Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#73
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Salutare,
Azi am primit un mail de la cei de la Domus cum ca saptamana viitoare vom primi drafturile de antecontract cu toate detaliile tehnice, etc.....de abia astept sa-l vad.
Dar din ce am vorbit eu cu ei la semnarea rezervarii se pare ca acest antecontract nu s-a schimbat fata de cel de la confort parc in ciuda tuturor problemelor aparute(eu i-am intrebat de problema reala pe care o au cei de acolo cu primirea apartamentului in conditii exterioare de santier - practic preiei apt., dai restul de bani si mai stai ceva timp(destul de mult) pana sa te muti) - asta e foarte nasol mai ales pentru cei care stau cu chirie....

#74
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

View Postnick30, on Dec 6 2007, 12:24, said:

Salutare,
Azi am primit un mail de la cei de la Domus cum ca saptamana viitoare vom primi drafturile de antecontract cu toate detaliile tehnice, etc.....de abia astept sa-l vad.
Dar din ce am vorbit eu cu ei la semnarea rezervarii se pare ca acest antecontract nu s-a schimbat fata de cel de la confort parc in ciuda tuturor problemelor aparute(eu i-am intrebat de problema reala pe care o au cei de acolo cu primirea apartamentului in conditii exterioare de santier - practic preiei apt., dai restul de bani si mai stai ceva timp(destul de mult) pana sa te muti) - asta e foarte nasol mai ales pentru cei care stau cu chirie....


Mie mi-au scris pe mail ca imi vor trimite antecontractul pana la sf sapt curente. Dc il primesc mai repede o sa il trimit pt toata lumea , astfel incat sa ne putem pune deaccord asupra lui.
Mai am o intrebare stiti cumva dc acest lucru inseamna ca au obtinut autorizatia de constructie?

#75
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostSSILVIU82, on Dec 3 2007, 12:34, said:

care nu aveti bani sa va cumparati mai strangeti din buci si nu mai comentati atata
fatalai care vb mult si prost am vazut o gramada
ciocu mic si luati va voi in centrul bucurestiului casa cu 50.000 eur
silviule n-am ce iti face.

la asa posturi nu cred ca te vrea nimeni vecin. lasa ca mai cresti tu.


on: ma intreba cineva de ce ar opri  lucrarile daca ai interdictie de continuare din cauza de retrocedare. dupa cum mi-a soptiti un avocat , pentru ca e penal , de aia :)

#76
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
ok
nush ce sa mai zic.....avand in vedere problemele pe care le au cei de la confort parc..as fi preferat sa semnam antecontractul mai tarziu...acolo spiritele s-au incins rau de tot - sunt curios cum se vor termina.....nu e de gluma cu terenul in litigiu, cu oprirea lucrarilor(mai ales ca sunt unii dintre ei care deja au achitat si contractul) si deja sunt  in intarziere cu aprox o luna si jumatate chiar 2 ...nasol sa-ti faci sperante ca te muti la casa ta(indatorat pana in gat) si sa nu poti datorita santierului si a altor inconveniente...
eu le-am pus problema asta(daca cumva vor modifica antecontractul in ceea ce priveste semnarea procesului verbal de receptie dupa terminarea regimului de santier-avand in vedere situatia deloc placuta de la celalalt proiect), dar mi-au zis ca asta nu se va intampla...
abia astept sa vad antecontractul si daca nu exista o imbunatatire in acest sens cred ca imi voi retrage rezervarea si ma voi orienta in alta parte....riscul e prea mare - santierul poate sa mai dureze si 6 luni dupa "predarea apartamentului" iar interesul constructorului dupa incasarea banilor poate sa scada....plus ca mai dureaza si bransarea celorlalte utilitati si nu am chef sa platesc si rate la banca si chirie in paralel.




View Postmadalina_eu, on Dec 6 2007, 13:36, said:

Mie mi-au scris pe mail ca imi vor trimite antecontractul pana la sf sapt curente. Dc il primesc mai repede o sa il trimit pt toata lumea , astfel incat sa ne putem pune deaccord asupra lui.
Mai am o intrebare stiti cumva dc acest lucru inseamna ca au obtinut autorizatia de constructie?


#77
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postnick30, on Dec 6 2007, 15:07, said:

ok
nush ce sa mai zic.....avand in vedere problemele pe care le au cei de la confort parc..as fi preferat sa semnam antecontractul mai tarziu...acolo spiritele s-au incins rau de tot - sunt curios cum se vor termina.....nu e de gluma cu terenul in litigiu, cu oprirea lucrarilor(mai ales ca sunt unii dintre ei care deja au achitat si contractul) si deja sunt  in intarziere cu aprox o luna si jumatate chiar 2 ...nasol sa-ti faci sperante ca te muti la casa ta(indatorat pana in gat) si sa nu poti datorita santierului si a altor inconveniente...
eu le-am pus problema asta(daca cumva vor modifica antecontractul in ceea ce priveste semnarea procesului verbal de receptie dupa terminarea regimului de santier-avand in vedere situatia deloc placuta de la celalalt proiect), dar mi-au zis ca asta nu se va intampla...
abia astept sa vad antecontractul si daca nu exista o imbunatatire in acest sens cred ca imi voi retrage rezervarea si ma voi orienta in alta parte....riscul e prea mare - santierul poate sa mai dureze si 6 luni dupa "predarea apartamentului" iar interesul constructorului dupa incasarea banilor poate sa scada....plus ca mai dureaza si bransarea celorlalte utilitati si nu am chef sa platesc si rate la banca si chirie in paralel.

ptiuu! se pare ca a cobit cineva!  :lol:

#78
piticutza26

piticutza26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2007
Buna,
am semnat si eu rezervarea la domus stil pt un ap de 2 camere si mi-e teama ca nu cumva in momentul cand construiesc blocurile sa faca rabat la amteriale sau sa fol materiale de proasta calitate si sa ma trezesc cu peretii crapati peste 1 an.Stiti cumva daca avem garantie la casa si de asemenea la structura blocului?Aveti cunostinte care au luat in confort park?sunt multumiti?
eu am optat pt varianta la rosu pt ca e mai accesibil...cu 20000 euro pe care i-as fi platit in plus imi fac apartamentul cum vreau eu, cu finisajele care imi plac...
astept comentarii..

#79
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postturbo trabannt, on Dec 6 2007, 13:45, said:

on: ma intreba cineva de ce ar opri  lucrarile daca ai interdictie de continuare din cauza de retrocedare. dupa cum mi-a soptiti un avocat , pentru ca e penal , de aia :)

Trabantelule, dragutule, cred ca ai confundat topicul, e dincolo bre!

#80
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postpiticutza26, on Dec 7 2007, 13:11, said:

Buna,
am semnat si eu rezervarea la domus stil pt un ap de 2 camere si mi-e teama ca nu cumva in momentul cand construiesc blocurile sa faca rabat la amteriale sau sa fol materiale de proasta calitate si sa ma trezesc cu peretii crapati peste 1 an.Stiti cumva daca avem garantie la casa si de asemenea la structura blocului?Aveti cunostinte care au luat in confort park?sunt multumiti?

nu era mai logic sa (te) intrebi asta inainte sa faci rezervarea?

#81
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Ati citit antecontractul?

Ati observat pe undeva prin el scris ca la receptia apartamentului ar fi gata si scara, liftul, sau parcarile?

#82
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

View Postcarmen_alina, on Dec 11 2007, 14:09, said:

Ati citit antecontractul?

Ati observat pe undeva prin el scris ca la receptia apartamentului ar fi gata si scara, liftul, sau parcarile?
Are cineva antecontractul?
Deoarece eu am sunat azi la ai si au spus ca inca nu il au , si imediat ce il primesc mi-l trimit. Se pare ca trebuiau sa il primeasca de ieri , dar.....

#83
ralucutzanitza

ralucutzanitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmadalina_eu, on Dec 11 2007, 14:42, said:

Are cineva antecontractul?
Deoarece eu am sunat azi la ai si au spus ca inca nu il au , si imediat ce il primesc mi-l trimit. Se pare ca trebuiau sa il primeasca de ieri , dar.....
Buna!
Ne aflam si noi printre "fericitii" care au semnat o rezervare in complexul Confort City (blocul 5, scara B) pentru un apartament 2 cam, tip 4.
Nici noua nu ne-au trimis inca draft-ul de antecontract.

Sunt persoane care l-au primit sau care l-au semnat deja?

In ciuda faptului ca s-a hotarat sa se inceapa semnarea antecontractelor de vanzare-cumparare, inca nu au primit inca autorizatia de constructie. De obicei, se semneaza antecontracte in momentul in care constructorul detine autorizatia de constructie... dar la noi, nu e cazul....

#84
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

View Postralucutzanitza, on Dec 11 2007, 14:53, said:

Buna!
Ne aflam si noi printre "fericitii" care au semnat o rezervare in complexul Confort City (blocul 5, scara B) pentru un apartament 2 cam, tip 4.
Nici noua nu ne-au trimis inca draft-ul de antecontract.

Sunt persoane care l-au primit sau care l-au semnat deja?

In ciuda faptului ca s-a hotarat sa se inceapa semnarea antecontractelor de vanzare-cumparare, inca nu au primit inca autorizatia de constructie. De obicei, se semneaza antecontracte in momentul in care constructorul detine autorizatia de constructie... dar la noi, nu e cazul....

Esti sigura ca nu au autorizatie de constructie. Ma gadeam ca daca au hotarat semnarea antecontractului , ca au si autorizatia obtinuta.

#85
ralucutzanitza

ralucutzanitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmadalina_eu, on Dec 11 2007, 15:05, said:

Esti sigura ca nu au autorizatie de constructie. Ma gadeam ca daca au hotarat semnarea antecontractului , ca au si autorizatia obtinuta.
Din pacate, da, sunt sigura. Mi-au confirmat chiar ei (cei de la Domus) si ca se va introduce in antecontract un paragraf cf caruia se vor pune la dispozitia viitorului proprietar toate actele necesare (inclusiv autorizatia de contructie) pana la momentul darii in folosinta.
Oricum, le-am solicitat orice acte sau cereri de elibarare au cu privire la constructiile din Confort City, dar nu am primit decat contractul de v-c al terenului si extrasul de carte funciara.
Daca detine altcineva si alte documente referitoare la acest ansamblu, va rog fw.

#86
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Eu am primit antecontractul, Tocmai din aceasta cauza am si intrebat... Si da se specifica in antecontract ceva de genul ca nu ar avea autorizatie de constructie inca.

#87
ralucutzanitza

ralucutzanitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007

View Postcarmen_alina, on Dec 11 2007, 15:33, said:

Eu am primit antecontractul, Tocmai din aceasta cauza am si intrebat... Si da se specifica in antecontract ceva de genul ca nu ar avea autorizatie de constructie inca.
Tocmai am primit si eu antecontractul. Revin cu pareri dupa ce il citesc.

#88
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

View Postcarmen_alina, on Dec 11 2007, 15:33, said:

Eu am primit antecontractul, Tocmai din aceasta cauza am si intrebat... Si da se specifica in antecontract ceva de genul ca nu ar avea autorizatie de constructie inca.

Ai putea Carmen sa il postezi pe site ,astfel incat sa putem si noi sa ne facem o idee a ceea ce ne asteapta? Cand l-ai primit? Eu una vreau sa am timp inainte de a-l semna sa pot consulta o persoana mai avizata .

Merci

#89
madalina_eu

madalina_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.11.2007

View Postmadalina_eu, on Dec 11 2007, 15:44, said:

Ai putea Carmen sa il postezi pe site ,astfel incat sa putem si noi sa ne facem o idee a ceea ce ne asteapta? Cand l-ai primit? Eu una vreau sa am timp inainte de a-l semna sa pot consulta o persoana mai avizata .

Merci

L-am primit si eu , nu mai are rost sa il fwd

#90
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Buna seara,
Am primit si eu draftul de antecontract....o sa-l studiez zilele astea si apoi sper sa discutam cu totii despre eventualele neplaceri pe care le ascunde...una deja o stiu dar nu avem ce face: nu se specifica nicaieri de un termen (chiar si indepartat) de finalizare al exterioarelor, scarilor, spatiilor comune si al ansamblului in sine. Azi am vorbit cu doamna de la vanzari (care de altfel este foarte draguta) si mi-a confirmat ca nu exista o astfel de clauza, dar ca toate se vor rezolva in timp util (desi la proba contrarie noi nu vom avea nici un suport legal decat ca "se va face..")  pentru a se putea promova urmatorul proiect care va fi tot acolo in zona......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate