Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pr. Arsenie Boca: "Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! "

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
368 replies to this topic

#91
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postkruger, on 09 februarie 2015 - 18:51, said:

Arata-mi unde scrie in Biblie sa nu tradez ortodoxia, ca eu n-am gasit regula asta nicaieri. Nu scrie nicaieri sa ca trebuie sa fiu ortodox, decat in scrierile ortodoxe...asa cum nu scrie nicaieri sa fiu musulman decat in scrierile musulmane.

-noi ortodocsii credem si in sfanta traditie,in sfinti,in sinoadele ecumenice...nu interpretam Biblia de capul nostru pt ca suntem in inselare
-eu tot am vrut sa te intreb nu ti se pare normal ca pe o arie ortodoxa sa fie un ortodox credincios,practicant...?

#92
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcristirg, on 09 februarie 2015 - 21:13, said:


-noi ortodocsii credem si in sfanta traditie,in sfinti,in sinoadele ecumenice...nu interpretam Biblia de capul nostru pt ca suntem in inselare.

ok, bine ca recunosti.
Intrebarea e: faci ceva in privinta asta sau te complaci la inselarea de care faceai referinta?

#93
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Sfintul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
“Credinta noastra este dreapta marturisire a Parintilor nostri. Cu ea, noi nadajduim sa ne infatisam inaintea Domnului si sa primim iertarea pacatelor; iar fara de ea, nu stiu ce fel de cuviosie ne-ar putea izbavi de chinul cel vesnic. Toti Dascalii, toate Sinoadele si toate dumnezeiestile Scripturi ne indeamna sa fugim de cei ce cugeta in mod diferit si sa ne indepartam de impartasirea cu ei.”
” Invataturile dascalilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, incredintat fiind ca sunt inselatoare. In materie de credinta ortodoxa nu exista concesie. Distrugerea credintei obstesti este pierzarea de obste a tuturor. Chestiunile credintei ortodoxe nu admit iconomia. Niciodata nu s-au indreptat cele bisericesti prin solutii de mijloc. Intre lumina si intuneric poate cineva sa spuna ca exista ceva de mijloc, numit inserare sau amurg; dar intermediere intre adevar si minciuna nu poate nimeni sa gindeasca, oricit s-ar stradui. Mijloc de impacare intre adevar si minciuna nu exista! In problemele de credinta nu incape pogoramintul si iconomia, deoarece pogoramintul provoaca imputinarea credintei. Asta ar fi egal cu a spune: Taie-ti capul si du-te unde vrei.”
” Noi pentru nimic altceva nu ne-am despartit de latini, decit pentru ca sunt nu numai schismatici, dar si eretici. Pentru aceasta nu trebuie nicidecum sa ne unim cu ei!”
“Acela care il pomeneste pe papa ca arhiereu ortodox este vinovat si latino-cugetatorul trebuie considerat ca un tradator al credintei. Prin urmare, fugiti de ei, fratilor, ca si de impartasirea cu ei, pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni. Nu este altceva de mirare daca si ispititorii lui Satana se preschimba in ingeri ai dreptatii, al caror sfirsit va fi dupa faptele lor.”
“Ii rugam, si ce nu le spuneam care sa poata sa atraga chiar si inimile de piatra: sa revina la acea buna conglasuire pe care o aveam mai inainte si intre noi si cu Parintii nostri, cind toti spuneam aceleasi si nu exista in mijlocul nostru schisma… caci altfel parem “a canta in gol” sau “a coace pietre” sau “a semana pe pamint pietros” sau “a scrie deasupra apei” sau cite altele spun proverbele despre cele imposibil de realizat.”(Scurta scrisoare, P G 159, 1931C)
“Nu voi face aceasta niciodata, orice s-ar intimpla! Nu voi semna niciodata unirea, chiar daca ar trebui sa-mi primejduiesc insasi viata mea!” – a raspuns Sfintul Marcu imparatului Bizantului care cauta sa-l induplece a semna mincinoasa si tradatoarea unire cu ereticii catolici la sinodul tilharesc de la Ferrara-Florenta, 1438-1439.

#94
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postericmario, on 09 februarie 2015 - 23:32, said:

ok, bine ca recunosti.
Intrebarea e: faci ceva in privinta asta sau te complaci la inselarea de care faceai referinta?

-ma refeream la un text din Sfantul Ignatie Briancianinov ,deci si eu sunt in inselare dar si tu; eu ma rog,tin cont de Biblie si de invatatura sfintilor,de sinoade ,dogme..tu ce faci ca sa scapi de inselare ?

"Inselarea este vatamarea firii omenesti prin minciuna. Inselarea este starea in care se afla toti oamenii, pana la unul, stare nascuta din caderea pro- toparintilor nostri. Cu totii suntem in inselare (incepu- tul celui de-al treilea Cuvant al Preacuviosului Si- meon, Nou! Teolog, ed. Pustiei Optina, l852). Consti- inta acestui fapt este cea mai de nadejde pavaza im- potriva inselarii. Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare. Cu totii suntem inselati, cu totii sun- tem amagiti, cu totii ne aflam intr-o stare mincinoasa, avand nevoie sa fim sloboziti de catre adevar; iar Adevarul este Domnul nostru Iisus Hristos (Ioan 8, l4-32). Sa ne facem ai acestui Adevar prin credinta in El; sa strigam prin rugaciune catre acest Adevar - si El ne va scoate din prapastia amagirii de sine si a amagirii de catre demoni. Jalnica este starea noastra. Ea este temnita din care ne rugam sa fie scos sufletul nostru, "ca sa se marturiseasca numelui" Domnului. (Ps. l4l, l0). Ea este acel pamant intunecat in care a fost surpata viata noastra de catre vrajmasul care ne pizmuieste si ne prigoneste (Ps. l42, 3). Ea este cu­getarea trupeasca (Rom. 8, 6) si stiinta cea cu nume mincinos ( l Tim. 6, 20), de care a fost molipsita in­treaga lume, care nu-si recunoaste boala, numind-o sus si tare sanatate infloritoare. Ea este "trupul si san­gele", care "nu pot sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu" ( l Cor. l5, 50). Ea este moartea vesnica, tamaduita si nimicita de Domnul Iisus, Care este "In­vierea si Viata" (Ioan ll, 25). Astfel este starea noas­tra. Privelistea ei este o noua pricina de plans. Cu plangere sa strigam catre Domnul Iisus ca sa ne scoata din inchisoare, sa ne traga din prapastiile pamantului, sa ne smulga din falcile mortii. "Domnul nostru Iisus Hristos", spune Preacuviosul Simeon, Noul Teolog, "de aceea S-a si pogorat la noi, pentru ca a vrut sa ne scoata din robie si din cea mai amarnica inselare" (Inceputui Cuvantului al 3-lea)."

http://saraca.orthod...re_inselare.htm

#95
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcristirg, on 10 februarie 2015 - 15:19, said:


-ma refeream la un text din Sfantul Ignatie Briancianinov ,deci si eu sunt in inselare dar si tu; eu ma rog,tin cont de Biblie si de invatatura sfintilor,de sinoade ,dogme..tu ce faci ca sa scapi de inselare ?


Ma rog si tin cont de Biblie. Nu am nevoie de mai mult.

#96
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 17:13, said:

Ma rog si tin cont de Biblie. Nu am nevoie de mai mult.
De unde stii?

#97
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 10 februarie 2015 - 17:15, said:

De unde stii?

Asta e credinta mea. Ai ceva impotriva?

#98
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 17:22, said:

Asta e credinta mea. Ai ceva impotriva?
Nu
Da eram curios ce fel de credinta ai, pur fictiva sau bazata pe ceva exemple concrete

#99
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 10 februarie 2015 - 17:24, said:

Nu
Da eram curios ce fel de credinta ai, pur fictiva sau bazata pe ceva exemple concrete

Daca am spus ca ma rog si tin cont de Biblie, ce credinta as putea avea?

#100
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 17:32, said:


Daca am spus ca ma rog si tin cont de Biblie, ce credinta as putea avea?
Fictiva.
Nu ai nicio confirmare ca cei care au facut asa au obtinut ceva

#101
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 10 februarie 2015 - 17:38, said:

Fictiva.
Nu ai nicio confirmare ca cei care au facut asa au obtinut ceva

Iti recomand sa reformulezi, sau a vorbit fariseul din tine?
Cam ce ar fi de obtinut?

#102
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postcristirg, on 09 februarie 2015 - 21:13, said:

-noi ortodocsii credem si in sfanta traditie,in sfinti,in sinoadele ecumenice...nu interpretam Biblia de capul nostru pt ca suntem in inselare
Practic, nu aveti nevoie de Biblie sau preferati sa o lasati in plan secund pentru ca e periculoasa si oricum sunt suficiente sfanta traditie, sfintii si sinoadele. Am inteles bine?

View Postcristirg, on 09 februarie 2015 - 21:13, said:

-eu tot am vrut sa te intreb nu ti se pare normal ca pe o arie ortodoxa sa fie un ortodox credincios,practicant...?
Prietene, aria se numeste "Ortodoxia" si deci nu este o arie dedicata exclusiv ortodocsilor, ci o arie pe care se discuta despre ortodoxie. Asa cum pe aria de Mac pot sa posteze si utilizatori de Windows pentru a discuta despre Mac, pe aria Ortodoxie pot posta si neortodocsii atata vreme cat vorbesc despre ortodoxie. Capische?

Edited by kruger, 10 February 2015 - 17:53.


#103
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 10 februarie 2015 - 17:53, said:

Practic, nu aveti nevoie de Biblie sau preferati sa o lasati in plan secund pentru ca e periculoasa si oricum sunt suficiente sfanta traditie, sfintii si sinoadele. Am inteles bine?
Da
Biblia trebuie interzisa a mai fi citita la colturile strazii.
Sa fie pus copyright pe ea si sa fie permisa citirea ei doar in biserica ortodoxa (adica numai sub supravegherea celor indrituiti)

#104
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 10 februarie 2015 - 18:26, said:

Da
Biblia trebuie interzisa a mai fi citita la colturile strazii.
Sa fie pus copyright pe ea si sa fie permisa citirea ei doar in biserica ortodoxa (adica numai sub supravegherea celor indrituiti)

In Biserica Catolica, Baptista, Penticostala, etc, nu e voie sa se citeasca Biblia?

#105
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 19:09, said:

In Biserica Catolica, Baptista, Penticostala, etc, nu e voie sa se citeasca Biblia?
Acolo nici nu vei gasi o Biblie ci doar niste reviste colorate de ale lor !
Pastorii lor nu le citesc din Biblie fiindca asa ar descoperi ereziile in care sunt !

#106
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 19:09, said:

In Biserica Catolica, Baptista, Penticostala, etc, nu e voie sa se citeasca Biblia?
Pai de ce sa fie voie?
Daca se pune copyright pe Biblie, nu inseamna ca Biblia devine proprietatea Bisericii Ortodoxe?
Protestantii ce drept sa aibe asupra Bibliei si de la cine? A fost Luther de fata cand s-a conceput Biblia?

Edited by altul2, 10 February 2015 - 20:01.


#107
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 10 februarie 2015 - 20:00, said:

Pai de ce sa fie voie?
Daca se pune copyright pe Biblie, nu inseamna ca Biblia devine proprietatea Bisericii Ortodoxe?
Protestantii ce drept sa aibe asupra Bibliei si de la cine? A fost Luther de fata cand s-a conceput Biblia?

Biblia e Cuvantul Lui Dumnezeu? Este!
Atunci cum dracului sa devii proprietarul Cuvantului Lui Dumnezeu?

Asta se va intampla doar in visurile tale.

#108
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 20:07, said:

Biblia e Cuvantul Lui Dumnezeu? Este!
Atunci cum dracului sa devii proprietarul Cuvantului Lui Dumnezeu?

Asta se va intampla doar in visurile tale.
Pai nimeni nu-i opreste pe protestanti sa-si conceapa o culegere de cuvinte divine.
Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu lasat Bisericii Ortodoxe.

Edited by altul2, 10 February 2015 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate