Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Traducere in romana a ghidul oficial de SEO de la Google

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postraresone, on Jan 2 2009, 04:15, said:


p.s.: nu prea va inghititi

E pacat ca o critica, cat de cat, constructiva e considerata a fi cearta.

In felul asta totul e perfect, curat, bun.

Dar noi romanii asa sintem obisnuiti, sa consideram critica o jignire. In timp o sa invatam ca gresim....

#20
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001

View PostKrumel, on Jan 3 2009, 10:02, said:

E pacat ca o critica, cat de cat, constructiva e considerata a fi cearta.

In felul asta totul e perfect, curat, bun.

Dar noi romanii asa sintem obisnuiti, sa consideram critica o jignire. In timp o sa invatam ca gresim....

Critica la o traducere a unui ghid facut de Google? Krumel, GOOGLE a scris ghidul, dute in threadul lor si vaita-te. Daca gasesti o greseala de ortografie atunci e altceva e greseala mea, insa aici e vorba de o traducere a unui ghid scris de Google. Serios tu cred ca o confunzi cu cartea mea, de aceea iti spun sa te uiti la titlul topicului.

#21
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View PostKrumel, on Dec 2 2008, 10:40, said:

Mai, ce sa spun, e senzational ca in .ro oamenii au inceput sa traduca mot-a-mot unele lucruri, ca si cum ceva senzational s-ar fi intamplat. E un mic ajutor pentru cei care nu stiu ca exista Google Translate sau nu stiu engleza.

Problema mea e folosirea intr-un mod eronat a unor documente, experiente sau teste in scop de promovare a unui tool care nu prea merge la public. Ca miscare de marketing e o incercare, nu pot sa neg. Stiu sigur ca merge, sint incepatori care sau bani pe astfel de ...materiale traduse. Ah, nu mai zic ca se confunda SEO cu SEM si SMM. Aici o sa ma acuzi de rautate. Ai voie. :)

Acuma, ca iei ceea ce zicea SE7EN ca e "un pic de bullshit" si il transformi in "primul" si "prima" din romania, cred ca e cam exagerat. E dreptul vostru, nu zic nu...dar e si dreptul altora sa critice constructiv ceea ce faceti.

Nu e bine sa fii ignorant si sa te limitezi doar la ce iti e confortabil.

Secrete seo, carti seo si alte documente senzationale, fac in general cei care au in spate o experienta buna in spate. Faptul ca "primu" sau "prima" din romania a aparut, nu inseamna ca e "prima ... buna", "primul ... de apreciat" din romania. In plus, grandomania asta cu Romania nu atrage mai nimic si oricum serveste un public lejer in gandire.

Vorba lui lord_ice, "oricum, felicitari, un gest frumos ca l-ai tradus!".


View PostKrumel, on Dec 2 2008, 12:00, said:

Mestere, tocmai ti-am zis ca o sa vezi in in postul meu ceva negativ si nu ceva constructiv.

In plus, n-ai inteles nimic din ce am zis, decat ca te "atac" ...o atitudine frecventa tie.

Postul meu era despre materialele create de tine, nu despre materialul creat.

Probabil, inca e confuza treaba dupa ce te-ai chinuit atata sa traduci un ghid.

Nu e nici o polemica, decat daca vrei tu.  :naughty:

Apropo, nu e frumos sa vorbesti despre altii pe forumuri, cand defapt problema e la tine. Adriana ti-a zis cu totul altceva, decat ai inteles tu.

Ma intreb: un om care nu intelege cum trebuie un text sau o vorba in limba romana si il interpreteaza gresit, cum poate traduce un ghid?

Nu mai vorbim de experienta SEO...

Asa ca, succes in ceea ce faci, nu te avanta in discutii pe care nu le intelegi si le interpretezi gresit.


No comment. Vezi ce vrei, e problema ta.

#22
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Ai depus multa munca... Felicitari !

#23
alexica73

alexica73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.03.2009

View PostSE7EN, on 1st December 2008, 07:03, said:

Ghidul ala e o absoluta banalitate, nu aduce absolut nimic nou.Nu e nici un ghid SEO, e genul de ghid "don't do this, "don't do that". Ca de obicei cand google scoate ceva, orice, mai ales legat de SEO (btw orice cuvant a lui Matt Cutts e interpretat si analizat de parca e vreun Nostradamus), indiferent cat de banal este e privit cu sfintenie de adepti. Sigur, e bine ca google a scos in sfarsit ceva dar cel putin pe mine nu ma ajuta cu absolut nimic.

sunt de acord cu tine,
l-am citit si eu, dar in engleza...
pentru clasa intaia la scoala... sau un fel de opis...
chestiile cu seo sunt fineturi... de regula ascunse...altfel ei cum ar mai lua banii prin adword ( la legaturi sponsorizate)? daca toata lumea ar ajunge in pagina intai fara prea mare bataie de cap...
chestia e facuta si aruncata ca o minge... dupa cum e si titlul... "basseball"....
think about man!
:)

#24
dbd

dbd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.12.2006
In primul rand, felicitari pentru traducere, tot respectul.
In al doilea rand, discutie despre ghidul in sine. Nu ajuta cu nimic o anumita categorie de oameni, insa e bine venit pentru multi incepatori.
Iar il al treilea rand, vorba cuiva de pe-aici,  "da bine".

#25
WorldWeb

WorldWeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.11.2009
Este de stiut ca ghidul respectiv doreste sa atraga mai multi clienti AdWords respectiv altor servicii Google. Din momentu in care scrie gratis pe el si este oferit publicului larg este imposibil sa fie mai mult decat cum spun unii "banalitate".

Imi pare bine sa vad ca unii aloca timp pentru cauze utile si educative, cu sau fara greseli, o astfel de munca nu trebuie ignorata sau persiflata.

#26
trogy

trogy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2010
In general un ghid prezinta generalitati despre o anumita tema. Niciodata nu o sa inveti bine engleza dintr-un ghid de conversatie Roman-Englez.
Cam acelasi lucru este si cu acest Ghid SEO: prezinta generalitati si chestii de genul "ce e bine" si "ce Nu e bine". Pentru multi incepatori va fi de un real folos pentru altii va fi un "deja vu" cu chestii "demult fumate".
Oricum initiativa este absolut laudabila.
SEO nu se invata cititind carti si articole. E ca in chirurgie, daca nu pui mana sa operezi nu o sa inveti asta nici din mii de carti citite.
Trogy.com

Edited by trogy, 10 October 2010 - 11:11.


#27
scoopo

scoopo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.12.2010
:peacefingers: Bravo Pentru Traducere
Teoria E Teoria Practica e Practica E o MAre Diferenta Cand incerci sa pui ce ai citit in practica o sa vezi ca nu se bat cap la cap



Iau Pastile De Memorie :kisstogether:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate