Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sunet de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
am inteles, o sa merg pe Xtreme Music. In cel mai rau caz o iau de la shopit daca nu gasesc alta varianta.
Ce sunt driverele modate? Nu prea stiu cu ce se mananca driverele astea ca pana acu am avut doar placa de sunet integrata care e slabuta si driverele nu prea au multe optiuni, si una-alta de vreo 50 lei..care iar era varza (mai demult)
Si ce poti face cu astfel de drivere, si mai ales, de unde le ei? adica...susnt doar drivere, sau si altceva?

#20
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Xtreme audio e un AudigySE dar cu drivere de X-Fi....la audigySE nu-ti da voie sa bagi drivere de x-fi si viceversa.

Driverele modate sunt pentru audigySE si iti permit sa instalezi driverele de x-fi pe audigy.

In unele cazuri cica s-ar auzi mai bine..in altele nu...

#21
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Ce parere aveti despre aceasta placa de sunet?

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu mai dati linkuri catre servere de magazine care merg sau nu merg (mai mult nu). Dati numele placii, eventual link catre producatorul ei.

#23
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Placa de sunet la care faceam referire,este aceasta:
Sound Blaster X-FI 5.1, CREATIVE, extern, surround, Xtreme Fidelity, USB (70SB109000002)

#24
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
de ce vrei placa de sunet externa?

#25
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Folosesc foarte mult laptop-ul,iar cand vine vorba de auditie nu sunt deloc multumit de calitatea sunetului oferit de placa de sunet onboard.
Nu reusesc sa ma hotarasc asupra unei placi de sunet externe.

#26
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Ai putea încerca ceva în genul ăsta: http://www.soundblas...p;product=16642 (dacă ai posibilitatea de conectare la laptop, respectiv slot ExpressCard)

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si aia pe USB este ok.

#28
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Cea pe USB se prezinta bine din toate punctele de vedere,si o pot folosi si pe desktop.Am s-o cumpar,sper sa-si merite banii... :)

#29
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Am cumparat placa de sunet despre care v-am cerut parerea...Dinamica exceptionala!O recomand.

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Felicitari.

#31
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postkosmin90, on Nov 29 2008, 13:57, said:

bro' ai vorbit aici doar de dragul de a vorbi .
nu e nevoie de cea mai scumpa placa de sunet cu 8 canale pentru a o lega la o statie.  te rog frumos  pe tine si pe cei care dau link-uri aiurea , sa nu-ti mai bati joc de oamenii care vor sa cumpere ceva de calitate dandu-le  informatii eronate
ce rau imi pare ca am citit pana acum degeaba 2 pagini..


@cel care a deschis threadul:

cea mai buna varianta pentru tine ar fi 2 placi  creative audigy s.e bulk (eu am dat 80 de lei pe una , asta in cazul in care vrei sa mixezi , parca asa am inteles)

ar mai fi vorba si de http://www.avaudiosy...rodus&prodid=29  , asta in cazul in care ai multi bani .....( e perfecta)

placile creative , mai scumpe de 300 ron , sunt de obicei concepute pentru  gameri , filme , thx dobly surround si alte balarii.

ideea e ca daca iti iei un audiophile , cum ti-am aratat in linkul de mai sus , vei avea nevoie de scule calumea , amplif bun , SI MUZICA DE CALITATE SUPERIOARA , nu chestii comprimate de pe odc.

#32
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Eu cred ca tu NU ai citit tot topicul....asa ca reia si citeste si dupa mai vorbim.

1 CITESTE TOPICUL
2 RECITESTE TOPICUL
3 APOI COMENTEAZA

Mie lene sa dau quote la tot ce sa vorbit.

Edited by kosmin90, 07 December 2008 - 23:50.


#33
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
ai dreptate frate , dar eu nu te cred
:D

ce face baiatul ala cu ditamai magaoaie de 390 ron . Aa stai are suport asio 2.0 si thx . wow , dar ce faci cu ea pe 2 canale.?

te inteleg , ai achizitionat-o si iti place , se aude bine , dar NU e o investitie inutila pentru 2 canale ;) .

daca baiatul ce a deschis threadul vrea o placa cu 8 canale pentru 2 boxe , n-am nimic impotriva.GO GET IT B)

Edited by vacea, 08 December 2008 - 07:11.


#34
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postvacea, on Dec 8 2008, 07:04, said:

ai dreptate frate , dar eu nu te cred
:D

ce face baiatul ala cu ditamai magaoaie de 390 ron . Aa stai are suport asio 2.0 si thx . wow , dar ce faci cu ea pe 2 canale.?

te inteleg , ai achizitionat-o si iti place , se aude bine , dar NU e o investitie inutila pentru 2 canale ;) .

daca baiatul ce a deschis threadul vrea o placa cu 8 canale pentru 2 boxe , n-am nimic impotriva.GO GET IT B)


Ai inteles gresit!

1 NU am achizitionat eu placa de sunet...eu am audigy1.
2 Ce anume face userul care va cumpara placa nu te priveste...is banii lui face ce vrea cu ei.
3 Nu conteaza ca el asculta la 2 acum...in viitor poate asculta la 8,nu ai de unde sa sti.

E bun si audigySE(l-am avut si stiu cum e) dar nu se compara cu xtreme music...este totusi o diferenta..in favoarea x-fi-ului!

Edited by kosmin90, 08 December 2008 - 14:37.


#35
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkosmin90, on Dec 8 2008, 14:35, said:

2 Ce anume face userul care va cumpara placa nu te priveste...is banii lui face ce vrea cu ei.
3 Nu conteaza ca el asculta la 2 acum...in viitor poate asculta la 8,nu ai de unde sa sti.
Corect.

În altă ordine de idei:
vacea, bine ai revenit pe forum, însă dacă nu ai ceva pertinent de spus abține-te, te rog :)

#36
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postantinari, on Dec 8 2008, 14:40, said:

Corect.

În altă ordine de idei:
vacea, bine ai revenit pe forum, însă dacă nu ai ceva pertinent de spus abține-te, te rog :)
nu am de ce sa ma abtin , era doar vorba despre acea placa cu 7.1 care nu isi are rostul pentru un sunet stereo. Din simpla si pura curiozitate:

Ai da banii pentru o placa cu 8 canale(care e facuta pentru surround , thx si alte balarii) ca sa asculti STEREO?
nu am nimic cu nimeni , guys  nimeni nu vrea sa va polueze forumul cu offtopic. Dar ganditi-va un pic placa aceea cu x-fi  costa aprox 400 ron :death: .

Am recomandat mai sus un audiophile , foarte bun cu un sunet excelent. Eu am facut recomandarea din punct de vedere Economic. merita una mai mult decat cealalta. :kisstogether: .

lasand la o parte comentariile mele si recomandarile . Asta o sa fie ultimul meu post pe acest topic. Eu am spus ce e cred ca e mai bun.Mai departe stiti voi ce faceti.
[ http://www.avaudiosys.ro/imagini_produse/avas_maudio_audiophile2496.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau


[ http://www.pcgarage.ro/images/products/storage1/12829/full/580creativexfixtrmusic1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o seara buna va doresc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate