Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

KEYWORDS

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bennynned

bennynned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.03.2003
am si eu o problema cu un site pe care lam facut... e un site pt un translator engleza-spaniola si invers si la situl asta am pus un numar de keywords(vreo 15) care sunt universale (sunt incluse aceleasi in toate paginile) chiar daca se poate intampla ca un keyword ca de exemplu "translator" sa nu existe intruna din pagini... ce se intampla cand un keyword nu e gasit de google in respectiva pagina? ma descalifica, ma depuncteaza? care e numarul minim de repetari ale unui keyword intro pagina pt ca google sa considere respectivul keyword relevant si cu adevarat keyword?
E bine sa includ keywords pt fiecare pagina? Exista programe care sa imi gaseasca posibilele keywords pt fiecare pagina din care eu sa le aleg pe cele care im convin(de exemplu, unul poate gasi cuvantul "THE" de 150 de ori, desi pt mine ar fi nerelevant si nu vreau sa fie keyword)?

#2
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Mai, nu e bine ce faci. :)

Iti sugerez sa nu optimizezi o pagina pentru mai mult de 2-3 cuvinte cheie. Acu depinde si cat de competitive sunt. De sa te bazezi pe ceva soft sa-ti afle cuvintele cheie? Stie el mai bine decat tine ce vrei? Ma indoiesc.

Nu te depuncteaza Google. Cine a zis asa ceva? :)

Fiecare pagina trebuie optimizata pentru un anumit set de cuvinte cheie. Titlul si meta-urile sa difere de la pagina la pagina.

Toate cele bune,
            Razvan Pop

#3
bennynned

bennynned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.03.2003
da, inteleg, aleg cuvinte cheie pt fiecare pagina... dar eu gandeam in perspectiva, la un site dinamic unde apar pagini noi in orice fel de combinatii de texte, cine alege cuvintele cheie? in cazul asta e mai rentabil sa las fara cuvinte cheie, sa le afle google?

#4
filip

filip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.01.2004
din cate stiu, Google ignora continutul meta tagului keywords.

Macar staruieste-te sa dai titluri diferite fiecarei pagini care sa contina keywords-urile pentru pagina respectiva.

#5
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004
Nu prea au importanta cuvintele cheie pe care le sugerezi tu in meta taguri, cel putin nu in ultimii ani.
Asta nu inseamna ca nu mai e nevoie sa folosesti meta tagurile, alt-urile, anchor... etc

Trebuie sa realizezi faptul ca cel mai important factor al succesului tau e continutul, daca ai un continut mai bun ai si o pozitionare mai buna (bine aici nu luam in considerare factorul PR).

Orice cuvant sau expresie din continutul paginii tale este un cuvant cheie, si va fi cantarit si clasificat in functie de mai multi factori precum : concentratie, pozitie, tip afisare (aici ma refer la heading, size, bold..).

In concluzie :
1. In taguri (desc, keywords, etc) pune cuvinte cheie expresii pe care le poti gasi si in continutul textual al paginii si nu incerca sa optimizezi o pagina pentru mai mult de 5 cuvinte/expresii.
2. Google nu tine de meta taguri, dar in schimb sunt alte motoare care tin cont de ele deci merita a fi utilizate.

#6
emgos

emgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2005

teodorul, on Apr 26 2005, 05:46, said:

2. Google nu tine de meta taguri, dar in schimb sunt alte motoare care tin cont de ele deci merita a fi utilizate.

<{POST_SNAPBACK}>


Google si alte motoare de cautare tin cont de meta description cu siguranta, iar alte motoare de cautare ca sa tina cont de meta ce pot ajuta optimizarea nu au importanta prea mare.

#7
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Google face tot felul de chestii ciudate mai nou.
Conteaza description. Sa luam query-ul urmator:
http://www.google.co...:en-US:official

Uita-te la primele 2 site-uri. Dupa cum vezi la site-ul tau apare fix meta-ul description pe cand la al meu apare descrierea din DMOZ.

Edited by Razvan Pop, 27 April 2005 - 10:27.


#8
emgos

emgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2005
am observat asta razvan.
acum vreo 2 luni la fiecare noua listare aveam alta descriere si nu cea din meta desc, google a fost ciudat mai mereu.
explica-mi si mie te rog ce cauta in a 2-a pagina a linkului dat de tine, site-ul locate.ro?! nu vad legatura..si nu e de azi de ieri are ceva luni.

#9
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Locate.ro este un mare mister si pentru mine.  L-am studiat acu vreo 2 luni o ora intreaga incercand sa-mi dau seama ce se intampla. Nu am reusit.

#10
emgos

emgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2005
daca asta e singura problema la google dupa cautarea cuv. "optimizare", uita-te la yahoo http://search.yahoo....ggle=1&ei=UTF-8, is incredibili  :huh: Imi face impresia ca nu mai pot face fatza sau poate nici nu vor sa fie perfecti...ar fi chiar plictisitor sa primesti numai laude....

#11
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Pai are backlinks (despre Locate.ro zic) cu textul "optimizare". Nimic misterios. E un fost Google bombing.

Spun "fost", pentru ca Google si-a imbunatatit deja algoritmul, spre deosebire de Yahoo si MSN care par a functiona ca un Google vechi. Dupa cum se poate vedea, deja la Google faza nu mai tine.

E posibil totusi ca si in viitorul apropiat sa vedem site-ul cazand de pe pozitiile detinute in Yahoo si MSN.

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
hai ca nu mai deschid alt thread,

cat de importanta e denumirea domeniului? adica daca eu caut pe google "tastaturi negre" , cat de important e sa am domeniu tastaturi.ro

#13
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Are o pondere destul de mare. Sa zic de 10-15%. Nu este necesar, dar este recomandat sa ai cuvintele cheie in url, nu neaparat in domeniu.

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
aa.. deci pot sa am site si cartofi.ro daca pun carofi.ro/tastaturi_negre.htm  ?

#15
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
:lol:

Cam asa ceva...

#16
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu sunt de parere ca-i mai importanta.

dovada: http://www.google.co...=UTF-8&oe=UTF-8

primul link are keyword si in domain name si in title si intr-o groaza de alte locuri in sursa.

#17
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
intentionez sa deschid un thread gen "SEO pt nubi pas cu pas"  ca nu stiu mai nimic desprea asta si o sa trebuiasca sa implementez la un proiect. dar asta mai tarziu, dupa ce-l fac :D

#18
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Daca e sa o dam pe exemple, nu o sa castige nimeni niciodata:
http://www.google.co...:en-US:official

De ce este InSoft asa sus? Nu are nicaieri in domeniu sau url "calculatoare". ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate