Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

iNES-148 de canale în format H.D. - 72 de canale în format S.D.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2403 replies to this topic

#73
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

 daniel1976, on 19th December 2009, 19:27, said:

cred ca , serviciul IPTV pe care il ofera INES-ul nu are nimic de-a face cu "serviciul" IPTV pe care il vor oferi RDS sau RTC , pentru simplul fapt ca publicul tinta al celor doua servicii potential concurente - este diferit...
spre exemplu, IPTV-ul RDS teoretic se adreseaza maselor largi din blocurile comuniste care se "trezesc" cu un serviciu IPTV la usa , pe cand cel al INES-ului este , teoretic, unul exclusivist, care se adreseaza celor cu venituri peste medie si care cand isi doresc acest lucru ar plati orice suma pentru aceasta...
de asta INES cand oferea abonatilor sai primul canal HD clientilor sai in Romanica , cei de la RTC sau RDS nici nu stiau ca exista asa ceva decat eventual prin Uk sau Us ...
de asta INES va ramane intotdeauna statuia iar ceilalti vor ramane intodeauna doar niste copii...

Ai dreptate in unele puncte de vedere. Dar Ines-ul se lauda ca au introdus primele canale HD pe platforma lor din 10.11.2008, desi abonamentele astea "premium" le au de ceva timp si s-au chinuit si ei destul de mult pana au lansat efectiv canalele HD. (Citat din pagina lor: "Incepand cu data de 10.11.2008, iNES GROUP transmite in grila iNES IPTV primele canale in standardul HD."). Au avut mult timp afisat pe pagina ca vor introduce in curand programe HD. Asa ca cel putin la nivel de proiect cred ca si RDS si RTC se gandeau la vremea respectiva ca vor introduce ceva canale HD intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. Ca dovada RDS la un an de zile are chiar un canal propriu HD (Digisport HD).

Pentru perioada de pionierat era "normal" sa practice preturile respective (250 euro/luna la persoane juridice si 100 euro/luna la persoane fizice, plus echipamente de 500 euro), dar cu timpul pe masura ce se marea portofoliul de clienti si pe piata apar concurentii (chiar daca sunt niste copii cum le spui tu) ar trebui sa se adapteze.

Mai stiu o "statuie" care pana in 1997 era singurul furnizor de telefonie mobila "Telemobil". In momentul in care au aparut "copiile" Dialog so Connex (care nu erau Orange si Vodafone de acum), "statuia" Telemobil nu a stiut sa-si adapteze politicile de pret si aproape a disparut de 2 ori (relansat ca "Suntel" si disparut) pana s-a reinventat cu Zapp-ul. Sper ca Ines sa invete din experienta altora.

Ma rog, nu este problema mea politica de preturi practicata de Ines dar avand in vedere infrastructura RDS nu cred ca ar trebui sa stea linistiti cu preturile respective pentru un serviciu "exclusivist, care se adreseaza celor cu venituri peste medie si care cand isi doresc acest lucru ar plati orice suma pentru aceasta" (am incheiat citatul).
Locuiesc intr-un bloc nou unde este tras in fiecare apartament fibra de la Ines si de la RDS. Am avut ofertele de la ambele firme. Ai idee cata lume a ales Ines si cata a ales RDS (ce e drept atunci Ines doar spunea ca va introduce in grila in curand programe HD ... pe la inceputul anului 2008).

Nu vreau sa supar pe nimeni. Mesajul este mai mult pentru Ines de la un potential client.

#74
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Deploymentul iNES n-a fost niciodata gandit ca unul de masa. Nu s-a putut la vremea aceea, nici acum nu se poate ...
Canalele HD au fost introduse in prima zi cand au fost disponibile pentru piata din Romania, nici o secunda mai tarziu.
Este serviciul meu "de suflet" asa ca aveti de-a face cu mine daca il mai atacati  :D In 2010 o sa aveti de unde alege ...

#75
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

 DoruPetrescu, on 20th December 2009, 14:22, said:

Deploymentul iNES n-a fost niciodata gandit ca unul de masa.
...
Este serviciul meu "de suflet" asa ca aveti de-a face cu mine daca il mai atacati  :D In 2010 o sa aveti de unde alege ...

Cu riscul de a te "supara" o sa-mi permit sa imi exprim si eu nemultumirea fata de nivelul preturilor pe care le-a avut Ines pana acum.
Stiu ca nu este un serviciu de masa, dar am urmarit de cativa ani evolutia lor si m-am tot uitat la zona aia cu tarife-servicii.
La 250 euro/luna la juridice si 100 euro/luna la fizice, la care se adauga pretul minim al echipamnetelor de 500 euro ... mi s-a parut putin cam mult.
Am vrut de cateva ori sa ma abonez la ei (blocul este cablat de Ines si am cablu tras in apartament) dar am renuntat.
Am scris aici pentru ca mi-a placut ce ofera serviciul respectiv, mi-as fi dorit sa-l folosesc si imi pare sau daca s-ar impotmoli la un moment dat.

Am mai spus, nu e problema mea, daca ei se descurca cu numarul lor actual de clienti este OK.

Cu partea comerciala am avut eu de comentat nu cu parte tehnica, ca si in cazul IPTV de la RDS.

Daca Ines este serviciul de suflet, ca sa nu ne mai luam de ei, ar fi bine sa se finalizeze cat mai repede testele la RDS si sa avem de unde alege.
Sa vazi ca nu va mai ataca nimeni serviciile oferite de Ines ... Asteptam vesti de la Oradea ... sper sa iasa bine.

#76
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Nici macar nu te-am contrazis, mai glumeam si eu, de dragul polemicii.
Stii si tu ca in viata nu poti sa treci babele strada contra vointei lor ...
Daca era serviciul meu aveam acum pe putin 1 milion de abonati.
Sau eram in faliment de mult ... Totul e relativ in viata, fiecare cu ale lui.
Eu raman la suruburile mele, mai e nevoie si de ingineri in tara asta.
Nu putem sa importam chiar totul. Vorba ta, s-auzim numai de bine !

#77
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Din cate stiu eu preurile au scazut la 75 EUR si daca ai blocul cablat platesti numai STB-ul si CPE-ul.
Nu strica sa le mai faci o intrebare, s-ar putea sa se mai fi inmuiat si ei acuma cu "sarbatorile" ...  :D

#78
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

 IPTVGuru, on 20th December 2009, 23:15, said:

Din cate stiu eu preurile au scazut la 75 EUR ...

Pretul o fost tot timpul de 75 euro pe luna cu conditia sa platesti pe un an in avans.
Scrie la discount-uri. Ai 25% discount daca platesti pe un an. Adica plateai 900 euro + tva pentru un an.
Daca platesti lunar ... 100 euro + tva pe luna.

O sa-i mai sun sa vad ce idei mai au in prag de sarbatori.

#79
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
sa-mi (ne) zici si noua pls.

#80
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Eu le-as face o oferta de 60 EUR +TVA x12 luni platiti in avans si sa-ti dea si echipamentele gratis.
Daca te refuza inseamna ca ori ai tu o problema (esti antipatic, sau cam asa ceva ... ) ori au ei una
care pe zi ce trece devine din ce in ce mai grava ...  :D , caz in care nu trebuie sa-ti para de loc rau.

Edited by IPTVGuru, 21 December 2009 - 18:12.


#81
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
ca e relativ scump am inteles... zicea cineva ca nu ar trebui sa fie scump... ca nu toti vrem ferari... ne multumim si cu volvo... perfect de acord... atunci ia-ti volvo... si oricum.. nici ferari si nici volvo nu vor avea de suferit....

sa revenim... pe partea de internet... pana la urma ce ofera?... ca am citit ca ofera 10Mbs... sincer nu mi se pare mult... ma lamureste cineva totusi de ce are pretul asta?

#82
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
cred ca e o greseala pe site, trebuia sa scrie 100 Mbps !

#83
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
He, he ... 10 Mbps sunt pana la Frankfurt! In metropolitan viteza e fibra de 100 Mbps minus cat consuma IPTV-ul  :thumbup:
Pai daca eu ma uit la HD-ul de la RCS-RDS peste Net-ul lui iNES fara nici o provizionare si se vede sticla, iti dai seama ...

Edited by IPTVGuru, 05 January 2010 - 11:31.


#84
strain

strain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2010

 IPTVGuru, on 5th January 2010, 11:27, said:

... viteza e fibra de 100 Mbps ...
... wtf?!

#85
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
raspuns de la INES

Quote

Pachetul IPTV cuprinde urmatoarele servicii:
- acces internet: maxim 10 Mbps
- telefonie fixa: 2 linii telefon cu 300 min gratuit in RTL local
- televiziune digitala: 160 canale, 18 canale cu Timeshifting (inregistrarea programului timp de 48 ore) si posibilitatea vizionarii programelor in High Definition
...
- abonament lunar: 100 Euro (pentru persoane fizice) fara TVA.

asa ca sa ma lase in pace....

#86
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009
Eu cred ca ai nimerit un vanzator care nu stie ce vinde compania ...
Ori e prea vechi si a ramas blocat pe vechea poezie, ori e prea nou
si n-a apucat sa o invete pe aia noua. Nu e limita in metropolitan.
Totusi, pana la urma trebuie sa-ti dau dreptate, nu-i problema ta ...

#87
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
i-am sunat si au zis ca imi dau pe email ce am nevoie... am insistat pe detalii despre internet.... asta a fost raspunsul.... acum sa avem pardon... sa dau 119 euro pe luna pentru 10Mbs la internet mi se pare cam mult... chiar daca au si tv si telefon... si chiar daca la tv au calitate foarte buna.... iar astia 10MBS nici macar nu sunt garantati... nu de alta... pe vremuri cand avem acces la CZone... aveam 10MBs download de pe microsoft.com sau alte site-uri mai rasarite... si upload de 30-40 Mbs.... la un abonament de 10-15 euro...
poate imi scapa mie ceva... dar INES nu se justifica...

#88
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Este zvon sau realitate, RCS acumparat INES?

#89
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
a fost un zvon prin 2007 !

ce, ai auzit ceva nou recent ?

#90
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009

 catalinman, on 9th January 2010, 23:35, said:

a fost un zvon prin 2007 !
ce, ai auzit ceva nou recent ?

Nu era Volga, ci era mortoreta  :D
Zvonul e vechi cum zice Catalinman ... poveste ...
RCS-RDS nu a cumparat iNES ci a cumparat Airbites.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate