Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

iNES-148 de canale în format H.D. - 72 de canale în format S.D.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2397 replies to this topic

#37
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Radu Rusu: „În anul 2009, "iNES Group" își va păs­tra exclusivitatea în furnizarea de canale HD“.

  "Ines" oferă acum abonaților săi un pachet HD.TV care include Eurosport HD, TVR HD, History HD și Discovery HD, urmănd ca pănă la sfărșitul anului să mai apară alte patru televiziuni - PRO TV HD, LUXE TV HD, Fashion TV HD și Muzical Zen. Directorul diviziei I.P.TV din "iNES Group", Radu Rusu, a acordat un interviu pentru „Media Expres“.

  Sursa: „Media Expres“.

Edited by megafanro, 17 March 2009 - 14:08.


#38
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 megafanro, on Mar 17 2009, 14:07, said:

Radu Rusu: ?În anul 2009, "iNES Group" își va păs­tra exclusivitatea în furnizarea de canale HD?.

  "Ines" oferă acum abonaților săi un pachet HD.TV care include Eurosport HD, TVR HD, History HD și Discovery HD, urmănd ca pănă la sfărșitul anului să mai apară alte patru televiziuni - PRO TV HD, LUXE TV HD, Fashion TV HD și Muzical Zen. Directorul diviziei I.P.TV din "iNES Group", Radu Rusu, a acordat un interviu pentru ?Media Expres?.

Sursa: ?Media Expres?.


Din nefericire, aceasta "exclusivitate" de care cu mandrie publicitara vorbeste Media Expres, prin preturile prohibitive pe care le practica INES, va tine aceste canale HD departe de televizoarele romanilor.  

Pacat.

 dtancu, on Dec 7 2008, 06:43, said:

Asta e gandirea noastra mioritica, insa nu e neaparat cea corecta. Important e sa fii un jucator profitabil in primul rand, nu neaparat un jucator mare.
Asta in afara faptului ca un provider IPTV nu trebuie sa investeasca in mod normal in infrastructura, dupa cum ziceam si mai sus.

Cred ca intre timp (7 Dec. 2008) ai mai deschis o carte de economie si ti-ai schimbat optica, nu? ;)
Mi-a placut chestia cu "mioriticul" - randurile de mai sus caracterizeaza bine lucrul asta. Numai bine!

Edited by RMC Info, 20 March 2009 - 00:25.


#39
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Nu, intre timp O.I-ul lui INES a mai crescut cu un 15% pe 2008/2009, la aceeasi cifra de afaceri.
La ora actuala e unul din cei mai profitabili provideri/integratori de pe la noi. Take it easy.

#40
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 dtancu, on Apr 1 2009, 21:33, said:

Nu, intre timp O.I-ul lui INES a mai crescut cu un 15% pe 2008/2009, la aceeasi cifra de afaceri.
La ora actuala e unul din cei mai profitabili provideri/integratori de pe la noi. Take it easy.

Bravo lor!

Problema e ca noi suntem clientii iar profitul lor nu ne tine de "foame".
Si-ti piere si pofta de internet cand vezi ce preturi au.

Ne doare fiindca ne iau "de fraieri" - fiindca in alte parti ale Europei pretul este de de 4 ori mai scazut !!!

Pana la urma nu ei sunt de vina - ci autoritatile care nu reglementeaza piata si lasa o situatie de monopol privat de genul acesta.

Edited by RMC Info, 02 April 2009 - 13:00.


#41
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 31.08.2007

 RMC Info, on Apr 2 2009, 13:53, said:

Bravo lor!

Problema e ca noi suntem clientii iar profitul lor nu ne tine de "foame".
Si-ti piere si pofta de internet cand vezi ce preturi au.

Ne doare fiindca ne iau "de fraieri" - fiindca in alte parti ale Europei pretul este de de 4 ori mai scazut !!!

Pana la urma nu ei sunt de vina - ci autoritatile care nu reglementeaza piata si lasa o situatie de monopol privat de genul acesta.


Monopol??? Unde... cand...
Din cate stiu exista multe alternative de cablu/DTH si internet in Bucuresti, asa ca nu este monopol...

#42
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 vierme, on Apr 3 2009, 12:46, said:

Monopol??? Unde... cand...
Din cate stiu exista multe alternative de cablu/DTH si internet in Bucuresti, asa ca nu este monopol...

Sigur ca e monopol. Vorbesc de de IPTV. Citeste cu atentie.

#43
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Stai linistit, in curand o sa moara "frumos" odata cu extinderea hd la upc si digi. Or sa incerce sa reduca preturile drastic, dar va fi mult prea tarziu.

#44
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
iNES a redus deja preturile si asta nu ca ar simti vreo amenintzare din partea concurentzei celorlalti ...
In ceea ce priveste serviciul, clar nu este pentru muritori. Si nu faceti calcule ca IPTV-ul costa 100 EUR.
Au cel mai bun Net pe langa cea mai buna calitate a imaginii. Sa vad alt provider servind clientul final cu
22 Mbps Discovery HD si 18 Mbps History HD, toate canalele romanesti pe fibra la ~8 Mbps, timeshifting
de 48 ore la vreo 20 de canale. Sa nu mai vorbim ca sunt 2-3 STB-uri in abonament, de zapping time etc ...
Sunt 170 de canale si se tot adauga, dupa modelul de business "all you can eat", simplu pentru client.
Suportul e impecabil, la fiecare problema anuntzata pleaca un minitehnicus la client sa-l gadile pe freza.
Un serviciu similar in afara costa tot atat. Si un alt provider la nivelul asta tot preturi pe masura va da.
Anul viitor vor fi probabil disponibile si serviciile Romtelecom si RCS-RDS. Am mari indoieli ca vreunul din
abonatii iNES va migra la ceilalti chiar daca vor lansa la jumatate de pret. Oricum se va intoarce dupa ce
va face comparatia, daca o va face bineinteles ... Au putini abonati intradevar, insa nici nu sunt pregatiti
cu cozi de mii de oameni la casierie. Asta e modelul lor de business si trebuie sa-l respectam. Daca era asa
usor fiti siguri ca mai erau vreo douazeci de operatori de la care sa ceri IPTV la cel mult jumatate de pret.

"Ne doare fiindca ne iau "de fraieri" - fiindca in alte parti ale Europei pretul este de de 4 ori mai scazut !!!"
Nu te ia nimeni de fraier iar serviciul ala de 4 ori mai ieftin nici nu are legatura cu ce crezi tu ca e IPTV -ul ...
Tare mi-e teama ca dupa ce vei vedea IPTV-ul de la Romtelecom vrei vrea inapoi la cablul tau analogic ...

Edited by IPTVGuru, 27 September 2009 - 23:12.


#45
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Ești abonat la acest serviciu?

#46
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Din decembrie 2004

#47
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 IPTVGuru, on 28th September 2009, 00:13, said:

Din decembrie 2004

Ne poți da mai multe date despre acest  serviciu, impresii, cum funcționează, cum arată S.T.B-ul etc. Și grila reală. Mulțumesc anticipat pentru înțelegere!

#48
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Va pot da orice informatie, dar e complicat. Mai puneti un HDD pe server ca sa incapa?
Te pot invita pe la mine, ca e mult de povestit si nu are rost sa-i laud pe iNES pe Forum
ca nu a platit reclama. "Seeing is believing". Da-mi un mesaj pe PM ca sa-ti dau mobilul.

#49
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 IPTVGuru, on 28th September 2009, 00:32, said:

Va pot da orice informatie, dar e complicat. Mai puneti un HDD pe server ca sa incapa?
Te pot invita pe la mine, ca e mult de povestit si nu are rost sa-i laud pe iNES pe Forum
ca nu a platit reclama. "Seeing is believing". Da-mi un mesaj pe PM ca sa-ti dau mobilul.

O.K.

#50
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Ines iptv e un serviciu de super-nisa. Ultima oara declarau cam 380 de abonati si asta spune totul. Cred ca pentru ei e mai mult un hobby si nu ii intereseaza in nici un fel sa se extinda (poate ca nu ar face fata) si nici sa concureze cu provideri de masa gen RDS, RTC sau UPC (care vor oferi calitate medie la preturi medii-mici).

Pretul ines e imens, dar nu este neobisnuit pentru o situatie de monopol/serviciu de nisa.

#51
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Intradevar iNES IPTV e un serviciu de nisa. Nicidecum nu este un Hobby, serviciul produce bani.
iarasi nu trebuie inteles ca monopol. 5 ani nimeni nu a indraznit sa se apropie de IPTV si asta nu
e vina lor. Evident nu ar face fata la o extindere in masa, asta e si motivul pentru care au decis
sa ramana in sfera unui serviciu de nisa. Oricare operator va aborda un serviciu similar va trebui
sa-l pretuiasca asemanator daca vrea sa faca bani (poate oricand sa-l subventioneze din celelalte
servicii daca asta e placerea lui). La iNES nu e cazul. Daca ar fi incercat abordare de masa imediat
ar fi starnit orgoliul celorlalti operatori. Au decis sa stea pe ouale lor si bine au facut. Trebuie sa
intelegeti ca nu e usor sa ajungi cu fibra de 100 M in casa fiecarui client fara infrastructura unui
serviciu de masa. Sa nu mai vorbim de ce te asteapta in casa fiecarui client. Se vor convinge si
ceilalti operatori odata cu voi ca IPTV-ul nu este o moda, ci o tehnologie dificila care implementata
gresit nu face altceva decat sa-ti bata cuie in talpi. In fond, pe noi ne intereseaza calitatea video
si un pret mic, nu trebuie dam doi bani pe tehnologia folosita ca sa ajunga serviciul in casele noastre.
Acuma ca IPTV-ul permite o gramada de feature-uri e partea a doua. Depinde daca suntem dispusi
sa platim pretul. Am vazut zeci de servicii IPTV in toata lumea. Multe sunt mai slabe decat DTH-urile
noastre la calitatea semnalului, intarzierea cu care vine imaginea, zapping time-ul si toate zorzoanele.
Atentie la asteptari !!! Faptul ca se cheama IPTV nu inseamna ca e mai bun ca DTH sau cablu digital.
E doar un alt mod de a livra semnalul clientului. Intradevar tehnologia are un viitor maret, ramane
doar sa se poata descurca cu prezentul daca vrea sa ajunga la acel viitor. Lucru greu de realizat pe
retelele existente. iNES a trebuit sa investeasca 2 milioane de EUR pentru a asigura 500 de abonati
cu un IPTV de calitate. Faceti impartirea si dati-va seama ca nici un operator de masa nu va face
acest lucru. Pentru buzunarul omului de rand, va fi o calitate mai slaba, zapping time mai prost,
mai putine canale, la unii nu va fi posibila provizionarea unui Hd (eventual va fi re-encodat la calitate
mai proasta) samd. Nu poti face bici din orice, Ca sa pocneacsa trebuie sa fie facut ca lumea: scump!
Operatorii din afara au inteles acest lucru si majoritatea si-au cam bagat mintzile in cap. Cu exceptia
Telecoamelor care cu muuulta fortza bruta au reusit sa investeasca peste 1500 EUR per abonat ca sa
vanda o penibila incasare de 15-20 de Euroi din care tot Broadband-ul este generatorul de revenue ...
To be continued ...

#52
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Rasfoiam serviciile HD discutate aici pe forum si am mai intrat de curiozitate pe acest topic, fiind uimit ca mai exista posturi relativ recente.
IPTV"guru", argumentatia ta arata totusi anumite lacune potentiale, zic eu subiectiv. Citez: "iNES a trebuit sa investeasca 2 milioane de EUR pentru a asigura 500 de abonati" Cati abonati au acum? In cat timp isi vor amortiza investitia si vor trece pe profit? Asta in contextul in care a aparut si oferta HD de la UPC si ceilalti operatori ii vor lua exemplu anul urmator, vor aparea servicii premium si la ceilalti (chiar daca la calitate mai slaba), etc. Nu trebuie sa detii M.B.A. ca sa realizezi ca una este sa "produci bani" si alta este sa "scoti profit" sau poate tu asta ai vrut sa spui. Desi este greu de crezut, doar daca Ines nu este sponzorizata la greu din motive obscure sau se spala niste banuti pe acolo. Este adevarat ca pe planul afacerii globale al firmei se poate lua din castigurile din alta parte si se compenseaza din pierderile de aici, dar asta se face cand aici ai o piata potentiala viitoare de anvergura si vii cu o strategie de marketing adecvata (vezi cazul Dolce care desi ofera servicii slabe au reusit sa atraga multi clienti in ultimii ani). Chiar si in cazul in care isi fac planuri de investitii pe termen foaaaaarte lung, am intuitia ca peste 3-4 ani ori nu va mai exista pe piata (faliment) ori va fi inghitita de alt operator. Pune in calendarul din computer o data din 2012 (nu are nici o legatura cu anul fatidic :-)) ), nickul meu si evenimentul si daca atunci nu va fi asa, ai 5 beri de la mine  :cheers:
In rest, sunt de acord cu tine ca peste tot calitatea serviciului costa si acest aspect constituie un element de normalitate. Poate insa ca Ines a vrut sa ofere standarde prea inalte pentru piata noastra si va fi practic imposibil sa se extinda si sa scoata si profit (chiar trebuiau de ex. 22 Mbps la HD?). Nu toata lumea vrea Ferrari, unii se multumesc poate cu un simplu Volvo. Parerea mea este ca orice operator care va cere peste 40-50 de euro pe luna va avea destul de putin clienti in urmatorii ani, indiferent ce va oferi.
Ma rog, daca mi-ar baga si anumite canale HD gen ABC, Syfy, etc, poate ca as da mai mult.  B)

Edited by xhermesx, 09 October 2009 - 13:32.


#53
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Fiecare dintre noi pune problema din perspectiva proprie. Iarasi, nu este o contradictie ca fiecare dintre noi sa aiba dreptate.
Nu e nici un paradox in ceea ce spun eu. De aceea o s-o iau pe puncte ca sa organizam discutia:
Deutsche Telekom a investit in ultimii 3 ani 11 miliarde pentru imbunatatirea retelei (VDSL, scurtarea buclei locale, capacitati sporite
de transport etc). Ultima data cand m-am vazut cu managerul de la IPTV aveau cca 100.000 de abonati (acum au depasit 500.000).
Daca facem impartirea ni se taie rasuflarea: 100.000 EUR per abonat la o incasare medie de cca 39 EUR lunar.
Va da Deutsche Telekom faliment din asta? NICIODATA ! Cum nici iNES nu va sughita (desi sunt convins ca si ei aveau alte asteptari ...)
Acesti 11 miliarde au avut numai ca efect secundar un IPTV de calitate (sau poate chiar asta a fost scopul? nimeni n-o sa recunoasca ...)
Aceeasi problema este si la iNES. Cele 2 milioane de EUR au adus un rucsac de srvicii pe langa IPTV: mai multi clienti, mai multa banda,
transmisii video peste IP pentru posturile de televiziune (stiri, studiouri, locatii de up-link etc). Sa nu uitam ca mai sunt vreo 3 operatori
care iau semnal IP de la iNES (nu au headend propriu). So, este gresit sa ne alerge grija iNES-ului si sa-i tinem socoteala.
Cat timp ei sunt milionari in EUR si nu noi este firesc sa credem ca stiu ei mai bine. Si crede-ma ca stiu. Cum stiu multi altii din piata.
22 Mbps pentru Discovery?  daca plateau 40.000 EUR pe un transcoder il aduceau la 10 Mbps. Nu au facut-o tocmai de zgarciti (sau ca sa
nu mareasca preturile ? ...) si pentru ca reteaua le permite si 22 Mbps. Norocul meu!  Aceeasi situatie si cu History HD la 17-18 Mbps ...
Cel mai important pentru un operator este sa-si balanseze CAPEX-ul (sa nu piarda bani cu serviciul chiar daca nu-si amortizeaza investitia)
De aceea majoritatea investitiilor in servicii noi se fac cu banii scosi din celelalte. Ca mai sunt si disperati care cheltuie banii pe care nu-i au
ca poate se vor scoate, e alta poveste. Fiecare cu bucataria lui. Nu-i scuz pe iNES, nici nu-i critic. Pur si simplu ma pozitionez cat pot de
neutru pentru a fi obiectiv in discutie. Am devenit paranoici, faptul ca eu vorbesc iNES-ul de bine nu inseamna ca maine daca oricare
din RCS-RDS, UPC, RTC lanseaza un serviciu care ma satisface si e pretuit corect nu ma pot muta cu arme si bagaje la ei.
Prea multa lume pe Forum ataca sau apara un operator sau altul. Am perdut timpul cu posturile astea tocmai pentru a face marea
masa de potentiali cuparatori de servicii IPTV sa nu isi construiasca asteptari prea mari. IPTV este un serviciu ca oricare altul.
Si la IPTV exista iNES premium cum si la Cablu digital poate exista un "premium". Nu tehnologia de livrare a semnalului e importanta!
Aducerea unor canale HD, sau fie si SD inseamna drepturi de distributie pe teritoriul Romaniei care inseamna exact cum spui tu
o amortizare a investitiei. Discovery HD a cerut pentru RO-localizare 400.000 EUR. Nici un operator nu a fost dispus sa plateasca.
Vazand ca nimeni nu se incumeta, dupa un an i-au dat totusi lui iNES acordul de retransmisie. Evident canalul a ramas fara subtitrari ...
In concluzie, desi prevad ca expresia asta o s-o mai folosesc de un milion de ori in posturile mele fara a si fi inteleasa ad-literam,
cele 160 canale SD plus cele 10 HD plus timeshifting, picture in picture, cea mai buna calitate a imaginii si cel mai bun zapping time
plus internet de 10 Mbps pana la Frankfurt costa in Romania acum cca 75 EUR. La anul va costa probabil 50 si asa sa ne ajute Cel de Sus ...
Eu unul zic mersi ca, total NESPERAT, am de unde sa iau acest serviciu in RO, chiar cu pretul asta.  Si mai sunt vreo 500 sau nu stiu cati
care gandesc la fel. Castig acum cca 5000 RON lunar, cred ca daca veniturile mele s-ar reduce pana la 3000 tot as ramane abonat,
(evident daca nu as avea alternativa). Am vazut zilele trecute servicul RCS-RDS in teste. Chiar s-ar putea sa am curand de unde alege ...
Cat de curand? tipic indecizie si secretomanie RCS-RDS ... poate anul viitor? I'll rest my case ...

Edited by IPTVGuru, 09 October 2009 - 15:20.


#54
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Maestre, tu compari afacerea Deutsche Telekom in Germania cu cea a lui Ines in Romania??  :o Si venitul neamtului recte al occidentalului tipic cu cel al potentialului abonat roman?  :lol: Am vaga senzatie, daca ma insel imi cer scuze (las si ceilalti useri sa concluzioneze), ca exista o mica posibilitate sa fii putin subiectiv in legatura cu Ines (in afara de faptul ca esti abonat la ei). Fie iti intersectezi mult drumurile cu aceasta firma sau cu unii din angajatii ei (ai afirmat totusi ca nu esti angajatul lor), fie esti un patimas habotnic al serviciilor TV/cinefil etc in asa hal incat sa platesti un asemenea abonament la venitul tau (suma respectelor pentru aceasta, mai vad si oameni care isi sacrifica ceva bunastare pentru acest gen de hobby, nu pe alte vicii. Am si eu aceasta pasiune dar nu ma indur sa dau 60 de euro (sunt cu TVA?) ca sa urmaresc cateva canale interesante si 1 canal bun HD pe luna. De gustibus non est disputandum... ) Ma rog, fiecare cu parerea lui. Mentin pariul cu berea!
Vezi ca marca berii ramane la alegerea ta, numai ca ti-o dau la noi in tara!  :lol:
M-as bucura ca si ceilalti operatori sa ia din exmplul Ines la partea de investitii si calitatea serviciilor (desi aici trebuie sa va cred pe cuvant caci nu am testat) dar tinand cont de valoarea uriasa a investitiilor cred ca trebuie sa mai asteptam ani buni de zile...
Toate cele bune si sa urmarim emisiuni cat mai bune, cat mai ieftine, cat mai multe si la calitate maxima!

Edited by xhermesx, 10 October 2009 - 10:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

micutu82

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate