Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cum ma fac webdesigner :d

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Aoleu!
Și eu cum mă fac uebdisaigner?

Am învățat HTML 4.01 și CSS. XHTML mi se pare nu știu cum, că nu înțeleg pentru ce e folosit, deși știu că așa trebuie convertită orice pagină (sau în XML pe care nu îl știu, încă).
La Photoshop nu mă știu, dar mă gândeam să îmi iau meditații că am găsit persoane în domeniu... și mai aveam nevoie de cineva cu HTML/CSS/XML/JAVA sau Ajax. Habar nu am, dar cred că m-aș putea descurca pe un anumit segment.

Problema e că nu am mai avut de-aface cu aceste limbaje sau programe și atunci ori zic mi-e greu să învăț singur și zic că o las baltă, apoi revin să mai învăț ceva...

Sfaturi, vă rog?

Aici e un site simplu de tot, mergeam pe exemple corecte de HTML 4.01 Strict. Adică eu le-am scris pe toate, ca să țin minte... Și cu CSS încă n-am uploadat pe site.

http://verde.dublu.ro   - Valid HTML 4.01 Strict  :angel:

#38
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 lk1, on May 6 2009, 21:47, said:

Aoleu!
Și eu cum mă fac uebdisaigner?

Am învățat HTML 4.01 și CSS. XHTML mi se pare nu știu cum, că nu înțeleg pentru ce e folosit, deși știu că așa trebuie convertită orice pagină (sau în XML pe care nu îl știu, încă).
La Photoshop nu mă știu, dar mă gândeam să îmi iau meditații că am găsit persoane în domeniu... și mai aveam nevoie de cineva cu HTML/CSS/XML/JAVA sau Ajax. Habar nu am, dar cred că m-aș putea descurca pe un anumit segment.

Problema e că nu am mai avut de-aface cu aceste limbaje sau programe și atunci ori zic mi-e greu să învăț singur și zic că o las baltă, apoi revin să mai învăț ceva...

Sfaturi, vă rog?

Aici e un site simplu de tot, mergeam pe exemple corecte de HTML 4.01 Strict. Adică eu le-am scris pe toate, ca să țin minte... Și cu CSS încă n-am uploadat pe site.

http://verde.dublu.ro   - Valid HTML 4.01 Strict  :angel:

Aum serios da-l drak de webdesign,  baga un counter strike ca iesi mai castigat  :lol: Ce ai facut tu acolo e.... nu stiu exact ce e  :lol: Meditatii la photoshop asta e buna :w00t:

#39
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu stiu de ce am vaga impresie ca el facea misto. Ma refer la lk1.

#40
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Facea misto prea serios  :lol:  :lol:  :lol:

#41
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 RCG, on May 8 2009, 00:23, said:

Nu stiu de ce am vaga impresie ca el facea misto. Ma refer la lk1.

Ma indoiesc dar daca e asa atunci a fost prea subtil  :lol:

#42
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Analizati nitel limbajul: Ajax, Java, XML, HTML 4.01 Strict si tonul ironic pe care-l are. Cati incepatori au habar de Ajax si XML? Si ce reprezinta ele? Putea foarte bine sa zica ca are nevoie de chelner care sa-i aduca cafeaua la birou. Mnah...

#43
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Dar voi chiar va bateti capul sa raspundeti la toti fraierii ....

P.S. Eu am 14 ani, cum ma fac programator? (pt masina de spalat)  :chair:  :wallbash:

Mdeah!

#44
Andrei_v

Andrei_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.11.2006

 RCG, on 8th May 2009, 17:35, said:

Analizati nitel limbajul: Ajax, Java, XML, HTML 4.01 Strict si tonul ironic pe care-l are. Cati incepatori au habar de Ajax si XML? Si ce reprezinta ele? Putea foarte bine sa zica ca are nevoie de chelner care sa-i aduca cafeaua la birou. Mnah...

Nu trebuia sa ridici topicul  :D . Se calmase lumea.

#45
alextoma

alextoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2009
mi se pare foarte ciudat. e ca si cum nu toti ati inceput cu un <p><font face....

au 15 ani, foarte bine, daca raman focusati si persista in tampenii pe hosturi free, exista sansa ca in 3-4 ani cand se mai si coc putin sa conceapa/dezvolte chestii ok.

cam asa se invata. sau nu realizez eu ca unii au pus mana prima data pe un Notepad si au facut un cms?

#46
aufzone

aufzone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2009

 Andrei_v, on 2nd June 2009, 16:38, said:

Nu trebuia sa ridici topicul  :D . Se calmase lumea.

Sunt nou pe aici, dar m-a atras discutia celor care ati postat. Din punctul meu de vedere trebuie sa perseverezi sa ajungi webdesigner si sa iti doresti lucru acesta. Cel care a deschis topicul nu il acuz, dar nici nu il laud. Daca el chiar vrea sa ajunga ceva in viata are tot dreptul sa se informeze pe orice cale. Stiu sunt multi care au copiat / s-au uitat la codul source la o pagina web ... ashea am fost si sunt si eu .. daca ceva e interesant si ma face curios ce ma opreste sa trag cu ochiul sau sa imi fac o parere despre cum a facut altcineva . Oricum ideeile originale intotdeauna o sa fie apreciate si au valoare mult mai mare decat sa fii un simplu copiator :P .... Am inceput si eu prin febra acesta sa fac un site ... sa creez ceva fain ... dar de fiecare data m-am lovit de lucruri care nu le stiam si cand doream sa le invat mi se parea un chin si trebuia sa ma dau cu capul de peretii ... dupa o perioada imi cadea fisa si reuseam ceva sa fac si eu ... apoi iar aparea ceva care nu stiu..si m-a blocam ... inca si acum am nelamuriri si as prefera sa gasesc oameni care sa ajute sa indrume decat sa zica .. uite ca vrea si asta sa ajunga ceva ... ce mai site a facut ... ma dat pe spate grafica e de gradinita .. etc.  .. AJUTA SI VEI FI AJUTAT IN VIATA

#47
Galeata-Rosie

Galeata-Rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.06.2009
Cum te faci webdesigner? Simplu, inveti webdesign.

#48
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Galeata-Rosie, on 19th June 2009, 12:39, said:

Cum te faci webdesigner? Simplu, inveti webdesign.

Nu ai cum sa inveti webdesign, inveti programare dar nu webdesign, pentru asta iti trebuie talent in primul rand. Unii nu intelegeti ca design inseamna chiar design :), nu sa aruncati cateva elemente grafice si culori la intamplare ca asta oricine poate.

#49
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Ai nevoie de talent de stil , si multe cunostinte webmasteritice . Sa nu crezi ca inveti din tutoriale !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate