Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sunet de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
As dori o recomandare pentru o placa de sunet, de pus pe o placa de baza de la MSI (neo2-fr). Cea incorporata este varza.
As vrea ceva de calitate (calitatea sunetului inainte de toate), pe stereo, nu ma prea intereseaza 5.1, o voi folosi  pentru 2 boxe mai "maricele" sa zicem.
Pretul, sa fe ceva acceptabil, nu dau 900 lei pt asa ceva, ca nu fac meseria din asta
Ceva in jur de 300 lei + - cred ca ar trebui sa ajunga.
Cineva spunea ceva de un xondar dx
Astept si alte pareri.

#2
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Si inca o chestie, daca am front headphones si mic (adica daca am in fata carcasei mufa de casti si microfon) si schimb placa de sunet,acestea le pot atasa noii placi ? ca nu stiu exact cum sta treaba cu front-urile astea.

P.S. am vrut sa zic Xonar DX (nu xondar)

#3
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Pai cam asta e alegerea in 300 de lei, Xonar DX sau D1 pe PCI, in functie de sloturile pe care le ai pe placa de baza.

Da, poti folosi conectorii de la placa de baza.

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
alte variante ? ce placi de sunet ar mai fi? xonar a cam iesit de pe piata...sau cel putin eu nu l-am mai gasit pe la magazine pe aici

#5
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Asta: http://www.pcgarage....eme-music-bulk/

#6
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
Ce boxe ai? Nu conteaza atat de mult placa de baza cat poate va conta o statie. Nu va inteleg ce aveti cu placile de sunet, cand un Audigy SE modat este exceptional de bun. Diferenta in calitatea muzicii si puterea oferita o face o statie buna (Denon, Harman, Sony SE, etc).

#7
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Eu doar am dat un exemplu in banii pe care ii are... :huh:

Am avut si eu audigySE si stiu cum se auzea,mai ales cu driverele modate ;)

In principiu,nu conteaza atat de mult placa de sunet(bine nici proasta sa nu fie...barem un audigySE) cat calitatea melodiilor,ce pretentii poti avea daca asculti mp3-uri la 120kbs...dar daca asculti si melodii in format lossless e alta mancare de peste....si in ultimul rand si boxele sa fie de calitate.

In cazul tau,asa cum a spus si DeDeRa conteaza si ce statie ai,ce boxe.....un audigySE ar fi o solutie mai mult decat multumitoare din punctul de vedere al auditiei. ;)

#8
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
DA, am uitat sa precizez si faptul asta, ca nu prea conteaza placa de sunet si boxele prea tare cand asculti un mp3, fie el chiar si de 320kbps. Daca nu asculti un CD original, sau cel putin un looseless, tot degeaba. Totodata conteaza enorm si ce asculti, daca esti cumva vreun houser, poti avea cele mai bune placi de sunet, boxe si statii tot bubuiturile si sunetele alea ciudate o sa le auzi...

#9
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Asa e.....conteaza si ce anume asculti,adevarul e ca la muzica house nu prea ai ce sa ceri din punctul de vedere al calitatii,la basii aia,la sunetele alea :lol: de fapt nici nu ma gandeam la muzica house ci la alte genuri...

Concluzie: mergi pe audigySE,are un pret super pentru ce ofera si  iti iei o pizza si o sticla de cola. :coolspeak:

#10
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
boxe am niste Grundiguri, maricele. Si statia e ok, deci sculele sunt bune :)
Legat de muzica, same, oldies and rock pana la Heavy Metal (de la C. Santana, la Iron Maiden)
nu am ideei de placi de sunet, d'aia intreb. de xonar mi-a zis un coleg ca are el. nu cred ca merita mai mult de 300 + o placa , cat sa o folosesc in apartament. dar de banii astia poti sa iei una buna, sa una proasta. de aceea am "cerut" ajutor
ideea e ca acuma am asta de pe placa de baza si e varza.
cat despre muzica, ascult si flac, si discuri originale, doar ca predomina mp3-urile....(oarecum normal, nu?)

Edited by [ady], 29 November 2008 - 15:34.


#11
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
Grundig, hmmm bun. Pai atunci http://www.pcgarage....eme-music-bulk/ ar fi foarte buna. Cat despre Xonar, mare parte sunt zvonuri, vorba aia si Praslea s-a batut cu 3 zmei deci...

#12
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
care-i diferenta intre aia si asta nu de alta, dar a2-a am gasit-o la mine in oras :) daca e mai buna prima, atunci voi folosi online shop'u

Edited by [ady], 29 November 2008 - 15:53.


#13
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Xtreme Gamer e speciala pentru jocuri,are EAX mai nou,efecte peste efecte,este recomandata pentru cei care se joaca mult si vor sa aiba un sound bun. ;)

Ramai la placa de sunet recomandata de mine si DeDeRa. :D

http://www.pcgarage....eme-music-bulk/

Edited by kosmin90, 29 November 2008 - 21:05.


#14
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
OK, asta sa fie atunci
Acu intrebare...de unde sa o cumpar? in oras am gasit doar Creative X-FI Xtreme Audio (care banuiesc ca nu diferita de Creative X-FI Xtreme Music) iar la emag iarasi nu o au (de la emag am mai luat alte componente)
dar de la alte firme n-am mai luat.
ce magazin (online) recomandati?

#15
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
X-FI Xtreme Audio e de fapt un audigySE "revizuit"...in nici un caz nu o lua!


Faci comanda aici:  http://www.pcgarage....eme-music-bulk/

Sau aici:  http://www.shopit.ro...fi-xtrememusic/

Edited by kosmin90, 29 November 2008 - 22:31.


#16
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
As vrea un sfat legat de o placa de sunet pe USB,de la Creative.Ma intereseaza pt auditie,si vreau sa aiba un sunet de calitate cat mai buna,la un pret rezonabil.

#17
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Din ce am vazut asta  http://www.pcgarage....urround-51-usb/

Citeste aici:  http://forum.chip.ro...ead.php?t=93707

Sau aici: http://forum.softped...howtopic=377987  (mai da un search data viitoare)

Edited by kosmin90, 30 November 2008 - 13:59.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 [ady], on Nov 29 2008, 15:06, said:

in oras am gasit doar Creative X-FI Xtreme Audio (care banuiesc ca nu diferita de Creative X-FI Xtreme Music)
Multi au luat plasa asta. Xtreme Audio este acelasi lucru ca si Live! 24bit sau Audigy SE - ii tot schimba numele din motive de marketing.
Xtreme Gamer este acelasi lucru ca Xtreme Music, dar vei avea mai putine optiuni in drivere (daca nu folosesti drivere modate). Gamer Fatal1ty este varianta cu memorie XRAM de 64 MB...
Iti recomand daca mai gasesti Xtreme Music sa mergi pe ea.
Partea cu conectica insa este slabuta la ele... nu au prea multe mufe pe bracketul ala.
PS: Xonaru D1 chiar se aude bine, nu sunt povesti. Are pe iesire un DAC care se gaseste numai in varianta X-Fi Elite (cea mai scumpa de la Creative). In plus are FRONT PANEL HEADER! Adica se pot lega mufele de pe frontul carcasei PC fara probleme.

Edited by SuperDuper, 30 November 2008 - 16:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate