Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Întoarcerea la Ortodoxie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
231 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Imi iau riscul de a nu ma duce si de a nu ma interesa problema cu lumina de la Ierusalim. Nu neg si nici nu confirm problema cu aceasta lumina. Doar o declar irelevanta. Minuni mai mari decat aceasta sunt la budisti sau hindusi...

#20
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View Postoverseas, on Dec 10 2008, 14:19, said:

Imi iau riscul de a nu ma duce si de a nu ma interesa problema cu lumina de la Ierusalim. Nu neg si nici nu confirm problema cu aceasta lumina. Doar o declar irelevanta. Minuni mai mari decat aceasta sunt la budisti sau hindusi...

Lumina Sfanta nu e irelevanta pentru ca apare exact in Locul In care a inviat IIsus anual si a fost vzuta si de Sfantul Petru. Ortodoxia ca putere mistica e mult deasupra budismului sau hinduismului si daca vrei sa vezi un exemplu citeste cartea : http://www.crestinor...e-c236-new.html

Prin rugaciunea inimii ortodocsi au ajuns in rai din viata asta, pt asta vezi rugaciunea lui IIsus :
"rugăciunea gurii: “este granița cea mai departată a rugăciunii, însă creșterea ei nu are margini, pentru ca ea ne unește cu Dumnezeu.”

rugăciunii inimii : “ când noi zicem o rugăciune cu limba și o înțelegem cu mintea și o simțim cu inima, ea devine sferică, rotundă în mișcarea sufletului nostru. Este mai desăvârșită, iar la ia ajunge unul din zece mii.”

rugăciunea minții: ” e rugăciunea în care inima se unește cu mintea scăpând de imaginație și cufundându-se în iubire și înțelegere.”

rugăciunea de sine mișcătoare : “omul oriunde s-ar afla , inima lui se roagă permanent, dacă-i în avion, la masă, pe stradă , dacă doarme, inima lui se roagă neîncetat. Dacă această rugăciune ajunge să fie de sine mișcătoare toată viața omului este o rugăciune, orice ar lucra sau ar face cu sufletul se roagă neâncetat.”

rugăciunea cea văzătoare : “ înseamnă că oameni înainte văzători sau cu minte inainte văzătoare de Dumnezeu…se suie cu mintea așa de tare ca el vede aici unde suntem noi cați demoni sunt și câți îngeri sunt. Vede pe cel ce și-a curațit inima , vede și gândurile ce le gândește fiecare.”

rugăciunea în extaz sau în uimire: “ prin aceasta în vremea rugăciunii , omul se răpește cu mintea la cer , fața lui se face ca focul și mâinile și degetele lui ca făcliile de foc și nu mai este pe pământ cu mintea, ci numai în cer.”

rugăciunea cea duhovnicească, se cheamă vedere duhovnicească și Impărăție a cerului: “ este mai presus de hotarele rugăciunii, omul este răpit în ceruri , mintea omului nu mai lucrează după a sa putere , ci este luată de puterea Duhului Sfânt și-i dusă în slăvile cerești și nu mai poate cugeta ce vrea ea. Mintea omului este dusă la descoperiri mari în iad, în cer, unde vrea să-l ducă Duhul Sfânt. Și omul acesta este în mari descoperiri și când vine iar în așezarea lui, nu știe dacă a fost în trup sau afară de trup, ca Apostolul Pavel. Este cea mai înaltă rugăciune  de abia unul din neam în neam se învrednicește de o descoperire ca aceasta”.

"

Iti asumi riscul sa stai in minciuna. Uite aici Liturghia Sfantului James scrisa la anul 60 si ai sa vezi ca in aceasta Liturghie avem Sfanta Impartasanie ca Trupul si Sangele Mantuitorului si nu ceea ce zic protestanti. Vezi ca in Liturghia Sfantului james doar preotul poate oferi Sfanta Impartasanie si nu e o adunare haotica in care se canta si danseaza. Vezi ca in acea Liturghie sunt rugaciuni pentru morti.

La sfarsit te intreb, VREI LA MINCIUNA SAU LA ADEVAR, ca sa stii ce insemna adevar vezi Liturghia Sfantului James

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDimineata100, on Nov 28 2008, 08:30, said:

Au studiat-o cei ce au tradus Biblia si e suficient.
Aha, si tu ii crezi pe cuvant si infailibili, deci ii pui pe acelasi calapod cu Dumnezeu.

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

#22
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
In ortodoxie doar Dumnezeu e infailibil.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDimineata100, on Dec 10 2008, 18:53, said:

Lumina Sfanta nu e irelevanta pentru ca apare exact in Locul In care a inviat IIsus anual si a fost vzuta si de Sfantul Petru. Ortodoxia ca putere mistica e mult deasupra budismului sau hinduismului si daca vrei sa vezi un exemplu citeste cartea : http://www.crestinor...e-c236-new.html

Prin rugaciunea inimii ortodocsi au ajuns in rai din viata asta, pt asta vezi rugaciunea lui IIsus :
"rugăciunea gurii: “este granița cea mai departată a rugăciunii, însă creșterea ei nu are margini, pentru ca ea ne unește cu Dumnezeu.”

rugăciunii inimii : “ când noi zicem o rugăciune cu limba și o înțelegem cu mintea și o simțim cu inima, ea devine sferică, rotundă în mișcarea sufletului nostru. Este mai desăvârșită, iar la ia ajunge unul din zece mii.”

rugăciunea minții: ” e rugăciunea în care inima se unește cu mintea scăpând de imaginație și cufundându-se în iubire și înțelegere.”

rugăciunea de sine mișcătoare : “omul oriunde s-ar afla , inima lui se roagă permanent, dacă-i în avion, la masă, pe stradă , dacă doarme, inima lui se roagă neîncetat. Dacă această rugăciune ajunge să fie de sine mișcătoare toată viața omului este o rugăciune, orice ar lucra sau ar face cu sufletul se roagă neâncetat.”

rugăciunea cea văzătoare : “ înseamnă că oameni înainte văzători sau cu minte inainte văzătoare de Dumnezeu…se suie cu mintea așa de tare ca el vede aici unde suntem noi cați demoni sunt și câți îngeri sunt. Vede pe cel ce și-a curațit inima , vede și gândurile ce le gândește fiecare.”

rugăciunea în extaz sau în uimire: “ prin aceasta în vremea rugăciunii , omul se răpește cu mintea la cer , fața lui se face ca focul și mâinile și degetele lui ca făcliile de foc și nu mai este pe pământ cu mintea, ci numai în cer.”

rugăciunea cea duhovnicească, se cheamă vedere duhovnicească și Impărăție a cerului: “ este mai presus de hotarele rugăciunii, omul este răpit în ceruri , mintea omului nu mai lucrează după a sa putere , ci este luată de puterea Duhului Sfânt și-i dusă în slăvile cerești și nu mai poate cugeta ce vrea ea. Mintea omului este dusă la descoperiri mari în iad, în cer, unde vrea să-l ducă Duhul Sfânt. Și omul acesta este în mari descoperiri și când vine iar în așezarea lui, nu știe dacă a fost în trup sau afară de trup, ca Apostolul Pavel. Este cea mai înaltă rugăciune  de abia unul din neam în neam se învrednicește de o descoperire ca aceasta”.

"

Iti asumi riscul sa stai in minciuna. Uite aici Liturghia Sfantului James scrisa la anul 60 si ai sa vezi ca in aceasta Liturghie avem Sfanta Impartasanie ca Trupul si Sangele Mantuitorului si nu ceea ce zic protestanti. Vezi ca in Liturghia Sfantului james doar preotul poate oferi Sfanta Impartasanie si nu e o adunare haotica in care se canta si danseaza. Vezi ca in acea Liturghie sunt rugaciuni pentru morti.

La sfarsit te intreb, VREI LA MINCIUNA SAU LA ADEVAR, ca sa stii ce insemna adevar vezi Liturghia Sfantului James

Sfantul James (ce nume evreiesc !?) trebuia inclus in canon daca scrierea lui era revelatie inspirata. Din perioada bisericii primare vin multe apocrife si erezii gnostice, tu faci ce vrei, eu ma tin de canonul biblic.

Rugaciunea inimii si isihasmul au o filozofie care nu e catusi de putin prezenta in Noul Testament, in schimb se impaca bine cu mantrele yoghine.

Zici ca ati identificat exact mormantul lui Isus ? Sau asa v-ati spus popii ? Sau tocmai lumina aia e dovada ca ala e locul ? Nu ti se pare ca e un rationament circular...

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 16:04, said:

In ortodoxie doar Dumnezeu e infailibil.

Chestie de semantica. Pentru tine, Dumnezeu vorbeste printr-o serie de minuni controversate, aparitii ale Maicii Domnului, icoane facatoare de minuni, diversi 'duhovnici imbunatatiti', cartulii gen 'visul Maicii Domnului', Traditia completiva si explicativa etc.
La mine, Dumnezeu vorbeste prin Biblie.

#24
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 16:04, said:

In ortodoxie doar Dumnezeu e infailibil.
In catolicism papa e considerat infailibil si in protestantism fiecare protestant e considerat infailibil in talmacirea scripturii.
Si eu m-am gandit la credinta adevarata. Si am zis cum as putea sa-mi dau seama unde e calea cea mai usoara de mantuire. Sa fie religia cu cei mai multi adepti? Nu ca Arianismul a intrecut alte religii ca numar de adepti si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie bogatia? Nu cred, caci Arianismul a fost cel mai bogat si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie cei ce par mai credinciosi ? Nu pot sa stiu care e mai credincios. Si atunci? Atunci m-am rugat lui Dumnezeu. Doamne unde e calea cea mai usoara de mantuire?
Un gand mi-a spus: Cea mai usoara cale de mantuire este in ortodoxie si de aceea vine Lumina Sfanta anual la slujbele ortodocse.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 16:38, said:

In catolicism papa e considerat infailibil si in protestantism fiecare protestant e considerat infailibil in talmacirea scripturii.
Si eu m-am gandit la credinta adevarata. Si am zis cum as putea sa-mi dau seama unde e calea cea mai usoara de mantuire. Sa fie religia cu cei mai multi adepti? Nu ca Arianismul a intrecut alte religii ca numar de adepti si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie bogatia? Nu cred, caci Arianismul a fost cel mai bogat si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie cei ce par mai credinciosi ? Nu pot sa stiu care e mai credincios. Si atunci? Atunci m-am rugat lui Dumnezeu. Doamne unde e calea cea mai usoara de mantuire?
Un gand mi-a spus: Cea mai usoara cale de mantuire este in ortodoxie si de aceea vine Lumina Sfanta anual la slujbele ortodocse.

Si caile mai dificile care ar fi ?

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 16:04, said:

In ortodoxie doar Dumnezeu e infailibil.
:lol: Foarte tare! O stii p-aia cu Bula la ora de zoologie? :lol: La fel de tare!

Lasand caterinca la o parte, stimabile, te rog sa ne spui si noua cine este stalpul si temelia Adevarului in cultul mariei pe care il servesti: biserica sau Dumnezeu?

1 Timotei 3

15Dar dacă voi zăbovi, să știi cum trebuie să te porți în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stîlpul și temelia adevărului.

Iti spun eu: acest vers, din care se poate concluziona ca biserica este "stîlpul și temelia adevărului" se poate la fel de bine citi ca DUMNEZEU este "stîlpul și temelia adevărului" cum este si normal si cum afirma restul Scripturii.

Insa, pacatosii cu farfurii in cap afirma ca BISERICA este "stîlpul și temelia adevărului" .......

Asa ca......... las-o jos cu ortodoxia ta, care invata numai la prostii.

#27
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View Postoverseas, on Dec 11 2008, 16:55, said:

Si caile mai dificile care ar fi ?
Gandul mi-a mai spus ca foarte aproape e si catolicismul dar ca ortodoxia e inainte

#28
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 16:38, said:

In catolicism papa e considerat infailibil si in protestantism fiecare protestant e considerat infailibil in talmacirea scripturii.
Si eu m-am gandit la credinta adevarata. Si am zis cum as putea sa-mi dau seama unde e calea cea mai usoara de mantuire. Sa fie religia cu cei mai multi adepti? Nu ca Arianismul a intrecut alte religii ca numar de adepti si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie bogatia? Nu cred, caci Arianismul a fost cel mai bogat si s-a dovedit a fi gresit. Sa fie cei ce par mai credinciosi ? Nu pot sa stiu care e mai credincios. Si atunci? Atunci m-am rugat lui Dumnezeu. Doamne unde e calea cea mai usoara de mantuire?
Un gand mi-a spus: Cea mai usoara cale de mantuire este in ortodoxie si de aceea vine Lumina Sfanta anual la slujbele ortodocse.

lumina vine pt ca o aprinde preotul cu bricheta/chibritul  :)

#29
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View Posttetsuo, on Dec 11 2008, 21:30, said:

lumina vine pt ca o aprinde preotul cu bricheta/chibritul  :)
DU-TE LA IERUSALIM ANUL VIITOR SA VEZI LUMINA SFANTA CU OCHII TAI. PREOTUL DE LA MINE DIN PAROHIE SI CREDINCIOSII AU VAZUT-O.
AICI POTI VEDEA LUMINA SFANTA SUB ARCADA DIN CENTRU:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6EI71Uk28rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
http://www.holyfire.org/eng/velich.htm

Edited by Dimineata100, 11 December 2008 - 22:47.


#30
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 22:46, said:

DU-TE LA IERUSALIM ANUL VIITOR SA VEZI LUMINA SFANTA CU OCHII TAI. PREOTUL DE LA MINE DIN PAROHIE SI CREDINCIOSII AU VAZUT-O.
AICI POTI VEDEA LUMINA SFANTA SUB ARCADA DIN CENTRU:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6EI71Uk28rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  http://www.holyfire.org/eng/velich.htm

ma indoiesc ca e un miracol real. acum cativa ani un cercetator si echipa sa care incearca sa dezlege mistere din mai multe zone ale lumii (gen icoane care lacrimeaza) au rugat preotii sa le permita sa instaleze camere video in camera unde apare lumina. preotii au refuzat cu vehementa. de ce? ar fi fost o ocazie buna de a prezenta lumii intrege cum ia nastere un miracol divin. imi miroase a mare sarlatanie chiar de aici de la Bucuresti.

Edited by tetsuo, 11 December 2008 - 22:51.


#31
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View Posttetsuo, on Dec 11 2008, 22:50, said:

ma indoiesc ca e un miracol real. acum cativa ani un cercetator si echipa sa care incearca sa dezlege mistere din mai multe zone ale lumii (gen icoane care lacrimeaza) au rugat preotii sa le permita sa instaleze camere video in camera unde apare lumina. preotii au refuzat cu vehementa. de ce? ar fi fost o ocazie buna de a prezenta lumii intrege cum ia nastere un miracol divin. imi miroase a mare sarlatanie chiar de aici de la Bucuresti.
Aici e Lumina Sfanta in poza:[ http://www.orthodoxphotos.com/Pascha_Holy_Light/2lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e Icoana care varsa mir filmata:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOx_xBSn1Rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dimineata100, 11 December 2008 - 22:56.


#32
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 22:53, said:

Aici e Lumina Sfanta in poza:[ http://www.orthodoxphotos.com/Pascha_Holy_Light/2lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e Icoana care varsa mir filmata:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOx_xBSn1Rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e doar o poza. nu este niciun film care sa demonstreze cum apare din senin lumina. eu cred ca e tot la bricheta  :rolleyes:
cat despre icoane filmuletul e foarte neclar. cum poti dovedi ca nu este pus de preoti acolo. o dovada clara pentru mine ar fi sa iei o icoana de genul asta din biserica, sa o cureti si sa o pui intr-o camera sub observatie (unde sa nu poata sa fie atinsa de vreun preot cu o sticla de mir  ;)

mai apareau in filmulet si stigmatizati (s-au dovedit zeci de cazuri in care oameni s-au automutilat incercand sa para ca fiind atinsi de divinitate)

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
I-a spus lui GANDUL!!!! :lol:  :lol:

Edited by zexelica, 11 December 2008 - 23:51.


#34
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008

View Posttetsuo, on Dec 11 2008, 23:12, said:

e doar o poza. nu este niciun film care sa demonstreze cum apare din senin lumina. eu cred ca e tot la bricheta  :rolleyes:
cat despre icoane filmuletul e foarte neclar. cum poti dovedi ca nu este pus de preoti acolo. o dovada clara pentru mine ar fi sa iei o icoana de genul asta din biserica, sa o cureti si sa o pui intr-o camera sub observatie (unde sa nu poata sa fie atinsa de vreun preot cu o sticla de mir  ;)

mai apareau in filmulet si stigmatizati (s-au dovedit zeci de cazuri in care oameni s-au automutilat incercand sa para ca fiind atinsi de divinitate)
Poti sa te duci sa vezi Lumina mergand prin Biserica cu ochii tai asa cum au facut si altii.

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 21:20, said:

Gandul mi-a mai spus ca foarte aproape e si catolicismul dar ca ortodoxia e inainte

Gandul meu mi-a spus ca abordarea protestanta este singura valabila. Acuma, ce facem cu gandurile astea contradictorii ???

#36
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostDimineata100, on Dec 11 2008, 23:53, said:

Aici e Lumina Sfanta in poza:[ http://www.orthodoxphotos.com/Pascha_Holy_Light/2lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e Icoana care varsa mir filmata:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOx_xBSn1Rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


.........Apocalipsa.....

.........Cap. 13........

12.   Și toată stăpânirea celei dintâi fiare ea o pune în lucrare, în fața ei. Și face pământul și pe locuitorii de pe el să se închine fiarei celei dintâi, a cărei rană de moarte fusese vindecată.
13. Și face semne mari, încât și foc face să se pogoare din cer, pe pământ, înaintea oamenilor,  

..........asadar e doar un inceput al contrafacerilor.......sta scris a fost insa pt. Hristos ultimul argument.......

p.s..........mai e si varianta cu lumanari ,,inmuiate,, in substante fosforescente......care se aprind singure dupa un ,,dt,,.... ;)

Edited by leoluke, 12 December 2008 - 12:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate