Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

zgomot ciudat in casa, ca o rezonanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Am un zgomot ciudat in casa, se aude cel mai bine noaptea cind e liniste.E ca si cum ar lucra o betoniera afara dar geamul este inchis si se aude foarte incet(ca un zumzuit).Zilele astea insa am observat ca zgomotul se aude doar in doua camere si este ca o "unda" care strabate cele 2 camere,Daca faci un pas in lateral si iesi din unda nu se mai aude absolut nimic, la fel daca ma las in jos nu se mai aude nimic.Parca "ceva" strabate cele 2 camere si cind intri in acea zona se simte parca si in corp zgomotul(nu stiu exact cum sa ma exprim) ca o rezonanta usoara.Latimea "undei" este de 2-3m, cum iesi din raza asta liniste totala.Va rog sa nu o luati ca o gluma, am scos tot din priza dar cu nici un efect, zgomotul persista, uneori cu o intensitate mai mare sau mai mica am observat.
In trecut am avut ceva probleme cu aparate wireless sau bluetooth care functionau defectuos sau nu functionau deloc la mine si cind le duceam la proba in alta parte functionau zile intregi fara probleme.Mi-a zis cineva ca nu-si explica de ce nu merg aparatele astea la mine, ca e un mister.Acum ma gindesc ca are legatura cu acest zgomot de care spun.
In zona am o antena mare de telefonie mobila care este in camp deschis cam la 150-200m de mine sau mai este o unitatea militara cam la 10-15km.Si ca sa-mi fie misterul si mai mare, am o camera de supraveghere care filmeaza exact pe zona cu zgomot si pe monitor apare o pata stearsa in aer, nu pe perete nici pe lentila camerei ca am verificat(pata este in aer) si nici cei care le-au montat nu au stiut sa-si explice fenomenul.
Pentru cei care sint in domeniu aveti idee despre ce este vorba?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu prea are legatura fenomenul cu aceasta arie, dar asta este...
Parerea mea este ca lipsesc multe detalii care pot sa faca diferenta. In primul rand  locuiesti la bloc, casa, ce etaj, zona, cum se face alimentarea cu apa, care este sursa de incalzire, vecini, etc.
Din ceea ce mentionezi tu se percepe o unda sonora si nu una electromagnetica.
Delimitarea zonei este data de fenomenul de rezonanta cu maxime si minime functie de pozitia in incapere.
Uneori conteaza si daca ferestrele sunt inchise  sau deschise, de unde poate sa fie sursa perturbatiei, modul de propagare: prin aer sau structura cladirii.
Personal am intanit un fenomen de acest tip atunci cand intr-un bloc care avea un punct termic la subsol, pompele montate fara elemente de amortizare transmiteau vibratiile prin structura cladirii.
Efectul era diferit functie de etaj si incapere, functie de pozitia in incapere.
Eu incerc sa subliniez faptul ca undeva in interior sau exterior exista o sursa de producere a  acestor unde sonore, care intra in rezonanta cu cladirea/incaperea respectiva.

#3
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Am legat postul de antene, sateliti pentru ca eu ma duc cu gindul la o unda electromagnetica(tot posibilul sa ma insel) si aici am vazut ca sint foarte multi cunoscatori ai fenomenului.
Nu am vrut sa fac un post mare si greoi de citit, am zis ca mai postez pe masura ce apar cunoscatori.
Stau la casa P+1(sub fundatie e pamint), zgomotul se aude la parter, daca ma las in jos nu se mai aude daca ma duc la etaj in aceeasi zona nu se aude nimic, deci zgomotul se propaga de undeva din aer de la inaltimea de 1,80-2,40.Am centrala termica, tevi din cupru, calorifere.Centrala e departe de zona mentionata, sa zicem ca singura sursa de zgomot care poate sa fie, sint tevile de cupru prin care trece apa spre calorifere si se afla in sapa(dar parerea mea este ca se auzeau cind ma aplecam).

"Delimitarea zonei este data de fenomenul de rezonanta cu maxime si minime functie de pozitia in incapere."?
NU.Exista decit o "valoare" sa-i zicem atunci cind intru in zona respectiva.Daca ma plimb prin zona este aceeasi rezonanta, daca ies din zona chiar si cu 10cm. valoarea este 0(nu se mai aude nimic).
Zgomotul se afla la 2m de fereastra si trece paralel cu fereastra.Daca ma duc linga feresatra nu se mai aude nimic, daca o deschid la fel liniste totala, ma duc inapoi in zona X cu fereastra deschisa se aude din nou.Ziua fondul sonor este altfel dar tot se poate face diferenta de zona X.Daca insa imi astup urechile(eram convins ca tot o sa se auda pt. ca pare un zgomot care-l simti in creier) nu se mai aude nimic!
Nu am pompe sau generatoare sau alte lucruri de unde ar putea proveni zgomotul, m-am tot gindit, altfel nu incepeam sa scriu aici daca aveam ceva banuieli, dar le-am cam eliminat pe toate.Am gradina mare in jurul casei, vecinii sint destul de departe de mine.

"Efectul era diferit functie de etaj si incapere, functie de pozitia in incapere."?
Efectul este la fel peste tot in zona x, cind iesi din zona dispare.

Ca sa incerc sa mai definesc zgomotul altfel pot spune ca daca ma aflu in zona x simt ca o mica presiune in cap, cind ies din zona parca imi ia cineva cu mina aceasta presiune.

Edited by piri, 07 November 2008 - 09:59.


#4
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
ai antene gsm sau alt tip de antene in apropierea locuintei tale ?

#5
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Da, este una GSM la 150-200m in camp deschis.

Edited by piri, 07 November 2008 - 10:12.


#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 piri, on Nov 7 2008, 09:54, said:

Daca insa imi astup urechile(eram convins ca tot o sa se auda pt. ca pare un zgomot care-l simti in creier) nu se mai aude nimic!
Atunci nu are legatura cu antenele de emisie...

#7
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Sa nu ai tu o problema medicala , ceva ORL.
Sti ca autosugestia este foarte puternica.
Cineva in afara de tine a mai observat asta ?

Edited by imblanzitoruldelei, 07 November 2008 - 10:23.


#8
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Da, au mai observat toti care i-am pus sa asculte.
Chestia cu urechile am facut-o ziua cind zgomotul de fond era foarte mare, o sa mai incerc noaptea cind e foarte liniste.

Edited by piri, 07 November 2008 - 10:41.


#9
sgd_21

sgd_21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.03.2007

 piri, on 7th November 2008, 08:53, said:

Am un zgomot ciudat in casa, se aude cel mai bine noaptea cind e liniste.E ca si cum ar lucra o betoniera afara dar geamul este inchis si se aude foarte incet(ca un zumzuit).Zilele astea insa am observat ca zgomotul se aude doar in doua camere si este ca o "unda" care strabate cele 2 camere,Daca faci un pas in lateral si iesi din unda nu se mai aude absolut nimic, la fel daca ma las in jos nu se mai aude nimic.Parca "ceva" strabate cele 2 camere si cind intri in acea zona se simte parca si in corp zgomotul(nu stiu exact cum sa ma exprim) ca o rezonanta usoara.Latimea "undei" este de 2-3m, cum iesi din raza asta liniste totala.Va rog sa nu o luati ca o gluma, am scos tot din priza dar cu nici un efect, zgomotul persista, uneori cu o intensitate mai mare sau mai mica am observat.
In trecut am avut ceva probleme cu aparate wireless sau bluetooth care functionau defectuos sau nu functionau deloc la mine si cind le duceam la proba in alta parte functionau zile intregi fara probleme.Mi-a zis cineva ca nu-si explica de ce nu merg aparatele astea la mine, ca e un mister.Acum ma gindesc ca are legatura cu acest zgomot de care spun.
In zona am o antena mare de telefonie mobila care este in camp deschis cam la 150-200m de mine sau mai este o unitatea militara cam la 10-15km.Si ca sa-mi fie misterul si mai mare, am o camera de supraveghere care filmeaza exact pe zona cu zgomot si pe monitor apare o pata stearsa in aer, nu pe perete nici pe lentila camerei ca am verificat(pata este in aer) si nici cei care le-au montat nu au stiut sa-si explice fenomenul.
Pentru cei care sint in domeniu aveti idee despre ce este vorba?



A gasit cineva raspunsul la problema asta cu vibratiile din camera, ca am si eu o problema asemanatoare intr-o camera am un zumzet ca o rezonanta de la un transformator mai mare. Nu stiu de la ce este.
Stau prin Drumul taberei bloc 8 din 10 in bucla si zgomotul se aude dinspre sud.
Se aude mai clar noaptea cand e liniste afara. E un bazait continuu.

Ma intereseaza foarte tare daca stie cineva ceva despre fenomen.
Daca mai e cineva pe acolo prin drumul taberei sa ziceti ca sa vedem daca o fi de la antene sau de la altceva poate vreo centrala sau unitatea militara.

A mai observat cineva fenomenul si in alte zone ???/

#10
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

 sgd_21, on 9th September 2009, 14:59, said:

A gasit cineva raspunsul la problema asta cu vibratiile din camera, ca am si eu o problema asemanatoare intr-o camera am un zumzet ca o rezonanta de la un transformator mai mare. Nu stiu de la ce este.
Stau prin Drumul taberei bloc 8 din 10 in bucla si zgomotul se aude dinspre sud.
Se aude mai clar noaptea cand e liniste afara. E un bazait continuu.

Ma intereseaza foarte tare daca stie cineva ceva despre fenomen.
Daca mai e cineva pe acolo prin drumul taberei sa ziceti ca sa vedem daca o fi de la antene sau de la altceva poate vreo centrala sau unitatea militara.

A mai observat cineva fenomenul si in alte zone ???/
Interesant ! Cred ca am intalnit asa ceva intr-un serial : "Cronici paranormale" --cred ca inca se mai difuzeaza pe un AXN SciFi daca nu ma insel !

#11
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
poate fi si o boala a urechii sau a nervului acustik

#12
_alex__

_alex__

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2019
Buna,

Din pacate ma confrunt si eu cu aceasta situatie ca si persoana care a deschis topic-ul sau SGD_21.
Am un apartament la et 4/4 pe coltul blocului si de cateva luni se aude din pereti un zumzet/zgomot parca de transformator care este deranjant in special seara cand incepe sa fie liniste in bloc si afara.
Zgomotul parca vine din aproape toti peretii (exterior, cei cu tevile de apa dar si cu vecinii) iar in unele zone din camera cresc in intensitate parca “feliaza” camera si intensitate mai mare este in colturi (cel mai probabil generat de pereti). Acelasi zgomot se aude si pe casa scarii cu o intensitate mai mare intre etajele 2si3 la nivelul placii dar si la capatul scarilor.

Am exclus frigidere, masini de spalat, AC sau centrale deoarece atunci cand se aude bazaitul se aude neintrerupt ore bune dar mai poate avea variatii de intensitate si ar fi trebuit sa se auda doar intr-o camera si nu in toate camerele.
In unele cazuri se aude constant pana pe la ora 24-01 dupa care incepe sa se auda cu intermitenta si dimineata nu se mai aude.
Daca intr-o camera are o intensitate mai mare spre mijlocul blocului jos, in baie intensitatea mai mare este spre acoperisul blocului.
Am intrebat si vecinii dar ei nu aud nimic dar aproape toti au peste 60 ani. In apartamentul de sub mine am fost si nici eu nu am auzit nimic.
Mai sunt si unele zile/seri fericite in care se aude foarte putin sau nu se mai aude deloc.
De afara nu se aude zgomotul dar in dreptul zidului se aude.

Chiar daca am intrerupt curentul pe tot apartamentul zgomotul se aude in continuare in toate camerele.
Nici electricianul pe care l-am adus nu a reusit sa imi dea un raspuns doar a constatat zgomotul de transformator si a verificat panourile de pe casa scarii sugerandu-mi ca daca sun la E-on nu o sa fiu bagat in seama.
Am fost in scara alaturata si am identificat acelasi zgomot de 100 HZ si aceeasi intennsitate de aproximativ -74 dB pana la -91dB (cand nu il mai sesizez in casa) doar la intrarea in scara si nu pe casa scarii.

In spatele blocului in dreptul apartamentului meu exista un punct termic dar persoanele care lucreaza acolo au precizat ca pompa de apa calda (care banuiam eu ca ar fi vinovata) merge 24/7 si nu doar in anumite ore. In imediata apropiere nu sunt antene de comunicatie ci un punct de transformare electric la aproximativ 500m dar conform electricianului este prea departe ca sa poata avea vre-o influienta.

Am mai gasit pe net ca ar putea fi presiunea din coloana de apa … dar s-ar auzi continuu pe diferite intensitati si in tot apartamentul ?
Bazaitul a inceput sa se auda spre finalul lunii Octombrie (nu sunt sigur daca odata cu incalzirea centralizata).
Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva va rog sa imi spuneti ce rezolvare ati gasit sau ce verificari ati facut. Din pacate vanzarea apartamentului nu pot sa o iau in calcul.

Multumesc mult pt timpul acordat si sper sa ma ajutati sa scap de picatura chinezeasca pe care o traiesc si poate cu aceasta ocazie vom mai ajuta pe cineva cu acest topic.

#13
EddaVonS

EddaVonS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2019
Buna
Am citit ce s-a scris pe aici și mă confrunt cu aceeași situație. Este ora unu noaptea, sunt și singură și aud bâzâitu ăsta ce nu-mi dă pace. Mă și panichează. Nu se aude nimic afară doar în casă și în special în ultima cameră a apartamentului. Este cu 2 camere. Nu știu exact când a început dar l-am conștientizat și acum nu se mai opreșe. Pare că se și plimbă dintr-un punct în altul și devine mai intens. Îl aud cel mai bine cu urechea dreaptă. Cum e poziționat blocul pare să vină dinste sud-est. Este în apropiere o secție de poliție și o baza militară. Dar sunt pozițilnate pe alte direcții. Mă gândesc să nu fie o interferie între electonice, unde magnetice, ceva.

La început am crezut că survolează avioane dar cum afară nu se aude ci doar înăuntru....

Am citi un articol despre "The Hum" și cică a aparut prin anii 50, undeva în Anglia dacă nu mă înșel iar oamenii de știință cică nu au nici o explicație și doar un procent mic din populație îl aud. Depinde de cum percepem sunetele fiecare.  

Dacă a găsit cineva altă explicație, vă rog să postați.

#14
Andarte1111

Andarte1111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2021
Am si eu acelasi zgomot. Locuiesc la et 3 in drumul taberei si de cateva zile ma dispera. Nu am probleme cu urechile. Nu sunt singura care aude.Noaptea cand e linuste ma dispera. Ma duce cu gandul la electricitate ceva. Recunosc ca nu ma pricep.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate