Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

despre religia mozaica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#19
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
O grămadă de linkuri dacă vrei.

#20
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da, vreau. Nu vreau sa las informatii eronate pe aceasta arie.

#21
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Cateva clarificari despre religia Mozaica:
Evreu este acel care se naste din mama evreica. Tatal nu are puterea a trece Judaismul la copii nevestei lui si motivele sunt foarte logice.
Evreul nu poate sa-si schimbe religia ,din punct de vedere judaic. Se poate boteza la crestinism sau sa se proclame musulman insa pentru evrei, el intotdeauna va fi  evreu.
Legea Israelului este ca patrie a evreilor este ca fiecare evreu care emigreaza in Israel va fi automat cetatean israelian cu toate drepturile si datoriile.
Familile in care mama nu este evreica,tatal evreu v-a primi cetatenia iar nevasta si copii vor primi un permis de sejur nelimitat. Daca vor trece toate examenele de judaizare cu succes vor primi cetatenia israeliana.Asta nu este usor si ia de obicei ani de invatat si schimbat stilul vietii asa ca multi se lasa de a trece la Judaism.

#22
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postperpetumobile, on 21st October 2009, 14:31, said:

Legea Israelului este ca patrie a evreilor este ca fiecare evreu care emigreaza in Israel va fi automat cetatean israelian cu toate drepturile si datoriile.
Familile in care mama nu este evreica,tatal evreu v-a primi cetatenia iar nevasta si copii vor primi un permis de sejur nelimitat. Daca vor trece toate examenele de judaizare cu succes vor primi cetatenia israeliana.Asta nu este usor si ia de obicei ani de invatat si schimbat stilul vietii asa ca multi se lasa de a trece la Judaism.
Sotia/sotul unui candidat eligibil pentru imigrare, dimpreuna cu copiii cuplului, va primi cetatenia israeliana la imigrare, chiar daca acestia din urma nu sunt evrei. Dupa legea reintoarcerii, orice persoana cu cel putin un bunic evreu poate imigra in Israel.

Iar in acest caz cetatenia nu este legata in nici un caz de conversie. De unde le scoti?

#23
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

View PostLoveDemon, on 23rd October 2009, 19:55, said:

Sotia/sotul unui candidat eligibil pentru imigrare, dimpreuna cu copiii cuplului, va primi cetatenia israeliana la imigrare, chiar daca acestia din urma nu sunt evrei. Dupa legea reintoarcerii, orice persoana cu cel putin un bunic evreu poate imigra in Israel.

Iar in acest caz cetatenia nu este legata in nici un caz de conversie. De unde le scoti?

LOL, acelasi lucru i-l spusesem si eu. De ce le-ai sters?

#24
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu? Credeam ca se stie ca nu mai sunt moderator pe aceasta arie.

#25
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

View PostLoveDemon, on 24th October 2009, 08:34, said:

Eu? Credeam ca se stie ca nu mai sunt moderator pe aceasta arie.

Sorry, my bad.

#26
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostSylvestruTW, on 24th October 2009, 23:16, said:

Quote

CITAT (LoveDemon @ 24th October 2009, 08:34)
Eu? Credeam ca se stie ca nu mai sunt moderator pe aceasta arie.
Sorry, my bad.
In schimb sunt eu ... si nu vreau decat sa observ ca aici discutia este dusa intre oameni maturi, capabili de autocontrol, chiar daca din cand in cand dialogul este ceva mai dur ... All in all, este o placere sa o urmaresti.

Edited by Billy, 25 October 2009 - 11:30.


#27
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostBilly, on 25th October 2009, 11:29, said:

Sorry, my bad.

In schimb sunt eu ... si nu vreau decat sa observ ca aici discutia este dusa intre oameni maturi, capabili de autocontrol, chiar daca din cand in cand dialogul este ceva mai dur ... All in all, este o placere sa o urmaresti.

Sunt cu deplin acord cu dumneata. Si eu, am impresia ca  limba de care se face uneori uz nu face onoare forumului. Ideile, fiecare poate avea ce vrea dar limba-nu.

#28
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007
Vad ca se trateaza aici metoda prin care cineva poate primi cetatenia israeliana, insa eu as vrea sa ma refer la baza chestiunii: dorinta unora de a trai in Israel. Vreau sa amintesc spusa: "Nu este usor sa fii evreu" si asta se refera si la ne-evreii din Israel si nu ma refer  la arabi. Pe cind mai haladuiam pe pajistile Romaniei am auzit nu odata exprimari antisemite. Astazi le vad scrise pe forumuri.  Care sa fie cauza popularitatii neasteptata de care se "bucura" evreii astazi? Cum de toti vor Israelul? Chestiunea este clara: ei, crestinii din Romania, Ucraina, etc., vor sa ajunga peste noapte la un nivel mai bun de trai. Nu ma refer, specific, la doamna care vrea sa se casatoreasca cu un barbat israelian care are deja copii dintr-o casatorie anterioara, dar scenariul este foarte des intalnit. Conusc si cazuri in care femeia a venit, i-a dat cu piciorul batrinului infometat de dragostea unei tinerele si s-a aranjat sa ramina in Israel definitiv. Sunt ani deja de cind mi s-a adus la cunostiinta vorbele unei romance: "Tara e frumoasa, pacat ca este locuita de evrei".

#29
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postben_gal, on 2nd January 2010, 19:27, said:

Vad ca se trateaza aici metoda prin care cineva poate primi cetatenia israeliana, insa eu as vrea sa ma refer la baza chestiunii: dorinta unora de a trai in Israel. Vreau sa amintesc spusa: "Nu este usor sa fii evreu" si asta se refera si la ne-evreii din Israel si nu ma refer  la arabi. Pe cind mai haladuiam pe pajistile Romaniei am auzit nu odata exprimari antisemite. Astazi le vad scrise pe forumuri.  Care sa fie cauza popularitatii neasteptata de care se "bucura" evreii astazi? Cum de toti vor Israelul? Chestiunea este clara: ei, crestinii din Romania, Ucraina, etc., vor sa ajunga peste noapte la un nivel mai bun de trai. Nu ma refer, specific, la doamna care vrea sa se casatoreasca cu un barbat israelian care are deja copii dintr-o casatorie anterioara, dar scenariul este foarte des intalnit. Conusc si cazuri in care femeia a venit, i-a dat cu piciorul batrinului infometat de dragostea unei tinerele si s-a aranjat sa ramina in Israel definitiv. Sunt ani deja de cind mi s-a adus la cunostiinta vorbele unei romance: "Tara e frumoasa, pacat ca este locuita de evrei".

No problem....Eu sunt gata sa ne schimbam cu Romania si nu imi pasa ca romancele sa ramana in Romania ca dupa cum scri,le place o tara facuta de evrei. Romanii, in special cei cu "gura mare" sa-i vedem ca se masoara cu arabii, terorismul , razboaiele si tinerea unei tari ca Israelul fara ajutorul evreilor...
La alt forum roman-israelian ,nu trece o luna fara ca vreo doamna sa intrebe cum se poate emigra la Israel.Tu vrei sa spui ca dupa ce ajung in Israel  vor sa emigreze la Romania?

#30
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postperpetumobile, on 5th January 2010, 20:40, said:

La alt forum roman-israelian ,nu trece o luna fara ca vreo doamna sa intrebe cum se poate emigra la Israel.Tu vrei sa spui ca dupa ce ajung in Israel  vor sa emigreze la Romania?
Din simpatie pentru romance vreau sa le anunt ca din pacate au o mare problema in infaptuirea visurilor "romantice". Problema se numeste CONCURENTA UCRAINEANA. De acolo vin niste tipese blond natural, mai toate scoase parca dintr-o revista de mode. Naltute, subtirele si gratioase si pe linga toate - flaminde.

#31
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postben_gal, on 7th January 2010, 17:37, said:

Din simpatie pentru romance vreau sa le anunt ca din pacate au o mare problema in infaptuirea visurilor "romantice". Problema se numeste CONCURENTA UCRAINEANA. De acolo vin niste tipese blond natural, mai toate scoase parca dintr-o revista de mode. Naltute, subtirele si gratioase si pe linga toate - flaminde.

Ben-Ben,la varsta ta mai te uiti la ucrainene blonde,inalte si subtirele? Pentru ce? Adu-mi si mie aminte.... :inlove:

#32
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postperpetumobile, on 8th January 2010, 12:51, said:

Ben-Ben,la varsta ta mai te uiti la ucrainene blonde,inalte si subtirele? Pentru ce? Adu-mi si mie aminte.... :inlove:
Un tip de cam cam 60 se amorezeaza de o tinara si se gindeste sa-i declare amorul seu.
Isi intreaba prietenul:
- Mi-e teama ca aflind ca am in jur de 60 de ani ma va alunga. Ce sa fac?
Raspuns:
- Spune-i ca ai peste 85 de ani.

Dar si fara asta.
Te lasa inima sa le neglijezi? Doar sunt flaminde.

Edited by ben_gal, 12 January 2010 - 08:17.


#33
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 21st October 2009, 13:31, said:

Cateva clarificari despre religia Mozaica:
Evreu este acel care se naste din mama evreica. Tatal nu are puterea a trece Judaismul la copii nevestei lui si motivele sunt foarte logice.
Evreul nu poate sa-si schimbe religia ,din punct de vedere judaic. Se poate boteza la crestinism sau sa se proclame musulman insa pentru evrei, el intotdeauna va fi  evreu.
Deci sa inteleg ca daca un un evreu trece la crestinism el ramane evreu dar un crestin daca trece la iudaism este evreu?
V-ati imputinat sau v-ati spurcat sangele prea tare incat sunteti in campanie de prozeletism?

Asta imi aminteste de ungurii care au ocupat nord-vestul Ardealului si din dorinta de a iesi cat mai multi unguri la recensamant, au maghiarizat numele de familie al romanilor. Ca-l cheama Pista sau Itik tot roman crestin ramane. Conteaza ce are in suflet si nu ce declara. :D

Edited by Ruma, 12 January 2010 - 11:00.


#34
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostRuma, on 12th January 2010, 10:59, said:

Deci sa inteleg ca daca un un evreu trece la crestinism el ramane evreu dar un crestin daca trece la iudaism este evreu?
V-ati imputinat sau v-ati spurcat sangele prea tare incat sunteti in campanie de prozeletism?

Asta imi aminteste de ungurii care au ocupat nord-vestul Ardealului si din dorinta de a iesi cat mai multi unguri la recensamant, au maghiarizat numele de familie al romanilor. Ca-l cheama Pista sau Itik tot roman crestin ramane. Conteaza ce are in suflet si nu ce declara. :D

Pacat ca la tine chestia cu intelegerea nu prea reuseste...Ce sa faci...Asa este la unii arabi...ca Ruma sau Mohamed tot arabi sunt.

#35
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 12th January 2010, 11:44, said:

Pacat ca la tine chestia cu intelegerea nu prea reuseste...Ce sa faci...Asa este la unii arabi...ca Ruma sau Mohamed tot arabi sunt.
Stii, pe mine prostia unora ma intristeaza, in cazul tau ma distreaza :D

Ia tu ca un "destept" pui de jidov ce esti, dezvolta ceea ce ai afirmat


View Postperpetumobile, on 21st October 2009, 13:31, said:

Evreul nu poate sa-si schimbe religia ,din punct de vedere judaic. Se poate boteza la crestinism sau sa se proclame musulman insa pentru evrei, el intotdeauna va fi  evreu.
Deci daca la nastere i s-a crestat putulica dar mai incolo il accepta pe Isus sau Mahomed, tot mozaic ramane ramane chiar daca el crede altceva?

View Postperpetumobile, on 21st October 2009, 13:31, said:

Legea Israelului este ca patrie a evreilor este ca fiecare evreu care emigreaza in Israel va fi automat cetatean israelian cu toate drepturile si datoriile.
Familile in care mama nu este evreica,tatal evreu v-a primi cetatenia iar nevasta si copii vor primi un permis de sejur nelimitat. Daca vor trece toate examenele de judaizare cu succes vor primi cetatenia israeliana.Asta nu este usor si ia de obicei ani de invatat si schimbat stilul vietii asa ca multi se lasa de a trece la Judaism.
Sa inteleg ca Israelul accepta ca cetateni numai persoane ce trec la religia mozaica? Asta nu e discriminare? Cum ar fi ca tarile majoritar crestine sa-i faca apatrizi pe toti evreii ce locuiesc in tara pe motiv ca nu sunt crestini?
Sa inteleg ca voi cereti drepturi pe teritoriul altor state dar cei care nu sunt de religie mozaica nu au voie sa aiba dreptrui in Israel?
Daca e asa, apoi incep sa-i inteleg pe palestinieni. Tipati ca altii sunt antisemiti si nu au nici un drept sa fie antisemiti dar voi propagati discriminarea pe cale legislativa.

Edited by Ruma, 12 January 2010 - 18:16.


#36
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostRuma, on 12th January 2010, 19:15, said:

Deci daca la nastere i s-a crestat putulica dar mai incolo il accepta pe Isus sau Mahomed, tot mozaic ramane ramane chiar daca el crede altceva?
Circumcizia nu se practica la nastere. Si presupun ca stii ca si musulmanii sunt circumcisi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate