Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se dau trei laptopuri: Lenovo, Dell si HP, ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postbit 61, on Nov 8 2008, 15:29, said:

Nu eu afirm acest lucru.
Statistica.

Dintre marcile consacrate Dell-ul sta ,se pare,un pic  mai bine la fiabilitate. Poate si la capitolul suport tehnic.
Daca este sa ne luam dupa statistica...

Statistica nu garanteaza la nimeni ca daca va cumpara un laptop Dell acesta nu se va strica a doua zi.

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dacă nu te iei după statistici atunci după ce? După noroc?

#21
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postripper, on Nov 8 2008, 16:42, said:

Dacă nu te iei după statistici atunci după ce? După noroc?
Dupa calitatea meterialelor folosite si experienta producatorului.



PS.De multe ori trebuie sa ai si noroc. :)

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Norocul ți-l faci tu de cele mai multe ori!

Iar de calitatea materialelor și experiența producătorului de unde afli? Nu din statistici?

#23
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

View Postripper, on Nov 8 2008, 16:09, said:

La ce te referi?  :huh:

La faptul ca au prevazut MB-ul cu un cip suplimentar de memorie (EEPROM).
In care memorie se stocheaza (printre multe altele)orice defectiune si chiar daca defectiunea respectiva se remedia
laptop-ul nu se putea folosi.Indica o eroare.Acea inregistrare a erorii putea fi anulata numai in service-ul IBM.
Daca laptop-ul era in garantie se remedia problema gratuit .
Dupa garantie fiecare "norocos" trebuia sa achite contravaloarea unei MB noi.
Simpla "ardere" a unei sigurante fuzibile ducea la acest deznodamint.

Este vorba de renumita eroare 0175.

Noroc de un tip istet care a facut ceva sapaturi si a "mirosit" smecheria.
A inteles fenomenul ,a cautat ,a gasit "buba".
Contra unei sume de 100$ australieni intrai in posesia schemei de interfata si a programului pentru
rescrierea acelui EEPROM-ului.

Ceea ce angajatii IBM nu vroiau sau nu aveau voie sa faca.
Inclusiv in manualul de functionare se scria negru pe alb ca in cazul acestei erori se schimba MB-ul.
Contra unei sume de citeva sute de dolari.Americani.

De specificat faptul ca acel chip este de tip RFID.
Deci poate fi citit si inscris fara a fi nevoie de desfacerea laptop-ului.

Edited by bit 61, 08 November 2008 - 18:28.


#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am înțeles... însă A20 și T20 sunt modele vechi... nu văd de ce nu suporți IBM din privința asta :D

#25
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Nu conteaza cit de vechi sau noi sint modelele.
Mentalitatea.
NU am zis ca nu suport IBM (Lenovo).
Am spus ca in calitate de producatori de laptop-uri din punctul meu de vedere nu exista.
Deci imi sint  indiferenti.

#26
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postripper, on Nov 8 2008, 17:03, said:

Norocul ți-l faci tu de cele mai multe ori!

Iar de calitatea materialelor și experiența producătorului de unde afli? Nu din statistici?
Din testele(review-uri) facute pe anumite modele. :)

#27
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Bine așa atunci!   :lol:
A cam deviat discuția... poate o readucem la subiectul inițial!

#28
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
personal, as merge pe ce-ti ofera garantie mai mare

#29
westes

westes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.11.2007
Un lucru regretabil pe care l-a facut, la vremea respectiva, IBM si la care au renuntat. Imi place sa cred ca singurul motiv pentru
care au procedat astfel este controlul defectiunilor.
Aceasta le-ar fi dat posibilitatea sa stie rata de defectare a unei componenete chiar daca
laptopul ar fi fost depanat de un tert. Motivul oficial invocat a fost ca metoda le-a permis eliminarea erorilor sistematice si viciilor
de fabricatie, din seriile urmatoare. Privind acum la sistemele lor, mai ca iti vine sa-i crezi.

Oricum, ar fi cinstit sa ne aducem aminte ca prin 1993, in vremea celebrei erori de calcul in virgula mobila
din coprocesorul aritmetic P1, atunci cand Intel se codea sa schimbe procesoarele clientilor (am fost si eu in cauza), IBM a afirmat ca orice
problema a clientilor este problema lor si a decis sa schimbe procesoarele, gratuit si neconditionat.

Sau va mai aduceti aminte mediatizata "spionare" din P3 a lui Intel si sistemul de colectare si transmitere a informatiilor fara acceptul clientilor?
Sa inteleg ca nu mai folosesti procesoare Intel?
O zi buna.

View Postbit 61, on Nov 8 2008, 18:20, said:

La faptul ca au prevazut MB-ul cu un cip suplimentar de memorie (EEPROM).
In care memorie se stocheaza (printre multe altele)orice defectiune si chiar daca defectiunea respectiva se remedia
laptop-ul nu se putea folosi.Indica o eroare.Acea inregistrare a erorii putea fi anulata numai in service-ul IBM.
Daca laptop-ul era in garantie se remedia problema gratuit .
Dupa garantie fiecare "norocos" trebuia sa achite contravaloarea unei MB noi.
Simpla "ardere" a unei sigurante fuzibile ducea la acest deznodamint.

Este vorba de renumita eroare 0175.

Noroc de un tip istet care a facut ceva sapaturi si a "mirosit" smecheria.
A inteles fenomenul ,a cautat ,a gasit "buba".
Contra unei sume de 100$ australieni intrai in posesia schemei de interfata si a programului pentru
rescrierea acelui EEPROM-ului.

Ceea ce angajatii IBM nu vroiau sau nu aveau voie sa faca.
Inclusiv in manualul de functionare se scria negru pe alb ca in cazul acestei erori se schimba MB-ul.
Contra unei sume de citeva sute de dolari.Americani.

De specificat faptul ca acel chip este de tip RFID.
Deci poate fi citit si inscris fara a fi nevoie de desfacerea laptop-ului.


#30
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Asa este @westes.

Eu nu pot sa gasesc nici o justificare de bun simt la faptul de a pune posesorul unui laptop produs
de ei sa plateasaca un pret enorm (inlocuirea MB-ului ) cind la nivel de conducere se stia ca se
poate rezolva problema in 30 de secunde.Si aici este de vorba de un interes meschin.Banii.
Asta la o companie care incheie anul fiscal cu profit de miliarde. $ .
Daca i-ar fi interesat numai statistica si viciile de fabricatie ar fi procedat in alta maniera.

Tot asa putem afirma si ca cel mai mare spy este MS.

Asta este optiunea mea in ceea ce priveste laptop-urile produse de IBM.
Cu atat mai mult cu cit divizia a fost vinduta chinezilor.

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
V-am rugat GATA cu off-topic-ul!

#32
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Ca si clasament, eu as zice asa:
1. Lenovo (IBM); 2. Dell; 3. HP.

Probleme poti avea cu oricare dintre ele, insa fiabilitate ca a IBM-urilor am intalnit la putine laptopuri; aici ma refer inclusiv la chestii extreme: scapat pe jos, utilizat pe munte, la <-20oC, utilizare in conditii de vibratii continue (in mers, in masina - inclusiv off-road) timp chiar si de 10 ore/zi.
Cine a folosit IBM la adevarata lui valoare, stie probabil despre ce vorbesc; insa, din pacate, sunt si mai scumpe.

#33
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Poti sa-mi dai mai multe detalii despre SL500? Daca stii, bineinteles... Avea XP-ul instalat cel pe care l-ai vazut tu? Sincer, nu ma sperie Vista asa de mult, dar nu am prea multe cunostinte despre sistemul asta de operare si ma tem sa nu am probleme cu diferite programe. In review-uri am vazut ca un minus il reprezinta aspectul, este facut chiar asa cu toporul? Grosimea (cind este inchis) iarasi am inteles ca ar fi o problema. Nu ca ar conta prea mult, dar nu am reusit sa-l vad expus nicaieri. Apropo, daca stie cineva un magazin in Bucuresti unde este expus Lenovo SL500 sa-mi spuna, pentru ca as vrea sa-l vad.
Multumesc tuturor pentru idei si ajutor.
[/quote]


1. Thinkpad nou cu XP preinstalat nu o sa mai gasesti. Toate vin cu Vista. Unele care vin cu Vista Business au si downgrade pack la XP Pro. Daca alegi unul cu Vista Business si totusi nu ai discurile de downgrade, poti plati la un service autorizat si downgrade pack-ul, care are avantajul ca vine cu toate driverele incluse. Doar bagi CD-ul, la boot te intreaba daca esti sigur ca vrei sa faci downgrade si gata.

2. In ciuda faptului ca e un notebook orientat mai spre multimedia, e totusi un thinkpad. Ceea ce inseamna ca e orice numai colorat, rotunjit si cu multe brizbriz-uri nu. Gets the job done si atat. Daca vrei notebook care sa iti trezeasca sentimente cand te uiti la el iti iei Vaio. Da, e destul de gros, cam la nivelul unui R60, da, are led-ul ala enervant pe capac in locul punctului de la "i"-ul din logo-ul "Thinkpad", dar totusi are o tastatura de calitate, similara altor thinkpad-uri, trackpointul, care e excelent dupa ce te obisuiesti cu el (vei dezactiva touchpad-ul 99%).

Si mai ales, nu se incinge, cum fac majoritatea notebook-urilor din gama lui.
A preluat de la T Series multe din beneficii.
Pretul e mai mic pentru ca nu are celebrul rollcage si la LCD, nu are hybrid graphics si ii lipsesc din feature-urile de business.

Nu stiu exact unde poti vedea un SL500 dar poti suna la Lenovo Romania sa intrebi.
Datele de contact le gasesti [url="http://www.lenovo.com/contact/ro/ro/"]aici[/url]

#34
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postbit 61, on Nov 9 2008, 13:44, said:

Asa este @westes.

Eu nu pot sa gasesc nici o justificare de bun simt la faptul de a pune posesorul unui laptop produs
de ei sa plateasaca un pret enorm (inlocuirea MB-ului ) cind la nivel de conducere se stia ca se
poate rezolva problema in 30 de secunde.Si aici este de vorba de un interes meschin.Banii.
Asta la o companie care incheie anul fiscal cu profit de miliarde. $ .
Daca i-ar fi interesat numai statistica si viciile de fabricatie ar fi procedat in alta maniera.

Tot asa putem afirma si ca cel mai mare spy este MS.

Asta este optiunea mea in ceea ce priveste laptop-urile produse de IBM.
Cu atat mai mult cu cit divizia a fost vinduta chinezilor.
nu e vorba de nimic meschin
1.iti iei un laptop pt munca pe teren
2.il folosesti pana cand iese din garantie(cand deja e uzat moral) si iti iei altul de 4 ori mai puternic
3.daca apare o defectiune,este inregistrata,iti trimiti laptopul la service si ei stiu ce defectiune a aparut,deci iti inlocuiesc comp proaste si iti garanteaza manopera lor
si cateva sute de dolari e nimic pt cineva care intr-adevar lucreaza cu calculatorul

#35
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007

View Postaljarreau, on Nov 6 2008, 19:18, said:

...
Trebuie sa spun de la inceput ca laptopul nu este pentru jocuri, decit asa, poate o data pe an si in niciun caz ultimele titluri. El va fi folosit in 99 la suta din cazuri pentru internet, download, editare foto, vizionare filme si poate editare video (foarte rar). Bugetul este de maxim 2700 de lei.
...

Frate,
La banii aia (pentru cele 2 marcate cu bold/size) nu gasesti in RO si nici "peste" nimic.
SL500, 1535 si ce mai vezi sunt in clasa "consumer".

Pentru editare de image (ca e foto sau video nu conteaza) ar trebui sa sari la ceva cu RGB backlight care tradus in pret inseamna cam peste 2000USD direct la producator.
In rest "E" povesti, indiferent ce spun producatorii sau binevoitorii. Daca tai cele 2 subliniate de pe lista e OK iti gasesti jucarie performanta, buna si ... cam atit.

#36
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
In primul rind scuze ca am lipsit atit de mult. Din ce vad discutia a cam deviat. Am inteles ca IBM / Lenovo au facut niste magarii in trecut, dar pe mine ma intereseaza un model actual. Asa ca ce s-a intimplat acum nu stiu cit timp nu e relevant si nu va conta nici macar 0,1% in alegerea pe care urmeaza sa o fac. De aceea ii rog inca o data pe ripper si bit 61 sa-mi raspunda la intrebarile pe care le-am pus la postul cu numarul 16 de pe prima pagina a topicului. Adica sa-mi spuna de ce prefera Dell in dauna Lenovo... dar fara argumentul "eroarea 0175" :P

danX@ - Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ai oferit. Sint de ajutor in alegerea pe care urmeaza sa o fac.
In momentul de fata inclin in continuare pentru Lenovo, dar ma tine pe loc garantia Dell-ului. 12 luni fata de 36 e o diferenta....
Am vazut ca a recomandat cineva aici si modelul asta de Lenovo, care, sincer sa fiu, ar fi perfect. Ideea e ca am sunat si mi s-a recomadat ca mai bine ma reorientez decit sa astept acel "disponibil in curind", semn ca nici gind sa-l aduca, sau daca il vor aduce, nu va avea in niciun caz pretul afisat acum :thumbdown: . Voi ati mai gasit undeva modelul asta de Lenovo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate