Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre PIC-uri, ICD2, 16bit

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008
In primul rand informatii generale: Nu ma pricep la electronica, am descoperit microcontrollerele PIC si m-au fascinat (sunt de meserie programator, orice poate fi programat ma intereseaza) - asa ca mi-am cumparat un PICKit1 + o punga de alte componente si m-am apucat de treaba. M-am plictisit repede de PICKit1 pentru ca in afara de aprins LED-uri nu se poate face mare lucru acolo, dupa care m-am apucat de facut montaje pe o placa de test (de-aia cu gaurele) si am reusit aproape tot ce mi-am propus, adica sa aprind LED-uri si mai apoi sa comand un motoras servo de automodele. In continuare vreau sa ma joc cu mai multe motorase servo (motorase de automodele) si incep sa vad dezavantajele programatorului cu "socket" si avantajele depanarii in circuit.

Intrebari:

Vreau sa cumpar un ICD2 sa pot face si depanare si programare in circuit. Am citit la microchip pe site acest avertisment:

Quote

AC GROUNDING
The MPLAB ICD 2 must be isolated from an application target utilizing AC line power with no isolation. Carefully consider the ground and signal return connections and their differing voltage potentials before connecting the MPLAB ICD 2 to the target. The MPLAB ICD 2 connects to earth ground from the USB connector interface through the PC and from the external brick power supply connector. For non-isolated AC line power applications, system interfaces must float and not be referenced to ground to prevent damaging the MPLAB ICD 2 once it’s connected to the target. This means the MPLAB ICD 2 must be referenced to the same ground potential as the target.

Si nu inteleg. Daca ICD2 este conectat prin USB la calculator, nu alimentez ICD2-ul si alimentez circuitul de proba (target) de la o baterie ma afecteaza problema de mai sus? Dar daca circuitul target este alimentat de la priza printr-un alimentator de 12V (printr-un regulator de voltaj 7805)?

A doua intrebare: Vreau un uC PIC pe 16 biti (seria PIC24F) si nu-l gasesc nici unde in Romania. Deja m-am uitat la vre-o 5 magazine de electronice on-line si nu au nici macar in oferta asa ceva, nici nu se pune problema de stoc. Exceptie face magazinul on-line din Craiova, numai ca cei din Craiova trateaza cel putin ciudat comenzile on-line asa ca nu mai comand de-acolo decit in ultima instanta. Asadar rog pe cei care stiu de unde din Ro pot comanda on-line un astfel de cip sa-mi dea un PM.

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate