Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Hartie foto

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
am si eu o intrebare , si anume unde gasesc hartie foto a3 pentru imprimanta inkjet la un pret rezonabil. cum m-am pricopsit cu un foto a3 de la hp si nu am reusit sa o vand , ma gandeam ca i-ar prinde bine ceva miscare...are cineva idee unde gasesc hartie a3 foto la pret rezonabil , caci la hp am vazut dar cereau pe 20 de coli vreo 30 si ceva de euro fara tva , costandu-ma mai mult hartia decat printul...orice fel de hartie numai foto sa fie si a3...

#2
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Hartia foto nu prea are pret rezonabil. In plus, tine cont de faptul ca trebuie sa se inteleaga cu imprimanta. In primul rand, iti trebuie profilul hartiei respective setat in driverul de imprimanta. In al doilea rand, anumite combinatii chiar nu reusesc. Adica anumite hartii nu pot da rezultate bune pe o anumita imprimanta orice le-ai face. Singura varianta fail-proof este folosirea consumabilelor originale. Sorry!

#3
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Exact, hartia pentru epson nu va merge pe hp, nu stiu cum se impaca cu aia pentru canon (desi as paria ca nici aia nu merge)...
Pur si simplu sunt facute special pentru formula cernelii care se pune peste ele...

Si pretul nu e prea mare, la 1..2E/pagina (cu tot cu cerneala).. Tine cont ca un a4 la minilab costa 30.000 (adica 0.7e), iar a3-ul e dublu... In plus, se stie ca imprimanta e mai scumpa (si mai slaba calitativ - /parerea mea) decat minilabul

#4
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

gallax, on Feb 1 2005, 10:42, said:

In plus, se stie ca imprimanta e mai scumpa (si mai slaba calitativ - /parerea mea) decat minilabul

<{POST_SNAPBACK}>


Bine ca ai spus "parerea mea" ca saream la gatul tau! :) Nu stiu daca ai vazut ceva printat de o imprimanta ink-jet serioasa. Nu ma refer la cine stie ce scumpeturi. Sa vezi macar un print mai mare A5-A4 scos la orice minilab si scos pe o imprimanta sa zicem Epson R200 (cam 100 Euro). Diferenta de calitate este in favoarea imprimantei, atat la capitolul rezolutie cat mai ales la redarea culorilor. De fapt, la minilab, culorile sunt cam la noroc. Daca vrei sa iti iasa ce vezi pe monitor acasa trebuie sa iti calibrezi monitorul si sa te duci cu profilul de culoare la minilab. Si nu stiu cati ar accepta sa lucreze cu profilul tau.
De aceea, sunt de acord cu afirmatia ca un print este mai scump, dar nu pot fi de acord cu ideea ca sunt mai bune imaginile de la lab.

#5
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Sincer, n-am scos niciodata ceva urias la imprimanta, dar pentru dimensiuni mici (10x15, 16x21) ce am vazut eu scos la imprimanta era mai slab ca de la un minilab (ma refer la calitatea tipariturii... redarea culorilor depinde mai mult de muschii alora cu minilabul)... Adica, stiind ca e scos la imprimanta, m-am incapatanat sa gasesc (si am gasit) punctele care alcatuiau imaginea, desi era hartie foto glossy si imprimanta inkjet buna...

#6
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Ce inseamna imprimanta inkjet buna? Era photo? Era Epson sau Canon? Era fabricata dupa 2003? Cu cate culori tiparea, la ce rezolutie si ce marime avea picatura? Mai sti.
Eu am vazut diferente si la 10x15, net in favoarea printului de imprimanta. Daca vrei facem un pariu cu imprimanta mea si laboratorul ales de tine. ;) Merge?

Edited by Rigid Aurel, 01 February 2005 - 16:40.


#7
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
eu am un hp 9680 , foloseste cartusele 56,57 si optional 58 pentru foto mai klumea , am incercat pe niste hartie kodak everyday paper si am fost ff multumit de rezultate...deasemenea am printat la un multifunctional care foloseste aceleasi tip de cartuse pe hartie epson si la fel rezultatul a fost foarte imbucurator...ce ma dispera e ca hp-ul are un singur fel de hartie a3 foto , una la mana , a doua ca e ff scumpa ... macar la epson sau canon sa fie mai ieftina , ca nu imi fac probleme de compatibilitate. cat despre printul la centre am o parere ff proasta , adik rezultatele sunt pe masura pretului. am facut niste 10x15 la centrul din carrefour si am fost dezamagit , adik cum vorbeati si mai sus arata mai klumea printul facut la imprimanta mea. hartie hp am de unde lua la 50% din pret , la fel si cartuse , numai ca nu are si a3 (la promotie nu folosesc a3  :P )...deaia intrebam prin vecini daca stie cineva o sursa de hartie ... prefer confortul de acasa si calitatea hp unui centru de specialitate.

#8
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004

Rigid Aurel, on Feb 1 2005, 16:38, said:

Ce inseamna imprimanta inkjet buna? Era photo? Era Epson sau Canon? Era fabricata dupa 2003? Cu cate culori tiparea, la ce rezolutie si ce marime avea picatura? Mai sti.
Eu am vazut diferente si la 10x15, net in favoarea printului de imprimanta. Daca vrei facem un pariu cu imprimanta mea si laboratorul ales de tine. ;) Merge?

<{POST_SNAPBACK}>

Salut,
Am vazut printurile pe un epson stylus 8XX (nu mai tin minte, era prin 2000-2001). Doar ca era imprimanta de >500$, cu consumabile f. scumpe, asa ca am avut toate motivele sa fiu dezamagit. Scotea poze, doar ca avea nevoie de 4 min/pagina, si daca erai atent vedeai "punctul"... Altfel, imprimanta era grozava - 11 ppm color, super precizie - genul de imprimanta pe care scoti cu font de 8 un text, pui caciulitele, pui din nou foaia si scrie peste (chestie care la vremea aia nu o puteai face pe imprimantele facute de altcineva).
Dar din cauza pozelor respective (care costau atunci 5x pretul uneia de la minilab) nici n-am mai incercat de atunci... se prea poate sa fi evoluat tehnica atat de tare. Poti sa-mi spui ce imprimanta folosesti? ca mi-ai dat niste idei :D

#9
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Eu am un Epson R300 cu 6 cartuse separate de culoare (C M Y lC lM B). Singura diferenta intre asta si R200 este cititorul de card si posibilitatea de a printa stand-alone. Ca bonus iti printeaza si CD-uri. Eu sunt foarte multumit de ea. SIngura chestie cu adevarat frustranta este ca inca nu se gasesc la noi cartuse replacement si nici nu se pot reincarca. Original un cartus costa 600.000 lei.

#10
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
multi zic ca epsonul ar fi mai indicat pentru poze ca hp-ul, dar eu raman la a3-ul meu, nu de alta dar nu a vrut nimeni sa o cumpere. rau nu-mi pare fiindca mi-a picat dintr-o afacere , deci calul de dar nu se cauta la dinti cum spune romanul. partea proasta e ca acum trebuie sa fac pe dracu in 4 sa-mi cumpar un aparat foto digital performant , ca de obrazul subtire se tine cu cheltuiala. anyway daca vreunu aude de o sursa de hartie a3 foto rog frumos sa posteze ca pana la urma deaia costa o groaza de bani imprimanta , ca e a3.
multa bafta si mersi pentru post-uri!!!

#11
alexelu159357

alexelu159357

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2006
Salut,

Am imprimanta Canon.

Am gasit hartie Canon, Glossy Photo Paper, 50 buc. de 10x15 la 240.000 lei.
Dar este de doar 190 g/mp, are ceva ?. Ca am inteles ca trebuie sa fie de vreo 270 g/mp.

Este ieftina, este scumpa ?. Ca de buna trebuie sa fie ca-i Canon.

Ajutati-ma va rog, ca mi-e sila de laboratoare. :coolspeak:

A.

Edited by alexelu159357, 11 October 2006 - 03:06.


#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Uita-te in manualul imprimantei ca probabil scrie acolo cu ce tipuri de hartie merge. Daca gasesti tipul hartiei in proprietatile imprimantei si il poti seta e si mai bine. Totusi nu cred sa fie probleme.
PS: cred ca iesi mai scump daca iti printezi pozele acasa decat la un lab.

#13
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postdeejay86, on Oct 11 2006, 10:42, said:

Uita-te in manualul imprimantei ca probabil scrie acolo cu ce tipuri de hartie merge. Daca gasesti tipul hartiei in proprietatile imprimantei si il poti seta e si mai bine. Totusi nu cred sa fie probleme.
PS: cred ca iesi mai scump daca iti printezi pozele acasa decat la un lab.
Da e mai scump printul facut acasa dar cred ca a patit ce am patit si eu pe la laboratare unii mi-au zgariat filmul
care trebuia doar scanat si pus pe CD, altii sunt incepatori si nu ie spozele bine. In Bucuresti ai de unde alege, dar in rest mergi mai mult pe noroc
Despre hartie eu cred ca e buna, eu am scoz poze si pe "High resolution papaer" care e mult mai slaba, doar 100 g. Pretul mi se pare bun, ce dimensiuni au?

#14
alexelu159357

alexelu159357

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2006

View Postdeejay86, on Oct 11 2006, 10:42, said:

Uita-te in manualul imprimantei ca probabil scrie acolo cu ce tipuri de hartie merge. Daca gasesti tipul hartiei in proprietatile imprimantei si il poti seta e si mai bine. Totusi nu cred sa fie probleme.
PS: cred ca iesi mai scump daca iti printezi pozele acasa decat la un lab.


Mai mai mai, de ce nu citesti mai atent ?. De mers merge la a mea imprimanta, eu am intrebat daca e buna - ca se numeste "Glossy Photo Paper" si ca e de 190 g/mp.. Si ce este cu pretul. Daca e ieftina sau scumpa.

Da, stiu ca e mai scump acasa dar am spus mai sus ca mi-e sila de laboratoare.

Livik, am zis, 10x15 cm. Si mie mi se pare mic pretul pentru 50 de buc..

#15
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
ce model este imprimanta

190 e cam la limita, sunt f subtiri (cu cat sunt mai grele cu atat mai bine, suparta tus mai mult,sunt mai rezistente in timp, calitate superioara) cea mai buna hartie din toate timpurile este epson, dar nu si imprimantele :)

am incercat si cu alte marci dar fara succes

atentie !!! ; pozele printate @ home cu timpul isi pierd din calitate, se pierd culorile, mai ales cu hartie slaba, mai conteaza si tus-ul

Bafta!

Edited by Cadyllac, 11 October 2006 - 21:20.


#16
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
a taiat cineva hartie hoto A4 in 10/15? sau in alt format? cum e posibil sa fac asta cu pierdere minima de mediu de imprimare ? :)

#17
khaan0001

khaan0001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.05.2005

View Postskin311, on Mar 29 2007, 11:30, said:

a taiat cineva hartie hoto A4 in 10/15? sau in alt format? cum e posibil sa fac asta cu pierdere minima de mediu de imprimare ? :)

Am folosit coala A4 prntru printuri 10/15. Si merge f bine. Poti sa o tai in 4 sau sa pui 4 poze una linga alta (imprimantele Canon stiu sa faca asta automat prin softul cu care vin in pachet). In nici unul din cazuri nu se face ''risipa'' de hartie.

#18
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
cum ai taiat hartia? cutter sau foarfece?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate