Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

program legislativ

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
Sper sa fi postat bine, daca nu rog un moderator sa mute postul acolo unde trebuie.
Sunt in cautarea unui program legislativ pentru a-l inlocui pe cel pe care deja il am.

Asa ca doresc sa aflu nume, doar nume, de programe (ca sa nu facem reclama), care sa aiba functionalitatile de baza: actul orig, actul compus, relatii intre acte, etc.

Merci mult.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdanbonta, on Nov 12 2008, 13:28, said:

Sper sa fi postat bine, daca nu rog un moderator sa mute postul acolo unde trebuie.
Sunt in cautarea unui program legislativ pentru a-l inlocui pe cel pe care deja il am.

Asa ca doresc sa aflu nume, doar nume, de programe (ca sa nu facem reclama), care sa aiba functionalitatile de baza: actul orig, actul compus, relatii intre acte, etc.

Merci mult.
Zi-ne ce ai, sa stim ce vrei sa inlocuiesti. eu am Indaco Lege4 si ma declar multumit. Cu update-ul nu stau ei foarte bine, dar se straduiesc. Am mai lucrat cu CoLeg si numi se pare atat de reusit precum Lege4

#3
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
SintAct si eu sunt multumit!

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
sintact si lege4 am folosit si sunt ok

#5
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005

View Postmadman2711, on Dec 5 2008, 12:35, said:

sintact si lege4 am folosit si sunt ok

Sunt cam scumpe, de ASTA ce ziceti?

#6
novice57

novice57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.03.2007
LexExpert

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Si taica-meu are tot Indaco. Merge putin greu pe laptop (un amarit de Celeron vechi) dar este multumit de el. Plus ca de cite ori a avut probleme (virusi, etc). au fost baietii de la tehnic foarte saritori (inlocuit discuri, actualizari, sfaturi telefonice....)

Edited by queensoft, 06 December 2008 - 09:46.


#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru amatori, nu-i foarte complex, dar ajuta enorm si e gratis.
http://legislatie.just.ro

#9
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
sintact - pro: consolideaza toate actele, contra: extrem de scump

indaco - pro: intefrata extrem de usor de folosit, contra: consolidaza cand ii taie capu, uneori deloc :) mai nou au inceput sa inventeze reduceri de pret fata de preturi mai mari dar care nu au fost niciodata atat de mari.

premiersoft - pro: poate pretul, contra: este dubios, nu are diacritice, am gasit doua legi cu acelasi numar/an deci clar una era gresita, pare de amatori

ultratech: baietii astia nu vor sa dea informatii despre preturi dar am inteles ca e mai scump decat indaco si consolideaza acte mai prost decat ei

legis/legispuls: pro: multe, suprinzator de multe acte consolidate, contra: interfata lasa mult, foarte mult de dorit. Uneori are diactirice, alteori nu.

lexexpert: pro: face consolidari, contra: interfata antiprogres si din cate am inteles scump

eurolex: pro: multe consolidari, jurisprudenta integrata in act (foarte tare), contr: pret piperat

europeanexpert: pret bun, interfata nesigura, nu are acte consolidate, sau extrem de putine

mai sunt niste baieti, corpvs, care ofera pe bani ceea ce gasesti la altii gratuit cum ar fi legi neconsolidate pe net (http://legislatie.just.ro, legestart)

lex, lexcat cu interfate asemanatoare cu ale lexexpertului, nu cunosc daca fac consolidari, de asemenea nici pret. par firme care isi gasesc singuri clientii.


Programul ideal ar fi o combinatie de interfata a lui indaco cu consolidarile legisului sau pur si simplu un sintact la jumatate de pret:)

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
LexExpert, foarte OK. Au si unele traduceri de acte normative in engleza, actualizare zilnica pe mail, jurisprudenta, legislatie UE. Daca nu gasesti vreun act mai exotic, poti suna la ei si se face rost. La actele mai importante, au forma la zi. Poti sa afisezi forma actului normativ modificat in mai multe randuri in configuratia de la o anumita data care te intereseaza. Optiuni multiple de cautare. Il folosesc de 10 ani si sunt foarte multumit.

#11
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Legis

http://www.softlegis...e-utile/91.html

#12
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View PostPitzifelnic, on 30th May 2009, 11:14, said:

LexExpert, foarte OK. Au si unele traduceri de acte normative in engleza, actualizare zilnica pe mail, jurisprudenta, legislatie UE. Daca nu gasesti vreun act mai exotic, poti suna la ei si se face rost. La actele mai importante, au forma la zi. Poti sa afisezi forma actului normativ modificat in mai multe randuri in configuratia de la o anumita data care te intereseaza. Optiuni multiple de cautare. Il folosesc de 10 ani si sunt foarte multumit.

am scris asta la pro.


P.S. mai este si legalis.  din pacate nu am gasit la el niciun pro. sistemul de cautare este stil google, deci iti gaseste si ce nu vrei sau acelasi act de o sumedenie de ori.
o decizie foarte proasta a dezvoltatorilor care trebuie sa se axeze pe o cautare exacta, stricta. o sa cer sa mai am ocazia sa il testez.

#13
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postcipix, on 30th May 2009, 17:06, said:

am scris asta la pro.


P.S. mai este si legalis.  din pacate nu am gasit la el niciun pro. sistemul de cautare este stil google, deci iti gaseste si ce nu vrei sau acelasi act de o sumedenie de ori.
o decizie foarte proasta a dezvoltatorilor care trebuie sa se axeze pe o cautare exacta, stricta. o sa cer sa mai am ocazia sa il testez.
Eu n-am nevoie foarte des de un program de genul asta, dar am cont demo (gratuit) pe Legalis si m-am descurcat sa gasesc ce vreau. Ce-i drept, nu stiu cum merg celelalte programe, dar mie unul cautarea de tip google mi s-a parut chiar tare. Vezi ca au un buton acolo, in dreapta "GO", cu care poti sa restrangi cautarea. Si vezi ca daca nu citesti "ghidul utilizatorului" s-ar putea sa nu vezi ca de exemplu poti sa cauti "art 10 oug 148/2005" (fara ghilimele) si gasesti repede ce vrei (ajungi direct la articol). Sper sa nu ma fac de bafta acuma si sa-mi ziceti ca stiu eu ce alte programe au chestii de genul asta inca de acum 10 ani ;), io asta am descoperit la Legalis.

Edited by xml, 09 November 2009 - 11:29.


#14
budusana

budusana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2009
si eu sunt in cautarea unui soft legislativ. m-am uitat la cele pe care le-ati prezentat mai sus, dar alegerea finala intentionez sa o fac intre sintact si legalis. a testat cineva sintact online ca sa imi dau seama ce diferente sunt intre cele doua softuri? pe al doilea l-am testat prima data acum vreun an si luna asta mi-am mai facut un cont. stau foarte bine la rapiditatea cautarii si la numarul de rezultate.

#15
jugastru

jugastru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2009

View Postbudusana, on 14th March 2010, 08:31, said:

si eu sunt in cautarea unui soft legislativ. m-am uitat la cele pe care le-ati prezentat mai sus, dar alegerea finala intentionez sa o fac intre sintact si legalis. a testat cineva sintact online ca sa imi dau seama ce diferente sunt intre cele doua softuri? pe al doilea l-am testat prima data acum vreun an si luna asta mi-am mai facut un cont. stau foarte bine la rapiditatea cautarii si la numarul de rezultate.

Sintact - varianta online lansata acum vreo luna cred este cea mai buna solutie. se misca rapid, incarca actele corect si actul sintetic este foarte de incredere.
Indaco - a ramas in urma cu tehnologia si cu continutul
Legalis - se chinuie sa tina pasul, dar sta prost la capitolul acte sintetice, la reviste si legislatie europeana

#16
corneliasasu

corneliasasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2009

View Postbudusana, on 14th March 2010, 08:31, said:

si eu sunt in cautarea unui soft legislativ. m-am uitat la cele pe care le-ati prezentat mai sus, dar alegerea finala intentionez sa o fac intre sintact si legalis. a testat cineva sintact online ca sa imi dau seama ce diferente sunt intre cele doua softuri? pe al doilea l-am testat prima data acum vreun an si luna asta mi-am mai facut un cont. stau foarte bine la rapiditatea cautarii si la numarul de rezultate.

budusana, incearca eurolexul celor de la piatra neamt. are mult mai mult continut si este si rezonabil ca pret. cele doua programe numite de tine au prea multe probleme si in acte si in functionalitate ca sa merite sa iti pierzi timpul cu ele.

#17
mihaiugeorge

mihaiugeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009

View Postcipix, on 30th May 2009, 16:06, said:

am scris asta la pro.


P.S. mai este si legalis.  din pacate nu am gasit la el niciun pro. sistemul de cautare este stil google, deci iti gaseste si ce nu vrei sau acelasi act de o sumedenie de ori.
o decizie foarte proasta a dezvoltatorilor care trebuie sa se axeze pe o cautare exacta, stricta. o sa cer sa mai am ocazia sa il testez.

cipix, de acord cu tine. am testat si eu legalisul de vreo doua ori, o data in primul an, a doua la jumate de an dupa lansare. stau prost la cautari. chiar si cu cautarea extinsa si tot nu am gasit ce cautam si nici nu am rabdare sa caut 30 de pagini de rezultate.

#18
dailybreaker22

dailybreaker22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2011

View Postdanbonta, on 12th November 2008, 14:28, said:

Sper sa fi postat bine, daca nu rog un moderator sa mute postul acolo unde trebuie.
Sunt in cautarea unui program legislativ pentru a-l inlocui pe cel pe care deja il am.

Asa ca doresc sa aflu nume, doar nume, de programe (ca sa nu facem reclama), care sa aiba functionalitatile de baza: actul orig, actul compus, relatii intre acte, etc.

Merci mult.
Poti incerca Lex Consilier de la LegeMonitor . Au o oferta promotionala atractiva, iar programul lor e ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate