Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

iNES-148 de canale în format H.D. - 72 de canale în format S.D.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2397 replies to this topic

#919
Pasadia

Pasadia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.09.2011

 catalinman, on 24 mai 2015 - 13:49, said:

Pai nu era normal, cunosc si eu un caz asemanator cu al tau. Abonat la net RDS, cu STB IPTV de la RCS receptiona si o parte din grila iNES. E drept ca nu receptiona chiar toata grila si avea STB-ul primit din alta sursa cu acces special.

Dar,  nu e normala situatia si nici nu o sa detaliez aici mai mult decat ce-am spus pana acum.

Zi mersi ca ti-au mers pana acum si canalele RCS.

Nu am zis ca era ceva legal, oricum am beneficiat de "serviciile RCS" timp de numai cca 1 saptamina inainte de schimbarea firmware-ului iNES !
Din cite imi amintesc, am intrat cu totul intimplator in meniul Services, apoi "DVB" (desi nu sunt sigur ca avea aceeasi denumire in versiunea anterioara de firmware)
Apoi, am "ajuns" parca la un tuner HDHomeRun, care avea o functie Scan etc.

#920
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Si se vedeau perfect posturile ? Ca asa se mai intampla in cazul coaxialului daca e pe langa alt cablu sa mai preia dar nu la perfectie.

#921
Pasadia

Pasadia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.09.2011

 gigsnet, on 24 mai 2015 - 14:43, said:

Si se vedeau perfect posturile ? Ca asa se mai intampla in cazul coaxialului daca e pe langa alt cablu sa mai preia dar nu la perfectie.

Perfect, in special posturile Digi HD, iar de cele cu transmisie din studio nu mai vorbesc.
Aveam chiar impresia ca se vede mai bine Digi 24 HD "preluat" de la RCS decit acelasi post receptionat de la iNES !

#922
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
ce fumezi? ca vrem si noi :)))

#923
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 neo007, on 25 mai 2015 - 08:03, said:

ce fumezi? ca vrem si noi Posted Image))

exista o explicatie simpla .... firmware-ul permite sa se conecteze stb-ul la un tuner conectat pe internet. Cand a primit stb-ul l-a primit deja configurat cu adresa / parola unui astfel de tuner, introdusa de un utilizator anterior sau doar pentru teste. Apoi la upgrade s-au pierdut aceste setari sau poate chiar versiunea oficiala sa nu mai aiba aceasta facilitate.

Daca firmware-ul mai permite atunci trebuie sa investeasca 100 euro intr-un astfel de tuner, sa-l instaleze la un prieten cu cablu RCS si legatura buna la internet si totul va fi ca inainte.

#924
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

 anicoara, on 02 iunie 2015 - 18:44, said:

exista o explicatie simpla .... firmware-ul permite sa se conecteze stb-ul la un tuner conectat pe internet. Cand a primit stb-ul l-a primit deja configurat cu adresa / parola unui astfel de tuner, introdusa de un utilizator anterior sau doar pentru teste. Apoi la upgrade s-au pierdut aceste setari sau poate chiar versiunea oficiala sa nu mai aiba aceasta facilitate.

Daca firmware-ul mai permite atunci trebuie sa investeasca 100 euro intr-un astfel de tuner, sa-l instaleze la un prieten cu cablu RCS si legatura buna la internet si totul va fi ca inainte.
sau alta si mai simpla, dintr o gresala (sau nu) avea acces neoficial la un playlist mai "larg" de la ines direct. Am observat ca dupa update a revenit la o configuratie mai veche a canalelor, nu la ultima salvata. Cel putin la mine asa s a intamplat la 3 stb-uri, mi  a pus o lista de favorite salvata acum cca un an

Edited by neo007, 03 June 2015 - 09:48.


#925
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu am 3 aparate de la INES si probleme mari de la cel mai nou firmware. (inainte aveam beta fw) si/sau trecerea la GPON.

Aparatele se blocheaza random, de cateva ori pe zi.
Cateodata imi apare mesaj "Please contact your provider".

Singura rezolvare este sa restartez STB-ul respectiv.

Mentionez ca nu se blocheaza toate odata.

Sunt multe variabile la schimbari:

1. Alt gateway - cu gpon
2. un mic switch ethernet (pt am multe tv-uri)
3. Firmware nou.

Mentionez o alta problema deranjanta: telecomanda Egreat (pt player HDMI) are o multime de coduri similare cu cea INES...

#926
andreiandu

andreiandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.04.2015
Daia am renuntat si eu la Ines. STB uri de foarte proasta calitate. La circa 350 lei cu 2 stb uri cat plateam lunar, era ceva inacceptabil sa dau restart la porcariile alea de chinezarii incontinuo zilnic. Pacat de net si de posturile HD, daca ar schimba prostiile alea de STB uri ar fi mult mai bine.

#927
Pasadia

Pasadia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.09.2011

 andreiandu, on 04 septembrie 2015 - 03:49, said:

Daia am renuntat si eu la Ines. STB uri de foarte proasta calitate. La circa 350 lei cu 2 stb uri cat plateam lunar, era ceva inacceptabil sa dau restart la porcariile alea de chinezarii incontinuo zilnic. Pacat de net si de posturile HD, daca ar schimba prostiile alea de STB uri ar fi mult mai bine.

Imi pare rau, din acest punct de vedere nu sunt de acord. Si eu am 2 STB-uri Yuxing si de cind a avut loc upgrade-ul de firmware in luna mai anul acesta, nu s-a mai blocat niciunul deloc.

#928
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da, insa cred ca trebuie sa punem lucrurile putin in lumina lor adevarata.
Daca iNES ar fi trăit numai din IPTV, pana acum era dispărut de mult, din acest punct de vedere postul respectiv era corect.
Ceea ce tine iNES ca afacere nu e IPTV-ul insa. Mai mult chiar, IPTV-ul e finanțat de restul businessului.
INES are monopolul pe certificările ANAF prin Safenet, are structura de fibra optica cu tot ce inseamna asta ca provider business de date, partea de IPTV e cumva Cireașa pe coliva.

#929
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007
Câte și care programe au în serviciul mobile cei de la Ines?

#930
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

 dondhanny, on 26 octombrie 2015 - 10:54, said:

Câte și care programe au în serviciul mobile cei de la Ines?

nu f mare, asta e lista:

Attached Files



#931
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007
În locul celor două care nu mai funcționează nu au de gând să introducă altceva?

#932
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006
Ce se mai aude cu extinderea retelei pe gigabit?

Edited by adiroman, 14 November 2015 - 18:36.


#933
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 30.04.2006
iNES GROUP anunta testarea cu succes a televiziunii 4K/UHD!

Link: http://inesiptv.ro/m...le=articol&a=56

Quote

NES GROUP anunta in decembrie 2015, finalizarea cu succes a testelor pentru televiziunea 4K/UHD, televiziunea viitorului, in reteaua proprie. Noua tehnologie de televiziune 4K/UHD va fi disponibila pentru clientii iNES in cursul anului 2016.

Compania isi mentine astfel pozitia de lider si pionier in domeniul distributiei de servicii de televiziune bazate pe cele mai avansate tehnologii IPTV. Noile servicii de televiziune 4K/UHD vor fi disponibile prin conexiunile gigabit furnizate pe fibra optica, prin tehnologie GPON.

Tehnologia 4K/UHD ofera o rezolutie de patru ori mai mare decat a semnalului Full HD. Semnalul 4K/UHD adauga imaginii, pe langa definitie mai mare, o fidelitate semnificativ imbunatatita a culorilor, rezultatul fiind o experienta TV mult mai naturala. Tehnologia 4K/UHD este cel mai bine pusa in valoare pe televizoare cu diagonale mai mari de 50’’/126 cm.

iNES GROUP este in plin proces de migrare a retelei sale de abonati la servicii rezidentiale (Internet, Televiziune si Telefonie) pe GPON, cea mai performanta tehnologie de acces prin fibra optica. Migrarea pe noua solutie de acces se va incheia in cursul anului 2016 cand toti abonatii vor beneficia de performantele noii platforme: gigabit la Internet si Televiziune 4K/UHD.


#934
JMorrison

JMorrison

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.10.2004
Si?:)test si atat

#935
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Pe ce or fi testat UHD...pe 10/100 ala de`l vand la abonati ca serviciu premium cand peste tot ofertele pleaca de la 250 mbit in sus?

#936
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
https://help.netflix.com/en/node/306
Si cam despre genul asta de banda vom discuta multă vreme de acum încolo.
Daca ar fi mai mult de atât, un procent foarte mic de abonați ar fi targetul de piața worldwide.
Cu alte cuvinte, anunțul de mai sus e marketing pur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate