Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1945
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nah….am băut săptămâna trecută cafea pe Champs Elizee, cu 10 euro. Puțin mai încolo era 30 :). Și nici nu era cea mai buna cafea.
Un ceai la Burj al Arab e 50 Euro.

Nu e ceva specific românesc

#1946
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007
Bucuresti, restaurantul "Vatra" pe Brezoianu 19, aproape de Gambrinus.

#1947
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu stiu daca s-a observat dar pe unde mananc preturile sunt acum aproape duble fata de 2019.
Ciudat este ca sunt clienti la fel ca inainte, asa ca preturile astea sunt sa stea, nu vor reveni vreodata.

#1948
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai daca tot s-a atins subiectul.....tocmai am vrut sa comand prin Glovo, de la Dristor, un meniu farfurie mica, de vita. 74 (saptezeci si patru!!!!) lei. Cu taxa de livrare a Glovo, ajungeam la aproape 90 lei. PENTRU O SHAWORMA!!!
Am vrut sa ii sun sa le spun unde sa si-o bage :lol:
Nu sunt zgarcit....insa unele chestii chiar nu merita banii.

#1949
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrichelieu, on 23 ianuarie 2023 - 12:04, said:

Pai daca tot s-a atins subiectul.....tocmai am vrut sa comand prin Glovo, de la Dristor, un meniu farfurie mica, de vita. 74 (saptezeci si patru!!!!) lei. Cu taxa de livrare a Glovo, ajungeam la aproape 90 lei. PENTRU O SHAWORMA!!!
Am vrut sa ii sun sa le spun unde sa si-o bage :lol:
Nu sunt zgarcit....insa unele chestii chiar nu merita banii.

18 euro...

#1950
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostFC72, on 23 ianuarie 2023 - 11:33, said:

Nu stiu daca s-a observat dar pe unde mananc preturile sunt acum aproape duble fata de 2019.
Ciudat este ca sunt clienti la fel ca inainte, asa ca preturile astea sunt sa stea, nu vor reveni vreodata.
Eu cred că partea cu scumpirea utilităților și materiei prime e adevărată, dar până la un punct. Se folosesc de chichița asta, ca să umfle prețurile, părerea mea.

View Postrichelieu, on 23 ianuarie 2023 - 12:04, said:

Pai daca tot s-a atins subiectul.....tocmai am vrut sa comand prin Glovo, de la Dristor, un meniu farfurie mica, de vita. 74 (saptezeci si patru!!!!) lei. Cu taxa de livrare a Glovo, ajungeam la aproape 90 lei. PENTRU O SHAWORMA!!!
Am vrut sa ii sun sa le spun unde sa si-o bage :lol:
Nu sunt zgarcit....insa unele chestii chiar nu merita banii.
Păi prin platformele de livrări, mai mereu restaurantele practică prețuri mai ridicate, decât dacă ai comanda direct de la ei, acolo unde este posibil.

La 100 ron, mă duceam și luam 3-4 shaorme la fața locului.

#1951
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu stiu cat mai e o saworma direct la ei, dar nu vroiam sa ma opresc din treaba si sa ma duc pana acolo.....
Am renuntat, oricum. :)

#1952
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Pe la mine pretul la take-away e cel din meniu apoi adauga 1-3 euro cei de la delivero, glovo, uber eats, ai si abonamente fara adaos daca comanzi des, in plus multe restaurante acopera delivery si tu platesti doar pretul din meniu.

#1953
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
Tot ce tine de delivery a explodat, pentru ca nemernicii de la curierat au ridicat comisionul foarte puternic si restaurantele sub obligate sa ridice preturile, dar comenzile prin delivery vor pica foarte curand.

Preturile si la restaurant au crescut foarte rau, o supa/ciorba sub 15-20RON nu mai gasesti, adica vorbim totusi de 3-4eur, pe cand in Viena o supa costa 4,5-5,5eur.
O pizza la orice restaurant normal (nu de figuri) este 35-45 de ron, adica 8-9 eur.

#1954
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nici nu știu când am comandat ultima oară prin aplicații gen Glovo, Tazz, Panda, Bolt Food etc. Dacă am la toate astea, 3-4 comenzi însumate.

Prefer direct la restaurant comanda, fiindcă e mai ieftin.

#1955
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
si eu in general, dar multe restaurante bune nu au delivery direct, ci lucreaza doar prin companii de genul.

#1956
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbusiness11, on 24 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Tot ce tine de delivery a explodat, pentru ca nemernicii de la curierat au ridicat comisionul foarte puternic si restaurantele sub obligate sa ridice preturile, dar comenzile prin delivery vor pica foarte curand.


Ciudat, aici la mine tocmai concurenta dintre alea 3-4 companii de delivery mari a scazut serios preturile transportului.

#1957
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
Lasa preturile transportului, ca nu aia este nebunia. Ci comisionul din spatele comenzii care trebuie platit de restaurant. Serviciile astea taxeaza intre 15 si 35% comision pe orice comanda. La 100RON tu dai 35RON catre Glovo sa spunem. Astfel ca restaurantele au fost nevoite sa umfle la randul lor preturile ca sa mai amortizeze din acest comision.

Dar sunt sigur ca daca o vor tine tot asa, comenziile prin aplicatie vor scadea si vor exista ori restructurari de comisioane, ori vor intra multe in faliment pentru ca si asa nu sunt profitabile, ori multe restaurante vor prefera sa livreze pe cont propriu. La urma urmei va fi mai ieftin sa cumperi 2-3 scutere si 2-3 angajati pe delivery.

#1958
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Da…adevarul e ca dacă tu dai comision de 35% din valoarea de vânzare, aia înseamnă cam tot profitul restaurantului.

#1959
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009
La cum se prevad urmatorii 2 ani cred ca multi din industrie o s-o ia in barba.Sunt si nesimtiti.
Asta cade prima si prin ricoseu baietii cu livrarea.
Back to home cooking.Posted Image

#1960
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostDANANDREI2001, on 26 ianuarie 2023 - 22:57, said:

La cum se prevad urmatorii 2 ani cred ca multi din industrie o s-o ia in barba.Sunt si nesimtiti.
Asta cade prima si prin ricoseu baietii cu livrarea.
Back to home cooking.Posted Image
Nu e vorba de asta, sunt zile în care ai chef să stai ca broscoiul și să te relaxezi și te saturi de gătit ori vin mai mulți prieteni, rude etc. și vrej să comanzi sau pur și simplu îți e poftă de ceva. Nu tuturor le place să gătească zi de zi, aia e.

#1961
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postbusiness11, on 25 ianuarie 2023 - 09:36, said:

Lasa preturile transportului, ca nu aia este nebunia. Ci comisionul din spatele comenzii care trebuie platit de restaurant. Serviciile astea taxeaza intre 15 si 35% comision pe orice comanda. La 100RON tu dai 35RON catre Glovo sa spunem. Astfel ca restaurantele au fost nevoite sa umfle la randul lor preturile ca sa mai amortizeze din acest comision.


pai na, sa isi faca mado, spartan si mesopotamia flota auto si sa angajeze soferi daca vor sa scape de comisionul nesimtit.

#1962
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Pe traseul Turda-Bistrita-VatraDornei are cineva o recomandare de mers la sigur pt o masa zdravănă prânz-cină?

Preferabil nu în localități... ceva mai la verdeață ... pe 7 aprilie fac deplasarea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate