Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#37
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

View Postvycxs2, on Nov 22 2007, 13:10, said:

Nu am hartiile in fata, dar era ceva de genul 85finisat  - 75semirosu - 67.5 rosu.
Acum daca s-a scumpit nu mai stiu.

Probabil ca au scumpit dupa ce au citit postul meu ca as da bani in plus pentru spatiu verde :).
Daca si pretul se mareste, nu mai vad de ce as vrea sa stau intr-o cutie de chibrituri cu arhitectura comunista, in camp, la 5km de oras, fara prea multa lumina naturala la etajele inferioare (blocurile mi se par cam apropiate) si spatiu verde.

Nu cred ca oricum acel "spatiu verde" era prevazut de la inceput...
Apropos tu ai rezervat ceva?

#38
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Fratilor, vad ca noi p-aci ne agitam pentru spatii verzi, miros, infrastructura, etc....
Ati citit si voi problemele cu care se confrunta cei de la confort parc? Referitor la:
1) contract si procesul verbal de predare-primire(dupa care esti obligat sa platesti diferenta de bani in 10 zile), chiar ne-au pomenit cei de la confort parc("speram ca cei care contracteaza la confort city sa nu faca aceeasi greseala")- se pare ca "trebuie" sa semnezi acest proces verbal inainte ca ei sa termine si exteriorul, lifturi, spatii verzi, etc.(sunt cuvinte intre cuvinte in acel antecontract pe care le pot descifra numai cei specializati in juridic)
2) terenul - aceasta problema chiar e grava - se "zice" ca terenul ar fi in litigiu si cei care fac credit ipotecar pot avea probleme cu banca...
Are cineva posibilitatea sa verifice situatia juridica a terenului de la confort city? Pentru cei care au rezervat deja sau vor sa rezerve nu credeti ca ar fi mai bine sa ne angajam un avocat bun care sa ne reprezinte si sa ne explice "babeste" termenii contractului?
Sau noi chiar trebuie sa semnam acel antecontract chiar daca nu suntem de acord cu el si totusi vrem sa fim viitori beneficiari ai confort city?
Astept pareri de la voi....

#39
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Buna

Eu cand am facut rezervarea am cerut si toate actele de proprietate asupra terenului.
Asa ca nu sunt probleme in legatura cu asta.

#40
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
A si inca ceva . Ne-au spus cd am facut rezervarea ca nu au autorizatie de constructie pt blocuri inca dar ca or sa o obtina.
Autorizatie de constructie aveau doar pt podul peste dambovita

#41
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcarmen_alina, on Nov 22 2007, 21:22, said:

A si inca ceva . Ne-au spus cd am facut rezervarea ca nu au autorizatie de constructie pt blocuri inca dar ca or sa o obtina.
Autorizatie de constructie aveau doar pt podul peste dambovita

Ce zici tu este extrem de interesant din 2 motive:
1. Cum te apuci sa construiesti 6 blocuri (si sa le si duci pana la 5-6 etaje) fara autorizatie de constructie ?! Si cum e posibil ca cineva sa semneze un antecontract cu un developer care construieste fara autorizatie?
2. Mie mi-au zis ca podul peste dambovita o sa il construiasca primaria si ca ei nu au nici o treaba cu asta

#42
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Pai asta a fost si ideea  rezervarii( rezervarea asta e ceva de n-ar mai fi te poti razgandi oricand si sunt obligati sa iti restituie banii).
Deoarece nu aveau autorizatie de constructie nu se putea semna un antecontract( eu una nu il semnam), Autorizatie pe care ei spera ca pana la 20.01.2008 sa o obtina.
Noua ne-au spus ca termenul specificat in rezervare sigur o sa se prelungeasca.
Oricum nu cred ca este asa o problema pt cineva cu multi bani sa obtina autorizatie pt un teren in popesti leordeni, totusi suntem in Romania.

Oricum e interesant de stiut ce ne-au spus fiecaruia cd am cerut informatii. E bine sa aveti un avocat, un jurist care sa va sfatuiasca si sa va zica ce acte trebuie sa solicitati, iar cei de la domus sunt obligati sa  le arate.

#43
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Am si eu o intrebare pt cel care a spus ca pretul ap va creste din decembrie. Asa au zis cei de la domus sau stii din auzite?

#44
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Mai oameni buni calmati-va cu toate cresterile astea. Nu vedeti cat este euro? 3.6 si va continua sa creasca. Romanii (majoritatea) castiga in ron, si nu cred ca vor mai fi asa multi cumparatori (cereri) cand conditiile sunt care sunt si ei mai vor sa mareasca si pretul. Eu una nu cred ca au curajul sa mai creasca. Sa nu uitam articolul din zilele trecute in care se spunea ca de la inceputul anului si pana acum s-au vandut in jur de 1500 de apartamente noi. E cam putin pentru cererea efervestenta pe care ne-o vindeau ziarele. Sau informatiile potrivit carora apartamentele noi se vand ca painea calda. Daca se vindeau asa, cei de la Domus nu cred ca isi perimiteau sa apara cu oferte sub pretul pietei. Si daca ar fi fost o manevra de marketing mi-ar fi spus la telefon, grabiti-va sa luati acum caci in decembrie se scumpesc. Anyway, will see about that.

#45
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007

View Postcarmen_alina, on Nov 23 2007, 09:45, said:

Am si eu o intrebare pt cel care a spus ca pretul ap va creste din decembrie. Asa au zis cei de la domus sau stii din auzite?

Buna,
Da, mi-a spus una din fetele de la vanzari dar nu e ceva oficial - s-a raportat la scumpirea de 10% care deja se aplica la cele cu vedere la spatiul verde si la experienta de anul trecut de la confort parc.......poate fi o arma cu 2 taisuri: pe de o parte poate fi o strategie de marketing de-a lor si pe de cealalta parte daca e adevarat tinand cont de experienta confort parc(unde au inceput vanzarile in octombrie anul trecut si dupa 1 dec le-au scumpit)?
Oricum mie mi-au dat planurile peste cap si a trebuit sa fac rost urgent de cei 10000 pt ca mi-a fost frica sa risc....

#46
SSILVIU82

SSILVIU82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2007
DINTRE CEI CARE AU FOST SA VIZITEZE "CONFORT PARK" SI AU FACUT POZE SA LE POSTEZE SI EI

#47
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View PostGabrielaC, on Nov 23 2007, 10:03, said:

Daca se vindeau asa, cei de la Domus nu cred ca isi perimiteau sa apara cu oferte sub pretul pietei.

Sub pretul pietei? Confort City nu e in Bucuresti, e in Popesti-Leordeni. A ajuns leordeniul un fel de pipera?

#48
nick30

nick30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.11.2007
Buna seara,
Am fost ieri pe la confort parc sa mai vad un apt finisat si din cate am vazut lucrarile nu prea s-au mai miscat pe acolo....prea mult.
Chiar am vorbit cu un beneficiar care venise si el sa-si vada apartamentul si l-am intrebat daca a avut ceva probleme.....mi-a zis ca inafara de termenul de predare care deja e in intarziere cu 1 luna nu a mai avut alte probleme. Oricum dupa cate am vazut cred ca nu se va muta mai devreme de primavara avand in vedere ca scara era toata un santier, fara nimic finisaje interioare, lumina, lift, etc....
Cred ca ar trebui sa ne asteptam si la confort city la o asa intarziere, desi tot ieri am fost in santier( e prima data cand sunt lasat cu masina pana langa blocuri) si s-au miscat foarte repede(deja se lucreaza la toate blocurile odata si blocurile 1,2 sunt ridicate pana la etajul 8-9; gradinita chiar cred ca e ridicata toata)

#49
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postnick30, on Nov 26 2007, 18:26, said:

s-au miscat foarte repede(deja se lucreaza la toate blocurile odata si blocurile 1,2 sunt ridicate pana la etajul 8-9; gradinita chiar cred ca e ridicata toata)

Nu e cam frig ca sa se toarne beton?

#50
carmen_alina

carmen_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.11.2007
Blocurile or sa le ridice repede ca asa s-a intamplat si la confort park, problema sunt interioarele si toate finisajele.

#51
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
Le-am cerut si eu contactul de vanzare-cumparare PENTRU TERENUL PE CARE SE CONSTRUIESTE ANSAMBLUL si l-am primit pe mail.
Este un teren obtinut de la persoane care l-au dobandit prin mostenire.

Ceea ce nu stiam este faptul ca : nu exista autorizatie de construire....ceea ce mi se pare absolut incredibil....cum te apuci sa faci ceva si tu nu ai dreptul legal sa faci asta?????.

Eu am o garsoniera in primul bloc cu vedere spre vest si astept cu nerabdare antecontracul pentru ca asa stim si noi care sunt obilgatiile prestatorului.....

Chiar credeti ca din cauza lipsei autorizatiei de constructie se amana semnarea antecontractului??????

#52
dragosv

dragosv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.07.2006

View Postprykkyy, on Nov 27 2007, 12:30, said:

Ceea ce nu stiam este faptul ca : nu exista autorizatie de construire....ceea ce mi se pare absolut incredibil....cum te apuci sa faci ceva si tu nu ai dreptul legal sa faci asta?????.


De unde stii ca nu au autorizatie de construire ? Mi se pare f. grav. Daca nu au autorizatie inseamna ca nici nu-i verifica nimeni in privinta calitatii materialelor structurii de rezistenta. Ma refer la beton in special....

#53
dragosv

dragosv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.07.2006

View Postcarmen_alina, on Nov 26 2007, 21:00, said:

Blocurile or sa le ridice repede ca asa s-a intamplat si la confort park, problema sunt interioarele si toate finisajele.

Cred ca problema e sa nu cada blocul pe noi , nu finisajele. Astea le mai poti repara in timp....

#54
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdragosv, on Nov 27 2007, 13:26, said:

Daca nu au autorizatie inseamna ca nici nu-i verifica nimeni in privinta calitatii materialelor structurii de rezistenta. Ma refer la beton in special....

Poate asta e si ideea ;). Poate spera ca pana la sfarsitul lui ianuarie sa termine structura de rezistenta, si abia apoi sa obtina autorizatia si sa faca antecontractele (mie mi-au zis ca cel tarziu pe 31 ianuarie 2008 vor fi semnate).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate