Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Zapp Z040

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
Se pare ca zapp a gasit un inlocuitor al "batranului" Z020, zilele umatoare urmand sa lanseze un nou modem Z040 compatibil CDMA2000 1x EV-DO Rev. A.

http://www.axesstel...._modem.php?id=4

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nu-i rau. Oare la ce pret va fi ?

#3
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
Depinde de contract (1 sau 2 ani)...aproximativ 49-39 de euro...

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Cam mult, si e compatibil cu abonamentele vechi de date EDVO ?

#5
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002

View PostLunaCrystal, on Nov 6 2008, 10:21, said:

Cam mult, si e compatibil cu abonamentele vechi de date EDVO ?

Da

#6
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Ma sunat cineva de la departamentul de realtii clienti si mi-a facut o oferta pentru date pentru abonamentele nelimitate oferind modemul z040 gratuit fara nici un cost suplimentar.Mentionez ca sunt abonat din 2002 asa ca daca doriti sa va schimbati un modem sariti pe ei.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Tare oferta, trebuie sa ma interesez si eu.

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Am fost la o agentie Zapp, trecerea la noul modem nu e gratuita, trebuie cumparat modemul, si nu e chiar ieftin.

#9
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

View PostLunaCrystal, on Nov 7 2008, 19:39, said:

Am fost la o agentie Zapp, trecerea la noul modem nu e gratuita, trebuie cumparat modemul, si nu e chiar ieftin.
Am sunat in aceasta dimineata la ZAPP PLAZA pentru a ma interesa de ZAPP Z040 si mi s-a spus sa vin cu cel vechi ,cu 1980 puncte ZAPP COMPLIMENT si gata imi dau noul modem fara alte costuri suplimentare din partea mea!Daca nu dau modemul vechi va trebui sa imi ia 2450 de puncte si atat...
In cursul zilei de azi ma duc sa fac schimbul...

#10
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

View PostRICARDO, on Nov 17 2008, 09:00, said:

Am sunat in aceasta dimineata la ZAPP PLAZA pentru a ma interesa de ZAPP Z040 si mi s-a spus sa vin cu cel vechi ,cu 1980 puncte ZAPP COMPLIMENT si gata imi dau noul modem fara alte costuri suplimentare din partea mea!Daca nu dau modemul vechi va trebui sa imi ia 2450 de puncte si atat...
In cursul zilei de azi ma duc sa fac schimbul...
Asa cum am promis revin cu amanunte!

Ma aflu deja in posesia acestui modem ZAPP Z040 pe care l-am instalat...(aici trebuie sa dau un punct negativ celor de la Magazinul Zapp de unde l-am achizitionat cat si celor de la call center pentru ca 1.Habar nu aveau ca au acest modem la vanzare...2.nu mi-au putut da nici o referinta despre cum se instaleaza acest modem...)...Deci...dupa ce am citit cu atentie carticica cu instructiuni(in Lb Engleza si Romana)am aflat ca nu am nevoie de absolut nimic pentru a face acest modem sa functioneze!Dupa ce am introdus acumulatorul la locul sau...am alimentat modemul din incarcatorul sau...am introdus cablul miniUSB/USB in modem si PC...imediat a inceput sa se instaleze driver-ul,dupa driver s-a instalat aplicatia Zapp Manager...Ca sa te conectezi la INTERNET trebuie sa apesi pe un buton imens reprezentat grafic (se afla in aplicatia Zapp Manager afisata pe desktop...)in centru cu litera e...Asta este tot!In zona BERCENI am afisat pe ecranul modemului EA(EV-DO REv A)...testele de viteza arata deocamdata o viteza constanta de cca 1000Kb/s...Calitatea constructiva este fara cusur...este o placere sa il privesti si sa il utilizezi...Ma asteptam totusi la o viteza mai insemnata...voi revenii cu amanunte...

#11
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Viteza e OK, uploadul e baza ;)
Pentru Linux o fi script asemănător cu cel de la z020?

#12
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

View Postjafpefata, on Nov 18 2008, 01:09, said:

Viteza e OK, uploadul e baza ;)
Pentru Linux o fi script asemănător cu cel de la z020?
Da uploadul este cca 500Kb/s pe extern...pe Speedtest pe orase din Ro imi da download 1900Kb/s si upload 1400Kb/s cu ping 80ms...
Am mai observat ca desi se alimenteaza din USB fara acumulator si fara cablul de la alimentator ,nu vrea sa se conecteze la internet...cand il alimentezi de la alimentator/sau are acumulatorul montat se conecteaza instant(eu o sa il tin in locatie fixa fara acumulator doar alimentat prin alimentator)...ma surprinde...Z010 imi mergea si fara acumulator si fara alimentator...oricum ,se simte o diferenta substantiala in viteza per ansamblu...

Edited by RICARDO, 18 November 2008 - 10:57.


#13
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Partea frumoasă e că are, ca z020 mufă de antenă ;)

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View PostRICARDO, on Nov 17 2008, 09:00, said:

Am sunat in aceasta dimineata la ZAPP PLAZA pentru a ma interesa de ZAPP Z040 si mi s-a spus sa vin cu cel vechi ,cu 1980 puncte ZAPP COMPLIMENT si gata imi dau noul modem fara alte costuri suplimentare din partea mea!Daca nu dau modemul vechi va trebui sa imi ia 2450 de puncte si atat...
In cursul zilei de azi ma duc sa fac schimbul...
Pai tot nu e gratis, trebuie sa ai puncte. Eu am doar vreo 250.

#15
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

View PostLunaCrystal, on Nov 19 2008, 20:50, said:

Pai tot nu e gratis, trebuie sa ai puncte. Eu am doar vreo 250.
MDA...Am dat 1950 puncte si vechiul modem Z010(modem care mergea chiar bine dar viteza nu prea depasea decat exceptional 600Kbps...)...ce ma streseaza este faptul ca nu vrea sa se conecteze la internet fara acumulatorul pus/sau alimentat din alimentator...cred ca cei 450mA ai portului USB nu ii sunt suficienti...in carticica scrie ca ,consumul sau este de 750mA...si il arata tot timpul conectat la reteaua de 220Vca...in rest...ca si viteza este ok se mentine in jurul a 1000Kbps si scade extrem de rar la un 600Kbps...am downloadat constant de pe Adobe.com ,Adobe reader 9 care are cca 33.5MB...downloadul varia intre 140-155KBps...si inca o chestie...nu mai este necesar sa activez PING in RUN...pentru ca nu se mai intrerupe conexiunea daca il las fara sa fac trafic...am vechiul abonament nelimitat de 39usd...

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nici Z020 nu mi se intrerupe fara ping. La LG mai trecea in Stand By, insa nu puteam zice ca se intrerupe.

#17
phrozen

phrozen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.10.2006
Poate cineva sa posteze niste poze cu noul modem?

#18
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004

View Postphrozen, on Nov 21 2008, 09:23, said:

Poate cineva sa posteze niste poze cu noul modem?
Aici ai inclusiv manualul :

http://www.triatel.l.../nodes/view/436

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate