Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

Tot RDS-ul.....

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Serban30

Serban30

Junior Member

• Grup: Members
Revin din nou cu un subiect interesant. Despre RDS. Am citit cum ca directorul general de la RDS contesta legalitatea retelelor de cartier. Probabil ca acesta doreste ca “internautii” sa plateasca milioane de lei la ROMTELECOM pentru “dial-up” in zonele in care nu exista cablu. Daca e asa de destept sa puna mana sa faca retea in toate orasele, sa vina cu oferte mai atractive si apoi poate sa-si spuna parerea. Am aflat de curand ca partea a doua a fost rezolvata. Ofertele de acum sunt intr-adevar rezolvate. Sa platesti 9$ si sa ai internet nelimitat este intr-adevar atractiv. Numai ca uita ca orase mari din tara asta nu sunt cablate. Este vorba de Pitesti care, totusi, nu este un oras-sat. Aici RDS-ul minte din anul 2003 ca va fi cablat tot orasul. A venit anul 2004, ne-au zis ca va fi gata in primavara, apoi in vara, apoi in toamna, apoi in primavara lui 2005. Dupa parerea mea cred ca la pastele cailor. Blocurile au fost intr-adevar cablate ( nu stiu daca toate ) in vara anului 2004, dar au fost lasate balta. In conditiile astea, cred ca directorul general de la RDS ar fi bine sa taca si sa actioneze… Am inteles ca se poate totusi cabla la cerere o anumita locatie dar la pretul de 50$ / luna. Probabil ca ei cred ca pitestenii sunt prosti… In atare conditii nu este cel mai bine sa fii conectat la o retea de cartier, sa platesti pana in 500.000 lei si sa ai acces nelimitat si cu viteza mare ? Voi ce parere aveti ?

Garfield

Garfield

Active Member

Daca reteaua de cartier are toate autorizatiile, atunci nu vad care-i problema ? Doar legile nu le face dom'director de la RDS.

cmidp

cmidp

medicine for the brain

• Grup: Senior Members
Directorii astia se trezesc vorbind si se simt bine.

Daca tin bine minte, in contractele de dial-up inca din 97 scria ca nu ai voie sa redistribui pe bani.

Ce uita acesti directori generali sa spuna e ca majoritatea retelelor de bloc sunt abonate la RDS, ori la Astral, daca sunt atat de ilegale ce-i opreste sa rezilieze contractul?

Vlaicu

Vlaicu

Junior Member

Asta imi aduce aminte de acel destept de la ARTelecom care spunea ca Xnet a distrus piata de dialup din Romanica.

eb2e2

eb2e2

Senior Member

dani85, on Jan 23 2005, 14:29, said:

Daca reteaua de cartier are toate autorizatiile, atunci nu vad care-i problema ? Doar legile nu le face dom'director de la RDS.

<{POST_SNAPBACK}>

Are vreo retea de carter AUTORIZATII ?

Florinm

Florinm

Junior Member

Pentru un ISP, retelele de cartier sunt categoric aducatoare de venituri, mai ales daca sunt in zone in care el nu are acoperire. In alta ordine de idei,  segmentul de piata vizat de retelisti sunt persoanele cu venituri mai mici (bineinteles fara a fi o regula), carora le convine sa plateasca 350k - 400k lei pe luna, segment de piata neinteresant (deocamdata) pentru marii ISP (Astral, RDS).

Declaratia directorului de la RDS si "reclama Cablelink vis-a-vis de retele de cartieri" sunt penibile. Daca le stau in coaste, sa-i acapareze (vezi cazul IT4WEB in Cluj), sau sa-i scoata de pe piata prin oferte competitive. Cablelink-ul nou nu prea cred ca, convinge.

Serban30: mi se pare putin ca mult sa-i faci mincinosi pe RDS-isti pentru ca nu or cablat pentru cablelink orasul. Cred ca au ei mai mult interes sa o faca decat tu sa il ai.  Daca era considerat rentabil, o faceau deja. O firma ce are in spate fonduri de investititii sa fii  sigur ca nu doarme in papucii statului.

Edited by Florinm, 23 January 2005 - 23:50.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

eb2e2, on Jan 23 2005, 23:39, said:

<{POST_SNAPBACK}>

Sigur ca da. Cauta la ANRC pe site lista retelelor autorizate.

Manowar

Manowar

Iubitul mileniului.

• Grup: Banned

cmidp, on Jan 23 2005, 18:02, said:

Directorii astia se trezesc vorbind si se simt bine.

Daca tin bine minte, in contractele de dial-up inca din 97 scria ca nu ai voie sa redistribui pe bani.

Ce uita acesti directori generali sa spuna e ca majoritatea retelelor de bloc sunt abonate la RDS, ori la Astral, daca sunt atat de ilegale ce-i opreste sa rezilieze contractul?

<{POST_SNAPBACK}>

ii opreste faptul ca sunt niste lesinati de foame si le e frica de lesina sa nu plece respectiva retea de cartier la concurenta. like this: astral: "noi scapam de ei, da' daca le da rds net?" rds: "noi scapam de ei, da' daca le da astral net?" . si tot asa.

in alta ordine de idei, stau pe un dsl 512/128 in momentul asta, la care flat rate, afaik, e  ceva zeci de euro. vreo 40, parca. nu, nu sunt in romania la moment...da' tare-s curios cand o sa ne scuteasca toata lumea de scuze gen "in romania nu se poate, pentru ca a fost romtelecom, pentru ca infrastructura hauhau si miaumiau" si altele asemanatoare.

veverita

veverita

Active Member

<{POST_SNAPBACK}>

evident. imi vin in minte evolva si tu-net.

Serban30

Serban30

Junior Member

Florinm, on Jan 23 2005, 23:48, said:

Pentru un ISP, retelele de cartier sunt categoric aducatoare de venituri, mai ales daca sunt in zone in care el nu are acoperire. In alta ordine de idei,  segmentul de piata vizat de retelisti sunt persoanele cu venituri mai mici (bineinteles fara a fi o regula), carora le convine sa plateasca 350k - 400k lei pe luna, segment de piata neinteresant (deocamdata) pentru marii ISP (Astral, RDS).

Declaratia directorului de la RDS si "reclama Cablelink vis-a-vis de retele de cartieri" sunt penibile. Daca le stau in coaste, sa-i acapareze (vezi cazul IT4WEB in Cluj), sau sa-i scoata de pe piata prin oferte competitive. Cablelink-ul nou nu prea cred ca, convinge.

Serban30: mi se pare putin ca mult sa-i faci mincinosi pe RDS-isti pentru ca nu or cablat pentru cablelink orasul. Cred ca au ei mai mult interes sa o faca decat tu sa il ai.  Daca era considerat rentabil, o faceau deja. O firma ce are in spate fonduri de investititii sa fii  sigur ca nu doarme in papucii statului.

<{POST_SNAPBACK}>

Ba sunt mincinosi si la greu ! Cel putin sa scoata porcaria de pe site cum ca "pana la sfarsitul anului 2004.....". Se lauda aiurea. Cand promiti ceva pai faci ! Sau si astia sunt de la partid....e o varianta... :)

Edited by Serban30, 24 January 2005 - 07:24.

Garfield

Garfield

Active Member

<{POST_SNAPBACK}>

(din pacate, deocamdata situl ANRC nu imi merge)

http://www.google.ro...refox-a&strip=1

Florinm

Florinm

Junior Member

Manowar, on Jan 24 2005, 02:53, said:

in alta ordine de idei, stau pe un dsl 512/128 in momentul asta, la care flat rate, afaik, e  ceva zeci de euro. vreo 40, parca. nu, nu sunt in romania la moment...da' tare-s curios cand o sa ne scuteasca toata lumea de scuze gen "in romania nu se poate, pentru ca a fost romtelecom, pentru ca infrastructura hauhau si miaumiau" si altele asemanatoare.

<{POST_SNAPBACK}>

De ce obsesia asta cu xDSL-ul ? Daca se foloseste afara, e musai ca`i solutia ideala, si musai romanu tre sa se conformeze?

Cat timp ai o retea de cablu, pe care poti da internet, la ce dumnezo sa te mai chinui cu dsl-uri ? (asta evident in orasele in care exista o infrastructura de cablu, pe care se poate oferi Internet)

Off-topic: Eu as prefera sa nu fiu limitat de Async`u din aDSL, asadar sa am upload egal cu download, si sa nu fiu limitat si de distanta pana la centrala telefonica.  Presupun ca si majoritatea firmelor gandesc la fel.

cmidp

cmidp

medicine for the brain

Florinm, on Jan 24 2005, 10:29, said:

De ce obsesia asta cu xDSL-ul ? Daca se foloseste afara, e musai ca`i solutia ideala, si musai romanu tre sa se conformeze?

Cat timp ai o retea de cablu, pe care poti da internet, la ce dumnezo sa te mai chinui cu dsl-uri ? (asta evident in orasele in care exista o infrastructura de cablu, pe care se poate oferi Internet)

Off-topic: Eu as prefera sa nu fiu limitat de Async`u din aDSL, asadar sa am upload egal cu download, si sa nu fiu limitat si de distanta pana la centrala telefonica.  Presupun ca si majoritatea firmelor gandesc la fel.

<{POST_SNAPBACK}>

Transmisiilve pe CATV au fost de mult timp abandonate din cauza ineficientei. Normal ca mai exista dinozauri in lume ce ofera asa ceva dar viitorul e al DSL-ului, CATV e dead de mult timp doar ca in Romania se incearca resuscitarea.

Si intr-adevar, da, poti da Internet chiar de buna calitate atunci cand nu ai multi clienti (a se vedea 1997, 1998 etc atunci cand LanCityurile mergeau de zbarnaiau, ce desincronizari, ce pachete pierdute, doar aia ce aveau SPOT-urile produse de CODEC stiau ce-s alea)

Si in Romania aveam sDSL, mi se deconecta de vreo 1-2 ori pe luna.

Aveam o varza de linie dedicata (nici macar circuit ADSL) pana-n vara lui 2002 cand Romtelecomul s-a gandit ca ar fi o idee buna sa puna talpa.

Ontopic: ne plangem de preturile din Romania, dar sunt curios de ceva oferte de enduser de la vecinii nostri unguri si bulgari.

Si da, in Romania se poate da internet ieftin doar daca se trece la scara mare la DSL asa cum s-a facut in toate tarile civilizate.

bogro

bogro

Member

offtopic: @florinm tu lucrezi la RDS?

pe mine nu ma intereseaza cine da net daca il da bun si ieftin. sincer, poa' sa fie si kk srl daca merge bine.

Edited by bogro, 24 January 2005 - 12:10.

cmidp

cmidp

medicine for the brain

M-am uitat la prietenii nostri unguri:

512 kbps hosta 57 USD/luna la Matav (parca). Deci unde-i diferenta dramatica de pret? Unde-i acel 1 GB/sec ce intra-n casa omului? Pe LAN poate.

Evident ca este conectare pe ADSL, cred ca si-ar face cruce daca ar auzi de internet prin CATV.

Exagerez.

retele

retele

Acest etern fabulos

Florinm, on Jan 23 2005, 23:48, said:

In alta ordine de idei,  segmentul de piata vizat de retelisti sunt persoanele cu venituri mai mici (bineinteles fara a fi o regula), carora le convine sa plateasca 350k - 400k lei pe luna, segment de piata neinteresant (deocamdata) pentru marii ISP (Astral, RDS)
La ora actual, cine pltete mai mult de 250.000 lei la o reea de cartier se cam pclete, avnd n vedere c Rds ofer internet cu 300 de mii, iar Astral cu 400 de mii, care se vede treaba ca sunt totui interesai de acest segment...

Manowar

Manowar

Iubitul mileniului.

• Grup: Banned

Florinm, on Jan 24 2005, 12:29, said:

Off-topic: Eu as prefera sa nu fiu limitat de Async`u din aDSL, asadar sa am upload egal cu download, si sa nu fiu limitat si de distanta pana la centrala telefonica.  Presupun ca si majoritatea firmelor gandesc la fel.

<{POST_SNAPBACK}>

nu am o obsesie cu dsl-ul . poti pe fibra? pune-ti fibra, eu te voi felicita.

am o obsesie cu faptul ca poti avea 512kbps (pe care ii am pe bune, fara discutie), in ceva jde euro, fara alte glume proaste gen "trafic limitat" si nu stiu ce inventii tipic romanesti.

mtest

mtest

Active Member

cmidp, on Jan 24 2005, 12:08, said:

M-am uitat la prietenii nostri unguri:

512 kbps hosta 57 USD/luna la Matav (parca).

<{POST_SNAPBACK}>

Altzi prieteni de la UPC Hungary, dar pe cablu de data asta:
3Mbps download, 512kbps upload, ~64 euro/luna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate