Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cum afluu cati dpi are o fotografie?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bocanceamariana

bocanceamariana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008
Va rogg... sa-mi spuneti cum pot afla cati dpi are o fotografie;pentru ca trebuie sa incarc o fotografie pe un site care trebuie sa aiba intre 70 si 150 dpi.Va rog sa ma ajutati :cursing: !!!

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Click dreapta pe poza > properties > summary > advanced > hor/vert resolution....
Dar, ai incercat sa o trimiti si a fost respinsa ?!

Edited by queensoft, 06 November 2008 - 14:56.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
dpi - Dots per Inch - cati pixeli vor fi afisati pe un inch, adica 2,54 cm.
Ma mira ca iti cere asa ceva. De obicei iti cere ca dimensiunea in pixeli a unei poze sa se incadreze intre anumite valori - de exemplu avatarul userului aici pe softpedia. Cred ca faci o confuzie. Ptr ca daca ti-ar cere dpi - ai putea baga o poza de dimensiuni de zeci sau sute de Mb, care da ca este setat sa se incadreze ca dpi ar fi acceptata, desi probabil n-ar avea loc pe hard :)

#4
bocanceamariana

bocanceamariana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008

 queensoft, on Nov 6 2008, 15:56, said:

Click dreapta pe poza > properties > summary > advanced > hor/vert resolution....
Dar, ai incercat sa o trimiti si a fost respinsa ?!
da,am incercat si mi-a respins-o.  am dat la ce mi-ai zis si scrie -Horizontal Resolution : 96 dpi;
                                                                                            -Vertical Resolution : 96 dpi; :mellow:

#5
bocanceamariana

bocanceamariana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008
si cum pot modifica numarul de dpi??? adica...cum pot sa o micsorez dpi-ul????

Edited by bocanceamariana, 06 November 2008 - 19:20.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poate fi modificat fara probleme. Irfanview o face - de exemplu.
http://www.rideau-in.../changedpi.html
DPI-ul nu are absolut nici o relevanta la pozele in format digital. Este o prostie din partea siteului ala.

Quote

Other photo programs are going to have a similar process. The key is to make sure that the image IS NOT being resampled (pixel resized) when the DPI is changed. As long as the pixel dimensions remain unchanged, your new DPI photo will be identical to your original photo, only the internal DPI setting of the photo will have been changed. Your print shop, graphics designer or magazine should be happy campers with your "new higher DPI" image.

Edited by SuperDuper, 06 November 2008 - 19:28.


#7
bocanceamariana

bocanceamariana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008
si mai am o intrebare :D  : ce rezolutie trebuie sa folosesc ca sa am o fotografie intre 70 si 150 dpi??????????

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu are nici o legatura cu rezolutia pozei. DPI sunt setati de producatorul camerei foto la un numar arbitrar, sa fie acolo ceva. Nu se poate schimba in camera, daca tii mortis, faci ca mai sus.

Edited by SuperDuper, 06 November 2008 - 19:57.


#9
bocanceamariana

bocanceamariana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008

 SuperDuper, on Nov 6 2008, 20:23, said:

Poate fi modificat fara probleme. Irfanview o face - de exemplu.
http://www.rideau-in.../changedpi.html
DPI-ul nu are absolut nici o relevanta la pozele in format digital. Este o prostie din partea siteului ala.
dar cum pot modifica dpi?........cum sa fac? :D Ce trebuie sa downloadez?

#10
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Posteaza doamna draga poza aici, ca ti'o modific eu in 10 secunde. Zi la cat cu cat.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

da,am incercat si mi-a respins-o. am dat la ce mi-ai zis si scrie -Horizontal Resolution : 96 dpi;
-Vertical Resolution : 96 dpi;

Quote

si cum pot modifica numarul de dpi??? adica...cum pot sa o micsorez dpi-ul????

Quote

si mai am o intrebare  : ce rezolutie trebuie sa folosesc ca sa am o fotografie intre 70 si 150 dpi??????????

Quote

dar cum pot modifica dpi?........cum sa fac?  Ce trebuie sa downloadez?

Hello ! Se aude ?!? Ce am zis in postul anterior ? E o confuzie. Nu e vorba de dpi ci de pixeli. In mod cert trebuie sa faci un resize la imagine adica de la 300x300 pixeli ( exemplu ) sa o aduci la o dimensiune intre 70x70 si 150x150 pixeli. dpi-ul nu are nici o tangenta. Punct. Se foloseste doar la afisare/imprimare ptr a reda corect dimensiunile imaginii.

#12
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

 bocanceamariana, on Nov 6 2008, 18:37, said:

da,am incercat si mi-a respins-o.  am dat la ce mi-ai zis si scrie -Horizontal Resolution : 96 dpi;
                                                                                            -Vertical Resolution : 96 dpi; :mellow:

Pai, iti dai seama ca a fost respinsa din alt motiv. Pentru ca 96 se incadreaza ok. Ce scria EXACT? UNDE pui poza? Care sint specificatiile acolo (vezi la help/faq)?

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poate ca regulamentul acestui site nu permite postarea acelui gen de poze :P

#14
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 SuperDuper, on Nov 7 2008, 19:14, said:

Poate ca regulamentul acestui site nu permite postarea acelui gen de poze :P

n-ai suficienti dpi ? :rolleyes:

#15
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

View Postmnezo, on 06 noiembrie 2008 - 20:02, said:

Posteaza doamna draga poza aici, ca ti'o modific eu in 10 secunde. Zi la cat cu cat.
Din pacate sunt in situatia doamnei.
Siteul Enel refuza foto trimis cerand 200-400dpi : "Te rugăm să scanezi documentele în unul din urmatoarele formate: *.bmp, *.jpg, *.pdf, *,png. Pentru scanare îți recomandăm să setezi scanerul la o rezoluție de 200-400 DPI. Capacitatea de scanare este de maxim 10 MB. În cazul în care ai mai multe documente să ne trimiți, să le scanezi pe rând."
Ma poate ajuta cineva va rog ?

Attached Files



#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
mesajul e formulat prost, probabil de pe vremea bunicii, se refera la setările unui scanner, dar cine ar scana o fotografie sa o trimită pe mail? Oricum cei de la Enel când vin să pozeze contoarele folosesc niste device-uri vechi, cu rezoluție și calitate slabă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate