Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum v-a apucat dragostea pentru p...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Reintegrarea romanilor plecati in strainatate in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

motan_petrica

motan_petrica

New Member

• Grup: Members
Buna, sunt nou pe acest forum...

Bine v-am gasit acasa dupa o perioada de 10 ani de "Italia" m-am reintors acasa . Incerc reintegrarea mea in Romania. Stiu ca nu v-a fi usor, incerc sa ma acomodez cu situatia economica (caut un loc de munca), din punct de vedere spiritual incep sa ma apropii de biserica, incerc sa ma acomodez cu peisajul dezolant al oraselor, al satelor... cuprinse de saracie, dar sunt optimist chiar daca momentul nu-mi este prielnic datorita crizei economice mondiale.
Conteaza ca in aceste momente sa fim uniti si sa incercam sa ne ajutam macar cu vorbe frumoase de prietenie si colaborare.

Transmit un apel catre ceilalti care sunt in situatii asemenatoare ca impreuna sa gasim o solutie sau o armonie in aceste momente de dificultate si de criza economica mondiala.

Transmit pe aceasta cale un mesaj catre cei din strainatate ca ar fi un moment oportun a se intoarce acasa deoarece numai alaturi de familie si de cei dragi putem infrunta momentele dificile care ne asteapta. De asemeni ma adresez catre toti cei care doresc sa discute probleme legate de suflet.. de spiritualitate de lucruri concrete de astazi si de maine, plecand de la starea de suflet, economie, politica si armonie sociala intre oameni.

Vreau sa va dati cu parerea, sa comentati, sa cereti sau sa dati sfaturi legate de problemele actuale.

clara_spiele

clara_spiele

Senior Member

• Grup: Senior Members
Dragul meu, bine ai revenit in tara si pe Softpedia! Iti doresc in primul rand sanatate, tie si familei! In al doilea rand, succes in plan profesional si tot ce-ti doresti tu!
Insa nu e momentul revenirii in tara. Spectrul somajului ii ameninta pe romani de cateva luni de zile, iar nivelul de trai s-a inrautatit dramatic. Nu mai poti contracta credit pentru o garsoniera prapadita, pentru inceperea sau continuarea unui plan de afaceri, iar asta este numai inceputul.
Sorry, de cand cu criza financiara din Occident, Romania este pe faras dpdv economic.
Iar daca in ultmii doi ani am dus-o putin mai bine se datoreaza in principal voua, celor care ati pompat in tara banii obtinuti in Italia si Spania. Numai migratia masiva a fortei de munca romaneasca in Occident a mentinut in Romania rata somajului scazuta. Aici nu s-a construit NIMIK;, singurul beneficiu al integrarii europene fiind posibilitatea romanilor de a munci in afara.

brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

Senior Member

motan_petrica, on Nov 22 2008, 16:46, said:

Buna, sunt nou pe acest forum...

Bine v-am gasit acasa dupa o perioada de 10 ani de "Italia" m-am reintors acasa . Incerc reintegrarea mea in Romania. Stiu ca nu v-a fi usor, incerc sa ma acomodez cu situatia economica (caut un loc de munca), din punct de vedere spiritual incep sa ma apropii de biserica, incerc sa ma acomodez cu peisajul dezolant al oraselor, al satelor... cuprinse de saracie, dar sunt optimist chiar daca momentul nu-mi este prielnic datorita crizei economice mondiale.
Conteaza ca in aceste momente sa fim uniti si sa incercam sa ne ajutam macar cu vorbe frumoase de prietenie si colaborare.

Transmit un apel catre ceilalti care sunt in situatii asemenatoare ca impreuna sa gasim o solutie sau o armonie in aceste momente de dificultate si de criza economica mondiala.

Transmit pe aceasta cale un mesaj catre cei din strainatate ca ar fi un moment oportun a se intoarce acasa deoarece numai alaturi de familie si de cei dragi putem infrunta momentele dificile care ne asteapta. De asemeni ma adresez catre toti cei care doresc sa discute probleme legate de suflet.. de spiritualitate de lucruri concrete de astazi si de maine, plecand de la starea de suflet, economie, politica si armonie sociala intre oameni.

Vreau sa va dati cu parerea, sa comentati, sa cereti sau sa dati sfaturi legate de problemele actuale.

Primul sfat:reacomodarea cu gramatica limbii romane, crede-ma, iti va folosi in viitor :console:

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

motan_petrica, on Nov 22 2008, 16:46, said:

...mesaj catre cei din strainatate ca ar fi un moment oportun a se intoarce acasa deoarece numai alaturi de familie...

Din cele scrise rezulta ca mesajul e adresat mai degraba lucratorilor sezonieri, cei care si-au lasat familiile acasa.

Incerc aici doua definitii:

Lucrator sezonier=persoana plecata temporar la munca in strainatate. Trimite bani familiei ramase in tara si doreste o intoarcere definitiva dupa strangerea unei sume de bani care sa ii permita cumpararea unei locuinte, inceperea unei afaceri etc.

Emigrant=persoana plecata definitiv in strainatate, impreuna cu familia. Nu trimite bani in Romania deoarece doreste sa isi cumpere o locuinta in tara gazda. Incearca integrarea in tara respectiva: isi echivaleaza diplomele, face cursuri de limba, copii sunt scolarizati in limba si sistemul de acolo, dupa intervalul de timp cerut de lege va cere cetatenia straina etc.

clara_spiele, on Nov 22 2008, 19:52, said:

... ati pompat in tara banii obtinuti in Italia si Spania...
Exact la asta faceam si eu referire...
Cred ca marea majoritate a romanilor plecati in Vest  (mai ales in Spania si Italia) e reprezentata de muncitori sezonieri sau cu contracte de munca pe perioada determinata, nu de emigranti.

SIR

SIR

Senior Member

Daca profesia iti cere sa lucrezi cativa ani intr-o tara, alti cativa ani in alta samd - ce esti dupa incadrarea de mai sus: lucrator sezonier sau emigrant? Dupa "definitia" asta Marea Britanie ar fi tara cu cei mai multi cetateni prestand ca lucratori sezonieri / emigranti prin lume. Complet gresit...  Exista si varianta a treia - de expat (Expatriate pe lung) - sunt Z din tara X dar traiesc cat am chef in tara Y, dupa care poate X, poate W, pe motive profesionale sau financiare sau climaterice sau ... sau doar pentru a putea spune la sfarsit "What a ride" :)
("Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, BUT RATHER TO SKID IN BROADSIDE, THOROUGHLY USED UP, TOTALLY WORN OUT, AND LOUDLY PROCLAIMING... "WOW.....WHAT A RIDE!!")
Definitii, catalogari si supozitii sunt usor de facut, dar asta nu inseamna ca neaparat trebuie facute.

hyperionx21

hyperionx21

Junior Member

Bogdan R, on Nov 23 2008, 09:34, said:

Incerc aici doua definitii:

Lucrator sezonier=persoana plecata temporar la munca in strainatate. Trimite bani familiei ramase in tara si doreste o intoarcere definitiva dupa strangerea unei sume de bani care sa ii permita cumpararea unei locuinte, inceperea unei afaceri etc.

Emigrant=persoana plecata definitiv in strainatate, impreuna cu familia. Nu trimite bani in Romania deoarece doreste sa isi cumpere o locuinta in tara gazda. Incearca integrarea in tara respectiva: isi echivaleaza diplomele, face cursuri de limba, copii sunt scolarizati in limba si sistemul de acolo, dupa intervalul de timp cerut de lege va cere cetatenia straina etc.

Cred ca e greu sa incadrezi oamenii doar in aceste definitii. Uneori planurile si ideile se pot schimba. Am prieteni care au plecat hotarati sa stranga niste bani, sa isi ia casa in Romania si asa au facut. Altii s-au razgandit si au ramas in tara respectiva. Unii au plecat pentru totdeauna dar dupa o perioada si-au dat seama ca e mai bine sa se intoarca si asta au facut.
Eu personal am plecat efectiv fara nici un plan pe termen lung. Am spus ca voi vedea la fata locului. Si nici acum nu as putea spune hotarat ca o sa raman in strainatate sau ma intorc acasa.

Karhu

Karhu

Heretic member

SIR, on Dec 10 2008, 08:55, said:

Exista si varianta a treia - de expat (Expatriate pe lung) - sunt Z din tara X dar traiesc cat am chef in tara Y, dupa care poate X, poate W, pe motive profesionale sau financiare sau climaterice sau ... sau doar pentru a putea spune la sfarsit "What a ride" :)

Da, exista intr-adevar si expatii.
Dintre romanii ce traiesc in afara tarii grosul e reprezentat insa de lucratori sezonieri sau de emigranti propriu-zisi.

hyperionx21, on Dec 10 2008, 19:45, said:

Uneori planurile si ideile se pot schimba. Am prieteni care au plecat hotarati sa stranga niste bani, sa isi ia casa in Romania si asa au facut. Altii s-au razgandit si au ramas in tara respectiva. Unii au plecat pentru totdeauna dar dupa o perioada si-au dat seama ca e mai bine sa se intoarca si asta au facut.
Eu personal am plecat efectiv fara nici un plan pe termen lung. Am spus ca voi vedea la fata locului. Si nici acum nu as putea spune hotarat ca o sa raman in strainatate sau ma intorc acasa.

E evident ca planurile si ideile se schimba.
Cand cineva se auto-catalogheaza ca lucrator sezonier/pe durata medie, expat sau emigrant se refera la statutul sau din acel moment.
Viata e mereu surprinzatoare...

radumiki

radumiki

funny content creator

• Grup: Moderators
ar fi ideal ca cei ce au lucrat afara mult timp (10 ani in cazul din primul post al topicului) sa aiba niste bani adunati cu care sa inceapa o afacere in tara.
afara au vazut cum se munceste, cum se misca lucrurile, sa implementeze ce au invatat aici.

Karhu

Karhu

Heretic member

radumiki, on Dec 10 2008, 22:59, said:

ar fi ideal ca cei ce au lucrat afara mult timp (10 ani in cazul din primul post al topicului) sa aiba niste bani adunati cu care sa inceapa o afacere in tara.
afara au vazut cum se munceste, cum se misca lucrurile, sa implementeze ce au invatat aici.

Destul de putin probabil...Cati bani se pot strange in 10 ani in vest? Cred ca foarte putini au mai mult de 150.000-200.000 cash (de obicei au rate la banci, apartamente/case achitate partial etc). Chiar daca s-ar intoarce cu acei bani, suma nu ajunge decat pentru o mica afacere de familie, generatoare de venituri inconstante, expusa abuzurilor autoritatilor sau, in caz de management defectuos, falimentului.
As mai adauga ca dupa 10 ani esti deja adaptat stilului de viata de acolo, copii (mai ales) sunt integrati, prieteniile din tara nu mai sunt...
Dupa parerea mea cel putin trei sferturi dintre romanii care au trait 10 ani sau mai mult in vest nu se vor mai intoarce.

radumiki

radumiki

funny content creator

• Grup: Moderators

Bogdan R, on Dec 11 2008, 00:16, said:

Destul de putin probabil...Cati bani se pot strange in 10 ani in vest? Cred ca foarte putini au mai mult de 150.000-200.000 cash (de obicei au rate la banci, apartamente/case achitate partial etc). Chiar daca s-ar intoarce cu acei bani, suma nu ajunge decat pentru o mica afacere de familie, generatoare de venituri inconstante, expusa abuzurilor autoritatilor sau, in caz de management defectuos, falimentului.
As mai adauga ca dupa 10 ani esti deja adaptat stilului de viata de acolo, copii (mai ales) sunt integrati, prieteniile din tara nu mai sunt...
Dupa parerea mea cel putin trei sferturi dintre romanii care au trait 10 ani sau mai mult in vest nu se vor mai intoarce.

o mica afacere de familie este OK, iti poate aduce venituri peste medie, independenta si respectul societatii.
aceste mici IMM-uri tin practic tara in viata...

abuzurile autoritatilor parca au mai scazut in intensitate, se doreste si la noi implementarea controlului preventiv-corectiv si nu vanarea greselilor.
falimentul sigur ne paste pe toti, dar tocmai ca cei de afara au vazut/observat/furat ,,meserie" cum se conduce un business, pot face acelasi lucru si aici.
cat despre sumele vehiculate de tine, sunt foarte mari in acest moment (de criza), o sa vezi, banii vor avea din nou valoare, iar 100 mii cash va fi o suma greu accesibila ptr. muritorul de rand.

nu sunt in situatia de a da sfaturi, si io ma gandeam mai demult sa merg pe afara sa fac niste bani apoi sa-mi deschid un business aici.

pana la urma l-am deschis fara sa mai merg in pribegie, si merge, ptr. ca ma pricep foarte bine pe domeniul meu.

sunt sigur ca daca te pricepi, ai si o organizare buna (un management bun, daca vrei) care se invata (si eu la randul meu am invatat...) poti reusi.

asa ca raman la parerea mea, daca au un capital, pricepere si chef de munca (nu blazare, ca si-au facut suma... :notangel: ) pot reusi in Romania!

spany

spany

Member

Bogdan R, on Dec 11 2008, 00:16, said:

Absolut corect!

zana77

zana77

New Member

si eu cred ca va trebui sa ma intorc in romania ca nu mai merge aici, unde ma aflu.
cum e cu joburile in bucuresti?
credeti ca mi-as gasi ceva relativ repede in marketing, cu o experienta de 2 ani in afara in acest domeniu?
merci anticipat.

Bitter

Bitter

MU!E PSD

zana77, on Feb 7 2009, 19:21, said:

si eu cred ca va trebui sa ma intorc in romania ca nu mai merge aici, unde ma aflu.
credeti ca mi-as gasi ceva relativ repede in marketing, cu o experienta de 2 ani in afara in acest domeniu?
merci anticipat.
Depinde ce salariu doresti ... s-ar putea sa constati ca fie paine cat de rea tot mai bine-i in America, Anglia, Elvetia

xella

xella

Member

zana77, on Feb 7 2009, 18:21, said:

merci anticipat.

In momentul de fata faptul ca ai lucrat afara s-ar putea chiar sa fie un dezavantaj. Din start recrutorii vor presupune ca vrei acelasi salariu ca afara si te vor exclude din procesul de selectie.
Da, stiu, este aiurea, dar exista si solutii pt asta.
Mai bine nu treci in cv in ce tara ai lucrat si daca este o firma de care nu s-a auzit in Romania treci pur si simplu confidential. Asta te va proteja de eventualele idei preconcepute.

lawrence38

lawrence38

GAME......OVER

cam greu cu revenirea in Romania....
Sunt sanse foarte mari ca in urmatoarele luni sa te intorci acolo...

Karhu

Karhu

Heretic member

Un articol in tema cu topicul nostru:

http://www.evz.ro/ar...-se-repatriaza/

Ca de obicei comentariile cititorilor au degenerat iarasi in dispute...

TISSOT_1853

TISSOT_1853

Junior Member

Ca de obicei, un articol din evz...

alfaromeo

alfaromeo

Member

Mi se face pielea de gaina la gandul ca ar trebui sa ma intorc acum in Romania.Chestia cu ''sa fim uniti,sa ne ajutam reciproc,sa colaboram'' , pica.Suntem romani,ce naiba.Ne caracterizeaza invidia inainte de altceva.Plus ca privind lucrurile in ansamblu,totul e simplu:daca criza se simte puternic intr-o tara dezvoltata,cum se va simti in Romania?In Romania nu sunt bani si unde nu sunt bani...ce sa faci acolo?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate