Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

depasirea vitezei luminii

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmarius_sorin, on Nov 12 2008, 17:52, said:

Despre miu-uri si epsiloane tot vorbim, ba supraunitare, ba subunitare, ba negative.



Vorbim despre lucruri serioase, nu despre nave interstelare si Star-Trek.



Ca vorbim despre radiatie Cerenkov si nu stam sa o descriem, nu inseamna ca nu stim ce este si cu ce se aseamana, ci pur si simplu postam ceea ce consideram util.

Vorbim despre lucruri serioase, intradevar, despre metode de depasirea vitezei luminii. Tu unde vrei sa discutam despre miu, epsilon si radiatia Cerenkov ? Dar despre nave interstelare ? In fond unde vrei tu sa depasesti viteza luminii ? Diametrul sistemului solar este de 12 ore-lumina. Cu viteze superluminice aceste distante s-ar putea sa le acoperi in maxim o ora.
Eu chiar am vorbit serios despre acele similitudini pentru ca ele exista. Cauta formulele pentru cele doua tipuri de bariere si vei vedea singur. Chiar nu trebuie sa ma crezi pe cuvant ci sa verifici. te invit sa verifici afirmatiile mele, nu sa le crezi.
Bineinteles ca asta trebuie sa o faci inainte de a mai afirma ceva scriind pe forum.

#20
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postkrvllon, on Nov 14 2008, 09:35, said:

Vorbim despre lucruri serioase, intradevar, despre metode de depasirea vitezei luminii. Tu unde vrei sa discutam despre miu, epsilon si radiatia Cerenkov ? Dar despre nave interstelare ? In fond unde vrei tu sa depasesti viteza luminii ? Diametrul sistemului solar este de 12 ore-lumina. Cu viteze superluminice aceste distante s-ar putea sa le acoperi in maxim o ora.
Eu chiar am vorbit serios despre acele similitudini pentru ca ele exista. Cauta formulele pentru cele doua tipuri de bariere si vei vedea singur. Chiar nu trebuie sa ma crezi pe cuvant ci sa verifici. te invit sa verifici afirmatiile mele, nu sa le crezi.
Bineinteles ca asta trebuie sa o faci inainte de a mai afirma ceva scriind pe forum.

Esti sigur ca ai vazut bine postul meu, cel la care ai dat reply? Daca nu l-ai vazut bine, mai citestel o data, si dupa aceea sa postezi.

View Postmarius_sorin, on Nov 14 2008, 16:26, said:

Esti sigur ca ai vazut bine postul meu, cel la care ai dat reply? Daca nu l-ai vazut bine, mai citestel o data, si dupa aceea sa postezi.

Mai citeste-l. Pardon

#21
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmarius_sorin, on Nov 14 2008, 17:29, said:

Esti sigur ca ai vazut bine postul meu, cel la care ai dat reply? Daca nu l-ai vazut bine, mai citestel o data, si dupa aceea sa postezi.



Mai citeste-l. Pardon

S-ar putea sa ai mici surprize ca cercetatorii care au fost pusi in fata efectului tunel. Particulele pe care le observau aveau "prostul" obicei de a disparea si de a aparea cvasiinstantaneu la distante pe care ar fi trebuit sa le parcurga superluminic si mai si emiteau radiatie Cerenkov. De obicei asta se intampla cand trebuiau sa strabata un mediu plasmatic cum ar fi cel in care se gasesc ioni de Cesiu.

#22
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postkrvllon, on Nov 15 2008, 05:13, said:

S-ar putea sa ai mici surprize ca cercetatorii care au fost pusi in fata efectului tunel. Particulele pe care le observau aveau "prostul" obicei de a disparea si de a aparea cvasiinstantaneu la distante pe care ar fi trebuit sa le parcurga superluminic si mai si emiteau radiatie Cerenkov. De obicei asta se intampla cand trebuiau sa strabata un mediu plasmatic cum ar fi cel in care se gasesc ioni de Cesiu.
Si mai au prostul obicei de a nu transporta informatie, ca atare nu sunt bune de nimic.
Citeste aici: Superficially faster than light

#23
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postkrvllon, on Nov 15 2008, 06:13, said:

S-ar putea sa ai mici surprize ca cercetatorii care au fost pusi in fata efectului tunel. Particulele pe care le observau aveau "prostul" obicei de a disparea si de a aparea cvasiinstantaneu la distante pe care ar fi trebuit sa le parcurga superluminic si mai si emiteau radiatie Cerenkov. De obicei asta se intampla cand trebuiau sa strabata un mediu plasmatic cum ar fi cel in care se gasesc ioni de Cesiu.

Sa am surprize referitoare la ce?

#24
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postsoarce, on Nov 15 2008, 09:55, said:

Si mai au prostul obicei de a nu transporta informatie, ca atare nu sunt bune de nimic.
Citeste aici: Superficially faster than light

Ba da. Starile si informatiile referitoare la particula care trece prin tunel, cum ar fi spinul, orientarea, viteza, unda asociata, sarcina electrica ... Astea nu sunt informatii ? Atata timp cat datele specifice particulei se conserva inseamna ca transmite informatie. Daca noi nu avem tehnologia necesara sa inmagazinam informatie in astfel de particule nu inseamna ca nu transmite. Informatia deja inmagazinata se transmite.

View Postmarius_sorin, on Nov 15 2008, 16:16, said:

Sa am surprize referitoare la ce?

Pai de ce efectul tunel exista in medii plasmatice ? De ce cu cat temperatura plasmei si greutatea ionilor este mai mare efectul este valabil pentru tot mai multe particule elementare, nu doar electroni ?
Practic exista fenomene similare pentru viteza de unda mecanica asa cum exista si pentru viteza de unda cuantica. Difera mediul si modul in care percepem fenomenul de trecere prin viteza bariera. Totusi ... daca incercam sa "vedem" o aeronava din punct de vedere sonic avem surpriza ca sa o percepem identic, adica ... dispare dupa trecerea de pragul sonic pentru a apare atunci cand se realizeaza trecerea de pragul sonic in sens invers.

#25
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postkrvllon, on Nov 16 2008, 11:47, said:

Ba da. Starile si informatiile referitoare la particula care trece prin tunel, cum ar fi spinul, orientarea, viteza, unda asociata, sarcina electrica ... Astea nu sunt informatii ? Atata timp cat datele specifice particulei se conserva inseamna ca transmite informatie. Daca noi nu avem tehnologia necesara sa inmagazinam informatie in astfel de particule nu inseamna ca nu transmite. Informatia deja inmagazinata se transmite.
Da, se transmit informatii (spin, viteza, sarcina) insa daca citesti atent vei vedea ca ele se transmit cu viteze mai mici decat viteza luminii si nu cu viteze superluminice ! Tocmai aici e problema, ca nu poti avea transmisie de informatie cu viteze superluminice.

#26
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postkrvllon, on Nov 16 2008, 12:47, said:

Pai de ce efectul tunel exista in medii plasmatice ? De ce cu cat temperatura plasmei si greutatea ionilor este mai mare efectul este valabil pentru tot mai multe particule elementare, nu doar electroni ?
Practic exista fenomene similare pentru viteza de unda mecanica asa cum exista si pentru viteza de unda cuantica. Difera mediul si modul in care percepem fenomenul de trecere prin viteza bariera. Totusi ... daca incercam sa "vedem" o aeronava din punct de vedere sonic avem surpriza ca sa o percepem identic, adica ... dispare dupa trecerea de pragul sonic pentru a apare atunci cand se realizeaza trecerea de pragul sonic in sens invers.

Oau... Pe unde naiba ai citit, si ce ai citit? Ca le-ai facut vraiste. Ce e aia "viteza de unda mecanica" si "viteza de unda cuantica"? Ca n-am auzit de expresiile astea vreodata. Ai inventat propria ta fizica?

#27
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmarius_sorin, on Nov 16 2008, 18:52, said:

Oau... Pe unde naiba ai citit, si ce ai citit? Ca le-ai facut vraiste. Ce e aia "viteza de unda mecanica" si "viteza de unda cuantica"? Ca n-am auzit de expresiile astea vreodata. Ai inventat propria ta fizica?

Pai despre ce am vorbit mai devreme ? Sunetul o unda mecanica si lumina o unda cuantica. Amandoua reprezinta cate un prag de viteza. Amandoua descrise de ecuatii similare, doar parametri sunt specifici mediului in care se propaga :mediu mecanic sau mediu cuantic. Viteza unei unde mecanice este viteza sunetului in acel tip de mediu mecanic. Viteza unei unde cuantice este viteza luminii in acel tip de mediu cuantic.
Scuze, poate nu m-am exprimat corect, adica in termeni strict fizici, dar in general cam asta am vrut sa zic.

#28
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postkrvllon, on Nov 16 2008, 20:41, said:

Pai despre ce am vorbit mai devreme ? Sunetul o unda mecanica si lumina o unda cuantica. Amandoua reprezinta cate un prag de viteza. Amandoua descrise de ecuatii similare, doar parametri sunt specifici mediului in care se propaga :mediu mecanic sau mediu cuantic. Viteza unei unde mecanice este viteza sunetului in acel tip de mediu mecanic. Viteza unei unde cuantice este viteza luminii in acel tip de mediu cuantic.
Scuze, poate nu m-am exprimat corect, adica in termeni strict fizici, dar in general cam asta am vrut sa zic.
Sunetul nu are caracter corpuscular. Se poate explica pe baza teoriei undelor tot ce ține de sunet. Nu la fel se poate vorbi și despre lumină.

#29
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postkrvllon, on Nov 16 2008, 20:41, said:

Pai despre ce am vorbit mai devreme ? Sunetul o unda mecanica si lumina o unda cuantica. Amandoua reprezinta cate un prag de viteza. Amandoua descrise de ecuatii similare, doar parametri sunt specifici mediului in care se propaga :mediu mecanic sau mediu cuantic. Viteza unei unde mecanice este viteza sunetului in acel tip de mediu mecanic. Viteza unei unde cuantice este viteza luminii in acel tip de mediu cuantic.
Scuze, poate nu m-am exprimat corect, adica in termeni strict fizici, dar in general cam asta am vrut sa zic.

Cum iti spuneam, stiu ca exista o asemanare (nu sunt chiar atat de neinformat :naughty: ). In linii mari poti privi radiatia Cerenkov ca un "bang sonic" la nivel de unda electromagnetica. Dar de aici pana la explicatiile pe care le dai mai sus e diferenta enorma. Asa ca, sa o lasam asa.

#30
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postm3th0dman, on Nov 17 2008, 19:42, said:

Sunetul nu are caracter corpuscular. Se poate explica pe baza teoriei undelor tot ce ține de sunet. Nu la fel se poate vorbi și despre lumină.

Fara corpusculi care sa vibreze nu ai nicaieri nici o unda. Sunetul in sine poate fi o unda doar, dar fara un mediu care sa contina molecule sau atomi care sa vibreze nu poate sa existe. In plus tocmai de aceea am spus ca exista si diferente intre manifestarile celor doua tipuri de bariere de viteza atunci cand se incearca trecerea prin ele.
Probabil ca faptul de a fi terminat Aeronavele si nu Fizica ma face mai putin calificat in a gasi o exprimare mai concreta si mai specializata.

Stiu domnule Marius Sorin ca esti informat si poate chiar mai informat ca mine. E ok, dar ceea ce vreau eu sa subliniez este ca insusi Einstein a zis ca s-ar putea ca si el sa fi trecut cu vederea unele aspecte ale acestor manifestari relativiste si cel care le va gasi, chiar fara sa stie restul teoriilor afirmate si acceptate de astrofizicieni, fizicieni si astronomi, s-ar putea sa fie in stare sa le demonstreze (practic mai ales dar poate ca si teoretic) ca exista.
Cugetarea suna ceva cam de genul : "Noi stim ca exista fenomene imposibile, dar s-ar putea ca intr-o zi sa vina cineva care nu stie acest lucru si sa ne demonstreze ca ele sunt chiar foarte posibile."

Asadar, mai intai sa avem spatiul si resursele ca sa experimentam si apoi vom vedea cat de mult sau de putin se aseamana teoriile si daca intradevar nu se poate depasi viteza luminii. Este posibil ca nu zborul de tip warp sa fie posibil ci mai degraba zborul de tipul transferului prin hiperspatiu in care nava practic pentru intervale cvasinule de timp creaza gauri de vierme prin care este proiectata (sau transferata) in punctul de destinatie, fara ca pe toata distanta "scurtaturii" sa depaseasca in vreun fel viteza luminii.

#31
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Exista o diferenta fundamentala intre viteza sunetului si viteza luminii: viteza sunetului nu este cea maxima, pe cand a luminii (in vid), da :D Nu este nimic in legile fizicii care sa iti spuna ca un obiect nu se poate misca mai repede ca sunetul, daca are suficienta forta si control. In schimb, faptul ca 'c' e de neintrecut fara sa descoperim ceva cu totul revolutionar in fizica este mult mai bine demonstrat si argumentat decat toate speculatiile startrekiste cu warp si gauri de vierme.

Undele electromagnetice nu au nevoie de "corpusculi care sa vibreze". Nu-ti convine? Scrie tu un manual nou de fizica, impecabil demonstrat matematic si experimental, desigur :>

#32
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postkrvllon, on Nov 19 2008, 14:42, said:

Fara corpusculi care sa vibreze nu ai nicaieri nici o unda. Sunetul in sine poate fi o unda doar, dar fara un mediu care sa contina molecule sau atomi care sa vibreze nu poate sa existe. In plus tocmai de aceea am spus ca exista si diferente intre manifestarile celor doua tipuri de bariere de viteza atunci cand se incearca trecerea prin ele.
Probabil ca faptul de a fi terminat Aeronavele si nu Fizica ma face mai putin calificat in a gasi o exprimare mai concreta si mai specializata.
Păi nu poți spune că lumina este vibrația fotonului, ci lumina este chiar fotonul. Dar despre sunet nu poți spune că este chiar molecula sau atomul prin care se propagă.
Altfel spus, există cuante (indivizibile) de lumină, pe când nu există de sunet.
Diferența îi mai evidentă la ecuații, zic eu.

#33
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View PostGOC, on Nov 19 2008, 17:04, said:

Exista o diferenta fundamentala intre viteza sunetului si viteza luminii: viteza sunetului nu este cea maxima, pe cand a luminii (in vid), da :D Nu este nimic in legile fizicii care sa iti spuna ca un obiect nu se poate misca mai repede ca sunetul, daca are suficienta forta si control. In schimb, faptul ca 'c' e de neintrecut fara sa descoperim ceva cu totul revolutionar in fizica este mult mai bine demonstrat si argumentat decat toate speculatiile startrekiste cu warp si gauri de vierme.

Undele electromagnetice nu au nevoie de "corpusculi care sa vibreze". Nu-ti convine? Scrie tu un manual nou de fizica, impecabil demonstrat matematic si experimental, desigur :>

Corpusculii care vibreaza sunt fotonii. In plus din cata fizica cuantica am invatat eu in facultate orice particula elementara vibreaza si are prin asta asociata o unda. Nu trebuie sa scriu eu fizica. Este deja scrisa. Din anumite puncte de vedere si sunetul este viteza maxima. Noi am gasit calea de a misca obiecte mai rapid decat sunetul. In plus un obiect nu se poate deplasa fix cu viteza sunetului din acel mediu. Se va dezintegra dupa ce vibratiile acumulate ajung la rezonanta. Mai mult este nevoie de o forma diferita a unor componente ale obiectului pentru a face posibila dirijarea si zborul sau dincolo de viteza sunetului.
Vrei un exemplu de ceva pentru care viteza sunetului este limita ? Toate obiectele sau fiintele care "vad" acustic.
Ah, da viteza sunetului e mai mare in apa decat in aer ... Totusi problema e aceeasi si pare sa nu aiba rezolvare.

View Postm3th0dman, on Nov 19 2008, 22:57, said:

Păi nu poți spune că lumina este vibrația fotonului, ci lumina este chiar fotonul. Dar despre sunet nu poți spune că este chiar molecula sau atomul prin care se propagă.
Altfel spus, există cuante (indivizibile) de lumină, pe când nu există de sunet.
Diferența îi mai evidentă la ecuații, zic eu.

Pai nu te supara dar tu ai pus putin carul inaintea boilor ,m3th0dman. Lumina inseamna unde electromagnetice. Fotoni circula si intre statia de emisie a unui post de radio si radioul tau. Nu e tocmai lumina caci nu reactioneaza ochii tai la ea. Totusi este lumina.

De fapt fotonul inseamna lumina si in functie de energia sa poti sau nu sa il vezi. Fotonul este unda si corpuscul in acelasi timp. O portie de energie in vibratie si cum energia poate insemna si masa ...
La fel discutam si despre sunet. Sunetul este vibratia moleculara. Chiar si fluidele care au viteza subsonica sunt audibile. Transmit vibratia lor peretilor unui tub sau unei lamele care le transforma energia. Gogu Constantinescu a demonstrat ca printr-un fluid se poate transmite energie fara ca acel fluid sa fie in miscare. Acea energie e capabila sa puna in miscare un ax rotor intr-un motor foarte asemanator cu cel electric. Un exemplar exista la Muzeul Tehnicii "Dumitru Leonida" din parcul Carol fost Libertatii in Bucuresti.
Din punct de vedere mecanic "cuanta" indivizibila de sunet este atomul. Exista chiar dispozitive care pot face conversia intre domeniul EM si acustic in ambele sensuri, ori acest lucru este posibil tocmai pentru ca din punct de vedere al mecanicii clasice atomul este indivizibil. Te asigur ca in afara parametrilor caracteristici mediului mecanic, clasic sau cuantic, formulele nu difera dar si acei parametri au acelasi rol in raport cu unda. Ii stabilesc viteza. La lumina vorbim de miu si epsilon iar la sunet vorbim de densitate si compresibilitate. Ia un manual de facultate de vibratii mecanice si unul de mecanica cuantica si compara formulele.

#34
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Nu există nicio demonstrație că viteza luminii (a undelor electromagnetice) este cea mai mare viteză. Este doar un postulat pus la baza teoriei relativității speciale.

#35
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View PostCBV, on Nov 20 2008, 17:48, said:

Nu există nicio demonstrație că viteza luminii (a undelor electromagnetice) este cea mai mare viteză. Este doar un postulat pus la baza teoriei relativității speciale.

Eu stiu asta mai ales ca s-au cam inmultit exceptiile care nu mai confirma deloc regula ci chiar tind sa o desfiinteze. Viteza luminii este o bariera doar care va fi trecuta pana la urma dar la care nici un obiect material nu se poate mentine. Vor avea ori viteze superluminice ori subluminice.
Toata treba va fi confirmata cand vom construi oficial propulsoare care ejecteaza jeturi superluminice. Mai avem pana atunci pentru ca acum ne preumblam precum salbaticii cu barcutze pe langa malul langa care ne-am nascut si trimitem alte barcutze de hartie pe lacul numit sistemul solar.

#36
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postkrvllon, on Nov 20 2008, 22:36, said:

Eu stiu asta mai ales ca s-au cam inmultit exceptiile care nu mai confirma deloc regula ci chiar tind sa o desfiinteze.
:blink:

Poti sa detaliezi ce ai afirmat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate