Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Tot RDS-ul.....

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

cmidp, on Jan 31 2005, 23:14, said:

Smart sa compari CATV-ul cu dial-upul.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai zi tu, nu e asa ?  :coolspeak:

Edited by Andrei Cioaca, 31 January 2005 - 23:23.

aproape0m

aproape0m

Member

• Grup: Members
retele wrote :

La ora actuală, cine plătește mai mult de 250.000 lei la o rețea de cartier se cam păcălește, având în vedere că Rds oferă internet cu 300 de mii, iar Astral cu 400 de mii, care se vede treaba ca sunt totuși interesați de acest segment...

eu dau 400 pe luna , intr`o retea de cartier , si metro ( un metro relativ ) am 4-5 mb , iar pe extern am 100 K . crezi ca rds/astral/ce_isp_vrei_tu poate sa`mi ofere ceva mai bun ?

in aproape toate retelele de cartier care au 50+ useri , netul merge foarte bine .

Edited by aproape0m, 31 January 2005 - 23:50.

El-Vis

El-Vis

Active Member

cmidp, on Jan 31 2005, 23:14, said:

Smart sa compari CATV-ul cu dial-upul.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu se poate compara sub nici o forma... Am fost si eu utilizator dial up si vroiam sa ma dau cu capu de pereti....

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned
Sunt primul din bloc si cred ca si din cartier care o sa aiba rds-ul. Ma duc vineri sa semnez contractul, dar asteptarea asta ma omoara. Si apoi mai astept sa vina sa instaleze care mai dureaza 2 saptamani, nu?
Daca am beneficiul asta cred ca o sa fie viteza si mai mare din moment ce nu prea multi au in oras internet prin cablu.
Care site-uri/hub-uri nu le contorizeaza RDS-ul??

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members
ai uitat sa zici orasul  :naughty:  .. sau cel putin nu m-am prins eu
din pacate o sa te dezamagasc, viteza nu o sa fie mai mare pt ca esti limitat superior la 256kbps...

logosoft

logosoft

New Member

Salutari!

Am citit tot dezbaterea despre provaideri tehnologi, sar putea ca va pot da niste detali din domeniul technic! ADSL vs CATV

In primul rind ADSL sau xDSL (nu neaparat ADSL) TEchnologia este foarte buna se bazazea pe un sistem de cupru pentru telefonie (deci cel mai avantajos e pentru companiile mari de telefonie "DT, BT, France telecom" bine inteles ca investesc in asta si nu sint lasi ca si RTC). Eu am lucrat cu tecnologia DSL respectiv ADSL stabilitatea depinde de linia de cupru. aveam circuite care aveau uptime de 4-5 luni nu citeva zile ca de obice la catv, si aveam si circuite care renegociau(astea ineamna o intrerupere de max 3s) la 2-3 ore. Costurile pentru DSL nu sunt mair daca iei in calcul si telefonia ce este pe acelas infrastructura. Avantaje tecnologice ce sa zic e o retea tip stea deci clientu e direct legat cu ISP nu prin amplificataoare si echipamante de pe teren alimentate cu curent de aci acolo (cind se intrerupe curentul intru amplificator CATV reteaua din spatele lui e down). ISP poate asigure continuitatea fluxului chiar pina la 99,9 la % pe an, fata de un CATV unde nu poate sa te asigure findca renel mai are picari de curent in zone ici si colo. Dezavanatj e costul infrastucturi e mai mare decit CATV finda nu e un mediu fizic partajat!

CATV e un mediu fizic partajat cu toate problemele(banda partajata, alimentare de curent la amplificataor,buruiaje ...) lui dar cu avantajul e costul de cablare mult mai ieftina. In schimb deja in romania nu prea egzista retea de CATV pru pe cablu coaxial sunt niste imbinari cu FO (fibra optica) care il face putin mai stabil din punct de vedere de cablaj reteaua.

Explicind diferenta intre DSL si CATV e ca si un retea de BNC(CATV) si UTP(DSL).

REferitor la limitarile de la DSL nu stiu dece zic ca iesti limitat de banda ce ofera ADSL ul pentru un homeuser nu cred ca e putin un 512up/4096down ce stie un circuit de calitate mai bunisor de circa 2-3KM si daca o firma investeste mai multi bani se poate da un VDSL sau ADSL2+ sau SDSL care rezista si la banda mai larga in upload bine inteles depinde de diztanta si cine vrea mai mult de asta are bani pentru FO.

Va mai dau si citeva stir mai noi din viitorul de la RDS.
Am auzit zvonuri ca la RDS sunt niste planuri de telefonie pe FO, care duce in zonele de blocuri FO la fiecare scara unde se va conecta si homuseri de internet deci o sa fie asa. Clientul va primi eternet acasa care duce la cutia RDS si de acolo pe FO va mere pina in centralele de RDS. asta insemana 100Mb/s pina in centrala.

DECI, solutii si incercari sunt, schimbariel sunt foarte rapide pe piata, asa ca eu sugerez sa alegeti todeauna solutia ce mai optima :) (lei/performanta)

BYEZ

Edited by logosoft, 05 February 2005 - 01:05.

holmes

holmes

Active Member

logosoft, on Feb 5 2005, 00:49, said:

Va mai dau si citeva stir mai noi din viitorul de la RDS.
Am auzit zvonuri ca la RDS sunt niste planuri de telefonie pe FO, care duce in zonele de blocuri FO la fiecare scara unde se va conecta si homuseri de internet deci o sa fie asa. Clientul va primi eternet acasa care duce la cutia RDS si de acolo pe FO va mere pina in centralele de RDS. asta insemana 100Mb/s pina in centrala.

DECI, solutii si incercari sunt, schimbariel sunt foarte rapide pe piata, asa ca eu sugerez sa alegeti todeauna solutia ce mai optima :) (lei/performanta)

BYEZ

<{POST_SNAPBACK}>

Am auzit si eu zvonul acesta...cica va fi un inlocuitor la cable link,dar in viitor.Oricum eu zic ca acum cea mai optima solutie lei/performanta in .ro e cable link,cel putin pt mine e misto.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate