Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#91
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
Buna tuturor,
am citit si eu antecontractul.......si zic sa il cititi si voi mai bine ca sa nu ne trezim ca intampinam probleme celor de la confort park.
Poate pentru noi nu e tarziu sa aducem niste modificari la acest antecontrac. Dupa parerea mea ar trebui tinut cont de urmatoarele:
1 in acest contract nu se precizeza suprafata apartamentului, mai mult, vazatorului nu ii este imputabila variatia de +- 5% din suprafa construita

2 nu este precizat un termen de finalizare a constructiei, se vorbeste de un termen de incheiere a procesul vb de predare primire a apartamentului, termen care nu are nici o legatura cu stadiul lucrarilor si mai ales a spatiilor comune.Legat de data semnarii procesului vb de predare primire este data semnarii contractului de vanzare cumparare.......deci trebui stipulat un termn al finalizarii constructiei care sa fie legat apoi de semnarea contractului de v-c. In consecinta, dau un exemplu, ei te pot obliga sa semnesi procesul de predare primire in conditiile in care apartamentul nu este gata, iar de spatiile comune nu mai vorbesc.....
art 11 (La data finalizarii constructiei apartamentului descris la art. 1, pct. 1.1, din prezentul antecontract partile vor semna procesul verbal de predare-primire a apartamentului) deci  in acest articol este f clar ca ei ne obliga sa semnam cand este gata apartamentul, nu si spatiile comune

mai mult , in legatura cu termenul cotractului, se precizeaza in mod expres ca el este in favoarea vanzatoruilui...ma  intreb de ce? art 31(Pãrþile convin în mod expres asupra faptului cã termenele prevãzute în acest antecontract (inclusiv termenul de finalizare) reprezintã termene constituite în favoarea promitentului vânzãtor.)

3 peste tot se vorbeste doar despre apartamentul descris la 1.1.....chiar evident in obligatia vanzatorului de la art 9, pct 3 (sa finalizeze constructia descrisa la art. 1, pct. 1.1 conform specificatiilor din anexa nr.2 la prezentul antecontract de vanzare cumparare;), dar
sau art 17. (In cazul in care promitentul-vanzator nu respectã termenul de finalizare a lucrarilor de executie la apartament......) din nou doar apartament nu spatii comune
art 22 (– 1 an pentru toate lucrarile de finisaje executate la apartamentul ......) de aici se desprinde ideea ca el nu ofera garantii si pentru spatiile comune

dar se vorbeste despre spatiile comune atunci cand este vorba despre plata pretului art 10, pct 1 (1. sa achite integral pretul pentru bunurile descrise la art. 1, pct. 1.1 si pct. 1.2 conform prevederilor art. 7 si 8 din prezentul antecontract;)

4 intre obligatiile vanzatorului nu se precizeaza:
-sa respecte termenele de executie prev in contract
-sa raspunda in fata cumparatorului pentru omisiuni sau neregului din culpa angajatilor sau subcontractatorilor sai
-sa despagubeasca pe cumparator pentru intarzierile de executie, altele decat cele cauzate de forta majora
- sa remedieze intr-un termne de... toate neregulile aparute la imobil datorate exclusiv si direct unor greseli de executie
SI ASTA E FOARTE IMPORTANTANTA: SA EFECTUEZE LUCRARI DE AMENAJARE SI ACCES IN JURUL IMOBILULUI
- sa foloseasca doar materiale cu certificate de calitate si sa garanteze pentru buna calitate a lucrarilor efectuate


5 la specificatiile tehnice generale
-trebuie precizate mult mai in detaliu: de exp, grosime zidarie exterioara si interioara, grosime  petru izolatia termica a cladirii

- nu se vorbeste nimic despre acoperis: din ce este facut, ce materiale se folosesc,  hidroizolatie etc......eu nu stau la ultimul etaj dar acest acoperis face parte din cladirea in care o sa stam cu totii
- la acest antecontract trebuie atasate schitele apartamentului, azezarea lui pe nivel, a imobilului etc

Astept pareri si comentarii.

#92
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
stii... nu cred ca stau ei sa va pacaleasca la chestii minore gen schita apt....
ei iti dau teapa prin simplu fapt ca ti-l vand, orice nu ar respecta ei in pre-contract cum o sa-i tragi la raspundere?
asa ca nu conteaza ca nu scrie cum e acoperisul sau schita apt,
important e sa-ti returneze avansul in caz ca nu vrei sa-l cumperi,
la fel si vanzatorul poate pune conditii de genul daca nu-l cumperi sa te penalizeze, e mai bine fara penalizari din ambele parti.....
doar o parere

#93
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
din ce vad antecontractul e identic cu cel de la confort park. bafta la demersuri.

#94
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007

 graal33, on Dec 13 2007, 12:20, said:

stii... nu cred ca stau ei sa va pacaleasca la chestii minore gen schita apt....
ei iti dau teapa prin simplu fapt ca ti-l vand, orice nu ar respecta ei in pre-contract cum o sa-i tragi la raspundere?
asa ca nu conteaza ca nu scrie cum e acoperisul sau schita apt,
important e sa-ti returneze avansul in caz ca nu vrei sa-l cumperi,
la fel si vanzatorul poate pune conditii de genul daca nu-l cumperi sa te penalizeze, e mai bine fara penalizari din ambele parti.....
doar o parere


ar fi bine sa citesti tot ce am scris, nu  scoate din context anumite explicatii.....si daca citesti antecontractul vei vedea ca exista astfel de penalizari mai ales in sarcina cumparatorului art 16
in mometul in care exista un antecontract in care sunt trecute niste oblkigatii ale vanzatorului tu poti sa il tragi la raspundere prin actiunea in justitie.......daca nu sunt stipulate nu poti sa faci nimic

#95
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
in general...precontractele sunt facute doar sa-l apere pe vanzator...asa ca orice ar scrie acolo tot nu ai ce face daca vanzatorul nu respecta termenele....
il dai in judecata...ai bani....dureaza ani...ai timp pentru asa ceva?....

#96
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 graal33, on Dec 13 2007, 15:05, said:

in general...precontractele sunt facute doar sa-l apere pe vanzator...asa ca orice ar scrie acolo tot nu ai ce face daca vanzatorul nu respecta termenele....
il dai in judecata...ai bani....dureaza ani...ai timp pentru asa ceva?....

Una este ca nu se respecta termenele si alta este ceea ce vrea Negoita: plata integrala a apartamentului atunci cand acesta este finisat iar spatiile comune sunt inca in stadiul de santier.

#97
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007

 graal33, on Dec 13 2007, 15:05, said:

in general...precontractele sunt facute doar sa-l apere pe vanzator...asa ca orice ar scrie acolo tot nu ai ce face daca vanzatorul nu respecta termenele....
il dai in judecata...ai bani....dureaza ani...ai timp pentru asa ceva?....

nu respecta termneul se poate face un act aditional de prelungire a termenului...si mai bine prefer sa stept decat sa ma mut intr-un santier...sau mai rau apartamentul facut iar pe spatiile comune in stadiul de santier.......pentru ca nicaieri in contract nu este stipulat ca vanzatorul esdte raspuunzator pt aceste spatii comune...nici sa le faca si nici sa garanteze pentru ele.....ar trebui ca acel bloc sa fie predat per ansamblul tuturor locatarilor si abia apoi sa se faca receptia fiecarui apartament in parte....e atat de greude inteles?
Acum se vede la cei de la confort park ce patesc pentru ca nu au avut astfel de prevederi in antecontract...sunt obligatii sa semneze receptia desi spatiile comune nu sunt gata si cine stie cand vor fi.....vreti sa ajungem si noi aici? De ce sa nu avem ceva pe care sa ne putem baza?
Si nu este asa in rtoate antecontractele....pt sa spun ca am vazut alte antecontracte facute de firme care realizeza astfel de ansambluri si nu sunt atat de mult in favoarea vanzatorului, ba mai mult, au aproape toate prevederile pe carea le-am aratat mai sus, in interventia mea in care faceam cateva comentarii pe marginea antecontractului....
De ce sa zicem ca nu se poate, trebuie s aincercam sa le spunem doleantele noastre...si daca sunt seriosi si ne spun verbal ca le vor face aceste spatii comune , atunci nu inteleg de ce e atat de greu sa le stipuleze in contract? ..... sau nu le vor face?

#98
stautom2004

stautom2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 02.09.2004

 prykkyy, on Dec 13 2007, 19:30, said:

nu respecta termneul se poate face un act aditional de prelungire a termenului...si mai bine prefer sa stept decat sa ma mut intr-un santier...sau mai rau apartamentul facut iar pe spatiile comune in stadiul de santier.......pentru ca nicaieri in contract nu este stipulat ca vanzatorul esdte raspuunzator pt aceste spatii comune...nici sa le faca si nici sa garanteze pentru ele.....ar trebui ca acel bloc sa fie predat per ansamblul tuturor locatarilor si abia apoi sa se faca receptia fiecarui apartament in parte....e atat de greude inteles?
Acum se vede la cei de la confort park ce patesc pentru ca nu au avut astfel de prevederi in antecontract...sunt obligatii sa semneze receptia desi spatiile comune nu sunt gata si cine stie cand vor fi.....vreti sa ajungem si noi aici? De ce sa nu avem ceva pe care sa ne putem baza?
Si nu este asa in rtoate antecontractele....pt sa spun ca am vazut alte antecontracte facute de firme care realizeza astfel de ansambluri si nu sunt atat de mult in favoarea vanzatorului, ba mai mult, au aproape toate prevederile pe carea le-am aratat mai sus, in interventia mea in care faceam cateva comentarii pe marginea antecontractului....
De ce sa zicem ca nu se poate, trebuie s aincercam sa le spunem doleantele noastre...si daca sunt seriosi si ne spun verbal ca le vor face aceste spatii comune , atunci nu inteleg de ce e atat de greu sa le stipuleze in contract? ..... sau nu le vor face?
Eu am apartament in Confort Park si in momentul cand am semnat antecontractul am fost cu el la un avocat care face contracte pentru Planorama - deci nu habarnist.
Mi-a adaugat intr-adevar cateva pasaje cu privire la termene si penalizari dar pe de alta parte a spus ca este un antecontract foarte slab pentru vanzator si asta se vede prin cat de stufos e (ci ghilimelele de rigoare)
E clar ca nu a fost facut de perosoane cu experienta si e interpretabil atat in favoarea noastra cat si a lor. Avocatul respectiv mi-a mai spus ca atunci cand  vanzatorul vrea sa ascunda ceva atunci face un antecontract de cel putin 10 pagini si nu unul de 4 care poate fi inteles si de un copil. Deci nu e dracu asa de negru.
Per total eu zic ca sunt aproape de ce au promis - au finalizat un bloc din 4 in termenul promis (o intarziere de maxim 2 luni) iar urmatoarele vor fi gata pana in februarie (mai putin blocul 4 care era programat pentru primavara)
Pai sincer daca stati si faceti un sondaj de piata nu gasiti un dezvoltator fara intarzieri. Si nu vb de intarzieri de 1-2 luni ci chiar de ani.
Eu nu vreau sa le iau apararea fiindca si eu sunt in show-uri cu ei dar acum nici nu trebui exagerat. Voi pe de alta parte aveti avanatajul unui complex de prezentare ceea ce noi nu am avut - deci puteti sa vedeti cum va fi, sa faceti teste asupra calitatii lucrarii etc,etc.
Eu spun ca nu o sa schimbe antecontractul fiindca la preturile astea le vand sigur. Acum depinde de voi ...

#99
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 stautom2004, on Dec 14 2007, 22:00, said:

Eu am apartament in Confort Park si in momentul cand am semnat antecontractul am fost cu el la un avocat care face contracte pentru Planorama - deci nu habarnist.
Mi-a adaugat intr-adevar cateva pasaje cu privire la termene si penalizari dar pe de alta parte a spus ca este un antecontract foarte slab pentru vanzator si asta se vede prin cat de stufos e (ci ghilimelele de rigoare)
E clar ca nu a fost facut de perosoane cu experienta si e interpretabil atat in favoarea noastra cat si a lor. Avocatul respectiv mi-a mai spus ca atunci cand  vanzatorul vrea sa ascunda ceva atunci face un antecontract de cel putin 10 pagini si nu unul de 4 care poate fi inteles si de un copil. Deci nu e dracu asa de negru.
Per total eu zic ca sunt aproape de ce au promis - au finalizat un bloc din 4 in termenul promis (o intarziere de maxim 2 luni) iar urmatoarele vor fi gata pana in februarie (mai putin blocul 4 care era programat pentru primavara)
Pai sincer daca stati si faceti un sondaj de piata nu gasiti un dezvoltator fara intarzieri. Si nu vb de intarzieri de 1-2 luni ci chiar de ani.
Eu nu vreau sa le iau apararea fiindca si eu sunt in show-uri cu ei dar acum nici nu trebui exagerat. Voi pe de alta parte aveti avanatajul unui complex de prezentare ceea ce noi nu am avut - deci puteti sa vedeti cum va fi, sa faceti teste asupra calitatii lucrarii etc,etc.
Eu spun ca nu o sa schimbe antecontractul fiindca la preturile astea le vand sigur. Acum depinde de voi ...
Cred ca este o greseala de interpretare. Nu este vorba ca finalizeaza/au finalizat sau nu. Ideea este ca ei insista ca apartamentele sunt gata si trebuie preluate, in timp ce blocul este la rosu, ca sa ne exprimam eufemistic. Altii intarzie, platesc penalizari si asa mai departe. Insa nu intarzie si incearca sa te abureasca ca nu exista intarziere.

#100
teo.matei

teo.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.08.2007

 graal33, on Dec 13 2007, 16:05, said:

in general...precontractele sunt facute doar sa-l apere pe vanzator...asa ca orice ar scrie acolo tot nu ai ce face daca vanzatorul nu respecta termenele....
il dai in judecata...ai bani....dureaza ani...ai timp pentru asa ceva?....



Atentie mare! Ctr se face cu o persoana fizica!!! orice aviz, replica vis-a-vis de problemele aparute, procese verbale de receptie... terbuie semnate cu acea persoana fizica... Adica la o adica, Domus nu are nici cea mai mica obligatie fata de voi, decat in cazul in care Negoita va comunicat in scris ca ei sunt "constructorul" si ca va autorizeaza sa discutati si sa solutionati orice fel de problema aparuta cu ei!!!
Va atrag atentia in cunostinta de cauza si fript bine fiind!!!! Pe cine sa dai in judecata? Rad de tine cu toata gura!!!
Apropo, cartierul Confort Rezidence Pipera, e terminat de cand lumea.... Da-ti o tura sa vedeti cate lucrari la spatiile comune sunt inca nefinalizate (nu vorbesc de cele pe care le-au facut din propria initiativa, lehamite de discutii in zadar cu Domus, si din propriul buzunar, cei din cartier). Parcul promis, reprezinta de fapt.... pamant, ciment plus alte 2 case rasarite pe acel teren in plus fata de proiect..... Multe, multe probleme! Una peste alta, daca poti trece peste ele...... ;) poate fi ok. Daca poti :huh: !

#101
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
Voua vi s-a spus ca se amana semnarea antecontractului pentru inceputul anului viitor?

#102
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
A semnat cineva antecontractul?

#103
roberta77

roberta77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2007
Mai intrati si voi pe forumul de la Confort Parc inainte sa semnati,poate va schimbati parerea

#104
busylancer333

busylancer333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.01.2008
Hello everybody,

E primul meu post pe forum. Saptamana viitoare ar urma sa semnez antecontractul pentru o garsoniera in Bl1, sc A. Multe lucruri imi sunt inca neclare. A semnat cineva antecontractul de curand, sau e pe punctul sa....? As vrea sa facem un schimb de idei.
1. Pot fi aduse modificari antecontractului- cadru? Am inteles de la reprezentantul Domus ca nu. Ma ingrijoreaza pt ca dupa cum ati vazut si voi, toate clauzele sunt in fav. vanzatorului
2. Tot aici am citit diverse despre autorizatia de constructie...exista sau nu?
3. Cate nivele va avea in final? Reprez. Domus mi-a spus ca nu s-au decis inca dar probabil 11.
4. Cam ce acte ar trebui sa prezinte Domus la semnare? Autorizatia, actele terenului etc.
5. La ce curs de schimb se va plati diferenta?

Multumiri multe.

PS Un semn bun...am vorbit la primaria din Popesti- de care apartine CC- si am primit asigurari ca totul e OK, ca se vor implica in proiect, ca e unul din cele de baza pt comunitate etc. Una peste alta, ca totul e roz (macar pana la alegerile locale cand se va schimba echipa- zic eu- adica nu peste mult timp)

#105
busylancer333

busylancer333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.01.2008
Salutare,

A semnat cineva antecontractul? Daca da, asteptam detalii...in special in ce priveste posibilitati de introducere a uno clauze suplimentare, in favoarea cumparatorului- cum ar fi clauze privind executia spatiilor comune, liftului etc...

Multumiri

#106
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

 busylancer333, on Jan 17 2008, 10:14, said:

Salutare,

A semnat cineva antecontractul? Daca da, asteptam detalii...in special in ce priveste posibilitati de introducere a uno clauze suplimentare, in favoarea cumparatorului- cum ar fi clauze privind executia spatiilor comune, liftului etc...

Multumiri

Eu am semnat contractul in decembrie , si ce pot sa iti spun e ca nu sunt deloc deschisi la modificari sau acte aditionale la antecontract. Acum dc vrei sa te certi cu ei  poate poate obtii ceea ce doresti , desi nu cred ca vor da in scris cand anume vor termina blocul propriu -zis ,sau alte informatii care sa ii lege din punct de vedere legal. Din cate stiu eu nu s-a obtinut nici un act aditional in decembrie in acest sens. Poate ai tu mai multa bafta !

Succes
:)

#107
busylancer333

busylancer333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.01.2008
Ura ura...intrand si pe forumul de la Confort Park si pe site-ul Realitatea TV, am vazut minunatul reportaj despre C. Park...cu aceleasi probleme care sigur vor apare si in Confort City.
Poate o mobilizare generala ar fi cea mai buna solutie...pentru inceput, macar sa tinem legatura intre noi- desi vad ca pe forumul asta nu se prea scrie din pacate.
Si tocmai am semnat antecontractul...

#108
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

 busylancer333, on Jan 17 2008, 18:00, said:

Ura ura...intrand si pe forumul de la Confort Park si pe site-ul Realitatea TV, am vazut minunatul reportaj despre C. Park...cu aceleasi probleme care sigur vor apare si in Confort City.
Poate o mobilizare generala ar fi cea mai buna solutie...pentru inceput, macar sa tinem legatura intre noi- desi vad ca pe forumul asta nu se prea scrie din pacate.
Si tocmai am semnat antecontractul...

Salutare....Intr-adevar chiar daca nu am mai postat de ceva timp aici am urmarit in fiecare zi forumul Confort Parc si deja ma ingrozesc de ce am vazut acolo....incep sa cred ca suntem fericitii castigatori ai unui loz necastigator.Daca nu semnam antecontractul fugeam ca dracu de tamaie.....avand in vedere ca problemele noastre pe care le-am sesizat la semnarea antecontractului(si degeaba) au fost legate de finalizarea spatiilor comune si a ansamblului(adica exact problemele pe care le au acum cei de la confort parc) cred ca la anul vom deveni si noi VEDETE TV...important este intr-adevar sa ne organizam cumva si sa atragem cu noi cat mai multi, eventual poate sa contactam si o casa de avocatura... in asa fel incat in cazul in care se intampla si aici la fel sa avem forta de a riposta....nu stiu poate incepem chiar sa ne si intalnim sa discutam la o cafea....
Apropos busylancer vezi ca deja e constituit un grup pe yahoo(Confort City)...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate