Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Xantinol Nicotinat- unde gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
am cautat Xantinol Nicotinat la vreo 100 de farmacii din Bucuresti si toate spun ca n-au. De fapt Xantinolul Nicotinat este substanta activa, un vasodilatator, denumirea comerciala nu stiu daca am voie sa o scriu aici, dar na, este vorba de Sadamin (daca moderatorii nu sint deacord sa puna stelute)

se da numai cu reteta? am innebunit cu farmacistele astea, cum intru pe usa "n-avem, n-avem!" nu se mai poate. Imi iau o reteta daca trebuie reteta dar macar sa imi spuna daca e nevoie si sa imi spuna adevarat daca au sau nu in farmacie, ce vanzare fac ele? n-au si ele interes sa vanda? stiu ca primesc si ele un procent in functie de vanzari...

de multe ori mi s-a intamplat sa caut un antiinflamator sau un medicament obisnuit si sa faca mofturi "dar nu mai bine ati lua altceva? bazat pe plante, blabla" si incepe sa imi recomande kkturi care probabil nu se vand si le ramane lor pe stoc.

alta situatie cand cumpar seringi pentru diverse intrebuintari, ma intreaba "dar pt ce va trebuie?" ce poate fi mai tampit decat sa intrebi clientul pt ce cumpara un produs? ele nu trec niciodata prin filtrul mintii, sint ca robotii, daca ceri aspirina sau vitamina C comprimate si atunci te intreaba "pt ce va trebuie? cine v-a recomandat? dar ati intrebat medicul?" si incep cu sfaturi obositoare si tampite care sincer imi jignesc inteligenta, ma simt si aiurea in momentul cand m-am documentat despre o substanta stiu pt ce o iau, nu cred ca se apuca nimeni sa se otraveasca. Iar drumul pana la medic este chiar o problema in viata multora din cauza timpului. Te mai uiti si tu la om, iti dai seama daca vrea sa se drogheze sau sa se sinucida... :)

pana la urma intrebarea principala era despre Xantinol Nicotinat si denumirea aia comerciala, trebuie reteta?

#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Postati va rog ontopic (adica despre medicamentul respectiv), stiti ca nu-mi place sa sterg.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ghebos, on Nov 21 2008, 20:46, said:

am cautat Xantinol Nicotinat la vreo 100 de farmacii din Bucuresti si toate spun ca n-au. De fapt Xantinolul Nicotinat este substanta activa, un vasodilatator, denumirea comerciala nu stiu daca am voie sa o scriu aici, dar na, este vorba de Sadamin (daca moderatorii nu sint deacord sa puna stelute)

se da numai cu reteta? am innebunit cu farmacistele astea, cum intru pe usa "n-avem, n-avem!" nu se mai poate. Imi iau o reteta daca trebuie reteta dar macar sa imi spuna daca e nevoie si sa imi spuna adevarat daca au sau nu in farmacie, ce vanzare fac ele? n-au si ele interes sa vanda? stiu ca primesc si ele un procent in functie de vanzari...

de multe ori mi s-a intamplat sa caut un antiinflamator sau un medicament obisnuit si sa faca mofturi "dar nu mai bine ati lua altceva? bazat pe plante, blabla" si incepe sa imi recomande kkturi care probabil nu se vand si le ramane lor pe stoc.

alta situatie cand cumpar seringi pentru diverse intrebuintari, ma intreaba "dar pt ce va trebuie?" ce poate fi mai tampit decat sa intrebi clientul pt ce cumpara un produs? ele nu trec niciodata prin filtrul mintii, sint ca robotii, daca ceri aspirina sau vitamina C comprimate si atunci te intreaba "pt ce va trebuie? cine v-a recomandat? dar ati intrebat medicul?" si incep cu sfaturi obositoare si tampite care sincer imi jignesc inteligenta, ma simt si aiurea in momentul cand m-am documentat despre o substanta stiu pt ce o iau, nu cred ca se apuca nimeni sa se otraveasca. Iar drumul pana la medic este chiar o problema in viata multora din cauza timpului. Te mai uiti si tu la om, iti dai seama daca vrea sa se drogheze sau sa se sinucida... :)

pana la urma intrebarea principala era despre Xantinol Nicotinat si denumirea aia comerciala, trebuie reteta?
poate asa te arata pe tine fata in ochii altora...
nu intotdeauna, de fapt aproape niciodata ceilalti nu te percep asa cum te percepi tu insuti...so...

#4
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 spare-me, on Nov 21 2008, 23:02, said:

poate asa te arata pe tine fata in ochii altora...
nu intotdeauna, de fapt aproape niciodata ceilalti nu te percep asa cum te percepi tu insuti...so...

e clar ca nu se mai poate discuta pe softpedia, avem, nu avem ceva de spus la subiect trebuie sa comentam ceva care nu ne convine noua ca altfel nu ne simtim bine.

intrebarea mea este: medicamentele ce contin Xantinol Nicotinat necesita reteta de la medic? raspundeti va rog daca stiti si faceti abstractie de scurtul meu monolog de la inceput. E parerea mea vizavi de faptul ca nu gasesc in farmacii diferite substante si m-am legat si de alte aspecte. Numai la chichite si amanunte nesemnificative din context va uitati femeiustelor, la bucatarie nu aveti treaba?

Edited by ghebos, 22 November 2008 - 00:36.


#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Trebuie reteta. Nu se mai importa deci nu mai are rost sa cauti mai bine mergi la medic sa-ti scrie altceva n-are rost sa-ti irosesti energia.
Sunt niste reguli in farmacie nu e ca in aprozar dati-mi aia si dati-mi ailalta. Nu se gasesc multe medicamente pentru ca nu se face import la ele importatorilor neconvenindu-le conditiile financiare.

Edited by gamezcdr, 22 November 2008 - 08:46.


#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ghebos, on Nov 21 2008, 20:46, said:

am cautat Xantinol Nicotinat la vreo 100 de farmacii din Bucuresti si toate spun ca n-au. De fapt Xantinolul Nicotinat este substanta activa, un vasodilatator, denumirea comerciala nu stiu daca am voie sa o scriu aici, dar na, este vorba de Sadamin (daca moderatorii nu sint deacord sa puna stelute)

se da numai cu reteta? am innebunit cu farmacistele astea, cum intru pe usa "n-avem, n-avem!" nu se mai poate. Imi iau o reteta daca trebuie reteta dar macar sa imi spuna daca e nevoie si sa imi spuna adevarat daca au sau nu in farmacie, ce vanzare fac ele? n-au si ele interes sa vanda? stiu ca primesc si ele un procent in functie de vanzari...

de multe ori mi s-a intamplat sa caut un antiinflamator sau un medicament obisnuit si sa faca mofturi "dar nu mai bine ati lua altceva? bazat pe plante, blabla" si incepe sa imi recomande kkturi care probabil nu se vand si le ramane lor pe stoc.

alta situatie cand cumpar seringi pentru diverse intrebuintari, ma intreaba "dar pt ce va trebuie?" ce poate fi mai tampit decat sa intrebi clientul pt ce cumpara un produs? ele nu trec niciodata prin filtrul mintii, sint ca robotii, daca ceri aspirina sau vitamina C comprimate si atunci te intreaba "pt ce va trebuie? cine v-a recomandat? dar ati intrebat medicul?" si incep cu sfaturi obositoare si tampite care sincer imi jignesc inteligenta, ma simt si aiurea in momentul cand m-am documentat despre o substanta stiu pt ce o iau, nu cred ca se apuca nimeni sa se otraveasca. Iar drumul pana la medic este chiar o problema in viata multora din cauza timpului. Te mai uiti si tu la om, iti dai seama daca vrea sa se drogheze sau sa se sinucida... :)

pana la urma intrebarea principala era despre Xantinol Nicotinat si denumirea aia comerciala, trebuie reteta?

cum ti-a spus si gamezcdr, chiar daca ai avea reteta n-ai nici o sansa sa-l gasesti pentru ca nu mai are app.
"mofturile" se datoreaza faptului ca te tratezi de pe net, in loc sa mergi la medic, si ceri tot felul de ghidusii iesite din terapie, care n-au autorizatie de punere pe piata la noi, sau care au efecte secundare urate si se elibereaza numai cu prescrriptie medicala. Stiu ca iti imaginezi ca esti extrem de constient si de inteligent, dar nu  e asa, ca dovada - singurii care trec "prin filtrul mintii" sunt cei care te refuza. In plus, simplul fapt ca pentru tine n-au importanta decat banii nu inseamna ca e valabil pentru toti, si daca tu ai vinde orice, oricui, nu te indeptateste sa crezi ca toti ar face orice pentru bani.
mai alftel spus, cand iti spun trei ca esti beat, ar fi bine sa te duci sa te culci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate