Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#127
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcgrosu, on Apr 5 2009, 20:00, said:

f utile informatiile.

Noi vom merge de pe 6 iunie, vom face un tur prin US si Mexic: zburam de la Buc la Londra cu Tarom, iar de la Londra - USA-MEXIC-USA-Londra, cu DELTA. In total am iesit la 1000 eur/pers pentru cele 2 companii(Tarom si Delta)

Vom sta 2 nopti in San diego, 3 in LA, 2 in Vegas, 5 in Cancun si 2 in NY

Tinand cont ca inainte de Cancun vom avea cateva sute de mile parcurse cu masina(450 usd pt 7 zile) intre SD, LA si Vegas, parca ne-am dori la Cancun sa avem 5 nopti la un All inclusive.

Ce site imi recomandati pentru a cumpara un pachet bun pt all inclusive in Cancun?

cine a fost recent, am inteles ca viza de Mexic se da in aeroport.
Mai este valabila taxa de 50 usd pentru iesirea din Mexic?
Iti recomand sa nu stai in Cancun. La sud de Cancun, intre Cancun si Playa del Carmen exista un numar destul de mare de resorturi all inclusive. Te iau direct de la aeroport, te duc inapoi la aeroport, nu te doare capul, 5 zile nu ai de ce sa iesi din resort - sunt extrem de bine izolate de restul lumii. Baga un google la "all inclusive resort costa maya" sau ceva similar si o sa apara.
De anul trecut, nu iti mai trebuie viza pentru Mexic, deci nu ai de luat viza din aeroport. Exista o "departure tax" dar pe care o stiam de 24 dolari - s-ar putea sa se fi schimbat. Oricum, intreaba cand ajung in Cancun. Aeroportul e in afara orasului, nici nu trebuie sa treci nici prin Zona Hotelera, nici prin Ciudad Cancun.

#128
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postcgrosu, on Apr 5 2009, 21:00, said:

f utile informatiile.

Noi vom merge de pe 6 iunie, vom face un tur prin US si Mexic: zburam de la Buc la Londra cu Tarom, iar de la Londra - USA-MEXIC-USA-Londra, cu DELTA. In total am iesit la 1000 eur/pers pentru cele 2 companii(Tarom si Delta)

Vom sta 2 nopti in San diego, 3 in LA, 2 in Vegas, 5 in Cancun si 2 in NY

Tinand cont ca inainte de Cancun vom avea cateva sute de mile parcurse cu masina(450 usd pt 7 zile) intre SD, LA si Vegas, parca ne-am dori la Cancun sa avem 5 nopti la un All inclusive.

Ce site imi recomandati pentru a cumpara un pachet bun pt all inclusive in Cancun?

cine a fost recent, am inteles ca viza de Mexic se da in aeroport.
Mai este valabila taxa de 50 usd pentru iesirea din Mexic?
Buna, si eu am facut turul acela cu masina prin SUA. De fapt, din Vegas am mers in sus, prin Grand Canyon, Bryce si Zion, pana la Yosemite si apoi inapoi la San Francisco si iar LA prin Monterey si Santa Barbara. Eu cred ca o sa va placa mult!
Legat de taxa de iesire din Mexic: ultima informatie pe care am primit-o era ca ar fi de 450 Pesos, dar ca in mod normal este inclusa in biletul de avion (se achita odata cu cumpararea biletului de avion). Deci in mod normal n-ar trebui sa mai platiti nimic, daca informatia mea este corecta. La un curs de 19 Pesos/1 USD ar fi in valoare de aproape 24 USD/persoana. Eu imi iau oricum cash la mine, in caz ca va fi nevoie (inteleg ca nu poti plati decat cash, in USD sau Pesos).

Eu as incerca sa fac rezervarea pe Travelocity.com E un site american, asa ca abunda de oferte all inclusive pentru Riviera Maya. Preturile par OK si poti plati cu cardul romanesc fara probleme (eu am mai luat diverse chestii prin ei, de la hoteluri la bilete de avion si a functionat perfect).

Din ce am citit, pentru europeni e mai OK sa stai mai in  jos, spre Playa, cum spunea Imperator. Se pare ca in Cancun este totul prea americanizat. Eu plec in 15.04 in Mexic si ma intorc pe 01.05. Daca nu-ti faci rezervarea pana atunci, as putea sa-ti spun daca iti pot recomanda ceva vazut la fata locului.

Totusi cred ca ar fi pacat sa stai la all inclusive. La oferta care pare sa fie acolo (baruri, restaurante), poate ai fi mai castigat daca iti iei numai mic dejun. Dar asta-i parerea mea proprie.

Si noi tot cu Delta am zburat ultima data in SUA. Acum mergem cu Continental, tot din Londra, prin Houston. Au fost destul de OK cei de la Delta. Din pacate, la plecarea spre casa din LA au avut o problema tehnica si nu a putut decola avionul. Am stat vreo 7-8 ore aiurea pe aeroport - organizarea a fost foarte proasta, pareau total depasiti de situatie. Pana la urma insa ne-au cazat la un hotel langa LAX si am primit cate doua bonuri de masa de cate 7 USD, cu care puteai manca ceva pe aeroport. Dimineata urmatoare a trebuit sa stam iar o ora la check-in pentru ca biletele inlocuitoare emise in ziua anterioara nu erau bune. Pana la urma s-a rezolvat, dar ne-am intors prin Paris in loc de Frankfurt. Ne-au mai dat pe post de scuze niste cupoane pt. bauturi pe avion si pe portiunea Pari-Bucuresti ne-au bagat la business pe Air France. Una peste alta am ajuns acsa OK, desi cu 24 ore intarziere. Eram destul de furiosi pe Delta atunci, dar ne-a trecut... Sa vedem cum ne distram cu Continental acum!  :lol:

#129
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008

View Postcgrosu, on Apr 5 2009, 21:00, said:

f utile informatiile.

Noi vom merge de pe 6 iunie, vom face un tur prin US si Mexic: zburam de la Buc la Londra cu Tarom, iar de la Londra - USA-MEXIC-USA-Londra, cu DELTA. In total am iesit la 1000 eur/pers pentru cele 2 companii(Tarom si Delta)

Vom sta 2 nopti in San diego, 3 in LA, 2 in Vegas, 5 in Cancun si 2 in NY

Tinand cont ca inainte de Cancun vom avea cateva sute de mile parcurse cu masina(450 usd pt 7 zile) intre SD, LA si Vegas, parca ne-am dori la Cancun sa avem 5 nopti la un All inclusive.

Ce site imi recomandati pentru a cumpara un pachet bun pt all inclusive in Cancun?

cine a fost recent, am inteles ca viza de Mexic se da in aeroport.
Mai este valabila taxa de 50 usd pentru iesirea din Mexic?

Taxa de iesire din mexic de obicei te pune sa o platesti daca ai zbor charter si nu de linie cum aveti voi. Noi am zburat cu delta anul trecut si nu am platit absolut nimic la iesirea din mexic. Asa cum te-au sfatuit si ceilalti cancun este destul de americanizata si cu mult mai scumpa decit restul rivierei. Si eu sint de acord ca in mexic nu se prea merita all inclusiv cu toate alegerile care le ai la fata locului dar evident este punctul meu de vedere.

#130
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
OK, am retinut  :rolleyes:
voi incerca sa gasesc ceva mai la sud de Cancun

ca si preturi la restaurante(normale), cum stau?

#131
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcgrosu, on Apr 6 2009, 13:16, said:

OK, am retinut  :rolleyes:
voi incerca sa gasesc ceva mai la sud de Cancun

ca si preturi la restaurante(normale), cum stau?
Cancun, scump rau pentru Mexic (si Mamaia e scumpa pentru Romania :). Playa mai acceptabil

#132
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
travelocity are preturi cam mari, in schimb acest site e super ca si preturi:

www.5vorflug.de

#133
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postcgrosu, on Apr 6 2009, 18:20, said:

travelocity are preturi cam mari, in schimb acest site e super ca si preturi:

www.5vorflug.de
Si eu iau mai mult de la nemti, dar nu stiam ca stii si tu germana.  ;)

#134
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View PostPitzifelnic, on Apr 6 2009, 18:34, said:

Si eu iau mai mult de la nemti, dar nu stiam ca stii si tu germana.  ;)
nu stiu germana, dar google translator isi face treaba de minune  :coolspeak:

#135
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postcgrosu, on Apr 6 2009, 20:36, said:

nu stiu germana, dar google translator isi face treaba de minune  :coolspeak:
Aha, inteleg.
:thumbup:

#136
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
@Cgrosu, Vezi si la englezii de la firstchoice poate gasesti ceva!

Noi am platit 50USD taxa de plecare! Din ce ne-a zis agenta de la firstchoice, taxa o platesti in functie de destinatie(UK, Canada platesc 100%). Daca te duci la Checkin si nu gasesti niciun nene sa iti ia banii, inseamna ca destinatia ta nu este inclusa la plata acestor taxe!
Cei care mergeau spre USA nu plateau absolut nimic!

Viza nu mai trebuie, insa in avion ne-au dat de completat niste hartii. Dupa ce se face controlul pasapoartelor(sau bagajelor dupa caz, apesi pe un buton daca se aprinde verde trece, daca se aprinde rosu, te baga la controlat :D :D )mai ramane o hartie care trebuie pastrata cu sfintenie, altfel mai platesti 50USD la plecare! NU ti se va da biletul la checkin daca nu prezinti bucata aia de hartie!

Daca vrei doar odihna, du-te in alta parte decat Cancun, te bagi intr-un resort si aia e! Sunt incredibile resorturile de pe riviera maya!

#137
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
la cererea fetelor, am rezervat la Riu Palace Las Americas, in Cancun

Pret final - 1038 euro pt 5 nopti, all inclusive, camera junior suite, ocean view
ne mai costa inca 15 eur pt ca platim cu cardul

si tot azi am prins o oferta la New York Marriott Downtown, 2 nopti, 370 usd/camera, toate taxele incluse
este extrem extrem de scump sa stai in Manhatan ...in comparatie cu alte orase din state

#138
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postcgrosu, on Apr 14 2009, 16:29, said:

la cererea fetelor, am rezervat la Riu Palace Las Americas, in Cancun

Pret final - 1038 euro pt 5 nopti, all inclusive, camera junior suite, ocean view
ne mai costa inca 15 eur pt ca platim cu cardul

si tot azi am prins o oferta la New York Marriott Downtown, 2 nopti, 370 usd/camera, toate taxele incluse
este extrem extrem de scump sa stai in Manhatan ...in comparatie cu alte orase din state
Gata, noi plecam maine. Ne uitam si la hotelul tau daca trecem pe-acolo si-ti spunem daca e OK.  ;) Povestim aici cum a fost excursia...

#139
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
A vizitat cineva piramidele de la Teotihuacan? Ce impresii v-au lasat comparativ cu cele de la Giza?
Ma gandeam ca o vizita de 1 zi nu ar strica, nu sunt f scumpe biletele Cancun - Mexico City. Plus ca in Mexic nu se stie daca voi mai ajunge vreodata.

P.S. offtopic - la sf de mai sunt oferte excelente si pe http://www.neckermann.be, 7n de la 740eur la 4 stele, AI.

#140
Pavloss

Pavloss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2009
[quote name='MATRIXU' date='Apr 7 2009, 13:38' post='6306948']
@Cgrosu, Vezi si la englezii de la firstchoice poate gasesti ceva!

Poti sa mai iei de la firstchoice ?
Din cat am incercat eu nu prea mai merge, cel putin la mine nu vroia sa treaca la etapa de "payment".
Daca stii cum ajutorul e foarte bine venit.

#141
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
cine a plecat de curand spre Mexic? ceva probleme sau intorsi in aeroport?

#142
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Am inteles ca astazi urmeaza sa se intoarca primii 20-30 de turisti romani de la inceputul epidemiei, sper sa nu aduca incepand de astazi si la noi gripa !!!

PS ...si nici sa nu posteze pe SP daca au simptome...
Asteptam update-uri de la Pitzi !

#143
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postgrecul68, on Apr 30 2009, 16:36, said:

Am inteles ca astazi urmeaza sa se intoarca primii 20-30 de turisti romani de la inceputul epidemiei, sper sa nu aduca incepand de astazi si la noi gripa !!!

PS ...si nici sa nu posteze pe SP daca au simptome...
Asteptam update-uri de la Pitzi !
Am venit azi dimineata. Grupul acela a venit si el cu avionul de Frankfurt. Se da o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai simptomele respective, ca si la plecarea din Mexic de altfel.
In rest, in peninsula Yucatan nu am vazut sa aiba probleme. Scade insa numarul de turisti (logic) si sunt hoteluri/restaurante la care personalul poarta masti. Prin Chiapas/Campeche nu am vazut pe nimeni cu masca. Cred ca problema majora este in Mexico City.
O sa revin cu detalii si ceva poze in curand.

#144
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
M-am intors Vineri din Mexic mai devreme decat era planificat. Din pacate a fost o vacanta semiratata datorita gripei aviare. Toate obiectivele turistice(Chichen Itza, Tulum) au fost inchise pe 29 Apr. Am ratat Chichen Itza, am ramas doar cu Teotihuacan.

Cateva recomandari personale:

Excursii:
- recomand sa le faceti pe cont propriu cu masina inchiriata. Poate fi mai scump dar nu depinzi de nimeni. Se conduce mai usor si mai in siguranta ca in Romania, soselele sunt mai bune. Autostrada Cancun-Playa Del Carmen(n-am observat daca si spre Tulum) e iluminata - am condus noaptea fara probleme.

Harti auto puteti descarca de aici http://dgp.sct.gob.mx/index.php?id=440 Sunt publicate de autoritati si f utile ptr cei care vor sa se pregateasca in avans.

Teotihuacan
- daca ajungeti in Mexic e bine sa nu ratati piramidele. Sunt avioane aproape din ora in ora Cancun-Mexico City iar biletul de avion e 200-250USD dus-intors.
Am plecat la 7 din Cancun si la 10:30 eram la piramide. Trasferul hotel - aeroportul Cancun s-ar putea sa fie mai ieftin sa-l faci cu o masina inchiriata pe care o poti lasa in parcare cu 165MXN/zi.
Un taxi aeroport Mexico City - Teotihuacan e 550MXN dus(pret fix). Il puteti ruga pe taximetrist sa va astepte(ca stiti ca sunt probleme cu taxiurile in Mexico City), mi-a cerut 100MXN/ora de asteptare(n-am negociat ca nu avea sens); discutati asta direct cu soferul ca cei de la standurile din aeroport(Sitio 300) va taxeaza mai mult sau zic ca nu se poate. Eu zic ca in max 3 ore vizitati tot complexul si aveti timp si de cateva ore prin oras.
Recomand sa zburati cu Mexicana deoarece au zboruri f dese si puteti schimba ora intoarcerii daca e cazul. Eu am schimbat gratis desi in conditii scria ca tre sa platesti o taxa + diferenta de pret.

Xel-Ha - a nu se rata cliff of courage, e ca in filme :D

Plaja:
- atentie la ce hotel stati! Majoritatea plajelor sunt pline de saci de nisip. E dezolant. Tre sa sari peste ei ca sa intri in apa.
Eu am stat la Sandos Playacar, ultimul hotel din Playa del Carmen spre sud. Nu erau saci nici in fata hotelului si nici pe plaja "virgina" care se continua spre sud. Insa spre nord cat vedeai cu ochii toata plaja era plina de saci. De aceea unii turisti de la hotelurile vecine veneau sa faca plaja in fata hotelului meu.

Poze recente cu plajele hotelurile din Playa del Carmen/Riviera Maya puteti vedea pe http://www.playa.info/ la sectiunea forum. Eu aici m-am uitat cand am ales hotelul si nu am dat gres.  

Cazare:
- personalul hotelului pare mai profesionist. Isi vad de treaba lor si nu te agaseaza ca in Egipt sau Rep Dominicana pentru bacsis.

Agentia First Choice UK http://www.firstchoice.co.uk/:
- ii recomand. Totul a fost transparent. M-au sunat sa ma anunte ca e un virus in Mexic si ca au introdus un avion special
pentru cei care vor sa plece mai repede.
- zborurile le opereaza Thomson Fly. Clasa standard are spatiu la picioare de 83.82cm ceea ce este suficient si pentru
cei inalti. De exemplu am zburat anul trecut cu MartinAir(operau ptr Neckermann) si spatiul era de 79cm - nu se putea sta,
a fost necesar sa ma mut la comfort class - cu bani evident.

Gripa:
- eu am fost pe 28Apr in Mexico City. Toata lumea purta masti, se distribuiau pliante/masti. Era neplacut. La piramide muzeul era inchis si nu era aproape nimeni, doar niste japonezi.
In Playa del Carmen lumea nu purtau masca/nu vorbeau de virus ca sa nu sperie turistii. Dar am intrat intr-un supermarket de-al lor si acolo purtau ca doar nu erau turisti.
First Choice(TUI) introdusese curse de repatriere pentru doritori.
Per total era neplacut nu puteai fi relaxat. Cand au anuntat inchiderea obiectivelor turistice eu am plecat ca nu mai era nimic de facut.


Per ansamblu e f frumos, ai si plaja si obiective turistice si divertisment.

Edited by vladec, 03 May 2009 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate