Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...
 Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...
 Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...

Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei
 Incident in trafic

Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

Tot RDS-ul.....

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Florinm

Florinm

Junior Member

• Grup: Members

offtopic: @florinm tu lucrezi la RDS?

Nici poveste, da esti aproape. Am incercat sa fiu obiectiv, si tu ma acuzi de subiectivism.

Cmidp, mtest,  Manowar sunt multe explicatii pentru care e mai ieftin dincolo decat aici. Nu are rost sa le mai enumar, ca-s convins ca le stiti.

Oricum, de pe scaunul pe care stau, pot sa spun ca situatia Internetului in Romania se imbunatateste pe zi ce trece. Din pacate mai multe nu va pot spune aici, poate in private daca va intereseaza.

Concurenta intre RDS si Astral isi spune cuvantul, poate zilele urmatoare veti vedea alte preturi de la ambii.

Scuze ca am fost semi-off-topic.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

dani85, on Jan 24 2005, 09:10, said:

(din pacate, deocamdata situl ANRC nu imi merge)

http://www.google.ro...refox-a&strip=1

<{POST_SNAPBACK}>

http://80.96.153.11/reg.php

http://80.96.153.11/...enJud=Bucuresti

andreic

andreic

Very OLD Member

retele, on Jan 24 2005, 12:16, said:

La ora actuală, cine plătește mai mult de 250.000 lei la o rețea de cartier se cam păcălește, având în vedere că Rds oferă internet cu 300 de mii, iar Astral cu 400 de mii, care se vede treaba ca sunt totuși interesați de acest segment...

<{POST_SNAPBACK}>

Fii serios, nu poti oferi net la 250k lei financiar.
O retea cu autorizatii si cu net pe bune, nu smecherit :P nu poate scadea sub 450k-500k.

Edited by Andrei Cioaca, 24 January 2005 - 15:17.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

• Grup: Senior Members
s-au implinit 38 de zile de cind am semnat contractul cu RDS si modemul sta pe dulap uitindu-se la lustra. eu am inceput sa-mi ascut sapa. saptamina viitoare sa va uitati la stirile de la ora 5 cu un dement care a dat cu sapa prin rds urlind "conectare! conectare!"

mtest

mtest

Active Member

Florinm, on Jan 24 2005, 14:00, said:

Cmidp, mtest,  Manowar sunt multe explicatii pentru care e mai ieftin dincolo decat aici. Nu are rost sa le mai enumar, ca-s convins ca le stiti.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai cum e mai ieftin, ca nu e! A, ca e mai mic costul per kbps? Normal... la 10Mbps garantat, o sa fie shi mai mic.

Intrebarea insa este: cine ce-tzi da pe-acolo la 10$/luna?

cmidp

cmidp

medicine for the brain

mtest, on Jan 25 2005, 19:54, said:

Pai cum e mai ieftin, ca nu e! A, ca e mai mic costul per kbps? Normal... la 10Mbps garantat, o sa fie shi mai mic.

Intrebarea insa este: cine ce-tzi da pe-acolo la 10$/luna?

<{POST_SNAPBACK}>

Era ceva oferta de Internet online de 128 kbps la 19.99 euro cu totul, adica incluzand si costurile de linie. Era prin CATV.

In rest, in Germania daca vrei sa ai internet broadband nelimitat cu totul preturile pleaca de la 50 euro in sus, asta incluzand modem, linia DSL si abonamentul la Internet. E drept ca si vitezele pleaca de la 1 mbps :)

Probabil la noi e scump Internetul din cauza costurilor mari ale carrierilor. Cat mai costa acum? Ca oricum prea multi carrieri nu sunt.

Acum sa facem o diferenta intre abonamentele pt enduseri (ce peste tot sunt *negarantate*) si canalele garantate.

Canalele garantate costa si-n Germania ca te ametesc.

Oricum, facem teoria chibritului. Preturile scad cand e vorba de concurenta, la noi nu este concurenta si gata.

trahanache

trahanache

Member

retele, on Jan 24 2005, 12:16, said:

... Rds oferă internet cu 300 de mii, iar Astral cu 400 de mii, care se vede treaba ca sunt totuși interesați de acest segment...

<{POST_SNAPBACK}>

Care 300-400 mii? Eu am abonamentul minimal la Astral si platesc 535.000 leipe luna. TVA-ul cine-l plateste? Si chiria modemului.

olimpiu

olimpiu

Junior Member

Serban30, on Jan 23 2005, 13:48, said:

Am citit cum ca directorul general de la RDS contesta legalitatea retelelor de cartier.

<{POST_SNAPBACK}>

Si... unde ai citit tu asta? Sa vad si eu daca are rost sa ma arunc in subiectul asta su nu :)

IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

pResident Evil

trahanache, on Jan 25 2005, 21:38, said:

TVA-ul cine-l plateste?

<{POST_SNAPBACK}>

daca te inscrii in programul orange student ai   TVA=0 la RDS.

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned
Sunt incepator la rds, si telefon si net. Am fost astazi sa depun actele si vineri semnez contractul. AM inteles catraficul e nelimitat, dar scade la 128kbps. Nu am avut net prin cablu, ci doar dial-up. Pot sa iau un film in cat timp cu viteza asta redusa? Exista si site-uri unde nu se contorizeaza traficul? care e diferenta itre dial up si viteza redusa a lor?

adishor

adishor

Member

max003, on Jan 31 2005, 15:16, said:

Sunt incepator la rds, si telefon si net. Am fost astazi sa depun actele si vineri semnez contractul. AM inteles catraficul e nelimitat, dar scade la 128kbps. Nu am avut net prin cablu, ci doar dial-up. Pot sa iau un film in cat timp cu viteza asta redusa? Exista si site-uri unde nu se contorizeaza traficul? care e diferenta itre dial up si viteza redusa a lor?

<{POST_SNAPBACK}>

cu viteza de 128kb/s copiezi un film (1cd) in aprox 16 ore. diferenta intre dial-up si 128kb/s este ca merge de aprox 5 ori mai repede decat pe dial-up, iar traficul nu se contorizeaza daca copiezi de la cineva tot pe rds din orasul tau.

IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

pResident Evil

intri si tu pe un hub de dc++ care nu contorizeaza traficul.....

El-Vis

El-Vis

Active Member

Serban30, on Jan 23 2005, 13:48, said:

Revin din nou cu un subiect interesant. Despre RDS. Am citit cum ca directorul general de la RDS contesta legalitatea retelelor de cartier. Probabil ca acesta doreste ca “internautii” sa plateasca milioane de lei la ROMTELECOM pentru “dial-up” in zonele in care nu exista cablu. Daca e asa de destept sa puna mana sa faca retea in toate orasele, sa vina cu oferte mai atractive si apoi poate sa-si spuna parerea. Am aflat de curand ca partea a doua a fost rezolvata. Ofertele de acum sunt intr-adevar rezolvate. Sa platesti 9$ si sa ai internet nelimitat este intr-adevar atractiv. Numai ca uita ca orase mari din tara asta nu sunt cablate. Este vorba de Pitesti care, totusi, nu este un oras-sat. Aici RDS-ul minte din anul 2003 ca va fi cablat tot orasul. A venit anul 2004, ne-au zis ca va fi gata in primavara, apoi in vara, apoi in toamna, apoi in primavara lui 2005. Dupa parerea mea cred ca la pastele cailor. Blocurile au fost intr-adevar cablate ( nu stiu daca toate ) in vara anului 2004, dar au fost lasate balta. In conditiile astea, cred ca directorul general de la RDS ar fi bine sa taca si sa actioneze… Am inteles ca se poate totusi cabla la cerere o anumita locatie dar la pretul de 50$ / luna. Probabil ca ei cred ca pitestenii sunt prosti… In atare conditii nu este cel mai bine sa fii conectat la o retea de cartier, sa platesti pana in 500.000 lei si sa ai acces nelimitat si cu viteza mare ? Voi ce parere aveti ?

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru a introduce internet prin cablu TV, trebuie facut niste investitii. Si va garantez ca nu sunt atata de prosti incat sa investeasca de boi zeci de milioane de lei in repeatere numa pentru cativa abonati. Si in plus nu se prea baga in zone unde deja exista concurenta pentru TV - astral, upc etc.
Din pacate mafia din tara asta este prea mare incat sa intre si sa ofere internet aproape gratis. Plus ca in unele cartiere, sarace, bogate, abia 3-4 persoane din 100 sunt dispusi sa plateasca peste 600 000 lei lunar internet.
In concluzie, ori asteptam ziua care nu va exista cand vor fi dispusi sa ne dea net pe gratis, sau ne mutam in Vest si facem baie in net.

eb2e2

eb2e2

Senior Member

adishor, on Jan 31 2005, 15:26, said:

cu viteza de 128kb/s copiezi un film (1cd) in aprox 16 ore. diferenta intre dial-up si 128kb/s este ca merge de aprox 5 ori mai repede decat pe dial-up, iar traficul nu se contorizeaza daca copiezi de la cineva tot pe rds din orasul tau.

<{POST_SNAPBACK}>

5 ori mai repede ... vise,  :naughty:   128kbps  aprox= 2.28 *56kbps
de unde 5 ori , ca 128kpbs nu sunt garantati, poate sa se tirie chiar ca dialup , depinde de site  ( pe "metropolitane"  da ar merge cam de 2.5 ori mai repede , iar 256kpbs ar merge de 5 ori mai repede daca nu ar fi shared la mai multi utilizatori de net de pe tronsonul de retea ( cablu ) respectiv.

andreiush

andreiush

Junior Member

128kbps inseamna 16 kilobytes/secunda
Asa ca nu compara cu dial-up-u.

andreic

andreic

Very OLD Member

Pai dialup-ul are 5-6kbytes/sec... deci... 2.28 sau 2.5 sa zicem ca nu te legi asa sus.

Edited by Andrei Cioaca, 31 January 2005 - 23:22.

cmidp

cmidp

medicine for the brain

Smart sa compari CATV-ul cu dial-upul.

cmidp

cmidp

medicine for the brain

olimpiu, on Jan 25 2005, 20:38, said:

Si... unde ai citit tu asta? Sa vad si eu daca are rost sa ma arunc in subiectul asta su nu :)

<{POST_SNAPBACK}>

Stie de la directorul RDS (sau ce era ala) ce-a declarat-o foarte zelos.

Era chiar si-un paste cu articolul pe ceva thread.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate