Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postantidote, on 22 noiembrie 2012 - 16:15, said:

Mai activeaza romani din Polonia pe forumul asta? O sa ma mut si eu acolo incepand cu anul viitor.

Ce faci, ai reusit sa te muti in Polonia? Impresii ceva? :)

#20
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Da, m-am mutat :) E fain. Oameni de treaba, mai civilizati, infrastructura buna. Un pic mai racoare ca in Ro, iar limba e criminala.

#21
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005
Salut!

E vreun inginer constructor prin Polonia?
Cam care ar fi nivelul de salarizare pentru ingineri?

Daca iese pasenta ar trebui sa ma mut cu familia.
Care este nivelul chiriilor, gradinitele sunt de stat sunt particulare? Cam cat costa gradinita?

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pss. Care mai e prin Polonia/ Kraków anyone?

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View Postantidote, on 25 decembrie 2013 - 10:35, said:

Da, m-am mutat Posted Image E fain. Oameni de treaba, mai civilizati, infrastructura buna. Un pic mai racoare ca in Ro, iar limba e criminala.

mai traiesti? :lol:

#24
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Polonezii sunt ciudat de directi, uneori deranjant de directi, iar femeile poloneze sunt net superioare romancelor.

#25
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
La ce sunt net superioare?

#26
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
La capitolul frumusete, stil, eleganta, educatie.
Nu sunt taranci troglodite, pe scurt.

#27
andrei_400

andrei_400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.01.2009
M-am mutat de vreo 3 luni in Legnica cu ceva munca in fabrica  Mercedes din Jawor.  Pana acum sunt surprins de ce vad , oameni destul de prietenosi , infrastructura destul de dezvoltata  comparativ cu Romania.

#28
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Polonia   este peste  Romania  cu mult la calitatea vietii  , spitale  ,infrastructura   etc  .    Nemtii  au investit mult  in Polonia  ,  este de munca  peste  tot  ,  personal am fost impresionat  de Polonia  , cred ca este cea mai avansata  tara din estul  candva  comunist .

#29
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postchaosss, on 07 octombrie 2012 - 18:46, said:

Intr-adevar sunt cam mizerabili, dar comparativ cu cehii, sunt mult mai prietenosi si te integrezi mai bine printrei ei.
Am amici plecati in Polonia si nu s-a intoarce in Cehia pentru nimic in lume.

Noroc cu zedicus ca mi-a dat like si am revazut postarea mea veche de 9 ani. Nu mai sunt in totalite de acord cu ce scriam atunci. Posted Image
Amicii de care spuneam nu au rezistat nici ei foarte mult in Polonia si s-au intors in Romania, dar daca imi aduc aminte bine cred ca au locuit mai mult in Cehia decat in Polonia.

Pe Cehia o apreciezi si mai mult dupa ce pleci de acolo, lucru pe care l-am facut acum 3 ani, dupa 10 ani de locuit in Brno si Praga. Si Praga si viata tihnita cu pivo, zebra si goulash imi cam lipseste, dar nu se stie niciodata daca nu ma intorc. Posted Image  Dar chiar si in Germania unde locuiesc acuma lucrez cu polonezi si uneori au "apucaturi" si "arogante" precum romanii, asa ca ma simt uneori ca "acasa".. Posted Image

Cehii sunt mai molcomi, dar pentru ca nu au oo sa iti spuna verde-n fata, te toarna pe la spate, gen americanii. Chiar si asa, daca ar fi sa aleg calitatea vietii as alege tot Praga.

Edited by chaosss, 28 July 2021 - 21:17.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
S-au scumpit imobiliarele in Polonia (cel putin Krakow) de sunt peste Austin, TX, Berlin si alte orase mai vestice.

Un apartament in Krakow de 70 metri patrati, 2 camere + livingroom, parter (etajele superioare sunt mai scumpe) = 1.300.000 PLN. Adica 300.000 EUR. Nu e central. Nu e aproape de ceva important (ba chiar e la vreo 15-20 de minute mers la pana tramvai).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate