Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Canalis, Hydra si AutoCAD Civil 3D 2009 SLM

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
robert_anisoiu

robert_anisoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2008
Salut tuturor,

postez aici in speranta ca as putea fi indrumat.

La o tombola sora-mea a castigat o licenta de Canalis, o licenta de Hydra, si o licenta de AutoCAD Civil 3D 2009 SLM.

Dat fiind ca eu activez in alta zona de IT iar ea lucreaza la o firma de constructii nu am ce face cu aceste trei licente. De aceea as vrea sa le vand, dat fiind ca mie personal nu-mi folosesc la nimic.

Pentru produse exista factura pe persoana fizica, cu valoare 0, dat fiind ca au fost castigate, exista licente, totul e absolut in regula si legal.

Informatii despre Hydra si Canalis gasiti aici

Informatii despre AutoCAD Civil 3D 2009 SLM gasiti aici

Am cerut si o oferta de pret. Autocadul este la promotie, 4034 de EUR(fara TVA) dar te obliga sa cumperi si abonament pe un an, inca 657 EUR(fara TVA), deci Autocadul ar fi 4691 EUR(fara TVA). Canalis si Hydra bundle, 3600 EUR(fara TVA).

Aveti idee unde le-as putea vinde, bineinteles nu la preturile de mai sus, dar nici toate cu 2000 EUR, cum mi s-a oferit la un moment dat?

Multumesc anticipat.

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
e destul de greu cu licente de genul asta pentru ca sunt foarte specializate.
De obicei licente cumpara doar firmele si cam toate in Ro au facilitati de la producator (plata in rate, suport x luni etc.) iar cel mai important este ca il cumpara cu factura si suma este deductibila.
Tu nu poti sa dai factura si chiar daca ai putea sa emiti factura trebuie sa aia ca obiect de activitate pe firma si comercializarea licentelor.
Eu zic ca in condiitile astea 2000€ e o suma bunicica. Acuma e decizia ta daca le dai sau mai astepti.

#3
robert_anisoiu

robert_anisoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2008

 relu_24, on Nov 28 2008, 14:31, said:

e destul de greu cu licente de genul asta pentru ca sunt foarte specializate.
De obicei licente cumpara doar firmele si cam toate in Ro au facilitati de la producator (plata in rate, suport x luni etc.) iar cel mai important este ca il cumpara cu factura si suma este deductibila.
Tu nu poti sa dai factura si chiar daca ai putea sa emiti factura trebuie sa aia ca obiect de activitate pe firma si comercializarea licentelor.
Eu zic ca in condiitile astea 2000€ e o suma bunicica. Acuma e decizia ta daca le dai sau mai astepti.

Pot da factura, pentru ca am firma de software, si am in obiectul de activitate tot ce tine de soft, inclusiv vanzarea de licente. Pot da si in rate, nu asta ar fi o mare problema. Suportul nu e asigurat de reseller ci de abonamentele la producator.

Ideea e ca, fiind complet in afara acestei zone, a CAD-ului, nu prea stiu incotro sa ma indrept.

Cat despre deductibil, doar TVA-ul este deductibil, nu suma in sine.

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Din cate stiu eu, licentele de Autocad nu sunt transferabile.

#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pt. Autocad poti sa incerci la firme de arhitectura. Foarte putine au licente cumparate si poate le tenteaza un Autocad la 1/2 din pret.

#6
bobradu11

bobradu11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2009

 robert_anisoiu, on Nov 28 2008, 12:11, said:

Salut tuturor,

postez aici in speranta ca as putea fi indrumat.

La o tombola sora-mea a castigat o licenta de Canalis, o licenta de Hydra, si o licenta de AutoCAD Civil 3D 2009 SLM.

Dat fiind ca eu activez in alta zona de IT iar ea lucreaza la o firma de constructii nu am ce face cu aceste trei licente. De aceea as vrea sa le vand, dat fiind ca mie personal nu-mi folosesc la nimic.

Pentru produse exista factura pe persoana fizica, cu valoare 0, dat fiind ca au fost castigate, exista licente, totul e absolut in regula si legal.

Informatii despre Hydra si Canalis gasiti aici

Informatii despre AutoCAD Civil 3D 2009 SLM gasiti aici

Am cerut si o oferta de pret. Autocadul este la promotie, 4034 de EUR(fara TVA) dar te obliga sa cumperi si abonament pe un an, inca 657 EUR(fara TVA), deci Autocadul ar fi 4691 EUR(fara TVA). Canalis si Hydra bundle, 3600 EUR(fara TVA).

Aveti idee unde le-as putea vinde, bineinteles nu la preturile de mai sus, dar nici toate cu 2000 EUR, cum mi s-a oferit la un moment dat?

Multumesc anticipat.


Salut,

Ma intereseaza daca mai ai disponibil pachetul de programe.

Multumesc.

Radu

#7
omucudisku

omucudisku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.10.2008
salut! ma intereseaza licenta de autocad, cum putem vorbi?

#8
scorpion42

scorpion42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2009

 omucudisku, on 6th August 2009, 19:33, said:

salut! ma intereseaza licenta de autocad, cum putem vorbi?
Pchetul de programe e interesant.
Licentele de AutoCAD sunt transferabile dar in anuimte conditii. Vorbeste cu cei de la care le-ai primit sa te invete ce sa faci daca vrei sa trasnferi licenta la altcineva. E posibil totusi sa nu indeplinesti cerintele de transfer si atunci............cel ce le cumpara da banii de pomana, nu e in legalitate.

#9
ghelmezc

ghelmezc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2010

 robert_anisoiu, on 28th November 2008, 15:11, said:

Salut tuturor,

postez aici in speranta ca as putea fi indrumat.

La o tombola sora-mea a castigat o licenta de Canalis, o licenta de Hydra, si o licenta de AutoCAD Civil 3D 2009 SLM.

Dat fiind ca eu activez in alta zona de IT iar ea lucreaza la o firma de constructii nu am ce face cu aceste trei licente. De aceea as vrea sa le vand, dat fiind ca mie personal nu-mi folosesc la nimic.

Pentru produse exista factura pe persoana fizica, cu valoare 0, dat fiind ca au fost castigate, exista licente, totul e absolut in regula si legal.

Informatii despre Hydra si Canalis gasiti aici

Informatii despre AutoCAD Civil 3D 2009 SLM gasiti aici

Am cerut si o oferta de pret. Autocadul este la promotie, 4034 de EUR(fara TVA) dar te obliga sa cumperi si abonament pe un an, inca 657 EUR(fara TVA), deci Autocadul ar fi 4691 EUR(fara TVA). Canalis si Hydra bundle, 3600 EUR(fara TVA).

Aveti idee unde le-as putea vinde, bineinteles nu la preturile de mai sus, dar nici toate cu 2000 EUR, cum mi s-a oferit la un moment dat?

Multumesc anticipat.

Ma intereseaza licenta pentru HYDRA daca mai e de actualitate.
Ma poti contacta pe [email protected]

Edited by ghelmezc, 01 May 2010 - 09:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate