Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Victoria Germaniei naziste - o UE mai avansata?

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
@xdaniel - Citeste "Procesul de la Nurnberg", la afarsitul procesului aliatii au prezentat planurile germanilor pt. "uniunea" asta, si planu' asta nu ii prea roz pt. alte natii (indiferent de cat de blonzi erau), decat pt. germani. Daca tu ai impresia ca rusii blonzi erau priviti ca si arieni, te inseli. Rusii erau considerati suboameni indiferent de culoarea pielii.

#20
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 11:12, said:

@xdaniel - Citeste "Procesul de la Nurnberg", la afarsitul procesului aliatii au prezentat planurile germanilor pt. "uniunea" asta, si planu' asta nu ii prea roz pt. alte natii (indiferent de cat de blonzi erau), decat pt. germani. Daca tu ai impresia ca rusii blonzi erau priviti ca si arieni, te inseli. Rusii erau considerati suboameni indiferent de culoarea pielii.

Nu numai ruşii erau consideraţi suboameni. Amândoi bunicii mei au luptat în WW2, alături şi apoi contra nemţilor...Şi nu vreţi să ştiţi cât de mizerabil şi de arogant se purtau cu "aliaţii" români...

#21
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postxdaniel, on Nov 22 2008, 18:12, said:

Sa incercam sa scriem versiunea romaneasca (despre Romania) a romanului lui Philip K. Dick.
In versiunea asta in mod sigur ai fi aparut si tu ca personaj secundar, avand o viata de sluga a "arienilor"

#22
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostDelano, on Nov 23 2008, 14:47, said:

In versiunea asta in mod sigur ai fi aparut si tu ca personaj secundar, avand o viata de sluga a "arienilor"
In primul rand, eu chiar sunt arian (si inca unul blond - desi am mai spus-o si o repet: a fi blond nu era o conditie eliminatorie sa fii considerat arian). In al doilea rand, as fi sprijinit sistemul cu convingere, nu m-as fi simtit sluga. In al treilea rand, ca un mic exemplu, coruptia din ziua de azi te face prizonier in trafic in propria masina in fiecare dupa-amiaza; cel putin dintr-un punct de vedere ne-am fi simtit mai liberi in nazism decat in comunism. In al patrulea rand, asa cum a picat comunismul, asa ar fi picat si nazismul, daca nu era viabil din punct de vedere economic.

View Postfloryyn, on Nov 23 2008, 14:32, said:

Nu numai ruşii erau consideraţi suboameni. Amândoi bunicii mei au luptat în WW2, alături şi apoi contra nemţilor...Şi nu vreţi să ştiţi cât de mizerabil şi de arogant se purtau cu "aliaţii" români...
In razboi, toata lumea se poarta mizerabil cu toata lumea. Si nemtii cu nemtii se purtau mizerabil, si americanii cu americanii. Iar, dupa 23 august 1944, rusii ii foloseau pe romani pe post de carne de tun cand atacau pozitii fortificate ale nemtilor, daca nu stiai.

Edited by xdaniel, 23 November 2008 - 16:10.


#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postxdaniel, on Nov 23 2008, 16:12, said:

1 - In primul rand, eu chiar sunt arian (si inca unul blond - desi am mai spus-o si o repet: a fi blond nu era o conditie eliminatorie sa fii considerat arian).
2 -  In al doilea rand, as fi sprijinit sistemul cu convingere, nu m-as fi simtit sluga.
3 -  In al treilea rand, ca un mic exemplu, coruptia din ziua de azi te face prizonier in trafic in propria masina in fiecare dupa-amiaza; cel putin dintr-un punct de vedere ne-am fi simtit mai liberi in nazism decat in comunism. In al patrulea rand, asa cum a picat comunismul, asa ar fi picat si nazismul, daca nu era viabil din punct de vedere economic.

1 - Esti pe dracu'.
2 - In momentul in care speli buda neamtului tot sclav ramai indiferent de convingerea cu care cureti cacatul.
3 - Faci o comparatie stupida. Erai sclav, asta erai. Tu nu intelegi ca planul lor era sa asigure spatiu vital germanilor si restul sa fie ori exterminati, ori slugi.

#24
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 16:19, said:

1 - Esti pe dracu'.
2 - In momentul in care speli buda neamtului tot sclav ramai indiferent de convingerea cu care cureti cacatul.
3 - Faci o comparatie stupida. Erai sclav, asta erai. Tu nu intelegi ca planul lor era sa asigure spatiu vital germanilor si restul sa fie ori exterminati, ori slugi.



Super documentat si la obiect
A existat macar banuiala ca un sclav poate sa traiasca mai bine decit un om liber?

#25
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 16:19, said:

1 - Esti pe dracu'.
2 - In momentul in care speli buda neamtului tot sclav ramai indiferent de convingerea cu care cureti cacatul.
3 - Faci o comparatie stupida. Erai sclav, asta erai. Tu nu intelegi ca planul lor era sa asigure spatiu vital germanilor si restul sa fie ori exterminati, ori slugi.
1 - Crede-ma, sunt!  ^_^ Chiar pe masurate!
2 - Pe dracu'!
3 - Pe dracu'!
Si inca ceva: daca ai azi "norocul" sa te prinda intre blocuri o gasca de tigani in toane "corespunzatoare", esti mai sluga la ei (posibil pana la moarte) decat la nazisti.

View Postsorin520, on Nov 23 2008, 16:23, said:

A existat macar banuiala ca un sclav poate sa traiasca mai bine decit un om liber?
Si nu numai sa foloseasca vila stapanului (sa zicem roman din Imperiul Roman) cu incalzire centrala si piscina cand ala e plecat la razboi dar sa si fie tratat cu respect!
Buna observatie! Ce e mai bine sa fii? Sluga intr-o Germanie de aur sau om liber in Congo?

#26
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postxdaniel, on Nov 23 2008, 16:28, said:

...

Tu ai impresia ca neamtu' te trateaza ca pe un egal de-al lui, arian?
Xdaniel, in afara de boala ta pe tigani si comunisti nu vad un alt element comun cu Reich-ul. Aceste elemente nu sunt nici pe departe satisfacatoare dominatiei naziste, indiferent cum pui problema.

#27
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 16:35, said:

Tu ai impresia ca neamtu' te trateaza ca pe un egal de-al lui, arian?
Xdaniel, in afara de boala ta pe tigani si comunisti nu vad un alt element comun cu Reich-ul. Aceste elemente nu sunt nici pe departe satisfacatoare dominatiei naziste, indiferent cum pui problema.
Da' ce, bă, tu crezi ca eu as fi cautat compania nemtilor? Crezi ca mi-ar fi parut rau daca nu m-ar fi tratat ca pe-un egal de-al lor? In primul rand, as fi scapat de tigani si as fi fost fericit intre romani albi (ca numai astia ar fi ramas in Romania, cu siguranta), n-as fi avut nevoie sa stau neaparat cu nemtii si sa vreau sa ma simt acceptat. In al doilea rand, am fi scapat de rusi. In al treilea rand, am fi scapat de evrei. In al patrulea rand, am fi avut o supereconomie. Etc. etc. etc.
edit:
Tu chiar crezi sincer ca am fi dus-o mai rau sub nazisti decat am dus-o sub comunisti?  :huh: Ai citit cumva cartile despre inchisorile si sistemul comunist?

Edited by xdaniel, 23 November 2008 - 16:45.


#28
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008
[quote name='edy_wheazel' date='Nov 23 2008, 16:35' post='5563477']
Tu ai impresia ca neamtu' te trateaza ca pe un egal de-al lui, arian?

Vrei sa fi "tratat"ca un arian? Fa-ti operatie estetica! Dar tot ramine "obiceiul"

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postxdaniel, on Nov 23 2008, 16:44, said:

Da' ce, bă, tu crezi ca eu as fi cautat compania nemtilor? Crezi ca mi-ar fi parut rau daca nu m-ar fi tratat ca pe-un egal de-al lor? In primul rand, as fi scapat de tigani si as fi fost fericit intre romani albi (ca numai astia ar fi ramas in Romania, cu siguranta), n-as fi avut nevoie sa stau neaparat cu nemtii si sa vreau sa ma simt acceptat. In al doilea rand, am fi scapat de rusi. In al treilea rand, am fi scapat de evrei. In al patrulea rand, am fi avut o supereconomie. Etc. etc. etc.
edit:
Tu chiar crezi sincer ca am fi dus-o mai rau sub nazisti decat am dus-o sub comunisti?  :huh: Ai citit cumva cartile despre inchisorile si sistemul comunist?

Din nou modul tau de a gandi ma da pe spate. Eu nu mai stiu cum sa-ti explic ca NEMTII ar fi avut supereconomie, nu noi. Noi am fi fost sclavi pe plantatie, da' ne-am fi simtit bine in compania altor romani albi.

#30
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 16:48, said:

Din nou modul tau de a gandi ma da pe spate. Eu nu mai stiu cum sa-ti explic ca NEMTII ar fi avut supereconomie, nu noi. Noi am fi fost sclavi pe plantatie, da' ne-am fi simtit bine in compania altor romani albi.


Total de acord Daca esti sclav ce mai trebuie sa ai linga tine pe unul care pute

#31
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 16:48, said:

Eu nu mai stiu cum sa-ti explic ca NEMTII ar fi avut supereconomie, nu noi. Noi am fi fost sclavi pe plantatie, da' ne-am fi simtit bine in compania altor romani albi.
HABAR N-AI de nimic. Nazistii voiau un fel de Imperiu Roman. Adica o moneda unica, drumuri peste tot, comert universal etc. Cu siguranta, daca voiai si te ducea capul si erai alb, puteai obtine cetatenie germana asa cum unii din popoarele supuse de romani puteau deveni cetateni romani. Desi o societate sclavagista, Imperiul Roman a fost preferat de multe popoare alternativelor de "libertate". Iar oamenii aveau sanse mari la prosperitate prin propriile forte, ceea ce n-aveai in comunism.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postxdaniel, on Nov 23 2008, 17:08, said:

HABAR N-AI de nimic. Nazistii voiau un fel de Imperiu Roman. Adica o moneda unica, drumuri peste tot, comert universal etc. Cu siguranta, daca voiai si te ducea capul si erai alb, puteai obtine cetatenie germana asa cum unii din popoarele supuse de romani puteau deveni cetateni romani. Desi o societate sclavagista, Imperiul Roman a fost preferat de multe popoare alternativelor de "libertate". Iar oamenii aveau sanse mari la prosperitate prin propriile forte, ceea ce n-aveai in comunism.

Hai sa mai repet odata, asa incet ca vad ca ai probleme cu procesarea informatiilor banale. Neamtu', de om meticulos ce ii, in momentu' in care blitzkrieg-u' mergea bine, a inceput sa-si planifice modul de "gestionare" atat a teritoriilor cucerite, cat si a celor in plan de cucerire, pe plan scurt si de lunga durata, nu de alta, da' sa nu aiba surprize (au stabilit modul de guvernare, chiar si guvernatorii regiunilor). Ei bine, planurile astea au cazut in mainile aliatilor si au fost prezentate ca si probe in procesul capilor nazisti. Ei bine, varianta cu Imperiul Roman, obtinerea cetateniei, prosperitate economica, cetateni liberi nu prea apare pe acolo, deci habar nu am de unde le scoti.

#33
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 17:19, said:

Hai sa mai repet odata, asa incet ca vad ca ai probleme cu procesarea informatiilor banale. Neamtu', de om meticulos ce ii, in momentu' in care blitzkrieg-u' mergea bine, a inceput sa-si planifice modul de "gestionare" atat a teritoriilor cucerite, cat si a celor in plan de cucerire, pe plan scurt si de lunga durata, nu de alta, da' sa nu aiba surprize (au stabilit modul de guvernare, chiar si guvernatorii regiunilor). Ei bine, planurile astea au cazut in mainile aliatilor si au fost prezentate ca si probe in procesul capilor nazisti. Ei bine, varianta cu Imperiul Roman, obtinerea cetateniei, prosperitate economica, cetateni liberi nu prea apare pe acolo, deci habar nu am de unde le scoti.
In primul rand, ma imbolnavesc de nervi cand aud formulari de genul "au fost prezentate ca si probe". De ce introduci "si"-ul ala acolo? :huh:
In al doilea rand, invingatorii pot spune orice despre invinsi si pot fabrica orice fel de povesti, ca nu aparea Hitler sa strige "Va dau in judecata pentru calomnie!"
In al treilea rand, cu siguranta ca nemtii n-aveau nici cea mai mica idee ce urmau sa faca in teritoriile cucerite. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Un popor atat de avansat s-ar fi descurcat cu siguranta cu administrarea eficienta (in folosul tuturor albilor) pe timp de pace.
In al patrulea rand, habar n-ai cum gandeste un alb separatist-rasist veritabil. In primul rand, se caracterizeaza prin GRIJA SI DRAGOSTEA FATA DE SEMENII ALBI si abia in al doilea rand prin ura fata de tuciurii. Evident ca SUA, dominata de evrei si plina de negri, a facut toate eforturile sa demonizeze albii de genul asta. Si, lucru trist, eforturile astea au dat roade la cei ca tine.

Edited by xdaniel, 23 November 2008 - 17:30.


#34
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postedy_wheazel, on Nov 23 2008, 17:19, said:

Hai sa mai repet odata, asa incet ca vad ca ai probleme cu procesarea informatiilor banale. Neamtu', de om meticulos ce ii, in momentu' in care blitzkrieg-u' mergea bine, a inceput sa-si planifice modul de "gestionare" atat a teritoriilor cucerite, cat si a celor in plan de cucerire, pe plan scurt si de lunga durata, nu de alta, da' sa nu aiba surprize (au stabilit modul de guvernare, chiar si guvernatorii regiunilor). Ei bine, planurile astea au cazut in mainile aliatilor si au fost prezentate ca si probe in procesul capilor nazisti. Ei bine, varianta cu Imperiul Roman, obtinerea cetateniei, prosperitate economica, cetateni liberi nu prea apare pe acolo, deci habar nu am de unde le scoti.


Si bineinteles vruiau sa desfinteze proprietatea particulara,sa creeze colhozuri,sa puna in functiile de conducere pe neamurile lor,sa invete copii la scoli ca toate lucrurile bune vin de la rasarit iar coca-cola este un drog,blugii sunt un semn al decadentei morale, etc

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postxdaniel, on Nov 23 2008, 17:29, said:

In primul rand, ma imbolnavesc de nervi cand aud formulari de genul "au fost prezentate ca si probe". De ce introduci "si"-ul ala acolo? :huh:

Doresc sa-mi cer public scuze pt. monstruozitatea exprimata mai sus. Multumesc anticipat pt. clementa de care veti da dovada.

In al doilea rand, invingatorii pot spune orice despre invinsi si pot fabrica orice fel de povesti, ca nu aparea Hitler sa strige "Va dau in judecata pentru calomnie!"

Vezi tu, ala a fost un proces cu probe autentice, baietii aia germani aveau avocati foarte competenti, dintre care unii au facut treaba buna. Nu a fost ceva de genu' "hai sa-i aducem la boxa acuzatilor si sa fabricam niste dovezi", nu de alta da' aliatii au avut reale probleme cu sortarea maculaturii care o aveau la dispozitie, nu sa mai fabrice altele

In al treilea rand, cu siguranta ca nemtii n-aveau nici cea mai mica idee ce urmau sa faca in teritoriile cucerite. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Un popor atat de avansat s-ar fi descurcat cu siguranta cu administrarea eficienta (in folosul tuturor albilor) pe timp de pace.

Hai ca esti amuzant. Cum adica "habar n-aveau ce sa faca cu teritoriile cucerite"? Germanii s-au dus acolo asa, de amoru' artei, faceau simulari militari fara un scop practic?

In al patrulea rand, habar n-ai cum gandeste un alb separatist-rasist veritabil. In primul rand, se caracterizeaza prin GRIJA SI DRAGOSTEA FATA DE SEMENII ALBI si abia in al doilea rand prin ura fata de tuciurii. Evident ca SUA, dominata de evrei si plina de negri, a facut toate eforturile sa demonizeze albii de genul asta. Si, lucru trist, eforturile astea au dat roade la cei ca tine.

Nemtii au demonstrat de multe ori in timpul razboiului dragostea fata de semenii albi.


#36
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

Quote

Vezi tu, ala a fost un proces cu probe autentice, baietii aia germani aveau avocati foarte competenti, dintre care unii au facut treaba buna. Nu a fost ceva de genu' "hai sa-i aducem la boxa acuzatilor si sa fabricam niste dovezi", nu de alta da' aliatii au avut reale probleme cu sortarea maculaturii care o aveau la dispozitie, nu sa mai fabrice altele
Omule, avocatii aia aparau nazistii, nu nazismul! Care dracu' de avocat ar fi fost in stare pe vremea aia sa zica ceva de genul "Crimele nazistilor se pot justifica prin lupta impotriva comunismului, un sistem MAI criminal. Nazismul a intentionat sa salveze Europa de comunism. Stalin a omorat deja mai multi oameni decat Hitler." Esti copil!

Quote

Nemtii au demonstrat de multe ori in timpul razboiului dragostea fata de semenii albi.
Razboiul e razboi. Bestiile ies la suprafata peste tot. Important este sa repari pe timp de pace. Bolsevicii au demonstrat ca sunt de o mie de ori mai rai decat nazistii.

Quote

Hai ca esti amuzant. Cum adica "habar n-aveau ce sa faca cu teritoriile cucerite"? Germanii s-au dus acolo asa, de amoru' artei, faceau simulari militari fara un scop practic?
Germanii s-au dus peste rusi ca sa nu vina rusii primii peste ei.

Edited by xdaniel, 23 November 2008 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate