Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#991
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Noi am ales un cuvee charlotte si din ce tin minte a fost sub 100 de lei sticla. Nu sunt o cunoscatoare a vinurilor, dar foarte putine din vinurile noastre din supermarket, la 20 de lei, sunt bune.

#992
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Beciul Domnesc e un exemplu, medaliat de 2 ori aur si 1 data argint la un concurs mondial, costa sub 20 de lei.

#993
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 aka_razvan, on 24 ianuarie 2013 - 22:47, said:



Da-ne un "ordin de marime", sa ne facem o idee.

O portie de black angus, una de vita "normala" dar maturata si doua ceaiuei +doua ape, in jur de 500 lei.

 raman, on 31 ianuarie 2013 - 21:02, said:


Astia de la Osho l-au criticat pe Restograf ca ar fi furat reteta de afacere, meniul, precum si ceva personal.
Locuiesc aproape, asa ca am sa ma duc dupa ce obtin un credit ;)

Si eu locuiesc la ... 5 min de mers pe jos :). Nu am ajuns inca la Osho, dar nici nu ma intereseaza daca au copiat sau nu retete. Nici restograf nu cotesc, majoritatea parerilor sunt subiective...si-atunci prefer sa ma bazez pe subiectivismul ei.

Edited by richelieu, 01 February 2013 - 19:28.


#994
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Blue_Ivy, on 01 februarie 2013 - 00:52, said:

Beciul Domnesc e un exemplu, medaliat de 2 ori aur si 1 data argint la un concurs mondial, costa sub 20 de lei.
Costurile pe care le implica
1kg de strugure
vinificare
sticla
eticheta
dop
imbuteliere
nu pot fi acoperite cu doar 20 de lei, atunci cand vorbim de un vin premiat la concursuri internationale.
Evident ca te-ai lasat pacalit de marketing.

#995
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Am baut de cateva ori Beciul Domnesc si nu mi s-a parut a fi un vin premiat, asta in comparatie cu alte vinuri, mult mai scumpe si la fel de premiate. Deci ori e vorba de concursuri diferite../ ori e ceva putred in Danemarca.

#996
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 raman, on 01 februarie 2013 - 19:52, said:

Costurile pe care le implica
1kg de strugure
vinificare
sticla
eticheta
dop
imbuteliere
nu pot fi acoperite cu doar 20 de lei, atunci cand vorbim de un vin premiat la concursuri internationale.
Evident ca te-ai lasat pacalit de marketing.

Pai cum sa ma las pacalit de marketing? Asta e pretul lui in supermarket. Vrei sa spui ca mint astia in legatura cu medaliile? Ma indoiesc, asa de ce nu pun toti medalii pe sticle? Nu cred ca poti scrie chiar orice pe ambalaj, sunt totusi legi.

 richelieu, on 01 februarie 2013 - 20:00, said:

Am baut de cateva ori Beciul Domnesc si nu mi s-a parut a fi un vin premiat, asta in comparatie cu alte vinuri, mult mai scumpe si la fel de premiate. Deci ori e vorba de concursuri diferite../ ori e ceva putred in Danemarca.

Pai depinde ce ai baut feteasca neagra, merlot, pinot noir. Sunt diferente mari de gust. Trebuie sa compari acelasi sortiment acelasi an etc

#997
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Am baut din toate si din mai multi ani. Pentru gustul meu de profan, Beciul Domnesc mi se pare mediocru. Prea greu, prea dezechilibrat. Dar repet, sunt un profan in domeniu :).

#998
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Nici eu nu sunt un cunoscator, doar ca asta mi-au spus-o si altii:  nu merita sa cumperi o sticla de vin scumpa in necunostinta de cauza. Sunt multe vinuri scumpe care nu depasesc calitatea celor mai ieftine (din pacate)

#999
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Asa e, dar pentru a face selectia in cunostinta de cauza, trebuie sa le incerci :).

#1000
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Blue_Ivy, on 01 februarie 2013 - 20:11, said:


Pai cum sa ma las pacalit de marketing? Asta e pretul lui in supermarket. Vrei sa spui ca mint astia in legatura cu medaliile? Ma indoiesc, asa de ce nu pun toti medalii pe sticle? Nu cred ca poti scrie chiar orice pe ambalaj, sunt totusi legi.

1) Ei au primit premiu pentru alt vin decat cel de pe raftul supermarketului.
2) Producatorii de vin nu se duc la concursuri cu gama de market ci cu gama prestige, de horeca.
3) Gama prestige nu se gaseste in supermarketuri.
4) Deci aia nu mint, fac marketing sau mint prin omisiune.

#1001
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 raman, on 01 februarie 2013 - 20:39, said:

1) Ei au primit premiu pentru alt vin decat cel de pe raftul supermarketului.
2) Producatorii de vin nu se duc la concursuri cu gama de market ci cu gama prestige, de horeca.
3) Gama prestige nu se gaseste in supermarketuri.
4) Deci aia nu mint, fac marketing sau mint prin omisiune.

Uita-te bine aici cate medalii are Beciul Domnesc, scrie clar, mergi la sectiunea Medalii: http://www.vinconrom...ges/indexro.htm

Tine cursorul mouse-ului deasupra sagetii din tabel ca sa vezi si mai jos, astia au un site tampit si nu merge cu click in tabelul ala.

Eu am numarat 32 medalii doar pentru Beciul Domnesc.

#1002
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Blue_Ivy, on 01 februarie 2013 - 20:49, said:


Uita-te bine aici cate medalii are Beciul Domnesc, scrie clar, mergi la sectiunea Medalii: http://www.vinconrom...ges/indexro.htm

Tine cursorul mouse-ului deasupra sagetii din tabel ca sa vezi si mai jos, astia au un site tampit si nu merge cu click in tabelul ala.

Eu am numarat 32 medalii doar pentru Beciul Domnesc.
O fi, dar nu la optispe lei de la Cora.

#1003
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 01 februarie 2013 - 20:23, said:

Am baut din toate si din mai multi ani. Pentru gustul meu de profan, Beciul Domnesc mi se pare mediocru. Prea greu, prea dezechilibrat. Dar repet, sunt un profan in domeniu Posted Image.

@ richelieu
Vinul lui Dinescu cum ti se pare?

#1004
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am baut prea multe sortimente...si mai mult alb. E un vin bun, dar il prefer la albe, pe cel al lui Isarescu :)

#1005
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
http://www.domeniulcoroanei.com/ Posted Image

#1006
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Blue_Ivy, on 02 februarie 2013 - 13:49, said:

Asta este intradevar un vin de calitate. Pino Gris, Tamaioasa Romaneasca (sec cu miros de vin dulce, fenomenal), Feteasca alba si la vinuri rosii Merlotul, extraordinar de aromat, ar mai fi Cabernetul si Tamaioasa roza pe care nu le-am baut. Acum ceva timp au lansat gama Minima Moralia. Am fost la lansare, la Palatul CEC, Principesa Margareta, Radu Beligan au fost alaturi de gazdele care au primit vreo 200 de invitati cu cele 6 noi sortimente de mare finete. Astia sunt de departe lideri la standardul calitatii.

#1007
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt perfect de acord. De aceea nu sustin stifturile din import. Trebuie sa fim increzatori cu ce avem si sa promovam cu mandrie.

#1008
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Acu...ca sa fim seriosi, nu tot ce vine din import e stift, ba dimpotriva. Eu beau cu aceeasi placere un vin bun romanesc, cat si unul bun de import. Sunt gusturi diferite, texturi diferite....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate