serios? Pai cati km sunt pana acolo de ai facut 5 ore din cancun?
Eu am inchiriat masina si cu cine am mai vb, mai mult de 3 ore n-ai cum sa faci!! 5 ore este imens!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate