Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Chile

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Am avut ocazia sa vizitez Chile si avand in vedere ca nu exista niciun topic pe acesta tema vreau sa va impartasesc cateva impresii. Excursia a avut loc cu ocazia unui congres medical care s-a desfasurat la Santiago de Chile.
Orasul are cam 5 mil de locuitori. Este foarte intins ca suprafata. E situat la poalele Anzilor privelistea fiind superba. Infrastructura este extrem de bine dezvoltata au 3 autostrazi cu tunele, poduri si tot tacamul in oras. Au un sistem de metrou nou si foarte bine pus la punct. Arhitectura este foarte interesanta combinand colonialismul spaniol cu barocul si cu constructiile moderne.
Principalele atractii ale orasului:
- piata centrala cu catetedrala, sediul postei
- piata constitutiei cu palatul La Moneda - palatul prezidential unde a fost omorat Salvador Allende ( cunoscatorii stiu cum)
- dealurile cerro santa lucia si san cristobal pe care se urca cu funicularul si telefericul
- o madona de 14 m inaltime in genul mai celebrului Isus din Rio
- muzeele
- piata centrala
- gara centrala construita dupa planurile lui Eifel
- cladirile universitatilor Catolica si de Chile
- statuile eliberatorilor Arturo Pratt si Bernardo O'Higgins
- biblioteca centrala
- zona comerciala din centru
- pt pasionate(i) dupa spusele chilienilor cel mai mare mall din america latina, n-am avut placerea sa-l vizitez
- cartierul financiar numit de ei SANHATTAN ( santiago+manhattan)

Ar mai fi multe de zis, oras plin de carciumi, carciumioare care au musterii cam la orice ora din zi si din noapte.
Surpriza pe care o ai cand mai auzi cate un chilian vorbind romaneste si povestindu-ti ca a stat in drumul taberei sau ca a facut facultatea la bucuresti ( cei care stiu istorie stiu povestea)

Un punct foarte important in cultura chiliana cu care ei se mandresc foarte mult sunt cele 2 premii Nobel obtinte pentru literatura : Pablo Neruda si Gabriela Mistral. Am vizitat 2 dintre cele trei casa ale lui Neruda: La Chascona din Santiago si Isla Negra de pe malul Pacificului.
Case dar mai ales ce a colectionat  acest  Neruda in casele lui si modul in care sunt aranjate sunt fantastice intradevar mertita vazute.
In afara de Santiago am mai vizitat Valparaiso- port la Pacific ( mizerabil e putin spus- insa in asta ii consta farmecul) face parte din patrimoniul UNESCO, Vina del Mar- statiune protipendadei lipita de Valparaiso insa complet diferita prin curatenia si ordinea pe care o arata.
Ultimul punct vizita dar poate cel mai important a fost Insula Pastelui ( rapa nui in limba lor) despre aceste trebuie insa vorbit intr-un topic separat.

#2
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Easter Island..da asta intr-adevar un loc pe care merita sa-l vezi..exact acum doua seri ma apucasem cu un prieten sa planific o iesire pentru    martie-aprilie..si ne-am gandit si la locul asta..insa cred ca nu se pune problema momentan..nici nu vreau sa imi imaginez cat costa avionul pana acolo..

#3
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
intradevar avionul e foarte scump.
Cursa santiago- insula pastelui e cursa interna si daca iei din timp prinzi si la 150-200 euro ceea ce foarte bine avand in vedere ca e vorba de 5 ore de zbor

#4
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Sal,

Interesant topicul, mai ales avind in vedere ca eu am programata o vizita de  o luna de zile in Chile, in feb-martie anul viitor.

PenicilinaV , in ce perioada ai fost in insula pastelui ? Ne poti spune mai multe despre clima de pe insula ?
Noi ne-am luat deja biletele de avion Santiago-Insula Pastelui [25 feb- 2 martie], pe care am dat 500 euro de persoana.
Ne-am book-uit si hostel, sper sa fie ok. Ne este putin teama ca este prea aproape de aeroport si  o sa cam fie zgomot !?!?

In Santiago o sa stam destul de putin, si asta intr-un fel de "tranzit". Ce ne recomanzi sa nu pierdem ? Zona Providencia este o zona ok ? O sa prindem cam cite 1-2 zile intre "excursiile" catre insula pastelui , desertul Atacama [7-8 zile] si Patagonia [8-9 zile]. Deci un fel de cartier general, dar in care o sa prindem doar 5-6 zile pline plus ceva "resturi".

Orice informatie si orice "pont" despre oricare din aceste locuri sint bine venite. :) Mai ales cu ceva agentii de turism serioase cu care sa "colaboram" pentru ceva programe in Atacama si [in special] Patagonia ?

Multumim

Edited by euu, 28 November 2008 - 22:57.


#5
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
spune cat de sigura este tara asta,aaa si te rog pune si niste poze,sigur sunt interesante.

Edited by moschino, 29 November 2008 - 10:53.


#6
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
In insula Pastelui am fost sapt trecuta. Nu exista perioada mai buna sau mai proasta avand in vedere ca in toiul iernii sunt 14 grade. Apropierea de aeroport nu e o problema avand in vedere ca sunt 6-7 curse pe saptamana.
Tururile pe insula sunt cam scumpe cred ca mai rentabila ar fi inchirierea unei masini pt o zi in jur 25000 pesos ( 720peso= 1eur).
In rest o sa ti se para foarte jnapani insularii. Preturile sunt marisoare cam pentru orice.
Santiago e un oras in general sigur. Trebuie avute in vedere precautii obisnuite: fara bijuterii la vedere, nu toti banii la purtator- repet nu m-am simtit in nesiguranta.
Providencia este o zona comerciala ok cu multe carciumi, magazine, viata pana la ore inaintate cel putin in weekend.
Ce as zice eu  ca merita vazut in Santiago ar fi madona de pe Cerro San Cristobal (genul lui Isus din Rio) - panorama e super. Indicat ar  fi sa urci cu telecabina. Ar fi interesant sa mananci in Mercado Central o masa de peste proaspat sau fructe de mare ( dupa gust) la restaurantul Donde Augusto.
Lonley Planet face minuni.
Pt alte detalii sunt disponobil.
Mult noroc in organizarea expeditiei.

Sernatur si VisitChile sunt agentiile principale.

#7
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu nu am vazut decat femei frumoase si vin, mult vin. Nici macar nu stiu pe unde am fost!

#8
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostPenicilinaV, on Nov 30 2008, 10:03, said:

In insula Pastelui am fost sapt trecuta. Nu exista perioada mai buna sau mai proasta avand in vedere ca in toiul iernii sunt 14 grade. Apropierea de aeroport nu e o problema avand in vedere ca sunt 6-7 curse pe saptamana.
Tururile pe insula sunt cam scumpe cred ca mai rentabila ar fi inchirierea unei masini pt o zi in jur 25000 pesos ( 720peso= 1eur).
In rest o sa ti se para foarte jnapani insularii. Preturile sunt marisoare cam pentru orice.
Santiago e un oras in general sigur. Trebuie avute in vedere precautii obisnuite: fara bijuterii la vedere, nu toti banii la purtator- repet nu m-am simtit in nesiguranta.
Providencia este o zona comerciala ok cu multe carciumi, magazine, viata pana la ore inaintate cel putin in weekend.
Ce as zice eu  ca merita vazut in Santiago ar fi madona de pe Cerro San Cristobal (genul lui Isus din Rio) - panorama e super. Indicat ar  fi sa urci cu telecabina. Ar fi interesant sa mananci in Mercado Central o masa de peste proaspat sau fructe de mare ( dupa gust) la restaurantul Donde Augusto.
Lonley Planet face minuni.
Pt alte detalii sunt disponobil.
Mult noroc in organizarea expeditiei.

Sernatur si VisitChile sunt agentiile principale.
te rog vreau si eu sa vad niste poze facute de tine ^_^

#9
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View Posteuu, on Nov 28 2008, 23:56, said:

Interesant topicul, mai ales avind in vedere ca eu am programata o vizita de  o luna de zile in Chile, in feb-martie anul viitor.


....pleaca omul da' se mai si intoarce. Din pacate. :)

M-am intors din vacanta petrecuta in Chile, si nu pot decit sa va doresc ca macar o data in viata sa aveti parte de o asa vacanta.
O tara foarte frumoasa, sigura, cu oameni prietenosi si amabili. N-am avut nici-un fel de probleme, totul a decurs conform planului.

Si cum 1000 de cuvinte nu fac cit niste poze .... :

Attached File  1.jpg   191.75K   134 downloadsAttached File  2.jpg   192.98K   121 downloads
Attached File  3.jpg   185.9K   110 downloadsAttached File  4.jpg   190.04K   81 downloads
Attached File  5.jpg   192.03K   93 downloadsAttached File  6.jpg   194.54K   93 downloads
Attached File  7.jpg   188.14K   81 downloadsAttached File  8.jpg   191.04K   89 downloads
Attached File  9.jpg   193.09K   68 downloadsAttached File  10.jpg   188.44K   69 downloads
Attached File  11.jpg   190.92K   95 downloadsAttached File  18.jpg   190.54K   57 downloads
Attached File  21.jpg   192.21K   76 downloadsAttached File  23.jpg   193.31K   59 downloads
Attached File  DSC_8144b2FT.jpg   194.41K   72 downloadsAttached File  DSC_7032bFT2.jpg   189.92K   73 downloads
Attached File  20.jpg   189.01K   64 downloadsAttached File  DSC_8126FT.jpg   191.75K   59 downloads
Attached File  24.jpg   191.76K   75 downloadsAttached File  DSC_8782d2FT2.jpg   185.66K   128 downloads


Daca cineva are nevoie de ceva informatii, sfaturi si alte asemenea... va stau la dispozitie. :peacefingers:

Edited by me_and_myself, 13 April 2009 - 05:28.


#10
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
si eu plec in chile in decembrie 2009 si voi face acest tur : http://www.tucantrav...villarrica/bsu/

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
euu: pe scurt, cateva detalii referitoare la transport, cazare...? traseul pe care ai mers?

#12
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Pai...pe scurt :) :

Traseu:
Santiago [cartier general :) ], dupa care Insula pastelui [6 zile] , Patagonia [9 zile] si Atacama [8 zile].
Bilete:
Bucuresti - Santiago in jur de 1100 E  [Iberia]
Santiago - Insula pastelui ~500 E   [LAN]
Santiago - Punta Arenas [patagonia] ~200 E   [LAN]
Santiago - Calama [desertul Atacama] ~100 E  [LAN]

Atentie, biletete interne sint luate de pe site-ul lanchile.cl , nu lanchile.com, unde preturile sint mult mai mari.
Desi am stat putin cu frica - n-am avut probleme.  ;)

Cazari...
Cazarile au fost foarte ok, mai putin poate cele din Patagonia, in parcul national Torres del Paine [care erau si foarte scumpe :D].
Am stat la hosteluri, si conditiile au fost neasteptat de bune. Preturi in jur de 20E/persoana/zi , si in Patagonia cam 40 E :D.
In Santiago pot sa recomand hostelul asta, iar in Insula pastelui am stat aici. [cea mai buna cazare cred]

...

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
mda. dupa cum banuiam. credeam ca-mi schimb destinatia anu' asta (mai ales dupa ce-am vazut pozele facute de tine), da' dpdv financiar - mai ales zborurile, NU :P

multam fain ;)

Edited by DeathRipple, 13 April 2009 - 13:24.


#14
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
ce frumos...am ramas fara cuvinte..
trebuie trecuta pe lista mea...intr-o zi sper sa ajung si acolo...

#15
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View Posteuu, on Apr 13 2009, 03:15, said:

....pleaca omul da' se mai si intoarce. Din pacate. :)

M-am intors din vacanta petrecuta in Chile, si nu pot decit sa va doresc ca macar o data in viata sa aveti parte de o asa vacanta.
O tara foarte frumoasa, sigura, cu oameni prietenosi si amabili. N-am avut nici-un fel de probleme, totul a decurs conform planului.

Si cum 1000 de cuvinte nu fac cit niste poze .... :


Attachment 24.jpgAttachment DSC_8782d2FT2.jpg


Daca cineva are nevoie de ceva informatii, sfaturi si alte asemenea... va stau la dispozitie. :peacefingers:
incredibile pozele(sunt lucrate putin unele?nu?... dar sunt superbeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!
pupici

Edited by laviniaelena21, 14 April 2009 - 03:00.


#16
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Sunt chiar super pozele! Profesioniste!
Si turul lui Rott e foarte fain. Pacat ca e asa lung. Greu poti sa pleci trei saptamani...

#17
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Va multumesc !   :peacefingers:!  

laviniaelena21 - Da, pozele sint prelucrate, dar in cele mai multe cazuri sint doar corectii [banale] de contrast, saturatie, etc.
M-a ajutat foarte mult filtrul de polarizare. ;)


Pitzifelnic - Noi am stat o luna de zile... si parca tot  mai aveam cite ceva de vazut/facut. :)


Am reusit sa pun pe blog poze din Chile, daca vreti sa vedeti intrati AICI_!     [mai gasiti si la links acolo, la Silvia ceva poze tot de acolo].

#18
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Absolut extraordinare pozele !!!
Cred ca pozele tale ar trebuie sa fie coperta pentru orice album de promovare Chile.
Eu unul recunosc ca nu o sa fac in viata asta o poza egala ca frumusete cu una din pozele tale. Unii stiu sa faca poze, altii nu. :)

Mai bine nu ni le aratai ca acum am adaugat si Chile la lista de tari in care vreau sa ajung.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate