Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

despre religia mozaica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#37
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

View PostLoveDemon, on 12th January 2010, 18:42, said:

Circumcizia nu se practica la nastere. Si presupun ca stii ca si musulmanii sunt circumcisi.
Domnule si la noi ortodocsii este la fel, daca ai fost boyezat ortodox si tu la maturitate treci la alta religie, botezul ortodox nu se pierde si Biserica Ortodoxa te considera in continuare ortodox. Intreaba un preot si o sa-ti confirme asta. Nu te mai repezii sa dai in evrei ca si la noi ortodocsii, la fel este. Credem ca in mileniul 3 o sa terminam cu antisemitismul. Eu personal cind intru intr-o biserica ortodoxa aprind prima luminare lui Corneliu Codreanu pt. ca a fost un mare patriot dar nu pot fi de acord cu antisemitismul impotriva evreilor obisnuiti care nu au nici-o vina. De fapt ei ne-au dat pe Isus, apostolii, etc.
Eu cu tarie cred ca cine este antisemit,  nu poate fi si crestin!
Pacat ca Ismael si Isaac erau frati vitregi si azi urmasii lor se lupta in orientul mijlociu.
Dar pana la proba contrarie Agar a fugit cu copilul ei, Ismael in desert, doar crezind ca Sara va incerca sa-i omoare, dar fara a avea o dovada in acest sens.Pacat ca in acele vremuri nu functiona principiul prezumptiei de nevinovatiei.
Cit despre aportul evreilor la evolutia civilizatiei umane in toate capitolele ei, noi romani am face bine sa ne gindim ca in aceasta privinta noi ne laudam cu Brancusi, Enescu, Ilie Nastase !!!!!!!!!!!, Hagi !!!!!!!!!!!!!!!!!, Nadia !!!!!!!!!!!!!.Am dat asa de putin civilizatiei umane incit ar fi bine sa ne uitam la cocina de tara in care traim. Cind Moise scria prima carte din Biblie, pe aceste meleaguri, traiau cel mult niste maimute bipede.

#38
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Cind Moise scria prima carte din Biblie, pe aceste meleaguri, traiau cel mult niste maimute bipede.

Nota 10 ,cu felicitari ! :console:

#39
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostLoveDemon, on 12th January 2010, 18:42, said:

Circumcizia nu se practica la nastere. Si presupun ca stii ca si musulmanii sunt circumcisi.
Stiu, dar se face la scurt timp dupa nastere... asa cum cum si la unii crestini botezul se practica la scurt timp dupa nastere si se spune ca-i botezat de la nastere. Si daca era la 1 an, se poate zice tot la nastere pentru simplul motiv ca a fost facut fara ca persoana in cauza sa constientizeze ceea ce i se intampla.

#40
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostLoveDemon, on 12th January 2010, 18:42, said:

Circumcizia nu se practica la nastere. Si presupun ca stii ca si musulmanii sunt circumcisi.

Cum scrie desteapta Ruma? Cand la evrei li se taie la 8 zile dupa nastere, la arabi (musulmani) li se taie la 13 ani si va asigur ca tare ii doare sarmanii. Dar daca de circumcizie este vorba, multi Musulmani fac asta si la fetele lor, la 13 ani nu ca semn religios de pact cu Dumnezeu ci pentru a le lipsi de placere in timpul actelor sexuale ca asa vor ramane sotii devotate si nu vor dori alti barbati.
Pur si simplu,ideie sabatica si primitiva care ,fara gresala ,  femeile lor  sunt crezute numai  animale. Ele se cumpara de la parinti cu capre,oi si daca e frumoasa si grasa, cu camile.

View Postdincaemanoil, on 12th January 2010, 19:15, said:

Domnule si la noi ortodocsii este la fel, daca ai fost boyezat ortodox si tu la maturitate treci la alta religie, botezul ortodox nu se pierde si Biserica Ortodoxa te considera in continuare ortodox. Intreaba un preot si o sa-ti confirme asta. Nu te mai repezii sa dai in evrei ca si la noi ortodocsii, la fel este. Credem ca in mileniul 3 o sa terminam cu antisemitismul. Eu personal cind intru intr-o biserica ortodoxa aprind prima luminare lui Corneliu Codreanu pt. ca a fost un mare patriot dar nu pot fi de acord cu antisemitismul impotriva evreilor obisnuiti care nu au nici-o vina. De fapt ei ne-au dat pe Isus, apostolii, etc.
Eu cu tarie cred ca cine este antisemit,  nu poate fi si crestin!
Pacat ca Ismael si Isaac erau frati vitregi si azi urmasii lor se lupta in orientul mijlociu.
Dar pana la proba contrarie Agar a fugit cu copilul ei, Ismael in desert, doar crezind ca Sara va incerca sa-i omoare, dar fara a avea o dovada in acest sens.Pacat ca in acele vremuri nu functiona principiul prezumptiei de nevinovatiei.
Cit despre aportul evreilor la evolutia civilizatiei umane in toate capitolele ei, noi romani am face bine sa ne gindim ca in aceasta privinta noi ne laudam cu Brancusi, Enescu, Ilie Nastase !!!!!!!!!!!, Hagi !!!!!!!!!!!!!!!!!, Nadia !!!!!!!!!!!!!.Am dat asa de putin civilizatiei umane incit ar fi bine sa ne uitam la cocina de tara in care traim. Cind Moise scria prima carte din Biblie, pe aceste meleaguri, traiau cel mult niste maimute bipede.

Multumesc tie si lui pamant pentru replica decenta si adevarata. Ai scris ceva care eu am scris deja in cateva ocazii:Un adevarat crestin nu poate fii antisemit. I-mi dau jos palaria in fata voastra. Voi faceti onoare forumului si crestinilor romani.

#41
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Urmatorul care mai incepe un flame pe aceasta arie ia 15 zile pauza. La fel voi proceda cu cei ce folosesc apelative jignitoare ca jidov, tigan sau jidan.
Inainte de a veni cu texte ca acele cuvinte nu reprezinta jigniri tin sa precizez ca stiu care e situatia acelor cuvinte.

Quote

ȚIGÁN, -Ă, țigani, -e, s.m., adj. I. S.m. 1. Persoană ce face parte dintr-o populație originară din India și răspândită în mai toate țările Europei, trăind în unele părți încă în stare seminomadă. ♢ Expr. A arunca moartea în țigani = a arunca vina pe altul. A se muta ca țiganul cu cortul = a se muta foarte des; a fi nestatornic. A se îneca ca țiganul la mal = a nu reuși, a eșua într-o acțiune tocmai când era pe punctul de a o duce la bun sfârșit. Tot țiganul își laudă ciocanul, se spune despre cei care se laudă cu ceea ce le aparține. E învățat ca țiganul cu ciocanul (sau cu scânteia), se spune despre cei deprinși cu nevoile. 2. Epitet dat unei persoane brunete. 3. Epitet dat unei persoane cu apucături rele. II. Adj. (Rar) Țigănesc. – Din sl. ciganinŭ. Cf. rus. ț â g a n.

Quote

JIDÁN, jidani, s.m. (Pop. și peior.) Evreu. – Jid (reg. „evreu” < sl.) + suf. -an.


Ruma- jidan/jidov desemneaza evreu dar sunt folosite peiorativ deci jignitoare.

perpetumobile, ben_gal - tigan cand este folosit cu sensul 3 este jignitor.


Topicul se numeste "despre religia mozaica" si despre asta ma astept sa se poarte discutiile. Fara jigniri, flame si oftopic daca vreti sa va tina conturile pana macar pana deveniti membrii si nu juniori adica pana la 500 de posturi

Nu rapundeti acestui mesaj, conformativa lui!

#42
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Ruma a luat 15 zile pentru oftopic! Cine-i urmatorul? Sa stiti ca ma lipsesc de 2-3 useri care nu aduc nici un plus acestei arii ci numai scandal.
perpetummobile si ben_gal, sunteti vizati direct.
Sper ca ma adresez unor oameni maturi si o sa itelegeti ca discutiile trebuie purtate civilizat. Daca nu, soarta, bann fara numar!


#43
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Posteu_unul, on 18th January 2010, 02:04, said:

Ruma a luat 15 zile pentru oftopic! Cine-i urmatorul? Sa stiti ca ma lipsesc de 2-3 useri care nu aduc nici un plus acestei arii ci numai scandal.
perpetummobile si ben_gal, sunteti vizati direct.
Sper ca ma adresez unor oameni maturi si o sa itelegeti ca discutiile trebuie purtate civilizat. Daca nu, soarta, bann fara numar!

Am fost nevoit sa ma masor cu injuraturile lui Ruma mult timp si am facut asta absolut civilizat Tot acest timp  dumneata nu ai gasit de cuvinta sa opresti mojiciile  Rumei cu toate ca am raportat asta cateva ori.Nu am avut alta posibilitate decat sa-i respund pe limba ei.
Nu inteleg ce ai cu Ben Gal care nu vad ca scrie mult timp.
Am impresia ca prezenta mea (si a lui Ben GAL)te face nervos.Daca gasesti de cuvinta,scrie-mi si  iti rezolv problema ca si asa sectia asta pe forum este in agonie inaintata.

#44
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu ma deranjeaza prezenta voatra, ma deranjeaza modul in care alegeti purtati discutiile. La orice critica pozati in evreii prigoniti de fortele malefice,

#45
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Posteu_unul, on 20th January 2010, 16:17, said:

Nu ma deranjeaza prezenta voatra, ma deranjeaza modul in care alegeti purtati discutiile. La orice critica pozati in evreii prigoniti de fortele malefice,

Uite de exemplu o replica la care tu   m o d e r a t o r u l nu ai gasit de cuvinta sa impui legile forumului ca de aceia esti moderator. Cand cineva ma cheama "pui de jidov", ce sa fac, ma simt jignit si prigonit cand cine trebuie sa-si faca functia si sa-i inchida pliscul nu face nimic,incep sa ma simt evreu ca asa m-am simtit in Romania ca copil.

    

Ruma

  Vizitează profil
Adaugă prieten
Trimite mesaj (PM)
Caută subiecte
Caută mesaje   12th January 2010, 18:15 Mesaj #35  


Junior

Top 100 (?)
Thank you!  Hate you!  

Grup: Members
Mesaje: 166
Data înscrierii: 15-July 09
ID membru: 486 607



CITAT (perpetumobile @ 12th January 2010, 11:44)
Pacat ca la tine chestia cu intelegerea nu prea reuseste...Ce sa faci...Asa este la unii arabi...ca Ruma sau Mohamed tot arabi sunt.

Stii, pe mine prostia unora ma intristeaza, in cazul tau ma distreaza

Ia tu ca un "destept" pui de jidov ce esti, dezvolta ceea ce ai afirmat



CITAT (perpetumobile @ 21st October 2009, 13:31)
Evreul nu poate sa-si schimbe religia ,din punct de vedere judaic. Se poate boteza la crestinism sau sa se proclame musulman insa pentru evrei, el intotdeauna va fi evreu.

Deci daca la nastere i s-a crestat putulica dar mai incolo il accepta pe Isus sau Mahomed, tot mozaic ramane ramane chiar daca el crede altceva?


CITAT (perpetumobile @ 21st October 2009, 13:31)
Legea Israelului este ca patrie a evreilor este ca fiecare evreu care emigreaza in Israel va fi automat cetatean israelian cu toate drepturile si datoriile.
Familile in care mama nu este evreica,tatal evreu v-a primi cetatenia iar nevasta si copii vor primi un permis de sejur nelimitat. Daca vor trece toate examenele de judaizare cu succes vor primi cetatenia israeliana.Asta nu este usor si ia de obicei ani de invatat si schimbat stilul vietii asa ca multi se lasa de a trece la Judaism.

Sa inteleg ca Israelul accepta ca cetateni numai persoane ce trec la religia mozaica? Asta nu e discriminare? Cum ar fi ca tarile majoritar crestine sa-i faca apatrizi pe toti evreii ce locuiesc in tara pe motiv ca nu sunt crestini?
Sa inteleg ca voi cereti drepturi pe teritoriul altor state dar cei care nu sunt de religie mozaica nu au voie sa aiba dreptrui in Israel?
Daca e asa, apoi incep sa-i inteleg pe palestinieni. Tipati ca altii sunt antisemiti si nu au nici un drept sa fie antisemiti dar voi propagati discriminarea pe cale legislativa.

Acest mesaj a fost modificat de Ruma: 12th January 2010, 18:16


--------------------

Deasupra tuturor este un singur cer... mai sus nu sunt decat eu... iar cand ma usurez... o fac in jos...

#46
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 20th January 2010, 16:39, said:

, ma simt jignit si prigonit

Off/ Ar trebui sa vezi exprimarile de pe alte arii  :rolleyes:

On/ Pana si Isus e ofensiv uneori la adresa unor evrei

Apocalipsa 3:9 Iată că îți dau din ceice sînt în sinagoga Satanei, cari zic că sînt Iudei și nu sînt, ci mint; iată că îi voi face să vină să se închine la picioarele tale, și să știe că te-am iubit.

#47
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Posteu_unul, on 20th January 2010, 16:17, said:

Nu ma deranjeaza prezenta voatra, ma deranjeaza modul in care alegeti purtati discutiile. La orice critica pozati in evreii prigoniti de fortele malefice,
Domnule Eu_Unul, cred ca timpul a venit sa clarific ceva folosind marele meu talent de exprimare in limba romana si in gheneral :D
Eu nu vad aici "fortele malefice" si in afara de o anumita persoana [numele ei este pastrat secret la redactia me], ma incinta dialogul de aici. Ba chiar as spune ca forumistii, in general vorghind, arata simpatie evreilor.
Chiar daca n-ar fi asa, sa nu uitam ca sunt la adapost in tara mea.
In rest tin sa spun ca apreciez prezenta ta si "plivirea buruienilor".
Multumesc si scuze ptr. off-topic.

#48
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Incheiem offtopicul azi si incepem sa discutam despre religia mozaica? Hai, nu ma suparati....
Incep eu cu o intrebare: ce ar insemna reconstruirea templului? Mai e posiblila reconstructia cata vreme pe lacasul templului e ridicata o moschee?

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posteu_unul, on 21st January 2010, 13:16, said:

ce ar insemna reconstruirea templului?

Ultima oara cand Iulian Apostatul a incercat asa ceva pana si istoricul pagan Ammianus Marcellinus a consemnat aparitia de flacari si cutremure ce au impiedicat acest lucru.

"Julian thought to rebuild at an extravagant expense the proud Temple once at Jerusalem, and committed this task to Alypius of Antioch. Alypius set vigorously to work, and was seconded by the governor of the province; when fearful balls of fire, breaking out near the foundations, continued their attacks, till the workmen, after repeated scorchings, could approach no more: and he gave up the attempt."

#50
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View PostAMDG, on 20th January 2010, 20:47, said:

On/ Pana si Isus e ofensiv uneori la adresa unor evrei
Era evreu asa ca a fost OK.
Tot asa ceea ce i s-a intimplat mai apoi.
Propun sa vedem asta drept o chestiune INTERNA  a evreilor.


View Posteu_unul, on 21st January 2010, 13:16, said:

Incheiem offtopicul azi si incepem sa discutam despre religia mozaica? Hai, nu ma suparati....
Incep eu cu o intrebare: ce ar insemna reconstruirea templului? Mai e posiblila reconstructia cata vreme pe lacasul templului e ridicata o moschee?
Atunci cind Mesia evreu, al nostru, al tuturora, al celor trei religii monoteiste, va veni, EL va hotiri cum si ce.

In ziua de azi sunt "voci" care cer daramarea moskeelor de acolo si constructia Templului.
Practic este posibil caci Muntele Moriah e parte din Israel, insa eu prefer venirea LUI Mesia.
EL va ridica Templul si va reuni religiile monoteiste in una [no ofence - cred ca acea religie unica se va conduce dupa Biblia Evreilor] si locasul construit ii va servi pe toti.


View PostAMDG, on 21st January 2010, 13:26, said:

Ultima oara cand Iulian Apostatul a incercat asa ceva pana si istoricul pagan Ammianus Marcellinus a consemnat aparitia de flacari si cutremure ce au impiedicat acest lucru.

"Julian thought to rebuild at an extravagant expense the proud Temple once at Jerusalem, and committed this task to Alypius of Antioch. Alypius set vigorously to work, and was seconded by the governor of the province; when fearful balls of fire, breaking out near the foundations, continued their attacks, till the workmen, after repeated scorchings, could approach no more: and he gave up the attempt."
A fost asta pe la 300 si ceva [e.n.], daca nu ma inseala memoria.
Muncitorii au dat peste un "buzunar" de gaz inflamabil si a fost o explozie. Nimic legat de vointa divina. Astazi exista tehnologii superioare celor de atunci, asa ca ridicarea Templui nu prezinta probleme de constructie.
Apropo,
Israel a cucerit Muntele Moriah in 1967, insa l-a dat in administratia Wakf-ului arabesc fara a executa acolo sapaturi arheologice.
Astfel se intimpla ca evreii nu stiu cu siguranta unde au fost cele doua Temple.
Sunt care spun ca al II-lea a fost ridicat pe ruinile primului.
Altii cred ca primul a fost acolo unde astazi se afla Al-Aqsa, iar al II-lea a inclus in interiorul lui stinca Shet [dupa numele celui de al II-lea fiu al lui Adam si Eva, care s-a nascut dupa uciderea lui Abel] - acolo se afla astazi Cupola de Aur [Omar].
In fine. Unii spun ca pe stinca Shet [a jertfirii lui Izhak] a existat un templu idolatru inaintea evreilor si de aceea Templul al II-lea a fost ceva mai la sud.

#51
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postben_gal, on 21st January 2010, 13:59, said:

Propun sa vedem asta drept o chestiune INTERNA  a evreilor.

Ironia e ca si misiunea Lui era adresata prioritar evreilor, insa un alt evreu - Saul din Tars - a schimbat radical situatia.

View Postben_gal, on 21st January 2010, 13:59, said:

Muncitorii au dat peste un "buzunar" de gaz inflamabil si a fost o explozie. Nimic legat de vointa divina. Astazi exista tehnologii superioare celor de atunci, asa ca ridicarea Templui nu prezinta probleme de constructie.

In interesul Ierusalimului nu as dori o repetare a tentativei - poate se lasa cu o explozie nucleara "accidentala" pe care tehnologia actuala atat de superioara nu mai stie cum s-o abordeze.

Edited by AMDG, 21 January 2010 - 14:06.


#52
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postperpetumobile, on 20th January 2010, 15:07, said:

Am fost nevoit sa ma masor cu injuraturile lui Ruma mult timp si am facut asta absolut civilizat Tot acest timp  dumneata nu ai gasit de cuvinta sa opresti mojiciile  Rumei cu toate ca am raportat asta cateva ori.Nu am avut alta posibilitate decat sa-i respund pe limba ei.
Nu inteleg ce ai cu Ben Gal care nu vad ca scrie mult timp.
Am impresia ca prezenta mea (si a lui Ben GAL)te face nervos.Daca gasesti de cuvinta,scrie-mi si  iti rezolv problema ca si asa sectia asta pe forum este in agonie inaintata.

Iarasi plangi.Poate eu unul o fi vre-un antisemit.Este un moderator ,putin respect.

#53
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View PostAMDG, on 21st January 2010, 14:03, said:

Ironia e ca si misiunea Lui era adresata prioritar evreilor, insa un alt evreu - Saul din Tars - a schimbat radical situatia.
In ebraica crestinii sunt denumiti "notzrim" dupa numele orasului in care fetica a primit recomandat-postal saminta de "sus" - Nazaret.
Nuele poate fi schimbat la "Saulistii Tarsului". :D

View PostAMDG, on 21st January 2010, 14:03, said:

In interesul Ierusalimului nu as dori o repetare a tentativei - poate se lasa cu o explozie nucleara "accidentala" pe care tehnologia actuala atat de superioara nu mai stie cum s-o abordeze.
Interesul Ierusalimului?
Do not be you worried.
Cestia e under controale.
Va fi vesel pe cit intra si evolutia va reincepe de la bacterii si makrobi..


View Postzippo68, on 21st January 2010, 23:12, said:

Iarasi plangi.Poate eu unul o fi vre-un antisemit.Este un moderator ,putin respect.
Esti candidata la postul de moderator?
Poate candidata la cel de judecator?, politist?, mediator?, ajutor la ajutorul de bagator de seama?, etc.
Nu?
Atunci ai treaba multa in afara de forum.

#54
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postben_gal, on 22nd January 2010, 00:57, said:

Nuele poate fi schimbat la "Saulistii Tarsului". :D

Ar fi fascinanta o discutie Isus versus Paul versus Petru insa chiar Paul a combatut ideea ca fiind eretica. Toti trei se considerau evrei devotati - Saul avea chiar si o epistola dedicata lor in acest sens. La fel si o comparatie intre esenieni - protocrestini si zeloti ar fi interesanta.

View Postben_gal, on 22nd January 2010, 00:57, said:

Va fi vesel pe cit intra si evolutia va reincepe de la bacterii si makrobi..

Nu fii pesimist - nici macar Sodoma nu a fost pedepsita asa.

Edited by AMDG, 22 January 2010 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate