Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cu gandacul spre Amsterdam

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Cu Ocazia sarbatorilor de iarna vrem sa mergem in Amsterdam si as dori sa stiu ce este necesar pentru calatorie.
Cunosc in general ce acte as avea nevoie (masina e un Ford Fiesta luat in leasing).Dar as dori sa stiu:
1. Daca este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna - masina mi-a venit cu cauciucuri stoc (cred ca sunt de vara sau in cel mai bun caz all season)- stiu ca ar fi bine sa am cauciucuri de iarna dar as dori sa stiu daca o sa am probleme la vama daca nu am.
2. Cam cat ar dura in general calatoria (aprox. 4000 km dus-intors)
3. Impresii daca a mai fost cineva.
Multumesc.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postc-razzy, on Dec 5 2008, 12:49, said:

Cu Ocazia sarbatorilor de iarna vrem sa mergem in Amsterdam si as dori sa stiu ce este necesar pentru calatorie.
Cunosc in general ce acte as avea nevoie (masina e un Ford Fiesta luat in leasing).Dar as dori sa stiu:
1. Daca este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna - masina mi-a venit cu cauciucuri stoc (cred ca sunt de vara sau in cel mai bun caz all season)- stiu ca ar fi bine sa am cauciucuri de iarna dar as dori sa stiu daca o sa am probleme la vama daca nu am.
2. Cam cat ar dura in general calatoria (aprox. 4000 km dus-intors)
3. Impresii daca a mai fost cineva.
Multumesc.
Salut,
e musai sa ai cauciucuri de iarna, in vest este obligatoriu si doamne fereste sa fii implicat in vreun accident cat de mic. Deci ia-ti anvelope de iarna, sunt mai ieftine decat o amenda in Austria de exemplu.
Calatoria dureaza in principiu 2-3 zile. Daca faci in asa fel sa pleci dis de dimineata de la Arad/Oradea ai sanse sa ajungi destul de aproape de Amsterdam pana seara daca esti si obisnuit cu sofatul pe distante lungi.
Si eu am o Fiesta 1.4 TDCI (de care sunt f multumit) si cu care am fost anul trecut de sarbatori pe traseul Bucuresti-Viena-Praga-Ostrava-Budapesta-Bucuresti.

Chiar daca e iarna se merge f bine pe autostrazile din vest si sunt probleme numi in conditii meteo extreme.

Concediu placut !

#3
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
Si chiar daca nu ar fi obligatorii cauciucurile tot ar trebuii sa le pui ca nu e de joaca.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postc-razzy, on Dec 5 2008, 12:49, said:

Cu Ocazia sarbatorilor de iarna vrem sa mergem in Amsterdam si as dori sa stiu ce este necesar pentru calatorie.
Cunosc in general ce acte as avea nevoie (masina e un Ford Fiesta luat in leasing).Dar as dori sa stiu:
1. Daca este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna - masina mi-a venit cu cauciucuri stoc (cred ca sunt de vara sau in cel mai bun caz all season)- stiu ca ar fi bine sa am cauciucuri de iarna dar as dori sa stiu daca o sa am probleme la vama daca nu am.
2. Cam cat ar dura in general calatoria (aprox. 4000 km dus-intors)
3. Impresii daca a mai fost cineva.
Multumesc.
Nu ai nici o problema!
Nu te opreste nimeni la granite sa-ti controleze anvelopele!!!
Pentru siguranta proprie, este bine sa ai anvelope de iarna, dar nu neaparat.....
Eu am anvelope mixte si nu am nici o problema.... mai mult, le recomand tuturor soferilor...
O astfel de calatorie este bine sa o faci fractionat.... in doua zile...
Oricum, cel mai mult o sa faci pina iesi din Romania, pentru ca apoi mergi constant pe autostrazi pina la destinatie...
Daca vrei sa te fortezi, poti incerca, desi nu recomand, sa il faci intr-o zi....
Drum bun!

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcopjob2000, on Dec 12 2008, 00:22, said:

Nu te opreste nimeni la granite sa-ti controleze anvelopele!!!

Ai dreptate, se organizeaza filtre special pe tema asta, in general unde-s parcari mai incapatoare. Se pleaca cu amenda la purtator. In plus, daca ai ghinionul sa fii implicat in ceva vei fi declarat vinovat. Valabil cel putin in DE, A, HU. Ungurii sunt de departe cel mai ai dracu, legea lor zice sa ai cauciucuri la fel pe toate 4 rotile.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Inca ceva: verifica pe contractul de leasing daca ai specificat ca e obligatoriu sa anunti firma de leasing ca vei parasi tara cu masina. Proprietarul masinii e firma de leasing, tu esti doar utilizator. S-ar putea sa ai nevoie de o hartie de la ei in sensul asta...

#7
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005
Hai mai lasati prostiile si nu mai prostiti baiatu de cap, ca pana in amsterdam nu e asha mult, ce naiba, am mers arad - amsterdam dintr-o bucata cu o singura oprire de alimentare si masa, in rest mai rontai ceva si mai bei un redbull si ai ajuns.
Mult sucess. Drum bun.

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Bucuresti-Amsterdam sunt vreo 2150 km cu ceva plus, aproape 2200 km.
In trei zile cam greu sa faci traseul, ai sa vi inapoi rupt. :)
Eu am facut traseul: Arad-Heerlen (tot Olanda) ~3200 km dus-intors.
1600 km i-am facut in ~18 ore cu tot cu opriri (o ora pierdut la masa) si mergi...de-ti vine acru.
Plecat cu noaptea pe la ora 3 AM si ajund pe la ora 9 seara acolo. Cazat la hotel, a doua zi rezolvat problemele si mai stat inca o noapte la hotel (ca sa ne imbatam).
Daca stai numai o noapte e cam aiurea, nici nu te dezmeticesti bine din drum si tre sa vi inapoi.

Deci ~2200 km tu ii faci in...25-27 ore (B-Arad faci vreo 8 ore).
Banuiesc ca n-ai de gand sa-i faci dintr-o ''bcata'' pe toti.

Traseul e super fain si usor, aproape ca n-ai cum sa te incurci (daca iti place sa mergi pe autostrada pana iti vine rau).
Un pic de grija tre sa ai cand te bagi pe centura la Budapesta, acolo tot treci de pe M1 pe M0 si invers. Atentie la indicatoare si e simplu (spre exemplu daca nu scrie ''Wien'' atunci e semnu de A desenat pe sosea sau pe tablie, deci clar pe acolo tre sa mergi).

PS: Master mai pune la socoteala si Bucuresti-Arad, e echivalentu a aproape 1000 km de autostrada...
2200 km sunt foarte multi (din care vreo 500 prin tara), daca nu esti obisnuit cu drumurile lungi, e greu sa-i faci dintr-o bucata.

Edited by Octavian___28, 12 December 2008 - 17:24.


#9
mocanu_bogdan

mocanu_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.03.2007
Cauciucurile trebuie sa aiba profil minim de 6 mm in DE. Nu trebuie neaparat de iarna, pentru ei este intr-un fel obligatoriu pentru ca nu-i despagubeste asigurarea in caz de accident.

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postc-razzy, on Dec 5 2008, 12:49, said:

Cu Ocazia sarbatorilor de iarna vrem sa mergem in Amsterdam si as dori sa stiu ce este necesar pentru calatorie.
Cunosc in general ce acte as avea nevoie (masina e un Ford Fiesta luat in leasing).Dar as dori sa stiu:
1. Daca este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna - masina mi-a venit cu cauciucuri stoc (cred ca sunt de vara sau in cel mai bun caz all season)- stiu ca ar fi bine sa am cauciucuri de iarna dar as dori sa stiu daca o sa am probleme la vama daca nu am.
2. Cam cat ar dura in general calatoria (aprox. 4000 km dus-intors)
3. Impresii daca a mai fost cineva.
Multumesc.
1. IN GERMANIA NU SUNT OBLIGATORII ANVELOPELE DE IARNA.  TREBUIE DOAR SA AI LIMITA ANVELOPELOR DE 1.8-2 mm (mai nou la TUV te pica daca ai sub 2.5 mm ). Dar ,daca ai accidentat pe cineva si asigurarea ta sau a lui considera ,ca daca aveai anvelope de iarna puteai evita accidentul ........e posibil sa platesti din buzunaru tau ! (.....nu stiu cum e in austria si ungaria)


2. daca esti experimentat si o blanetezi faci 24-25h(din buc). Daca nu ,faci peste 28h asta in  conditii normale de mers . Eu am facut 22h pana in koln (200km de amsterdam) , insa am facut si  28h (conditii nasoale de mers si cu fete dupa mine care nu erau obisnuite cu drumul lung si care la 200km cereau toaleta si de mancare :deadtongue: )

3. nu am fost pana in amsterdam ci pana la 70 km de el adica pana in aachen-de. Tre` sa ne descrii cum am fost acolo , ca vreau sa trec si eu pe la anul  :D

Edited by Marius3k, 15 December 2008 - 07:54.


#11
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Din motive financiare calatoria se scurteaza astfel nu voi mai merge in Amsterdam ci mai aproape in Ungaria, in Budapesta mai exact.
In ceea ce priveste cauciucurile de iarna - imi voi cumpara un set cat de curand.
Am reusit sa adun restul actelor.
Am sa deschid un nou topic pentru aceasta calatorie.
Va multumesc pentru sfaturi inca odata.
Topicul se poate inchide.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate