Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Masina pe aer....?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
radudobrec

radudobrec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.01.2008
Folosind un dispozitiv de extragere a apei din umiditatea aerului (prin condensare), si inca un dispozitiv de separare a H2 din apa pentru a putea fi folosit ca combustibil, oare nu se poate atinge ideea de a avea o masina ce merge pe aer ??? Poate am sa primesc multe comentarii de batjocura.... Dar totusi mi se pare o idee .

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
energia necesara separarii hidrogenului din apa e mai mare decat cea obtinuta apoi prin arderea hidrogenului

#3
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
are dreptate
masina pe aer insemna cava cea folosind electroliza apei altceva

#4
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
De fapt popescu are dreptate si aeon nu are :)

Adica masina bazata pe apa si hidrogen nu are nevoie sa se chinuie sa capteze apa din aer, ca apa se gaseste pe toate drumurile aproape gratis. In plus, daca masina e construita corect, apa se poate recicla la infinit.

aeon nu are dreptate pentru ca exista cazuri speciale in care spargerea moleculei de apa necesita mai putina energie decat cea obtinuta prin arderea hidrogenului. S-au experimentat metode bazate pe rezonanta, plasma, calefactie, metode chimice, termice sau combinatii intre ele. Ca nu avem pe piata o masina bazata pe acest tip de tehnologie, asta e alta poveste.

S-a discutat mult pe topicul "apa drept combustibil" aria auto si pentru cine e cu adevarat interesat e acolo material suficient de studiu.

Edited by flaviand, 04 December 2008 - 13:22.


#5
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
daca spargerea moleculei de apa ar necesita mai putina energie ar fi un perpetuum mobile
ai cunva exemple in acest caz ca sunt si eu curios

#6
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ti-am mai zis sa ai grija cum folosesti termenul de Perpetuum Mobile ca sa nu sperii lumea, ca multora li se intuneca privirea dupa ce citesc cuvintele respective.

Faptul ca energia respectiva este transferata din mediu pe cai "invizibile" nu inseamna ca instalatia este cu adevarat un PM ci doar un PM aparent.

Exemple si documentatii gasesti cate vrei pe topicul pe care l-am dat. Spor la citit, ca-i stufos topicul de acolo ;)

#7
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
e o sa invat si eu sa citesc putin cite putin

#8
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

View Postradudobrec, on Nov 24 2008, 01:38, said:

Folosind un dispozitiv de extragere a apei din umiditatea aerului (prin condensare), si inca un dispozitiv de separare a H2 din apa pentru a putea fi folosit ca combustibil, oare nu se poate atinge ideea de a avea o masina ce merge pe aer ??? Poate am sa primesc multe comentarii de batjocura.... Dar totusi mi se pare o idee .
.. e cam exagerat....dar .. ma rog... umiditatea in aer e destul de mica ...  .... ma rog in unele zone, si chiar daca ar atinge pragul maxim tot nu cred ca ar fi de ajuns ! ae trebuie multa energie electrica irosita pt a alimenta ceva motoare pt a extrage din aer vapori de apa  !!! ....

Edited by 1Q-D3xT3r, 02 January 2009 - 23:32.


#9
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008
Eu as merge si mai departe. In loc de hidrogen, poate ca in viitor se va folosi Hidrogen + Hidrogen = Heliu. Heliul care se gaseste in compozitia soarelui si care are o energie imensa.(pe baza de heliu s-a vrut a se face o bomba termonucleara care din cate am inteles, avea nevoie de calduri si energii imense pentru a se detona, care se puteau realiza prin cateva explozii ca si la hiroshima sau nagasaki) In combinatie cu altceva, cine stie, poate s-ar putea stoca in tancurile masinilor. :naughty:

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
S-au facut de mult termonucleare, si s-au incercat mai mult decat era cazul.....
Ultima incercata de rusi in Siberia, a fost echivalata cu 2 GT TNT....
Initierea se poate realiza fie cu un dispozitiv A nuclear (fisiune cu uraniu sau plutoniu), fie cu un dispozitiv gigalaser cu obturator/declansator electrooptic cu hidrura de litiu.
Oficial nu se pot realiza inca reactii de fuziune controlate, iar solutiile prin care se considera ca se va putea, presupun dispozitive asemanatoare tokamak-urilor, dar absolut uriase - atat de mari incat la ora actuala inca nu se pot finanta.
Un dispozitiv care sa cupleze un injector molecular de H, cu un gigalaser si de asemenea cu o pila termoionica si eventual si cu unele pt. alte radiatii, ar putea permite oarecare miniaturizare, insa nu se poate aproba asa ceva pt. uz comercial, deoarece riscurile sunt enorme.

Edited by loock, 24 February 2009 - 23:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate