Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Teoretic & Practic

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt utilizator de distributii bazate pe surse ci doar pe .rpm si de aceea as dori sa aflu un lucru: in teorie se zice ca aceste distributii la instalare compileaza/genereaza cod specific procesorului gasit si astfel executabilele sunt optime pe platforma locala... comparativ cu o compilare generica de .386 sau .586.
Pana la urma e vizibila aceasta crestere de performanta (in general) ?!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Parerea mea: nu prea, insa nu am testat asa mult treaba asta.

#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postneagu_laurentiu, on Nov 12 2008, 21:48, said:

Nu sunt utilizator de distributii bazate pe surse ci doar pe .rpm si de aceea as dori sa aflu un lucru: in teorie se zice ca aceste distributii la instalare compileaza/genereaza cod specific procesorului gasit si astfel executabilele sunt optime pe platforma locala... comparativ cu o compilare generica de .386 sau .586.
Pana la urma e vizibila aceasta crestere de performanta (in general) ?!

Folosesc o distributie Slackware.  La instalare nu am observat ca genereaza cod specific masinii, mai degraba sunt pachete compilate pentru i486 sau i686.

De obicei nu compilez cu optiuni specifice de optimizare. Totusi, de exemplu, citisem in manualul bibliotecii GNU Scientific ca optimizarea aduce un spor de 30% de viteza pe procesoarele Intel. Depinde foarte mult cum este scris codul pentru ca anumite chestii s-ar putea sa dea probleme daca se impinge la extrem optimizarea (-O3).
Compiland acelasi cod cu acelasi compilator pe un P4 si un P4 mobile rezultatele nu sunt aceleasi. Optimizarea cu -O3 pe P4 mobile da probleme in anumite situatii.

E de preferat optimizarea unui cod care se cunoaste foarte bine pentru a evita problemele, altfel se adopta o pozitie conservativa in privinta optimizarii.

#4
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Soarce are dreptate.
Good point. Iata o prezentare cat se poate de bine a problemei.

Edited by Fratello_2007, 12 November 2008 - 23:20.


#5
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFratello_2007, on Nov 12 2008, 23:16, said:

Soarce are dreptate.
Good point. Iata o prezentare cat se poate de bine a problemei.
N-as zice ca Slackare e chiar o distributie bazata pe surse, doar pentru faptul ca distributia nu are un package manager oficial, si majoritatea utilizatorilor isi compileaza aplicatiile din surse, pentru ca, la instalare, totul e gata precompilat si chiar si dupa se gasesc packete precompilate pe net. O distributie bazata pe surse ar fi Gentoo. As putea sa spun ca este o oarecare crestere de performanta, dar in primul rand depinde de flag-urile pe care le pui in /etc/make.conf, si este si un dezavantaj, si anume timpul mare de instalare (tinand cont de faptul ca absolut totul se compileaza, o instalare cu tot cu Gnome/KDE ar putea dura si o zi, dar nu e necesar sa stai tot acest timp langa calculator). Gentoo are alte avantaje care nu tin neaparat de cresterea de performanta.

#6
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ai dreptate. Si eu am instalat de cateva ori gentoo pana la consola dar m-am lasat.
Dura prea mult pt. tartareata mea.

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postbigguy82, on Nov 13 2008, 09:28, said:

Gentoo are alte avantaje care nu tin neaparat de cresterea de performanta.

Cum ar fi? Pentru că nu mi-a fost niciodată foarte clar. OK, are un spor oarecare de performanță și un manager de pachete foarte bun. Altceva? Se zice că dacă folosești Gentoo "înveți Linux". Cum? Ce anume te învață să faci? Dintre cei care au folosit Gentoo, ce au învățat ce nu știau înainte?

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postwirespot, on Mar 13 2009, 15:01, said:

[...]Dintre cei care au folosit Gentoo, ce au învățat ce nu știau înainte?
cum sa compileze din surse  :lol:

Ca si utilizator obisnuit de Linux, prefer pachetele gata facute, din reposurile oficiale. Nu sunt geek enough sa ma apuc de modificat prin make.conf pentru a genera un pachet super-optimizat pentru configuratia calc. meu.

Iar optimizarea e unidirectionala. Adica ori optimizezi spre performanta, ori spre consum mic de resurse. Ambele, in acelasi timp, nu se poate.

Edited by shiva, 13 March 2009 - 15:19.


#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postshiva, on Mar 13 2009, 15:18, said:

cum sa compileze din surse  :lol:

Credeam că managerul de pachete face compilarea iar utilizatorul doar scrie "emerge pachet".

#10
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006

View Postwirespot, on Mar 13 2009, 15:01, said:

Cum ar fi? Pentru că nu mi-a fost niciodată foarte clar. OK, are un spor oarecare de performanță și un manager de pachete foarte bun. Altceva? Se zice că dacă folosești Gentoo "înveți Linux". Cum? Ce anume te învață să faci? Dintre cei care au folosit Gentoo, ce au învățat ce nu știau înainte?
Eu cel putin am invatat cum sa fac o imagine initramfs pentru kernel de la 0. Dar am renuntat destul de repede la Gentoo(nu e chiar un sistem de operare potrivit pentru un laptop).

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Si cu ce te ajuta in treaba de zi cu zi sa sti sa faci o imagine initramfs? :)

#12
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006

View Postdani.user, on Mar 13 2009, 19:38, said:

Si cu ce te ajuta in treaba de zi cu zi sa sti sa faci o imagine initramfs? :)
La acelasi lucru la care ma ajuta si compilarea unui kernel.

#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Păi la asta se referă "a ști Linux", să știi să faci lucruri care țin de instalare și funcționare. initrd e foarte util pentru a rezolva dependințele circulare de drivere (ex. ai nevoie de un driver SATA ca să vezi un disc dar driverul e fix pe acel disc). Iar cine știe să compileze un kernel poate face foarte multe chestii cu sistemul lui.

Nu mă refer la performanțe ci la reglaje fine. Mă uit la ce patch-uri am folosit eu pe kernel de-a lungul vremii: reducerea latenței pentru sisteme desktop; supermount; o chestie care marca bucăți bușite de RAM cum se face la badurile de hard; hibernare; protecție contra buffer overflows. Astăzi majoritatea ăstora sînt incluse în kernelul normal dar pe vremuri nu erau.

Dar tot se mai găsește ceva de reglat. Mi-am pus placa RAID să intre în mod RAID implicit (intra în mod IDE normal și era aiurea). Sau mi-am corectat o problemă cu un device USB mărind timpul de timeout la recunoașterea lui.

#14
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View Postshiva, on Mar 13 2009, 15:18, said:

cum sa compileze din surse  :lol:

Ca si utilizator obisnuit de Linux, prefer pachetele gata facute, din reposurile oficiale. Nu sunt geek enough sa ma apuc de modificat prin make.conf pentru a genera un pachet super-optimizat pentru configuratia calc. meu.

Iar optimizarea e unidirectionala. Adica ori optimizezi spre performanta, ori spre consum mic de resurse. Ambele, in acelasi timp, nu se poate.
De ce ai impresia ca cei care folosesc Gentoo o fac doar pentru ca sunt geek sau pentru optimizare. Sunt si alte motive. Eu am incercat Gentoo prima data pentru ca eram curios ce face compiz-ul cu XGL-ul atunci cand a aparut prima data, pentru ca Kororaa Live CD nu mergea pe sistemul pe care il aveam atunci. Alte motive ar fi gradul ridicat de customizare pe care ti-l ofera si de asemenea documentatia bine pusa la punct.
De ce tot timpul cand e vorba de persoane care folosesc Gentoo, ei sunt automat considerati "geek"?
Spre exemplu mie o distributie de genul Ubuntu/Fedora mi se par cam idiot friendly, dar asta nu inseamna ca cei care folosesc Ubuntu/Fedora sau alte distributii asemanatoare sunt idioti. Pur si simplu aia e distributia care li se potriveste.

#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pentru că asta e definiția "geek": un entuziast în ale calculatoarelor. :) Dacă te interesează ce e sub capotă deja treci de nivelul a 90% dintre utilizatori.

Cred că oricine are un raport propriu de preferință între chestii gata făcute care "just work" și unul, două sau mai multe domenii în care vrea să știe mai multe și să umble "sub capotă". Poți fi un entuziast cînd vine vorba de umblat la motorul mașinii dar să te lase indiferent calculatoarele și să nu vrei de la ele decît să funcționeze și să facă ce trebuie, ca un frigider sau cuptor cu microunde.

Mai interesant e că ambele atitudini pot apărea la același om, în perioade diferite, sau chiar simultan, în privințe diferite. E posibil la calculatoare în special pentru că sînt un subiect foarte vast. Tendința de a "ști mai mult Linux" se manifestă deseori prin abordări gen Slackware, Gentoo sau LFS.

Am trecut și eu prin asta, mi s-a părut foarte cool să construiesc de la zero absolut un Linux cu LFS după idei proprii; sau să instalez un Debian cu debootstrap; să compilez un kernel fix cu vreau eu în el; să-mi fac DVD-uri de backup care nu conțin numai fișiere chioare ci sînt capabile de boot și operațiuni rescue; să pot instala oricînd din surse un soft dacă am chef etc.

Sînt multe beneficii, pe lîngă că înveți foarte mult depsre Linux. De exemplu, de vreo 7-8 ani (poate mai mult) n-am mai reinstalat niciodată, deși calculatorul a trecut prin mai multe schimbări complete de hardware.

Chestia e că la un moment dat te plictisești de un anumit aspect și treci mai departe. A fost foarte marfă să instalez totul din surse și am învățat mult, dar la un moment dat cînd am considerat că am învățat tot ce se putea învăța din chestia asta am trecut pe o distribuție cu pachete binare și acum economisesc enorm de mult timp la instalări de softuri.

Timp pe care-l pot folosi pe alte șurubăreli manuale: cum să-mi fac calculatorul cît mai power efficient, cum să migrez de la 32bit la 64 cît mai frumos, cum să îmi instalez un receptor infraroșu folosibil cu orice telecomandă și de orice aplicație, cum să obțin echivalentul unui desktop environment full cu componente care cer resurse minime, cum să am un player multimedia care rulează orice video, cum se poate face procesare foto digitală completă pe Linux etc. etc. Sînt foarte multe subiecte interesante.

#16
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, ai dreptate.
Fiecare distributie vine cu avantajele ei.
Eu ma refeream mai mult la faptul ca multi cand aud ca cineva foloseste Slackware/Gentoo sau alte distributii asemanatoare, automat ii catalogheaza ca fiind "tocilari" (pentru ca de multe ori geek e folosit cu sensul asta si nu cu cel spus de tine) si considera ca folosesc o astfel de distributie pentru ca nu au ce face cu timpul sau pentru ca vor sa fie "kewl".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate