Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Reintegrarea romanilor plecati in strainatate in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
sorriso

sorriso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2009
Jalnice "incurajari" pentru cei care vor sau sunt nevoiti sa se intoarca acasa. Si eu m-am intors in tara dupa aproape 10 ani petrecuti in Italia. Ani care nu au fost usori in ceea ce priveste obtinerea unui loc de munca. Experienta ta, oricat de bogata, nu este recunoscuta la adevarat ei valoare sau de cele mai multe ori, starneste invidia "bastinasilor". Am acumulat multe experiente noi si mi-am incarcat sertarele cu alte diplome si atestate care pana la urma nu mi-au dat un plus de valoare in ochii italienilor. Am plecat din tara nu in cautarea unui loc de munca si nu m-am intors in tara in cautarea unui loc de munca. Motivele personale nu au nici o legatura cu subiectul tratat aici. Ceea ce vreau sa subliniez, este faptul ca poti sa te intorci acasa si sa te reintegrezi... important este ceea ce ai adus in "bagaj" cand te-ai intors acasa (ma refer la experiente si nu numai la bani) si daca te tine puterea de caracter ca sa infrunti indiferenta autoritatilor romane in ceea ce ne priveste pe noi, cei care ne intoarcem acasa. E strigator la cer faptul ca fara un loc de munca nu avem dreptul la un medic de familie, spre exemplu. Cu cat traiesti mai mult timp in strainatate, cu atat mai grea este reintegrarea... ne dorim tratamente sociale, un stil de viata divers, locuri de munca platite pe masura. Multe sunt avantajele dar si mai multe dezavantajele intoarcerii in tara (trist si adevarat).

#20
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postsorriso, on Mar 15 2009, 13:59, said:

. E strigator la cer faptul ca fara un loc de munca nu avem dreptul la un medic de familie, spre exemplu.


Ba deloc.Daca nu contribui cu nimic la buget, de ce vrei servicii medicale ?
Contribuie si tu ca restul lumii si apoi pretinde servicii medicale.

#21
za_kyd

za_kyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.08.2007

View Postbrigazile_martirilor, on Nov 22 2008, 20:30, said:

Primul sfat:reacomodarea cu gramatica limbii romane, crede-ma, iti va folosi in viitor :console:

Ce suferinte au romanii uneori. Inteleg lipsa de inteligenta, intrucat Dumnezeu a lasat romanul mai sarac in sensul, dar sa te apuci cu "dureri" de genul asta in contextul in care omu` incearca sa discute civilizat aici, si sa dezbata niste probleme reale...tu o dai pe aratura (mai pe romaneste asa :)) ca sa ce? Stiu ca multi vor spune ca-s nu stiu cum si nu stiu cum, dar romanul chiar este sarac intelectual. Daca nu era facea ceva. Inteligenta asta "shmechereaza" nu este inteligenta. Pana si primatele arata o doza de "smecherie", asta ce inseamna? ca ne sunt verisori?
Daca ne mergea mintea faceam ceva si nu mai aveam atitudini d-astea de superioritate si invidie de om cu "capra" moarta in curte. Vai mama noastra, daca se va schimba ceva in tara asta atunci clar nu se va numi Romania.


On-topic: Bine ai revenit. Cat despre situtia Romaniei, sincer am obosit (eu cel putin) sa tot discut. De 20 de ani discutam, facem talk-show-uri si avem reviste si ziare pline cu articole....si? s-a schimbat ceva? Cainii latra, caravana trece!!! Noi vb dar ne comportam ca-n comunisc. Tacem si inghitim pana nu mai putem. Exista o sansa sa mai prindem o revolutie...never say never. Pana nu o sa avem simt civic si nu o sa fim uniti, nu o sa facem nimic. Pana credem ca schimbarea incepe de la vecin, nu de la mine, nu o sa facem nimic. Pana nu dam o mana de ajutor celui cazut in loc sa-l folosim pe post de scara sa ne ridicam putin, nu o sa facem nimic. Pana ne furam singuri caciula si ne imbatam cu apa rece, chiar nu o sa facem nimic. Am ajuns sa trec granita si sa-mi fie rusine ca-s roman. De ce? Din cauza recidivistilor si a tiganilor (am spus-o d.p.d.v. etnic nu rasist) care bantuie prin Europa ca la ei acasa. Din cauza "intelectualilor" romani prinsi la furat in magazine, din cauza studentilor care fac "webcam" dupa ora 12 pm si asa mai departe. Deja m-am saturat sa scriu...ca tot asta fac de 20 de ani si nimic nu s-a schimbat. Pardon, s-a schimbat...adica s-a inrautatit. Sper sa vina vremea cand o sa vorbim toti face2face mergand spre Bucuresti (nu fac mineriada) si incercand sa trezim Romania. Atunci cand vom actiona poate o sa ma simt roman la mine tara.

#22
Sissi40

Sissi40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.03.2009
Ma bucur ca ai avut curajul sa te intorci acasa. Eu sunt o lasa, n-am curajul tau. Respect!!!

Desi imi e un dor nebun de acasa si ma tot framint intr-una cum sa fac sa vin iar acasa dupa 15 ani departe de casa, dar.............cind vad totusi ca nu se misca mai nimic in Romania ma razgindesc de a mai pleca inapoi.


Iti doresc din tot sufletul sa-ti fie bine ACASA!!!!!

#23
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postallyn1985, on 16th March 2009, 10:59, said:

Ba deloc.Daca nu contribui cu nimic la buget, de ce vrei servicii medicale ?
Contribuie si tu ca restul lumii si apoi pretinde servicii medicale.
si daca contribui ce avantaj ai?un minus in buzunar,hai sa fim seriosi,in hotia de acolo nu stiu cum ai face fata dand bani la buget,ca apoi lor nu le pasa de tine si de nimeni numai de inbogatirea rapida,mai studiati pe forum si vedeti ca cei care nu au vrut sa ucida oameni nevinovati au ales calea plecarii,iar ceilalti ne asteapta pe noi cu euroii ,,,eu dupa o gramada de ani prin europa grecia italia franta,m-am gandit sa revin sa fac ceva in tara dar de cate ori merg in romania raman cu un gust amar,daca vrei sa te apuci de ceva,te mananca birocratia care parca e facuta special sa te trimita la balamuc si cand te gandesti ca, cotoroanta de  la ghiseu e platita de mine si  altii,legile ce le fac analfabetii sunt parca contra omului ,nimeni nu mai intelege nimic  ,azi o fac maine o schimba ca nu e buna si uite asa,pentru omul care deja a iesit afara si s-a invatat cu o stare de normalitate cand revine chiar si in concediu se ia cu mainile de cap,daca ar intra maine 80 la suta din cei plecati in afara economia romaniei va depasi in cativa ani germania sau alte tari europene,resurse avem forta de munca la fel ,experienta o aduc cei ce vin din afara,deci ar mai trebui sa fim lasati sa o facem dar aceasta e imposibil ca noi cei care traim prin afara nu ne mai place sa fim jefuiti pe fata si asa,,,in vest guvernele incurajeaza initiativele si infiintarea firmelor chiar te si sprijina financiar,la noi te jefuiesc si te da afara din tara,mai auzi la televizor cate un dobitoc care sustine ca lucreaza  la programe pentru readucerea tinerilor in tara,timpenile astea le pot inghiti doar cei ce sunt acolo pe noi ceilalti nu ne mai poate minti cu vrajeli destea,cam mult bla bla si practic e hotie mascata

#24
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postvalyds, on 26th July 2009, 09:26, said:

si daca contribui ce avantaj ai?un minus in buzunar,hai sa fim seriosi,in hotia de acolo nu stiu cum ai face fata dand bani la buget,ca apoi lor nu le pasa de tine si de nimeni numai de inbogatirea rapida,mai studiati pe forum si vedeti ca cei care nu au vrut sa ucida oameni nevinovati au ales calea plecarii,iar ceilalti ne asteapta pe noi cu euroii ,,,eu dupa o gramada de ani prin europa grecia italia franta,m-am gandit sa revin sa fac ceva in tara dar de cate ori merg in romania raman cu un gust amar,daca vrei sa te apuci de ceva,te mananca birocratia care parca e facuta special sa te trimita la balamuc si cand te gandesti ca, cotoroanta de  la ghiseu e platita de mine si  altii,legile ce le fac analfabetii sunt parca contra omului ,nimeni nu mai intelege nimic  ,azi o fac maine o schimba ca nu e buna si uite asa,pentru omul care deja a iesit afara si s-a invatat cu o stare de normalitate cand revine chiar si in concediu se ia cu mainile de cap,daca ar intra maine 80 la suta din cei plecati in afara economia romaniei va depasi in cativa ani germania sau alte tari europene,resurse avem forta de munca la fel ,experienta o aduc cei ce vin din afara,deci ar mai trebui sa fim lasati sa o facem dar aceasta e imposibil ca noi cei care traim prin afara nu ne mai place sa fim jefuiti pe fata si asa,,,in vest guvernele incurajeaza initiativele si infiintarea firmelor chiar te si sprijina financiar,la noi te jefuiesc si te da afara din tara,mai auzi la televizor cate un dobitoc care sustine ca lucreaza  la programe pentru readucerea tinerilor in tara,timpenile astea le pot inghiti doar cei ce sunt acolo pe noi ceilalti nu ne mai poate minti cu vrajeli destea,cam mult bla bla si practic e hotie mascata


asa e ai dreptate. nu poti face nimic in tara asta . cum incerci ceva ,poc!! iti da una in cap cu cine stie ce taxa sau cu cine stie ce legi noi etc.

#25
ppm-33

ppm-33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2010
Am scris jumate de ora si nu stiu ce am facut..ca s-a pierdut mesajul.

Ca sa revin pe scurt la ce  scrisesem inainte.

Cei ce inca sunteti in strainatate, stati acolo ca stati bine, tara asta nu-ti ofera absolut nimic, din contra, iti cere.
Nu mai exista bun simt, nu mai exista respect, nu mai exista nimic care sa te faca sa te simti bine ca esti roman.

Tara asta nu apartine nimanui si nimic nu se va schimba in bine, din contra , este din ce in ce mai rau.

Oriunde te-ai duce, e mizerie, mizerie si iar mizerie, nimeni nu ia atitudine si nimeni nu face nimic.

Da , sunt de acord, se fac emisiuni, se spune cine si cat a furat, ce magarii s-au facut ................SI ..................NIMIC...............DECI, CONCLUZIA, ZERO.

Edited by ppm-33, 10 December 2010 - 12:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate