Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dacia Sandero. Masina anului 2009 in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
199 replies to this topic

#37
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postspe, on Nov 11 2008, 12:06, said:

Great job! Macar stiu ce reviste auto nu mai cumpar.
:naughty:  

giobica, ai uitat ghilimelele la "jurnalisti"...   :coolspeak:

Edited by xtremdriving, 11 November 2008 - 12:11.


#38
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Mi se pare mai atractiva Sandero decat Logan.

Cat despre masina anului nu am gasit criteriile pe baza carora s-au dat notele. Stie cineva? Ce inseamna masina anului?

#39
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostGiobica, on Nov 11 2008, 12:11, said:

Cat despre masina anului nu am gasit criteriile pe baza carora s-au dat notele. Stie cineva? Ce inseamna masina anului?
Nu ai gasit sau nu ai vrut sa gasesti?  :lol:   vine acum linkul. ma prapadesc de ras
uite, asa s-a votat: "jurnalistii" au fost invitati sa voteze online masinile.  unii au ales sa o faca. altii nu...

Uniunea Ziaristilor si Editorilor Auto din Romania (UZEAR) a invita mediile si persoane considerate reprezentative   :lol:  pentru presa auto din Romania pentru a forma juriul "Masina Anului". Juriul este alcatuit din jurnalisti din Bucuresti si cate unul din judetele tarii.

   Votarea se face on-line, pe site-ul www.masinaanului.ro. Accesul la sectiunea de vot este permis pe baza unui "username" si a unei parole.

   Fiecare dintre cei care voteaza are la dispozitie 25 de puncte pe care trebuie sa le atribuie la cel putin 5 modele. Punctajul maxim care poate fi acordat unui singur model este de 10 puncte. Votarea se desfasoara dupa reguli identice pentru cele doua etape ale concursului.

Precizari legate de organizarea concursului "Masina Anului".

- Fiecare dintre mediile si persoane care au acceptat invitatia de a face parte din juriu va primit un "username" si o parola individuale, care le permite votarea.

- UZEAR nu isi asuma nicio responsabilitate vis-à-vis de decizia fiecareia dintre mediile si persoanele invitate de a vota sau nu.

- UZEAR nu isi asuma nicio responsabilitate vis-à-vis de voturile exprimate de cei invitati. Aceasta le apartine exclusiv celor care au votat.   :lol:

- In urma exprimarii votului pe site-ul www.masinaanului.ro fiecare dintre mediile si persoanele invitate va primi un e-mail prin care UZEAR va solicita o confirmare a votului. Fara aceasta confirmare votul va fi considerat nul.

- Votul nu este secret. El va fi facut public pe site odata cu finalizarea concursului.

- Votul nu este conditionat de apartenenta vreuneia dintre mediile sau persoanele invitate la UZEAR sau la alta asociatie de presa.

Edited by xtremdriving, 11 November 2008 - 12:15.


#40
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Stai ca incet-incet descifram misterele alcatuirii topului. Citat din regulament:


Quote

Fiecare dintre cei care voteaza are la dispozitie 25 de puncte pe care trebuie sa le atribuie la cel putin 5 modele. Punctajul maxim care poate fi acordat unui singur model este de 10 puncte. Votarea se desfasoara dupa reguli identice pentru cele doua etape ale concursului.



Asa ca intr-adevar pot exista situatii aberante cu 0 puncte pentru o masina. I s-au terminat punctele respectivului jurat :lol:


Topu' lu' peshte! Nu era mai logic sa ii puna pe aia sa alcatuiasca fiecare topul lui ? Adica fiecare sa desemneze ierarhia proprie pe modelul: eu zic Sandero pe 1, Jaguar pe 2, Mazda pe 3 :mellow:  Si la urma se face media. Nu asa, frectie cu "va dam douaj' de puncte, aveti grija cui le dati ca altele nu mai vedeti".

#41
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Eu nu inteleg cu ce este mai presus Sandero decat Splash, de exemplu?
Nu are nici o particularitate, nimic care sa o scoata in fata:
- consum mic nu are - asta intr-o perioada in care se pune accentul pe masini economice. Pai manca-i-as designul ei indoielnic, motorul de 1.4 - 75cp are acelasi consum declarat ca si Accordul nou cu motorul de 2.0 - 156cp, adica 9.4l/100km!!!
- designul este indoielnic;
- calitatea materialelor - pe acolo, dar nu se remarca fata de concurente;
- la siguranta e pe acolo;
- la confort e pe acolo;
- la design interior este de multe ori sub modelele cu care a concurat, doar fata Symbolului sa o fi luat;

Blana mea! Pentru ce a luat masina asta premiul? Ca este ieftina? Pai asa, de ce nu au bagat si masinile chinezesti in top, ca si alea sunt ieftine, la 10.000 euro primesti si piele!
Ca de obicei, alta chestie menita sa faca reclama firmei Dacia.
Nu stiu cati dintre voi puteti coimpara Ceed-ul cu Sandero, Colt-ul cu Sandero, etc.

#42
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostGiobica, on Nov 11 2008, 12:15, said:

Xtrem, tu in 80% din posturi te prapadesti de ras. Poate ne spui si ceva nou din cand in cand :rolleyes: Era sa zic "interesant".... :confuzzled:
Mai, daca tu nu consideri interesant ce am spus acum si tot continui sa sustii masina anului 2009, asta e...  :lol:  vezi mai sus... cum s-a votat si cum au fost alesi...cica 2 din bucuresti, si amandoi erau la libertatea, care, probabil, dadea premii un Sandero daca razui nu stiu ce din ziar   :lol: :lol:

View Postcloschkutza, on Nov 11 2008, 12:17, said:

Blana mea! Pentru ce a luat masina asta premiul? Ca este ieftina? Pai asa, de ce nu au bagat si masinile chinezesti in top, ca si alea sunt ieftine, la 10.000 euro primesti si piele!
Nu a luat premiu ca e mai iefitna. Uita-te la juriu si daca nu ai murit inca de ras, vezi si faza cu cei 2 jurnalisti din bucuresti...considerati ca si competenti... ;)

#43
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Am vazut regulamentul concursului dar nu si criteriile pentru acordarea celor 25 de puncte. Cum s-au dat?

care imi place mai mult? care e cea mai rapida? care e cea mai buna pentru mers la piata? Care se va vinde cel mai bine in Maroc?

#44
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostMAK, on Nov 9 2008, 21:26, said:

:lol:  :lol:  :lol:   Ce tara tare si ce ziaristi, ooooof   !!!!
:naughty:  V-am spus eu, ce tara si ce ziaristi avem si cum voteaza.    :console:

#45
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Cu ultimele puteri, pana nu va prapaditi de ras, poate afla cineva pe ce criterii s-au dat punctele respective...

#46
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostGiobica, on Nov 11 2008, 13:57, said:

Cu ultimele puteri, pana nu va prapaditi de ras, poate afla cineva pe ce criterii s-au dat punctele respective...
S-au dat dupa cum au vrut mesterii din juriu. Spaga rull!

#47
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
mda. dupa regulament si modul de votare as putea spune ca e un ca un top de pe la can-can sau click, ca tot acolo e. adevarul e ca au scos-o prea tare Sandero la inaintare. Puteau fi finuti si sa o puna undeva pe 5-6 si ziceam ca deh... dar masina anului... mda. Si regulile de votare sunt bune.. luati si aruncati cu puncte, dati cu zaru..
Dar nu erau mai multe topuri de masina anului? Ce sa mai, acum e ca la top xxx miliardari, schimba locurile ca sosetele... in functie de originea topului. :thumbdown:

Edited by ciprians, 11 November 2008 - 14:08.


#48
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Sa mor daca nu ma enervati :) , pai ce drac nu era clar ca va iesi Sandero.

Asa cum aveau vechile Dacii acel "abtipild" cu: "masina cu motor pe injectie" asa o sa circule si Sandero prin tara, cu unul "Masina anului in Romania" si o sa aiba acelas succes.

#49
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

View Postlucifer00, on Nov 11 2008, 14:20, said:

Sa mor daca nu ma enervati :) , pai ce drac nu era clar ca va iesi Sandero.

Asa cum aveau vechile Dacii acel "abtipild" cu: "masina cu motor pe injectie" asa o sa circule si Sandero prin tara, cu unul "Masina anului in Romania" si o sa aiba acelas succes.


Eu sunt atent numai la competitiile in care intra masini care au cat de cat ceva in comun. De exemplu Passat, mondeo, laguna etc...

Topul asta jurizat de coafeze mi se pare de tot rahatul.

Ce atatea comentarii? S-a vrut sa iasa sandero. Asa si? E sandero mai frumoasa si mai puternică acum? Tot un Logan taiat de fund e.

doar ca posesorii o sa aiba cu ce sa se mandreasca. "Mama ce masina bengoasa am!!!! :lol:

#50
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008

View Postflrflr, on Nov 11 2008, 15:05, said:

Ce atatea comentarii? S-a vrut sa iasa Sandero. Asa si? E sandero mai frumoasa si mai puternică acum? Tot un Logan taiat de fund e.

doar ca posesorii o sa aiba cu ce sa se mandreasca. "Mama ce masina bengoasa am!!!! :lol:


E, iata cum se putea rezolva intregul topic , in doua posturi. :)

#51
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Are dreptate flr, inca un motiv de suprematie pe sosele.  Si n-o spun cu rautate.

#52
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Inteleg ca aici pe forum exista o usoara unanimitate: ca votul a fost platit (desi nimeni nu stie pe ce criteriu s-a votat  :confuzzled: ) si ca toate masinile facute de Dacia sunt un mare rahat.

Sa presupunem ca aveti dreptate. Care ar fi solutia pentru Dacia? Daca tot va pricepeti asa bine, poate aveti niste idei constructive.

#53
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
N-ai inteles. Citeste toata aria cu atentie :lol:




PS: e o gluma.

#54
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Cei de la Dacia pot sa faca si carute daca vor, nu am treaba cu ce fac ei acolo, dar asta se tine de mana cu topul acela al catitatii cu Dacia>Mercedes>BMW>Audi si cu vanzarile record peste tot.Pe bune acum, de ce merita masina ANULUI? Ce face ea de merita acest loc? Mai ales ca nu are nimic in plus, nu e nici cea mai frumoasa,nici cea mai rapida,nici cea mai calitativa, nu e nimic.E doar un Logan ceva mai scump si cu design de rad curcile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate