Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#37
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postdreadboy, on Nov 16 2008, 13:05, said:

voi ati si citit ce ati scris ? cititi numai printre randuri  :huh:  ... teleconvertorul ziceam sa-l foloseasca impreuna cu 70-200 domnul meu in cazul in care vrea sa traga si sport.

devlin, tu reviewman, am recomandat de la bun inceput si 20d, asa ca nu vad care-i problema.

in alta ordine de idei , m-am deranjat degeaba . hai sa recomandam zoom-uri cu f/2.8 si obiective fixe cu f/1.2 la incepatori ... ca deh , poate o sa se simta limitati saracii ... cum , doamne fereste sa-si ia cu f/5.6

da tipule, ia-ti un 5d sh , un 16-35 f/2.8 [ ultra wide ] 24 - 70 f/2.8 , 50mm f/1.2 , 85mm f/1.2 , 70 - 200 f/2.8L IS si 100 - 400L ca sa nu te simti cumva limitat de aparatura.

... aa oopss... ti-am cam depasit bugetul

i rest my case. las profesionistii sa te sfatuiasca :)


ce am recomandat eu se incadreaza in bugetul lui, de aia am si scris preturile . adevarat, de banii astia chiar nu se pot cumpara cam multe, un obiectiv bun pe crop pentru canon sau nikon, in genul lui 17-55 2.8 nici nu intra in buget decat second. o geanta e 1 mil, la fel si un card de 2-4 giga mai nou, iar un trepied bunicel se ia si cu 1.5-2 mil, eu folosesc trepiedul de 5 ori pe an si m-am descurcat linistit cu el, deci accesoriile nu costa ele asa de mult :)

apoi, nu stiu cine a tras sport cu 70-200 f/4, presupun ca se descurca pe un body ce poate iso 3200, dar daca mai pui si teleconvertor, fie si 1.4,  deja timpii de expunere necesari pentru sport (1/250, 1/500, la 1/125 nu prea se ingheata miscarea) in lumina mai putin buna, gen sala, nocturna, nu se mai pot obtine pe body-urile amatoriale. eu fara 2.8 nu as pleca pe directia asta.

oricum initiatorul topicului cere prea mult de banii astia, incercarea era sa incercam sa ii sugeram o configuratie decenta ce intra in banii lui plus eventual ceva investitie de viitor nu prea mare, cu argumente pro si contra, si nu sa ne dam mari si tari. prima mea alegere ar fi 40D, second, sunt destui ce le dau inca in garantie.

#38
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Va certati de pomana; initiatorul topicului a amutit. De obicei asa am observat ca se intimpla...
Asa cum am zis fiecare face recomandari in functie de experientele proprii, aproape intotdeauna altele decit ale celui care intreaba. Unii o fac cu buna intentie, gindindu-se cum ar lua-o ei de la capat daca ar putea da timpul inapoi si ar avea cutare buget.

Deocamdata insa, cel/cea care a initiat scintei, e cazul sa dea mai multe amanunte privind ceea ce urmareste, deoarece pentru "domenii de interes: fotografia de calatorie in general(peisaj, portret, arhitectura), evenimente sportive" eu as recomanda un compact-zoom :)

Edited by raldox, 16 November 2008 - 14:22.


#39
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Din dorinta de a nu deschide un topic nou pentru un subiect care se apropie de cel al topicului de fatza si cu permisiunea moderatorului as dori sa pun o intrebare.
Doresc sa cumpar un sistem pe care sa il folosesc in principal pentru fotografii de familie,vacante,evenimente si peisaj.Toate astea in regim de amator.Nu am timp si nici nu sunt genul sa umblu pe strada cu un aparat de gat cautand tot felul de cadre.Am inceput cam cu 7-9 luni in urma cu un sistem Olympus E410 double zoom kit,am continuat cu acelasi double zoom dar cu un E510.Acum am hotarat sa fac un pas inainte si sa trec la Nikon D80 cel putin.
Pana sa rezolv dilema D80 cu ceva obiective VS D90 cu obiectiv de kit ma gandesc ca ar trebui sa ma edific in primul rand asupra lui D80 si al unui pachet de obiective pentru nivelul meu de incepator care a facut totusi niste pasi inainte.Intrebarea mea este...18-55 VR+55-200VR sau varianta mai scumpa 18-70+70-300VR.Banii nu mai conteaza pentru ca oricum am depasit de mult bugetul planificat acum vreun an cand planuiam sa imi iau un modest Sp570UZ de la Olympus.
E drept ca ma tenteaza si un K20D dar cum prefer sa folosesc viewfinderul in detrimentul liveview ma gandesc ca stabilizarea in obiectiv e mai potrivita decat cea in body.

#40
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View PostRadu-S, on Nov 17 2008, 08:10, said:

Din dorinta de a nu deschide un topic nou pentru un subiect care se apropie de cel al topicului de fatza si cu permisiunea moderatorului as dori sa pun o intrebare.
Doresc sa cumpar un sistem pe care sa il folosesc in principal pentru fotografii de familie,vacante,evenimente si peisaj.Toate astea in regim de amator.Nu am timp si nici nu sunt genul sa umblu pe strada cu un aparat de gat cautand tot felul de cadre.Am inceput cam cu 7-9 luni in urma cu un sistem Olympus E410 double zoom kit,am continuat cu acelasi double zoom dar cu un E510.Acum am hotarat sa fac un pas inainte si sa trec la Nikon D80 cel putin.
Pana sa rezolv dilema D80 cu ceva obiective VS D90 cu obiectiv de kit ma gandesc ca ar trebui sa ma edific in primul rand asupra lui D80 si al unui pachet de obiective pentru nivelul meu de incepator care a facut totusi niste pasi inainte.Intrebarea mea este...18-55 VR+55-200VR sau varianta mai scumpa 18-70+70-300VR.Banii nu mai conteaza pentru ca oricum am depasit de mult bugetul planificat acum vreun an cand planuiam sa imi iau un modest Sp570UZ de la Olympus.
E drept ca ma tenteaza si un K20D dar cum prefer sa folosesc viewfinderul in detrimentul liveview ma gandesc ca stabilizarea in obiectiv e mai potrivita decat cea in body.

Ca detinator de D80 si in aceiasi calitate de amator ca tine, pot sa-ti spun ca varianta 18-70 cu 70-300VR este ideala, mai pui de un fix 50f1.8  sau un obiectiv mai wide ptr peisaje si de un blitz si ai cam tot ce iti trebuie, varianta de obiective viabila si ptr D90. Insa trebuie sa ti cont ca desi D80-ul este un DSLR pe cinste, cu plusurile si minusurile stiute, in acelasi timp este un aparat putin cam depasit de vremuri (daca nu ma insel a fost lansat prin 2006) si poti lua in serios si varianta D90 sau K20D (la Pentax ai stabilizare indiferent de obiectiv, nu stiu cat de eficienta, poate un detinator de K20D te poate ajuta in sensul asta si in alte avantaje sau dezavantaje ale Pentaxului). Fiind amator, parerea mea este ca nu vei gresi cu nici una din variantele mentionate de tine. Argumente ptr a lua D90 sau K20D nu-ti pot da ptr ca nu am pus mana pe ele si nu stiu ce poate, dar daca ar fi sa aleg intre D80, D90 de la Nikon si K20D de la Pentax eu as lua D300 de la nikon :), dar asta e doar o optiune personala.
O recomandare ar fi sa mergi la magazin si sa le iei in mana pe toate, sa te joci un pic cu ele, sa vezi care iti sta mai bine in mana .... apoi o sa vezi ca alegerea va fi un pic ma usoara.
Bafta!!!

#41
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Uneori am impresia ca multa lume isi cumpara un dslr doar ca sa il mangaie si sa zica "vaiii....ce constructie!" Sau e vre-un techie si daca n-are nu stiu ce functie mai mult sau mai putin importanta, gata , nu mai poate face poze.
Uitam ca marea majoritate care vin pe aici si deschid topicuri de gen "ce dslr sa-mi iau" nu au nici cea mai vaga idee despre spot metering. Sunt mai mult ca sigur.
Devlin, caracterizezi o camera dupa ce tipar? 350D o pocnitoare?  Ma faci sa rad. In momentul aparitiei, 350D nu cred sa fi avut vre-un rival serios, la pret si la calitatea imaginii.

#42
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
din punctul meu de vedere seria xxxD de la canon sunt pocnitori. sunt facute ieftin si normal ca la un moment dat sunt si ieftine. eu sugerez tuturor posesorilor de de xxxD si nikon d40/x sa puna mina mina pe un olympus 410/420 sau un pentax k200d sa vada ce inseamna plastic de calitate.

pt unii conteaza si cum se simte camera in mina iar pt mine gama entry lvl de la canon si nikon imi da senzatia de jucarii ieftine chinezesti.

#43
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostLucatas, on Nov 17 2008, 10:57, said:

Uitam ca marea majoritate care vin pe aici si deschid topicuri de gen "ce dslr sa-mi iau" nu au nici cea mai vaga idee despre spot metering. Sunt mai mult ca sigur.

Asa e, dar omul dupa ce si-a cumparat dslr poate pune mana pe niste carti despre fotografie, le citeste, invata afla si despre spot metering, vrea sa incerce, mai citeste manualul aparatului foto cu alti ochi  si va avea neplacuta surpriza ca dslr-ul lui nu stie.

#44
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdevlin2427, on Nov 17 2008, 19:19, said:

din punctul meu de vedere seria xxxD de la canon sunt pocnitori. sunt facute ieftin si normal ca la un moment dat sunt si ieftine. eu sugerez tuturor posesorilor de de xxxD si nikon d40/x sa puna mina mina pe un olympus 410/420 sau un pentax k200d sa vada ce inseamna plastic de calitate.

pt unii conteaza si cum se simte camera in mina iar pt mine gama entry lvl de la canon si nikon imi da senzatia de jucarii ieftine chinezesti.
Da, dar poate pentru altii conteaza mai mult posibilitatile fotografice ale camerei decat "cum se simte in mana". Dar daca tot ai adus vorba, E410 o fi facut din plastic de calitate, dar e mic ca naiba (e dragut daca folosesti numai obiectivele lui kit sau pancake-ul de 25mm dar cu altceva mai mare nu prea l-as vedea), n-are grip si ochiul ala din partea dreapta pe unde bagi curelusa te cam beleste la deshte. Si daca tii asa mult la ergonomie, gauricea aia pe care o are cu greu se poate numi vizor, detaliile abia se vad, de focalizat prin ea nici nu poate fi vorba. Si nu mai amintesc de senzor, ISO, noise, bla blabla, ca astea s-au rasdiscutat. E ok pentru unul care vrea ceva mic, usor si dragut, mai de toata ziua, dar daca esti pasionat de fotografie, nush ce sa zic, eu as prefera un 350d de plastic in locul lui E410 oricand. Macar pe 350d pot pune un obiectiv calumea si un blitz :lol:

L.E. Oly E410 e facut in china, deci e jucarie chinezeasca la propriu :lol:

Edited by andrei_0, 18 November 2008 - 00:35.


#45
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Amin. Olympus face si dslr ?    :o  :lol:  :naughty:

#46
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
eu nu stiu de ce ma mai obosesc: 350d are cel mai aiurea grip din lume, mie personal nu-mi incap degetele deloc asa ca gripul de pe e410 e mult mai bun pt mine.

iar diferenta dintre viewfinderul de pe 350d si cel de pe e410 e nesemnificativa.

http://www.photolect...comparison.html

#47
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdevlin2427, on Nov 18 2008, 10:07, said:

eu nu stiu de ce ma mai obosesc: 350d are cel mai aiurea grip din lume, mie personal nu-mi incap degetele deloc asa ca gripul de pe e410 e mult mai bun pt mine.

iar diferenta dintre viewfinderul de pe 350d si cel de pe e410 e nesemnificativa.

http://www.photolect...comparison.html
gripul de pe 350d e mic, dar e410 n-are grip deloc si te mai si umple de sange :lol: pe ala iti incap degetele?

Pune mana pe aparate, uita-te prin vizor si dupa aia pronunta-te daca diferenta e nesemnificativa sau nu.

#48
sisterMorphine

sisterMorphine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.09.2007
Scuze pentru intarziere, dar din motive personale nu am putut raspunde mai devreme. Revin pe acest topic pentru a spune (celor pe care i-a interesat) la ce m-am hotarat. Deci, dupa toata polemica asta care nu prea m-a ajutat si dupa zile de cautat si citit m-am hotarat la: http://www.f64.ro/de...id=412&pid=6954 + http://www.f64.ro/de...id=416&pid=6242 (aici inca sunt nehotarata) + http://www.f64.ro/de...id=168&pid=4525 + filtre, card, rucsac...eu cred ca imi acopera bine nevoile  de inceput pentru ca nu a sparge tiparele este scopul meu.
Mea culpa ca nu am dat mai multe detalii din prima, dar modul violent in care mi s-a atras atentia m-a deranjat. Multumesc pentru sfaturi si celor care mi-au inteles postura de incepator nehotarat. :D

#49
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006

View PostRadu-S, on Nov 17 2008, 08:10, said:

Din dorinta de a nu deschide un topic nou pentru un subiect care se apropie de cel al topicului de fatza si cu permisiunea moderatorului as dori sa pun o intrebare...
Votez si eu pentru 18-70 + 70-300. Am aceste doua obiective cu D80 cu tot. Am cateva observatii:
1. 18-70 are distorsiuni mari, in special in zona wide (18-20 mm), constructia so-so: al meu se cam bataie cand este extins desi optic nu pare afectat si nu se vede nimic alarmant fotografii, extrem de scharf in tot domeniul.
2. 70-300 este apropiat de  ideal (cel putin pentru un amator), scharf impecabil pana pe la 250 mm, apoi doar bun, VR generatia a doua, rezonabil de rapid la focalizare, bokeh frumos, destul de bine construit.
3. D80 o sa-l bodogani o vreme pana cand te vei obisnui cu el: are o tendinta tare pacatoasa de a supraexpune daca folosesti modul matricial, WB pe auto virat inspre albastru (cel putin la al meu, dar si la al unui prieten). Din fericire se poate umbla cam la tot ce vrei in meniuri si incet incet vei obtine de la el tot de iti doresti.
Bafta!

#50
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View Postdevlin2427, on Nov 18 2008, 10:07, said:

eu nu stiu de ce ma mai obosesc: 350d are cel mai aiurea grip din lume, mie personal nu-mi incap degetele deloc asa ca gripul de pe e410 e mult mai bun pt mine.

iar diferenta dintre viewfinderul de pe 350d si cel de pe e410 e nesemnificativa.

http://www.photolect...comparison.html

Hello,

<offt>
Eu zic sa incerci aparatele inca o data. Vizorul si gripul sunt ultimele lucruri unde as zice ca E410 este in avantaj fata de 350D ... Barem puteai si tu sa te iei de altceva la 350D ... dar grip si vizor ?!
</offt>

<ont>
@sisterMorphine:
Nu vad sensul sa iei si 18-55, si 18-55 VR. Iti propun sa mergi pe kitul de D40 + 18-55 + 55-200 VR. VR se va simti mai mult la un zoom tele. Iar diferenta de la 200mm la 300mm nu cred ca este atat de semnificativa incat sa abandonezi VR-ul. Despre blitz numai de bine. In continuare, iti propun sa te uiti la un obiectiv macro sau un prime (gen AF-S Micro Nikkor 60mm f/2.8 respectiv Sigma 30mm f/1.4 EX DC HSM).
</ont>

Rares

Edited by icarus86, 02 December 2008 - 22:46.


#51
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Ai spus că ai un fond de 1200 € maxim.
De ce nu îți iei un Canon EOS 40D (2400 lei), Canon 17-85 mm IS USM (1300 lei), acumulator de rezervă (64 lei), card  CF Sandisk 8 GB (260 lei).
Ți-am pus și prețurile estimativ pentru niște echipamente puțin folosite, respectiv body-ul și obiectivul, că celelalte le poți lua și noi. Iar mai târziu un blitz și poate un rucsac.

Și eu mi-am cumpărat de curând ceea ce ți-am scris mai sus și m-a dus în jur de 4000 de lei. Grip nu știu dacă are rost să îți iei, decât dacă îți iei și un blitz. În rest te descurci foarte bine și cu acumulatorul de rezervă. Cardul de 8 GB este arhisuficient, suportă aproximativ 2000 de fotografii la calitate maximă (3,5 MB).

Sper că dacă vrei să cumperi asemenea aparat nu te gândești să îl folosești pe automat, nu?

#52
paslarucristian

paslarucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2009
Doresc sa cumpar un aparat foto la pretul ~ 1.500 RON. Varog daca puteti sa-mi sugerati niste modele si eventual adrese de magazine serioase.
Multumesc.

#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Ce fel de aparat? Cat de strict e bugetul (1500 ron e limita absoluta, sau la nevoie poti trece un pic peste?), iti vei mai permite dupa aceea sa mai cumperi diverse? Inteleg ca vrei aparat nou... te-ai gandit si la varianta second hand?
Si, mai important ca toate, ce anume vrei sa faci cu el?

#54
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Sorcova, vesela...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate