Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sudura cu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adi_bascau

adi_bascau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2008
Daca stie cineva sa ne explice cum se poate construi o instalatie de sudura autogen care foloseste electrolit,ar fi tare fain.....

#2
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
salut Anul trecut era 2200 euro in brasov prin www.tehnologiimoderne.ro
sursa= internet

#3
fool

fool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 10.04.2007
Din cate stiu instalatia autogen foloseste apa+carbid, de unde rezulta acetilena. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#4
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Si oxigen. De-aia se cheama sudura oxi-acetilenica

#5
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Va recomand sa apelati la cei care sunt specializati pe asemenea procedeu de sudare.
Eu nu m-as apuca de chestii artizanale in lucrul cu oxigenul si acetilena.

#6
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
Daca titlul topicului este -Sudura cu APA- nu inteleg cum de a-ti deviat la -sudura oxi-acetilenica-----autogen ----etc.
Aparatul comercializat de :Tehnologiimoderne.ro foloseste APA pentru a produce gazul brawn folosit la operatiunea de sudare-debitare cu plasma.......
Pretul aparatului fiind prohibitiv pentru mine, care sudez electric sau oxi-acetilenic doar pentru nevoi personale si experimentare hobistica.  
Dar recunosc ca nu ar sta rau in atelierul meu ! Astept sa mai scada pretul!

#7
kriket

kriket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.10.2008
Vreau sa fac un fel de aparat de sudura ce foloseste O2 si H produs prin electroliza apei.
Ceva simplu: 1-sursa de curent , 2-un container ce are apa si celula pt electroliza 3- al doilea container pt colectarea O2 si H 4-furtulnul ce duce la arzator.
Ma intereseaza din ce material sa fac celula pt a nu se oxida , sa folosesc bucatzi de tabla sau tije .

Ceva de genul: http://www.youtube.c...feature=related

Astept sugestii...
B)

#8
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Vezi topicul apa drept combustibil pe aria Auto

S-a discutat mult pe tema unor astfel de generatoare de HHO/Brown gas/Hydroxy sau amestec hidrogen/oxigen obtinut prin electroliza apei si alte metode

Ca randament un "generator profesionist" e mult mai slab decat un model gen Bob Boyce pe care il poate construi oricine.

Uite un model facut de mine de exemplu: http://forum.softped...t...t&p=6014044

Scoate de 2-3 ori mai mult gaz decat un generator Liga la aceeasi putere.

Edited by flaviand, 02 March 2009 - 07:55.


#9
kriket

kriket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.10.2008
As vrea sa fiu putin indrumat despre ce materiale sa folosesc pentru celula de electroliza pt a nu se oxida.
Am o sursa de 12V si parca 1500 mAh ... cat de mare trebuie sa fie celula pentru o asemena sursa.

#10
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Hehe, pai la 1,2 A nu faci nimic :)

Pentru electroliza bruta ai nevoie cam de 10AMP la 12V pentru 1 LPM gaz.

Pentru o torta mititica iti trebe vreo 5LPM, iar pentru ceva mai maricel vreo 10-15 LPM sunt recomandati.

Dar pentru sudura nu trebuie sa mergi la 12V ca in auto, poti merge la 220V redresat si atunci te legi direct la priza ca merge la amperaj mai mic daca ai voltaj mare.

Vezi filmele mele de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5kze_tI3Z5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Materialele pentru cutie le-am detaliat in linkul din postul anterior. Pe acelasi topic gasesti detalii si despre placile de inox. Modele de design sunt multe, depinde pe ce varianta vrei sa mergi. Ia si citeste topicul acela ca gasesti mai multe informatii acolo.

Edited by flaviand, 03 March 2009 - 13:27.


#11
kriket

kriket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.10.2008
Da dar pe youtube are o baterie de masina si scoate gaz pt o torta destul de frumusica ...

#12
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Poate bagi si un subiect in propozitia aia... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate