Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ciuperca Kefir?

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#37
Horus_II

Horus_II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2008
Daca mai sunt persoane interesate de kefir le pot da eu .

#38
augusta

augusta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2009

View PostHorus_II, on Apr 6 2009, 13:27, said:

Daca mai sunt persoane interesate de kefir le pot da eu .
salut!sunt interesata de kefir,sunt din ploiesti ,cum pot intra in posesia lui?multumesc !

#39
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Am si eu graunte de kefir, daca sunt doritori in Bucuresti la pot da cu placere- gratis bineinteles.

#40
arahne_dea

arahne_dea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.02.2005
Salutare,

Sunt din Arad si sunt interesat de a obtine si eu o ciuperca Kefir.

Multumesc frumos.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Doar ca intrebare. Am avut si eu acum cativa ani ceva de genul asta - semana cau niste cristale usor mate. Le spunea kefir caucazian, dar nu le-am folosit niciodata cu lapte. Reteta pe care am primit-o odata cu ele era cu zahar si suc de lamaie. Oare e vorba de aceeasi ciuperca ?

#42
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
cele doua semana, dar, tu vorbesti despre  kefirul de apa. Uite o poza (chiar arata ca niste cristale):
[ http://img171.imageshack.us/img171/4011/kefirapamare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iar asta e kefirul de lapte (arata ca niste conopiduțe):
[ http://www.foodylife.com/wp-content/uploads/2009/05/kefir-what_are_the_benefits_of_kefir.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ambele sunt ciuperci tiberiene cunoscute pt. proprietatile lor.
Kefirul (din lapte) este cunoscut mai ales pt. efecte spectaculoase asupra problemelor cu somacul:: digestie, colesterol ridicat, etc.
Nu stiu ce proprietati are cel de apa. Nu la-m incercat ca 2 "animalute"  imi sunt de ajuns :)) (am kefir de lapte si ciuperca kombucha)

ce imi place mie la kefirul meu este faptul ca il fac cat de acru vreau (eu il prefer mai dulce, din cauza acrelii nu imi place iaurtul). Uneori pasez fructe si imi iese un iaurt de fructe extraordinar de bun si care este sanatos. Dimineata il mananc cu cereale. Nefiind foarte acru iese f. bun.
Este f. bun sa bei un pahar dupa o masa copioasa.
Eu nu aveam probleme de sanatate sau cu digestia. Dar am zis sa previn :)

Edited by CRYSSA, 25 June 2009 - 12:54.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Exact cel de apa este - il recunosc din poza. Mersi de informatie.

#44
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Dacă vreți să beți chefir din ăla originar, de la mama lui din Mongolia, trebuie să-l faceți cu lapte de iapă. Ăsta e bun la tot felul de boli, inclusiv TBC. Din păcate laptele de iapă nu se găsește, iar cel de măgăriță se găsește doar pe la unele sanatorii TBC și e foarte scump (ceva gen o roată de Boeing pentru 50 litri). Chefirul ăsta se numește Cumîs, poate găsiți pe undeva și îmi dați și mie un PM. :) Da' să fie de iapă.

#45
morena_gl

morena_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2009
salut e cineva dispus sa doneze cateva cristale de chefir de apa sau de lapte ?sunt din galati dar sunt dispusa sa platesc transp prin curier.!mercic anticipat!

Edited by morena_gl, 29 June 2009 - 14:45.


#46
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

View PostDihorul Razboinic, on 26th June 2009, 19:01, said:

Dacă vreți să beți chefir din ăla originar, de la mama lui din Mongolia, trebuie să-l faceți cu lapte de iapă. Ăsta e bun la tot felul de boli, inclusiv TBC. Din păcate laptele de iapă nu se găsește, iar cel de măgăriță se găsește doar pe la unele sanatorii TBC și e foarte scump (ceva gen o roată de Boeing pentru 50 litri). Chefirul ăsta se numește Cumîs, poate găsiți pe undeva și îmi dați și mie un PM. :) Da' să fie de iapă.
Ne lamureste cineva de unde putem face rost de cristale de kefir?

#47
Horus_II

Horus_II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2008
Revin cu oferta initiala ...

Daca sunteti interesati va pot oferi, granulele pentru lapte .

O zi buna .

#48
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmichirec, on 29th June 2009, 17:03, said:

Ne lamureste cineva de unde putem face rost de cristale de kefir?

Eu le-am luat de la o cunostinta, tot de pe un forum. GRATIS
Daca esti din Buc iti pot da eu, dar peste cateva zile ca acum nu mai am.

Se pot comanda si pe net, dar contra cost.

View Postmorena_gl, on 29th June 2009, 15:44, said:

salut e cineva dispus sa doneze cateva cristale de chefir de apa sau de lapte ?sunt din galati dar sunt dispusa sa platesc transp prin curier.!mercic anticipat!

Morena, se pare ca ne intalnim si pe forumul asta, la acelasi subiect :))
Banuiesc ca tie ti-am trimis azi ciupercutele ...dar contactata de pe alt forum :))))

#49
cecyly30

cecyly30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2009
Sunt interesata de grauntele de kefir. Locuiesc in Valea Jiului si nu stiu de unde as putea procura.
O zi buna sa aveti!

#50
emanicolai

emanicolai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2007

View PostCRYSSA, on 1st July 2009, 19:51, said:

Eu le-am luat de la o cunostinta, tot de pe un forum. GRATIS
Daca esti din Buc iti pot da eu, dar peste cateva zile ca acum nu mai am.

Se pot comanda si pe net, dar contra cost.



Morena, se pare ca ne intalnim si pe forumul asta, la acelasi subiect :))
Banuiesc ca tie ti-am trimis azi ciupercutele ...dar contactata de pe alt forum :))))

Buna ziua,


Sunt din Bucuresti si as dori si eu granule pent kefir, daca sa poate.Multumesc frumos!

#51
oportun

oportun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2009
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu cateva granule de kefir de lapte ?
Sunt din Bucuresti.
Multumesc mult !

#52
karina172

karina172

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2006
Salutare tuturor, vin cu o mica problema, se pare ca mamica mea a inghitit o ciuperca kefir. Nu stiu ce sa fac si cat este de grav, ea este in panica acum si da vina pe mine ca nu am pus-o intr-un loc mai sigur( era pe fereastra intr-o cana cu apa, de unde avea sa stiu ca avea s-o ia tocmai pe aia?)

Va rog frumos, daca cineva cunoaste ce urmari ar putea surveni, sau ar putea sa-mi dea vreun sfat, i-as fi f recunoascatoare. Vreau sa mai adaog ca peste cateva zile mamica trebuie sa plece intr-o deplasare, e exclusa spitalizarea. Va rog foarte mult.

#53
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am dat o cautare si se pare ca inghitirea acestei ciuperci nu numai ca nu este daunatoare, dar poate fi chiar benefica, pentru ca a ajuns exact unde e mai mare nevoie de ea...in stomac. Eu nu mi-as face prea multe griji !

Sanatate !

#54
karina172

karina172

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2006
ms pentru raspuns. Se pare ca nu exista, pana la moment, nici un motiv de ingrijorare: mamica se simte bine. Va multumesc pentru informatie si pentru "linistire".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate