Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum să dai șpagă la facultate, asta dacă chiar se dă

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Se dă șpagă la facultate ? (49 member(s) have cast votes)

Se dă șpagă la facultate ?

  1. La greu ! (39 votes [79.59%])

    Percentage of vote: 79.59%

  2. Deloc ! (10 votes [20.41%])

    Percentage of vote: 20.41%

Vote Guests cannot vote

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
- ce fel trebuie să înceapă discuția cu profesorul ?
- cum trebuie să reacționeze elevul atunci cînd profesorul nu acceptă din prima ?
- care sînt scorurile ?
- e mai bine ca fiecare elev să vorbească separat cu profesorul, sau să se facă listă și să se trimită un delegat / grup
- cum recunoști dinainte un profesor care primește spagă, emite anumite semnale ?

#2
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
hai ca iti spun io mai bine cat iei :

de la 6 luni la 5 ani plus confiscarea șpăgii.


#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
iti spune profesorul cat si cum trebuie sa dai
sunt cazuri cand trebuie sa le cumperi cartea, sau material didactic pentru curs
plus de asta afli de la colegi cum merge treaba cu spaga la fiecare profesor

Edited by Cutzu, 03 December 2008 - 23:35.


#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 InTech, on Dec 3 2008, 21:11, said:

- e mai bine ca fiecare elev să vorbească separat cu profesorul, sau să se facă listă și să se trimită un delegat / grup

eu nu am auzit de profesor universitar care sa ia spaga "direct"! spaga se da prin intermediari (secretare, asistenti, laboranti etc.). de regula, cine si cum ia spaga, se afla din "folclor"...
daca refuza, nu insista!

#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
InTech...te duci direct la secretara, intreaba-i pe aia mai mari care secretara "face jocurile"...de acolo totu' e simplu :P

#6
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

 Pazvante, on Dec 4 2008, 07:09, said:

eu nu am auzit de profesor universitar care sa ia spaga "direct"! spaga se da prin intermediari (secretare, asistenti, laboranti etc.). de regula, cine si cum ia spaga, se afla din "folclor"...
daca refuza, nu insista!
noua ni se dadea direct de catre profesor lista cu revendicari  :deadtongue:

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
De ce ai vrea sa dai spaga la facultate?  :huh:

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se dă la greu în majoritatea facultăților! La medicină sunt cele mai babane, mai ales străinii care cotizează și cu 1000 € pt un examen!
Întrebați dacă e vreun student la UMF Iași să vă spună el cum e acolo cu șpăgăraia, cu 50€ în carnet la examen stând la coadă la profi în birou! 50€ e un mic exemplu... ajung și la 4-500 unele examene "grele"!
UMF Oradea la fel... dar mai mascat!

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Ce parnaie ar trebui sa infunde profesorii care dau examenele pe spaga, mai ales in unele domenii precum medicina! Dupa aceea ne miram de calitatea profesionistilor.

#10
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

 ripper, on Dec 4 2008, 10:27, said:

Se dă la greu în majoritatea facultăților! La medicină sunt cele mai babane, mai ales străinii care cotizează și cu 1000 € pt un examen!
Întrebați dacă e vreun student la UMF Iași să vă spună el cum e acolo cu șpăgăraia, cu 50€ în carnet la examen stând la coadă la profi în birou! 50€ e un mic exemplu... ajung și la 4-500 unele examene "grele"!
UMF Oradea la fel... dar mai mascat!
am eu prieten acolo.. cu 1000 de euroi POATE se uita la tine.. asta daca esti roman, ca de arabi nici n'are rost sa mai vorbim

#11
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 InTech, on Dec 3 2008, 21:11, said:

- ce fel trebuie să înceapă discuția cu profesorul ?
sunt bou, da's bou' tau...
- cum trebuie să reacționeze elevul atunci cînd profesorul nu acceptă din prima ?
am glumit ba, chiar puneai botu'?
- care sînt scorurile ?
ia zi gogule, o saorma, ceva?
- e mai bine ca fiecare elev să vorbească separat cu profesorul, sau să se facă listă și să se trimită un delegat / grup
cum, nu sunt pe lista aia cu care a venit cuarescu la dvs?
- cum recunoști dinainte un profesor care primește spagă, emite anumite semnale ?
te uiti in parcare, sau dupa cum se imbraca


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 jay333, on Dec 4 2008, 10:32, said:

Ce parnaie ar trebui sa infunde profesorii care dau examenele pe spaga, mai ales in unele domenii precum medicina! Dupa aceea ne miram de calitatea profesionistilor.

Ar trebui... problema e că de cel puțin 8 ani se practică lucrul ăsta prin facultățile de medicină și n-am văzut niciun prof anchetat sau demis!

#13
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
:lol:

Mi-am adus aminte de o faza de la examenul de Algebra din an I. Un coleg avea 10 euro pusi in carnetul de student(uitati) si i-am dat toti profului carnetele si am iesit o ora afara sa corecteze alea.

Pe urma l-a chemat primul si i-a spus: "vrei sa ma mituiesti ?" Pot sa spun ca s-a inrosit instantaneu la fata ala (nu de alta dar chiar nu e cazul de dat spaga la el) si cred ca a eliminat 2 l de apa prin transpiratie in 3 secunde.


Daca sunt probleme: sunati la 112 si va rezolva cu o panda si astfel deveniti vedete :)

Edited by crysty2k5, 04 December 2008 - 15:07.


#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 crysty2k5, on Dec 4 2008, 15:05, said:

:lol:

Mi-am adus aminte de o faza de la examenul de Algebra din an I. Un coleg avea 10 euro pusi in carnetul de student(uitati) si i-am dat toti profului carnetele si am iesit o ora afara sa corecteze alea.

Pe urma l-a chemat primul si i-a spus: "vrei sa ma mituiesti ?" Pot sa spun ca s-a inrosit instantaneu la fata ala (nu de alta dar chiar nu e cazul de dat spaga la el) si cred ca a eliminat 2 l de apa prin transpiratie in 3 secunde.


Daca sunt probleme: sunati la 112 si va rezolva cu o panda si astel deveniti vedete :)
e plin de povesti studentesti peste tot
in general din cate am vazut eu
profesorii care nu iau spaga sunt deja realizati
2 case... 4 masini
normal ca esti smecher si in sala de examen iti permiti sa spui in gura mare ca nu primesti atentii

#15
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 crysty2k5, on Dec 4 2008, 15:05, said:

:lol:

Mi-am adus aminte de o faza de la examenul de Algebra din an I. Un coleg avea 10 euro pusi in carnetul de student(uitati) si i-am dat toti profului carnetele si am iesit o ora afara sa corecteze alea.

Pe urma l-a chemat primul si i-a spus: "vrei sa ma mituiesti ?" Pot sa spun ca s-a inrosit instantaneu la fata ala (nu de alta dar chiar nu e cazul de dat spaga la el) si cred ca a eliminat 2 l de apa prin transpiratie in 3 secunde.


Daca sunt probleme: sunati la 112 si va rezolva cu o panda si astfel deveniti vedete :)
Pai da.... 10 dolari? Se merita?
p.s.
In facultati nu se da mita....

#16
forever_yours

forever_yours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 26.11.2008
Daca e femeia directoarea a f*ti ca omul si se rezolva...

Edited by forever_yours, 04 December 2008 - 15:33.


#17
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
da, e aiurea cu mita...dar de copiat ai copiat?
tot ilegal e
eu de ex nu sunt perfect
p.s. cei 6 care au votat NU sunt clar cadre didactice :))

Edited by marius ro, 04 December 2008 - 15:41.


#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
eu ăstora de vor să obțină ceva cu șpagă le doresc în viață să aibă parte numai de oameni care s-au realizat în viață numai cu șpagă


vă mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate