Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

AdWords

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
As fi interesat sa imi ziceti careva daca stiti, si sunt sigur ca stiti, ce credit zilnic sa pun si cat sa fie maxim pentru un click din search si unul din content.

#2
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View PostXWD, on Nov 28 2008, 20:24, said:

As fi interesat sa imi ziceti careva daca stiti, si sunt sigur ca stiti, ce credit zilnic sa pun si cat sa fie maxim pentru un click din search si unul din content.
Fii putin mai explicit. Adica ai o campanie de Adwords si vrei sa stii cam cat sa pui MaxBid si bugetul zilnic ?

#3
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View Postmstanciu, on Dec 1 2008, 17:42, said:

Fii putin mai explicit. Adica ai o campanie de Adwords si vrei sa stii cam cat sa pui MaxBid si bugetul zilnic ?

exact

#4
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostXWD, on Nov 28 2008, 20:24, said:

As fi interesat sa imi ziceti careva daca stiti, si sunt sigur ca stiti, ce credit zilnic sa pun si cat sa fie maxim pentru un click din search si unul din content.



Daca vrei o campanie pe termen lung seteaza valori mici zilnice pe care le cresti atat cat se poate consuma, altfel sistemul va avea tendinta de a-ti creste costul per click.
Per click: depinde si de competitori, daca  ai putini (max. 7), ai timp si adaosul tau nu e prea mare se merita sa te lupti cu sistemul pentru a obtine valori mici.
Daca nu, atunci n-ai ce face si dai cat te tine plapuma: nu depinde doar de cat e nevoie ci si de cat iti poti permite ca si cheltuieli ptr marketing.
Ptr content pune mai putin ca sa fii unul din cauza caruia se plang cei de aici ca au CPC sub un cent. :D

#5
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

View PostMarius19, on Dec 1 2008, 18:51, said:

Daca vrei o campanie pe termen lung seteaza valori mici zilnice pe care le cresti atat cat se poate consuma, altfel sistemul va avea tendinta de a-ti creste costul per click.
Per click: depinde si de competitori, daca  ai putini (max. 7), ai timp si adaosul tau nu e prea mare se merita sa te lupti cu sistemul pentru a obtine valori mici.
Daca nu, atunci n-ai ce face si dai cat te tine plapuma: nu depinde doar de cat e nevoie ci si de cat iti poti permite ca si cheltuieli ptr marketing.
Ptr content pune mai putin ca sa fii unul din cauza caruia se plang cei de aici ca au CPC sub un cent. :D


pt romania un cpc de 0.04 $ e f bun-te mentine in fata (daca optimizezi corect),asta daca targhetezi nisa,daca ai competitori multi,atunci un 0.07 te mentine pe linia de plutire,
la content cel mai bine pune 0.03 $
totul depinde si de buget si de modul in care targhetezi tu cuvintele (daca folosesti long tail keywords-atunci nu ar trebui sa ai probleme)
daca doresti o optimizare a campaniei sau ai alte intreabri lasa-mi un pm
succes

#6
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
E hazardat sa spui ca un anumit CPC e bun sau nu. E posibil ca pt un CPC de 0.30 sa obtii rezultate bune; la fel ca pentru un CPC de 0.02 sa nu obtii nimic. Depinde de cuvintele targetate si de modelul tau de business (ce vrei de la acel cont), dar si de QS pe care il obtii pe fiecare cuvant.

#7
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmstanciu, on Dec 8 2008, 11:50, said:

E hazardat sa spui ca un anumit CPC e bun sau nu. E posibil ca pt un CPC de 0.30 sa obtii rezultate bune; la fel ca pentru un CPC de 0.02 sa nu obtii nimic. Depinde de cuvintele targetate si de modelul tau de business (ce vrei de la acel cont), dar si de QS pe care il obtii pe fiecare cuvant.

eu am spus daca e optimizat corect,quality score e foarte important nu spun ca nu,dupa parerea mea daca iei fiecare pas corect din crearea unui campanii de adwords,atunci ai rezultate foarte bune,cu bani putini,mai ales pe Romania unde trebuie sa recunoastem nu sunt asa de multi competitori,am vazut multe campanii setate gresit,adevarata provocare in schimb este pe Google.com

#8
kris8

kris8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2008
whats the alternative to adwords ?

#9
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

View Postkris8, on Dec 10 2008, 05:10, said:

whats the alternative to adwords ?
yahoo Overture

#10
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postmarceloh, on Dec 10 2008, 22:39, said:

yahoo Overture
dar am impresia ca nu face targetare pe romania :( sau nu?

#11
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008
o targhetare doar pe romania nu face
iti apare anuntul la noi (dar targhetare de genul tara,oras,strada-se face pe sua,canada)
oricum in romania google.ro are cam 75-80 % din piata

#12
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmarceloh, on Dec 17 2008, 21:24, said:

o targhetare doar pe romania nu face
iti apare anuntul la noi (dar targhetare de genul tara,oras,strada-se face pe sua,canada)
oricum in romania google.ro are cam 75-80 % din piata
Yahoo e total nefolositor pentru RO in ceea ce priveste advertisingul. Faptul ca daca intri pe yahoo. com si cauti ceva iti afiseaza rezultate platite - mai mult te incurca, pentu ca nu au nici o legatura cu RO.
De fapt, pe piata de publicitate platita - Search (nu Content) eu nu am cunostinta de un program concurent (cat de cat serios) al lui Google Adwords. Si mi-ar parea bine sa gresesc - concurenta nu poate decat sa faca bine.

#13
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmstanciu, on Dec 18 2008, 12:45, said:

Yahoo e total nefolositor pentru RO in ceea ce priveste advertisingul. Faptul ca daca intri pe yahoo. com si cauti ceva iti afiseaza rezultate platite - mai mult te incurca, pentu ca nu au nici o legatura cu RO.
De fapt, pe piata de publicitate platita - Search (nu Content) eu nu am cunostinta de un program concurent (cat de cat serios) al lui Google Adwords. Si mi-ar parea bine sa gresesc - concurenta nu poate decat sa faca bine.
pai si pt Content stii un concurent Google?

#14
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmarceloh, on Dec 19 2008, 21:07, said:

pai si pt Content stii un concurent Google?
pe Ro - de ex arbo context, etarget, bestad, etc

#15
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmstanciu, on Dec 21 2008, 16:29, said:

pe Ro - de ex arbo context, etarget, bestad, etc
etarget l-am incercat... cum e arbo ?
ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate